Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36765)

SOCRATIS 09-01-10 22:21

ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ
 
3 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις:120x50x60
Όγκος:250λτ
Κατηγορία:Κρυου νερού-Πράσινου τάπητα αλγών(carpet wall)
Φυτά:Αλγες επιφανειών
Ψάρια / Άλλα είδη:Χρυσόψαρα lionchu
Διακοσμητικά υλικά:-
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:-
Φωτισμός: sylvania 2x54w t5 grolux
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες
Φιλτράρισμα:1500lt/hr
Θερμοστάτης:-
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:7.6
ενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0,1
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού:60% / 8ημέρες
Θερμοκρασία:21-24C

Άλλες πληροφορίες:Το ενυδρείο τάπητα μαζί με το πράσινου νερού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35122 ) αποτελούν τα δύο ποιο δημοφιλή σχεδια των εξ ανατολών συναδέλφων.Μινιμαλ γραμμές ,κανένα άλλο διακοσμητικό ,περαν των αλγων ,για την μόνη και κύρια απολαυση,αυτή των χρυσόψαρων.

Φωτογραφία:

http://img532.imageshack.us/img532/4286/sv103993.jpghttp://s6.postimg.org/yhlm64lcx/SV103992.jpg

http://s6.postimg.org/twzfr71nl/SV104038.jpg

http://img171.imageshack.us/img171/2813/sv104037.jpg

maikl 09-01-10 22:25

...εχεις "ξεφυγει",εντελως ομως...+-3 +-3 +-3

thanasis76 09-01-10 22:30

φιλε μπραβο σου!!!! μου αρεσει παρα πολυ αλλα αν εβαζες μονο ενα ξυλο στο κεντρο... δεν θα χαλαγε πιστευω την Μινιμαλ γραμμη....

harris samos 09-01-10 22:35

να κανω μια ερωτηση ???

ασχετος απο χρυσοψαρα μονο λιγο εχω διαβασει τα βασικα
τα συγκεκριμενα τη μεγεθος φτανουν ??

εχει μια περιεργη ομορφια :smt120

vag0s 09-01-10 23:39

Δεν χρειαζονται καποιες κρυψωνες τα ψαρια αυτα για να ξεκουραζονται;

:smt009

SOCRATIS 09-01-10 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 403496)
να κανω μια ερωτηση ??? τα συγκεκριμενα τη μεγεθος φτανουν ??

Μέχρι 20-22 εκ.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vag0s (Μήνυμα 403525)
Δεν χρειαζονται καποιες κρυψωνες τα ψαρια αυτα για να ξεκουραζονται;:smt009

Όχι.

gta__156 09-01-10 23:51

εγω πιστευω πως χαραμιζεται το ενυδρειο , ολοκληρο μπαουλο για 3 χρυσοψαρα και χωρις τιποτα αλλο μεσα , ταπεινη μου αποψη :confused:

Πάνος 09-01-10 23:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lmaikl (Μήνυμα 403494)
...εχεις "ξεφυγει",εντελως ομως...+-3 +-3 +-3

;).... εισαι σε αλλο επιπεδο και δε μπορουμε να επικοινωνησουμε...:D:D

harris samos 09-01-10 23:57

αλλοι βαζουν 3 σε μπαουλο και τα εχουν χρονια

και αλλοι 30 σε 20 λιτρα για μια μερα

imichal 10-01-10 00:21

Παράθεση:

εισαι σε αλλο επιπεδο και δε μπορουμε να επικοινωνησουμε...:grin::grin:
:grin::grin:

gta__156 10-01-10 00:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 403534)
αλλοι βαζουν 3 σε μπαουλο και τα εχουν χρονια

και αλλοι 30 σε 20 λιτρα για μια μερα

αλλοι ειναι της υπερβολης οσων αφορα τα ψαρια και αλλοι οσων αφορα τα λιτρα ;)

harris samos 10-01-10 00:39

αμα θελει 80 λιτρα το καθε ενα ;)

Tolis 10-01-10 00:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gta__156 (Μήνυμα 403542)
αλλοι ειναι της υπερβολης οσων αφορα τα ψαρια και αλλοι οσων αφορα τα λιτρα ;)

Που ακριβως ειναι η υπερβολη?

gta__156 10-01-10 01:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 403557)
Που ακριβως ειναι η υπερβολη?

