Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   8elw voh8eia gia ton ka8arismo tou enydreiou mou. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42587)

Manos 01-08-10 01:17

8elw voh8eia gia ton ka8arismo tou enydreiou mou.
 
kalhspera paidia, exw mia terastia aporia, prosfata mou xarisane ena enydreio 105 litrwn to opoio einai adeio k prin valw psaria mesa 8elw prwta na to ka8arisw kala, aytos pou m to edwse apo oti fenetai den einai gnwsths k egw eimai arxarios, liga ekatosta panw apo ton pato tou enydreiou stis akres exei alata, 8elw an ginete kapoios na mou pei analytika pws na kanw enan geniko ka8arismo sta teixwmata mesa k eksw apo to enydreio.

kostas82 01-08-10 01:41

καλησπερα και καλως ηρθες γραφε στα ελληνικα σε παρακαλω για να διαβαζεσαι ευκολα , τωρα με ph minus της sera φευγουν τα αλατα και υπαρχουν και μερικοι αλλοι τροποι ,αλλα δεν ειμαι σιγουρος και δεν μπορω να πω με σιγουρια

zipo 01-08-10 02:15

Θα βάλεις ακουαφόρτε και θα τρίψεις τα άλατα με ένα σφουγγαράκι που δεν έχει χρησιμοποιηθεί ξανά.Προσοχή να μη γρατσουνιστούν τα τζάμια από το σφουγγάρι.Θέλει λίγη υπομονή.Μετά θα ξεπλύνεις με άφθονο νερό.

maikl 01-08-10 07:06

...και με ξυδι μια χαρα θα τα βγαλεις ;)

DIMITRIUS 01-08-10 08:14

κ εγω με ξυδι θα ελεγα κ μετα ξεπλυνε το καλα με νερο..

Γιαννης Μ5 01-08-10 15:34

Ξυδι και ζεστο νερακι και ενα καλο ξεπλυμα και ξεμπερδεψες...;)

Alex_Salonica 01-08-10 15:48

κανονικό νεράκι και ξύσιμο με ξυράφι(σαν αυτό που καθαρίζουν τις κεραμικές εστίες) και είσαι οκ

Manos 01-08-10 18:15

Σας ευχαριστω ολους ρε παιδια, χμ χμ τωρα με βαλατε σε διλημμα, ξιδι η ξυραφι :smt120 χαχαχα συγνωμη αν σας πρηζω αλλα ειμαι νεος στο θεμα :smt005

manos_samos 01-08-10 22:55

εγω που το επλυνα πρωτα με υγρο πιατων και μετα με αλατι και η μανα μου εριξε βιακαλ για τα αλατα ενω της ειχα πει να μην το κανει δεν ξερω πιο ειναι το καλυτερο.. παντως οτι και να χρησιμοποιησεις ξεπλυνε καλα τριψε με καινουριο σφουγγαρι και προσεχε μην το γρατζουνισεις...αν και καλυτερα μην βαλεις υγρο πιατων γιατι αν δεν ξεπλυνεις καλα πανε τα ψαρακια:smt073καλυτερα ξυδι και αφθοο νερο τωρα που το καλοσκευτομαι:grin:

Giwrgos P. 01-08-10 23:03

το aquaforte και ολα τα φαρμακα εχουν την ιδιοτητα να μην φευγουν και τοσο καλα με το νερο και ετσι το αποτελεσμα δεν θα ειναι και το καλυτερο για το ενυδρειο σου και οτι ζωντανο οργανισμο βαλεις μεσα σε αυτο. εγω θα σε συμβουλευα να παρεις ενα καινουριο σφουγγαρακι και ξυδι και αρχισε να τριβεις με την μαλακη πλευρα του σφουγγαριου και θα εισαι αρχοντας !!!!!

halvas69 01-08-10 23:31

Εχμ το ακουαφόρτε διαλύεται αμέσως στο νερό και είναι η καλύτερη λύση.....εκτός αν έχεις καμμία πληγή στα χέρια.......τσούζειιιιιιι :)

Manos 02-08-10 08:44

αν το γρατζουνισω παιζει καποιο προβλημα ? :P

manos_samos 02-08-10 12:43

οχι απλα αν ειναι μεγαλη η γρατζουνια θα φαινεται καπως...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01352 seconds with 10 queries