Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   σκαλαρια αρχιζω και χανω την υπομονη μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39851)

akoylini 22-04-10 16:58

σκαλαρια αρχιζω και χανω την υπομονη μου
 
ρε παιδες για βοηθηστε λιγο γιατι αρχιζω και χανω την υπομονη μου,απο δω ,απο κει καταφερα και εχω ενα πολυ ομορφο και ερωτευμενο ζευγαρι με σκαλαρια,η θυλικια εχει κανει εως τωρα 3 γεννες και ο αρσενικος περναει ομορφα και ωραια σαν αντρακλας πανω απο τα αυγα,η θυλικια προσεχει τα αυγα και το βραδυ υπαρχει ανοικτο φωτακι για να βλεπει,στις 2 τελευταιες γεννες παρατηρησα το εξεις,οτι ενω αυτη και μονο αυτη προσεχει τα αυγα,τα αεριζει κτλπ, την 2η μερα καποια αυγα ειναι διαφανα (οχι ασπρα μιας και υπαρχουν και καποια μετριμενα στα δαχτυλα ασπρα)αυτα τα διαφανα λοιπον παει και τα τρωει και το ξημερωμα της 3 μερας τα αυγα εξαφανιζονται!!!!!!!!!!!
κανενα αλλο ψαρι δεν υπαρχει στο ενυδρειο.αμμωνια κτλπ ειναι μηδενικα.

platy 22-04-10 17:00

οταν λες διαφανα εννοεις οτι γεννανε κανονικα και τα προσεχουν , καποια αυγα χαλανε αλλα πριν σκασουν ουρες οι γονεις τρωνε τα αυγα??? ή ενω εχουν σκασει ουρες τρωνε τα διαφανα και μαζι τα αλλα

gta__156 22-04-10 17:02

ποιος απο τους 2 τα τρωει ?

akoylini 22-04-10 17:03

δεν προλαβαινουν να βγουν ουριτσες,πχ χθες το απογευμα καθαρισε τα διαφανα αυγα και αφησε ολα τα σκουρα μαζι με 4-5 ασπρα,σημερα το μεσημερι (πρωι δεν κοιταξα) τα αυγα ειχαν ολα εξαφανιστη

Πάνος 22-04-10 17:04

οι απειροι γονεις κανουν πολλα τετοια κουλα...:D
δωσε τους χρονο....θα πειραματιστουν και θα μαθουν. αν θελεις πολυ να κρατησεις τα μικρα...τοτε κανε τεχνητη εκκολαψη...δηλαδη απομακρυνε τα αυγα και μεγαλωσε τα μονος σου. αλλα ειναι κριμα να το κανεις αυτο εφοσον εχεις ενα ενυδρειο για το ζευγαρι και μονο. οπως σου ειπα...αστα και θα μαθουν. ;)

akoylini 22-04-10 17:05

αποτι φανταζομαι η θυλικια πρεπει να τα τρωει μιας και αυτη προσεχει τα αυγα,ο αλλος ειναι τεμπελοσκυλο

platy 22-04-10 17:07

προφανως εχεις να κανεις με αρχαριους γονεις ...που θα παει θα μαθουν ...εγω ειμαι στην τριτη επιτυχημενη γεννα (αυριο κολυμπανε) αλλα εκανα το λαθος και αφηνα τους γονεις μεσα..μολις κολυμπαγαν τα ετρωγαν ...αυτη την φορα θα τους βγαλλω ...πειραματισου και συ ..και αν δεν εχεις αποτελεσματα κατεφυγε σε τεχνητη γονιμοποιηση
-------------------------
ουπς πανο με προλαβες

akoylini 22-04-10 17:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 438716)
οι απειροι γονεις κανουν πολλα τετοια κουλα...:D
δωσε τους χρονο....θα πειραματιστουν και θα μαθουν. αν θελεις πολυ να κρατησεις τα μικρα...τοτε κανε τεχνητη εκκολαψη...δηλαδη απομακρυνε τα αυγα και μεγαλωσε τα μονος σου. αλλα ειναι κριμα να το κανεις αυτο εφοσον εχεις ενα ενυδρειο για το ζευγαρι και μονο. οπως σου ειπα...αστα και θα μαθουν. ;)


Πανο εχω 2 σκαλαρια σε 220 λιτρα,θεωρω λοιπον οτι τους εχω οπως τους αξιζει,να κανω τεχνητη εκκολαψη δεν το συζηταω καθως δεν μπορω να εχω 2ο ενυδρειο,δεν θελω να αρχισω τα χωρισματα κτλπ στο ενυδρειο,ελπιζω να μαθουν και να με ευχαριστήσουν μιας και τα εχω σαν αρχοντες

Giorgos 22-04-10 17:15

Καλο ειναι να αφηνετε τους γονεις να εκκολαψουν τα αυγα τους ΚΑΙ να μεγαλωσουν τα νεογνα τουλάχιστον ενα μηνα μετα τη γεννηση τους.

@ akoylini
Εφοσον σκοπευεις να αναπαραγεις το ειδος αυτο, αργα ή γρηγορα θα χρειαστει να αποκτησεις δευτερο ενυδρειο ωστε να μεγαλωσουν τα μωρα προτου αρχισεις να τα δινεις.

akoylini 22-04-10 17:27

προς το παρον θα αφησω την φυση να λειτουργήσει.

akoylini 28-04-10 18:31

επειτα λοιπον απο 6 μερες εχω την 4η γεννα απο το ζευγαρι,ελπιζω αυτην την φορα να τα καταφερουν,αλλιως θα τους δειξω εγω την εμπειρια με το ζορυ!!!!!

:smt084

Perazzi 28-04-10 18:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 438719)
προφανως εχεις να κανεις με αρχαριους γονεις ...που θα παει θα μαθουν ...εγω ειμαι στην τριτη επιτυχημενη γεννα (αυριο κολυμπανε) αλλα εκανα το λαθος και αφηνα τους γονεις μεσα..μολις κολυμπαγαν τα ετρωγαν ...αυτη την φορα θα τους βγαλλω ...πειραματισου και συ ..και αν δεν εχεις αποτελεσματα κατεφυγε σε τεχνητη γονιμοποιηση
-------------------------
ουπς πανο με προλαβες

Εγώ δεν τους έβγαλα καθόλου τους γονείς , το F1 και F2 κολυμπάμε μαζί τώρα , αμέτρητα μικρά και η γονείς μέσα στα 880 λίτρα χαχα

akoylini 28-04-10 19:12

ε καλα ρεσυ εσυ δεν εχεις ενυδρειο εχεις τον αμαζονιο live......... 800 litra!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01683 seconds with 10 queries