Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Σχέση ΝΗ3/PH-Μετρήσεις (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38823)

LeeHook 15-03-10 16:37

Σχέση ΝΗ3/PH-Μετρήσεις
 
Τιμές μετρήσεων με υγρά tεστ Sera:
ΝΗ4/ΝΗ3 - 0,5mg/l
NO2 - 0 mg/l
NO3 - 0 mg/l (ίσως λίγο παραπάνω γιατί το χρώμα βγαίνει σκούρο κίτρινο-προς καφέ)
PH - 6,4
GH - 8
KH - 3

Οι απορίες που μου δημιουργήθηκαν είναι οι εξής:
1. Σύμφωνα με το πινακάκι της Sera, όταν έχουμε ένδειξη 0,5 mg/l και το PH είναι 7, η πραγματική τιμή αμμωνίας είναι 0,003 mg/l, η οποία, πάντα σύμφωνα με την Sera, είναι ακίνδυνη. Άρα το τέστ μετράει το αμμώνιο. Στην περίπτωση μου (με PH 6,4), η τιμή της αμμωνίας είναι πολύ χαμηλότερη από 0,003 mg/l. Αυτό είναι πρόβλημα;
2. Απο ότι έχω διαβάσει, υπάρχει πιθανότητα, εάν ανέβει η τιμή του KH (π.χ. σε κάποια αλλαγή νερού), να έχω έκρηξη της τιμής της αμμωνίας. Πως μπορώ αυτό να το αποφύγω. Χρησιμοποιώ ΑΟ & νερό βρύσης και έχω βρεί την αναλογία μίξης που μου δίνει τις επιθυμητές τιμές (5 προς 1). Αυτή η μέθοδος με εξασφαλίζει;
Επίσης το νερό φιλτράρεται με τύρφη και υπάρχει παροχή DIY CO2 (30 ppm περίπου).
Είχα την εντύπωση οτι το φίλτρο είχε στρώσει, γιατί λειτουργούσε πολύ καιρό, χωρίς ψάρια μόνο με φυτά, με την προσθήκη τροφής. Επειδή πολύ φοβάμαι οτι ο κύκλος του αζώτου μόλις έχει αρχίσει, θα ήθελα πολύ την γνώμη σας.
Και τέλος ...το χειρότερο. Έδώ και 3 ημέρες ζεί μεσα ένα colisa lalia. Οι τιμές της αμμωνίας (ή αμμώνιου) παρατηρήθηκαν 2 ημέρες μετά. Επίσης έχω προσθέσει JBL Filter Start την ημέρα που έβαλα το ψάρι.

water_turtle_lover 15-03-10 19:22

Συγνωμη αν σου χαλαω το ποστ,αλλα αν επιτρεπεται τα τεστακια ποσο τα πηρες(επειδη θελω να παρω κι εγω της ιδιας εταιρειας)??:confused:

gta__156 15-03-10 19:27

Κατα την ταπεινη μου αποψη

Α) δεν θεωρω τα τεστ της σερα αξιοπιστα
Β) μετρησιμη αμμωνια για μενα ειναι παντα αμμωνια .....
Γ) η τυρφη μπορει να σου εχει ανεβασει την αμμωνια
Δ) προσεχε μην τυχον και ΔΕΝ εχεις στρωσει και γινει το μπαμ της αμμωνιας

Τα υπολοιπα θα στα πουν οι εμπειροτεροι

Κλεόβουλος 15-03-10 19:32

Επειδή το φίλτρο σου είναι άστρωτο και η lalia θα λαλήσει, βάλε αμέσως μπόλι. Τα διάφορα ζουμιά δεν(έχει αποδειχθεί ότι)κάνουν τίποτα.

Ελένη ρώτησε κάνα μαγαζί γιατί οι τιμές απο Θεσ/νίκη-Αθήνα παίζουν:)
-------------------------
Ελένη=Έλενα sorry

water_turtle_lover 15-03-10 19:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 427109)
Επειδή το φίλτρο σου είναι άστρωτο και η lalia θα λαλήσει, βάλε αμέσως μπόλι. Τα διάφορα ζουμιά δεν(έχει αποδειχθεί ότι)κάνουν τίποτα.

Ελένη ρώτησε κάνα μαγαζί γιατί οι τιμές απο Θεσ/νίκη-Αθήνα παίζουν:)
-------------------------
Ελένη=Έλενα sorry

Ευχαριστω:rolleyes:

LeeHook 15-03-10 19:46

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αν και η τελευταία μέτρηση σήμερα έδειξε (μάλλον) αμμωνία 0 (λέω μάλλον γιατί το χρώμα δεν ήταν το καθαρό κίτρινο), θα βάλω μπόλι (άμεσα από φίλο).

Κλεόβουλος 15-03-10 19:47

:smt023


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01355 seconds with 10 queries