οπως ειπα και ποιο πανω δεν μου καθεται εμενα προσωπικα καλα στο να εχω 240 λιτρα ενυδρειο και να εχω μεσα 2-3 ψαρια ητε ειναι χρυσοψαρα ητε ειναι πιρανχας ητε μικρος φαλαινοκαρχαριας , ειναι προσωπικη μου αποψη και δεν μπορει κανεις να μουν την αλλαξει . ειπα τη γνωμη οτι δεν μου αρεσε και εκει μενω .;)

Γιώργος Κ 10-01-10 01:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gta__156 (Μήνυμα 403563)
οπως ειπα και ποιο πανω δεν μου καθεται εμενα προσωπικα καλα στο να εχω 240 λιτρα ενυδρειο και να εχω μεσα 2-3 ψαρια ητε ειναι χρυσοψαρα ητε ειναι πιρανχας ητε μικρος φαλαινοκαρχαριας , ειναι προσωπικη μου αποψη και δεν μπορει κανεις να μουν την αλλαξει . ειπα τη γνωμη οτι δεν μου αρεσε και εκει μενω .;)

Φιλε μου θα δεις με το καιρο οτι καθε ψαρι εχει διαφορετικες απαιτησεις σε λιτρα! και αυτο ειναι σε συναρτηση πολλων πραγματων!
Με το καιρο θα δεις την πραγματικη ομορφια των ψαριων και τις απιστευτες συμπεριφορες που εχουν! Για να γινει ομως αυτο θα πρεπει να τους δωσουμε οτι μπορουμε καλυτερο! Και γιατι οχι παραπανω απο τα ελαχιστα ορια! :p

gta__156 10-01-10 01:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 403565)
Φιλε μου θα δεις με το καιρο οτι καθε ψαρι εχει διαφορετικες απαιτησεις σε λιτρα! και αυτο ειναι σε συναρτηση πολλων πραγματων!
Με το καιρο θα δεις την πραγματικη ομορφια των ψαριων και τις απιστευτες συμπεριφορες που εχουν! Για να γινει ομως αυτο θα πρεπει να τους δωσουμε οτι μπορουμε καλυτερο! Και γιατι οχι παραπανω απο τα ελαχιστα ορια! :p

βρε Γιωργο δεν αντιλεγω . γουστα ειναι αυτα ;)

Tolis 10-01-10 01:31

Γουστο, αποδεκτο.
Υπερβολη, οχι.

Γιώργος Κ 10-01-10 01:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gta__156 (Μήνυμα 403570)
βρε Γιωργο δεν αντιλεγω . γουστα ειναι αυτα ;)

Δικιο εχεις ...τα δικα μας γουστα! Τα ψαρια ομως δεν ειναι διακοσμητικο στοιχειο .. ειναι οργανισμοι και εχουν αναγκες και συμπεριφορες που εμεις δεν τις καταλαβαινουμε! Το δευτερο βημα στα ενυδρεια-χομπυ ειναι οταν το συνειδητοποιησουμε .... και τοτε γινεται αγαπη! Σε εμενα περασαν πανω απο 10 χρονια να το καταλαβω αυτο!
Θα φροντισω να ειναι λιγοτερα για σενα ... :D καφεεεεε γρηγορα!!:p

fotis_k 10-01-10 02:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS (Μήνυμα 403493)
Αμμωνία (ΝΗ3):0,1


Πολυ ωραιο.Η αμμωνια δεν τα ενοχλει?Υπαρχει καποια συγκεκριμενη διαδικασια που πρεπει να ακολουθηθει για να επιτευχθει αυτο που βλεπουμε στις φωτογραφιες?

chemical mac 10-01-10 02:23

:rolleyes: βρε...μήπως να το γυρίσω στο χρυσόψαρο και να γίνω ο βασιλιάς του βιοτοπικού; πράσινο τάπητα; βιοκαρπέτ ολόκληρη :smt033

Raven 10-01-10 02:33

Παράθεση:

Αλλαγές νερού:90% / 8ημέρες
Σωκρατη, αν θες σε παρακαλω εξηγησε γιατι το κανεις αυτο. Στο πρασινο νερο απο σενα εμαθα οτι ειναι αναγκαιο αλλα εδω δεν βλεπω πρασινο νερο.

Γιώργος Κ 10-01-10 02:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 403586)
:rolleyes: βρε...μήπως να το γυρίσω στο χρυσόψαρο και να γίνω ο βασιλιάς του βιοτοπικού; πράσινο τάπητα; βιοκαρπέτ ολόκληρη :smt033

Λες?? Αντε δοκιμασε το!!! :p

kalaxan 10-01-10 02:48

Θελω να ρωτησω, εστω οτι δε χρειαζονται κρυψωνες, λιγο λεπτοκοκκο χαλικακι με μπολικη πρασινη αλγη φυσικα, δε θα τους αρεζε περισσοτερο?

