Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   θερμοστατης μεσα στο νερο ?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40097)

jimmis1974 02-05-10 21:10

θερμοστατης μεσα στο νερο ??
 
εχω εναν θερμοστατη Eheim Jager 150 w και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να τον εχω ολον μεσα στο νερο??
Λογο διαμορφωσης στις κοντρες του ενυδρειου θελω να εκτεταλευτω μια γωνια για να περασουν οι σωληνες ενος δευτερου εξ. φιλτρου, και ο θερμοστατης με εμποδίζει.

exelix 02-05-10 21:14

Ολόκληρος μπαίνει, το λέει και στις οδηγίες. Πρέπει να έχει και μία γραμμή στο πάνω μέρος που δείχνει και το ελάχιστο που πρέπει να είναι μέσα στο νερό.

jimmis1974 02-05-10 21:32

εκει ειναι το θεμα , την γραμη την εχω δει , ειναι μισο ποντο πανω απο το γυαλι εκει που αρχιζει η κεφαλή.
Το θεμα ειναι αν μπορω να μπει ΟΛΟΣ μεσα στο νερο , να σκεπαστει ολη η κεφαλη??? αλλωστε δεν τον πειράζω ειναι συνδεδεσμενος με ελεκτη.

halvas69 02-05-10 21:35

Ναι μπλούμ κανονικά, όλος μέσα στο νερό και κανένα πρόβλημα.

platy 02-05-10 21:36

εγω τον δικο μου τον εχω οριζοντια στην γεννηστρα...απο οσο ξερω δεν υπαρχει προβλημα...τωρα αν λογω ασφαλειας δεν θες ..κρατα λιγο απεξω

giagligian 03-05-10 00:30

Είναι πάρα πολύ καλή μάρκα, μην το σκέφτεσαι καν. Και ξαπλωτό αν μπορείς να τον βάλεις ακόμα καλύτερα (πιστεύω ότι αποδίδουν καλύτερα έτσι, προσωπική μου γνώμη)

Vag 03-05-10 01:21

Στο φυλλάδιο που συνοδεύει το προϊόν(έχω 3) λέει μόνο για ελάχιστο ύψος "Η στάθμη νερού δεν επιτρέπεται να κατέβει ποτέ κάτω από την χάραξη ελάχιστης στάθμης στο περίβλημα", ωστόσο κατέβασα από το σαιτ τους το εγχειρίδιο και σε αυτό το σημείο συμπληρώνει "...στο περίβλημα.Μέγιστο βάθος βύθισης 0,5μ". Σύμφωνα με αυτό είσαι καλυμμένος αν το έχεις μέχρι τους 50πόντους βάθος;)

maikl 03-05-10 07:38

Παντως ισχυει το εξης:

EP Dust proof, not protected from moisture or water
IP65 Dust proof, protected from splashes and low-pressure jets
IP66 Dust proof, protected from strong water jets
IP67 Dust proof, protected from temporary immersion in water 1 meter deep for 30 minutes
IP68 Dust proof, protected from continuous immersion in water under more severe conditions than IP67
IP69K Dust proof, protected from water during high pressure/steam cleaning (not submersible)

Οι jaeger ειναι IP68 οποτε ειναι προστατευμενοι απο συνεχη εμβαπτιση στο νερο και πιο ασφαλης απο την ΙP67(προσωρινη εμβαπτιση στο νερο για βαθος 1 μετρο βαθος και για 30 λεπτα)...;)

Vag 03-05-10 13:35

Πάντως μου κάνει εντύπωση πως όλες οι φωτογραφίες ή σκίτσα που έχω δει της Eheim (από το σαιτ, από τα φυλλάδια) φαίνεται ο θερμοστάτης να έχει τουλάχιστον την ροδέλα ρύθμισης εκτός νερού. Προφανώς το έχουν για να είναι εύχρηστη η ρύθμισή του;
Ερώτηση τώρα. Συνιστά να τοποθετείται κοντά στην έξοδο του φίλτρου, εκεί δηλαδή που έχει καλή ροή το νερό. Η θερμοκρασία του νερού σε αυτό το σημείο είναι ενδεικτική όλου του ενυδρείου ή λόγο της ροής πέφτει; Δεν ξέρω αν στέκει από φυσικής απόψεως, αλλά αν θεωρήσουμε ότι σε ένα εξωτερικό φίλτρο το νερό περνάει μια διαδρομή εκτός ενυδρείου δεν επηρεάζεται ελαφρώς από την εξωτερική θερμοκρασία;

Κλεόβουλος 03-05-10 18:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vag (Μήνυμα 442348)
Πάντως μου κάνει εντύπωση πως όλες οι φωτογραφίες ή σκίτσα που έχω δει της Eheim (από το σαιτ, από τα φυλλάδια) φαίνεται ο θερμοστάτης να έχει τουλάχιστον την ροδέλα ρύθμισης εκτός νερού. Προφανώς το έχουν για να είναι εύχρηστη η ρύθμισή του; 'Οπως είπαν τα παιδιά,μπορείς και να τον βυθίσεις εντελώς.Εγώ προσπαθώ να έχω την ροδέλα εκτός,γιατί με τον καιρό πιάνει άλατα.
Ερώτηση τώρα. Συνιστά να τοποθετείται κοντά στην έξοδο του φίλτρου, εκεί δηλαδή που έχει καλή ροή το νερό. Η θερμοκρασία του νερού σε αυτό το σημείο είναι ενδεικτική όλου του ενυδρείου ή λόγο της ροής πέφτει; Δεν ξέρω αν στέκει από φυσικής απόψεως, αλλά αν θεωρήσουμε ότι σε ένα εξωτερικό φίλτρο το νερό περνάει μια διαδρομή εκτός ενυδρείου δεν επηρεάζεται ελαφρώς από την εξωτερική θερμοκρασία;

Καλά τα λες.Για να έχεις καλύτερη εικόνα της θερμοκρασίας βάζεις απο τη μια μεριά του ενυδρείου τον θερμαντήρα και απο την άλλη το θερμόμετρο.;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01727 seconds with 10 queries