Να φανταστώ οτι σε κάθε αλλαγή πλένεις με νερό βρύσης και τα υλικά του φίλτρου ωστε να κρατάς σχεδον σταθερα αμμωνία 0,1 λογω της χαμηλης ιχθυοφορτισης ωστε να τρέφεται η πράσινη άλγη? Φανταζομαι μονο μηχανικο φιλτρο εχεις..

SOCRATIS 10-01-10 16:28

Σεβαστές όλες οι απόψεις και ευχαριστώ για όλες .


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 403583)
Πολυ ωραιο.Η αμμωνια δεν τα ενοχλει?Υπαρχει καποια συγκεκριμενη διαδικασια που πρεπει να ακολουθηθει για να επιτευχθει αυτο που βλεπουμε στις φωτογραφιες?


Η μετρήσεις αμμωνίας δεν είναι σταθερές.Κάποτε μηδενίζουν.Εξαρτάται από την ιχθυοφόρτωση και άλλους παράγοντες .Οι μετρήσεις αυτές, ίσχυαν όταν υπήρχαν περισσότερα χρυσόψαρα στο συγκεκριμένο ενυδρείο και δεν είχαν αναπτυχθεί σε αυτόν τον βαθμό οι άλγες. Για να επιτύχει κανείς αυτό το αποτέλεσμα θέλει λίγο περισσότερο φωτισμό από ένα φυτεμένο ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων ,μερικά ψάρια,τροφές κυρίως ζωντανές ή κατεψυγμένες και λίγη υπομονή.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 403592)
Σωκρατη, αν θες σε παρακαλω εξηγησε γιατι το κανεις αυτο. Στο πράσινο νερό από σενα εμαθα οτι ειναι αναγκαιο αλλα εδω δεν βλεπω πρασινο νερο.

Το 90% είναι λάθος το διόρθωσα ,ευχαριστώ για την επισήμανση, το αληθές είναι 60% .Στην αρχή μόνο ,χρειάζεται μέχρι να σταθεροποιηθούν οι τιμές .Αλλά να σημειώσουμε εδώ πως υπάρχουν πολλοί κάτοχοι χρυσόψαρων που κάνουν σε εβδομαδιαία βάση, τόσο μεγάλες αλλαγές (80%-90%)ανεξαρτήτως τύπου ενυδρείου.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalaxan (Μήνυμα 403596)
Θελω να ρωτησω, εστω οτι δε χρειαζονται κρυψωνες, λιγο λεπτοκοκκο χαλικακι με μπολικη πρασινη αλγη φυσικα, δε θα τους αρεζε περισσοτερο?

Να φανταστώ οτι σε κάθε αλλαγή πλένεις με νερό βρύσης και τα υλικά του φίλτρου ωστε να κρατάς σχεδον σταθερα αμμωνία 0,1 λογω της χαμηλης ιχθυοφορτισης ωστε να τρέφεται η πράσινη άλγη? Φανταζομαι μονο μηχανικο φιλτρο εχεις..

Τα καλύτερα ενυδρεία για κάποιους χρυσοψαράδες ,ειδικά αυτών που έχουν σπανιες ποικιλιες και ισως υψηλου κόστους ,είναι τα άδεια ενυδρεία που ελέγχονται και ευκολότερα και αποτελεσματικότερα.Με λίγα λόγια ,καθαρός πυθμένας = υγειές χρυσόψαρα .Η άλγες προτιμούνται για την καλή διατροφική τους αξία και εν μέρη στον διάκοσμο.
Τα ενυδρεία του πράσινου τάπητα λειτουργούν και με βιολογικό φίλτρο παρότι οι άλγες αυτού του τύπου δεσμεύουν ποιο εύκολα (από την αιωρούμενη) εκτός την αμμωνία και τα νιτρικά. Η βιολογία του φίλτρου, μάλλον τις όχι μεγάλης ανάπτυξης, δεν ενοχλεί την ευδοκίμηση αυτών των αλγών .

kwstas_original 10-01-10 17:16

δεν χρειαζεται το διαφορετικο και το ασυνηθιστο να το καταδικαζουμε!
εχει μια παραξενη ομορφια οπως ειπε και ο Χαρης...:rolleyes:

ισως αν δοκιμαζες λαμπες με διφορετικα κελβιν απο την γκρο να ειχες ακομα καλητερη απατυξη αλγης!:D
καποια μπλε ακτινηκη λαμπα θαλασσινου δηλαδη,ισως εδινε πιο γρηγορα τον ''ταπητα''....;)

SOCRATIS 10-01-10 18:54

Η ανάπτυξη του πράσινου ταπητα όπως φαίνεται στη πρώτη φωτογραφία επιτευχθηκε μετά από 9 ημέρες με την χρήση μιας επιπλεoν Τ5 55W aquastar sylvania.Η 2η και η τελευταία είναι προσφατες φώτογραφίες μετά απο ένα μήνα περίπου λειτουργίας.

Ενδιαφέρουσα σκέψη για μια μπλε ακτινηκη λαμπα θαλασσινου .Ισως στο μέλλον..Ευχαριστώ.

ΧρήστοςΠ 10-01-10 19:16

Ισχυει και στους δισκους αν θες να μεγαλωσουν ειναι καλυτερα σε γυμνο πάτο ενυδρειου για να καθαριζεται καλύτερα .

Σωκρατη θα προσπαθησω να φτιαξω ενα τετοιο ενυδρειο για δισκους το οτι εχεις 0 νιτρικά ειναι κατι που σε μικρα δισκακια κανει πολύ καλό στην αναπτυξη τους .

3 ερωτησεις ?

πόσο ταίζεις και αν ταίζεις αρκετά ?
σε χαμηλό ph για παράδειγμα 6 μπορεί να αναπτυχθεί τέτοιο χαλί ?
έχω ακούσει ότι κάποιες άλγες σε περίπτωση προβλήματος βγάζουν τοξικά στο νερό . Υπάρχει τέτοιος κίνδυνος ?

Ευχαριστώ

SOCRATIS 10-01-10 20:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ (Μήνυμα 403769)
3 ερωτησεις ?

πόσο ταίζεις και αν ταίζεις αρκετά ?
σε χαμηλό ph για παράδειγμα 6 μπορεί να αναπτυχθεί τέτοιο χαλί ?
έχω ακούσει ότι κάποιες άλγες σε περίπτωση προβλήματος βγάζουν τοξικά στο νερό . Υπάρχει τέτοιος κίνδυνος ?

Ευχαριστώ

Απαντήσεις.

.Ταίζω ελάχιστα έως καθόλου .Ένας καλός τάπητας μπορεί να ταΐζει τα ψάρια για πολύ καιρό. Τα έχω αφήσει ατάιστα για 2 εβδομάδες περίπου και δεν έμειναν ποτέ με άδεια στομάχια ,απεναντίας θα έλεγα .

.Οι άλγες είναι υποτυπώδη φυτά αλλά έχουν τις ίδιες ανάγκες με τα ολοκληρωμένα φυτά .Οπότε ισχύουν τα ίδια για τα επίπεδα του ph.
Αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο να κρατηθεί χαμηλό ph σε ενυδρείο τέτοιου τύπου.

.Αυτό νομίζω ισχύει για κάποιους τύπους αλγών όπως η hair grass......με επιφύλαξη...


Μια φωτογραφία χαμηλής αναλυσης ,αλλά νομίζω τουλάχιστον ,μπορείτε να υποψιασθείτε το ύψος και την αναπτυξη του αλγο-γρασιδιου που είναι μια εξαιρετική λιχουδια για τα χρυσόψαρα.

http://img18.imageshack.us/img18/605/sv104045.jpg

kapsok 25-06-10 15:32

φωτισμος
 
Με τη βοηθεια ηλιακου φωτος θα μπορουσα να έχω αυτό το αποτέλεσμα σε πρώτη φάση; Υπάρχει ένα δωμάτιο σπίτι που το βλέπει αρκετά ο ήλιος και ταυτόχρονα δεν έχει ποτέ πρόβλημα με τη θερμοκρασία... τώρα που είναι καλοκαίρι να το δοκιμάσω; γτ έχω διαθέσιμες κάποιες 160λιτρες γυάλες στις οποίες δεν έχω εγκαταστήσει ακόμα φωτισμό... Έλεγα να δω πως παει και απο Σεπτέμβρη...γιατί ήδη θα ξυλωθώ για δυνατά εψωτερικά φίλτρα...

SOCRATIS 25-06-10 16:53

Δοκίμασε ,αλλά δώσε προσοχή στις θερμοκρασίες ειδικά τις απογευματινές ώρες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02713 seconds with 10 queries