Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Βατραχακι σε ενυδρείο με χρυσοψαρα.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36649)

Θέμης 06-01-10 04:40

Βατραχακι σε ενυδρείο με χρυσοψαρα..
 
Καλησπέρα παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει τι θα ήταν καλό να βάλω σε ενα 30αρι ενυδρείο με χρυσόψαρα ωστε ενα βατράχι που μολις πηρα να μην τυραννιεται και να μπορει να βγαίνει και να καθεται λιγο ψηλότερα από τη στάθμη του νερου και να παιρνει αέρα??Κάτι σαν βατήρα που να βεντουζάρει σκέφτηκα εγώ?Υπάρχει κάτι τετοιο και αν ναι που μπορω να απευθυνθώ γιατι δεν εχω ιδεα..Ευχαριστώ....:confused:

Lsourtzo 06-01-10 08:38

30 λίτρα με χρυσόψαρα ??? πόσα δηλαδή ?
κοίτα θα είμαι σύντομος γιατί βιάζομαι ...

τα χρυσόψαρα θέλουν καμιά 30 αριά λίτρα το καθένα για να πεις ότι τους παρέχεις ένα υποτυπωδώς καλό περιβάλλον ...

δώσε μερικές ακόμα πληροφορίες για το ενυδρείο σου ...
φίλτρα κτλ κτλ ...
και βλέπουμε για το βατραχάκι ...
γενικά πάντως τα βατραχάκια δεν είναι για ενυδρεία ...
συνήθως καταντάν τροφή αν έχεις μεγάλα ψάρια μέσα ...
εξέδρες με βεντούζες πάντος μπορείς να βρεις στα μεγάλα ενυδρείο-μάγαζα ...

Strahos 06-01-10 11:19

καλησπέρα Θέμη, καλή χρονιά. Τα 30 λίτρα είναι λίγα για χρυσόψαρα.
Τι είδους βατραχάκι πήρες?

Θέμης 06-01-10 13:11

Καλή Χρονιά κιόλας παιδιά!!Είμαι τελείος αρχάριος και αποφάσισα να πάρω έτσι ένα μικρο ενυδρείο για αρχή..Έχω βάλει μέσα στο 30 λιτρο 2 πολύ μικρά χρυσόψαρα το ένα είναι κίτρινο με μεγάλη ουρά και το άλλο ενα που έχει δύο περίεργα μεγάλα μάτια..Το βατραχάκι είναι ένα πολύ μικρό ροζ-πορτοκαλί..ΔΕν γνωρίζω καν τον τύπο τους.Είναι πολλα όλα αυτά??Σχετικά με το φιλτρο ειναι ένα μαύρο HAILEA HL-BT200 Tι σημαίνει δεν ξερω??Η γνώμη σας μετράει πολύ.........

Alex_Salonica 06-01-10 14:38

Καλώς ήρθες και χρόνια πολλά,

πρώτα βλέπουμε τις απαιτήσεις των ζωντανών και αφού δούμε ότι πληρούμε τις προϋποθέσεις τους, τότε και μόνο τότε αγοράζουμε

Vodka 06-01-10 15:38

Δεν ήξερα πως μπορείς να βάλεις βάτραχο σε ενυδρείο :confused:

Από petshop τον πήρες ? Μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία του ??

Θα μου φαινότανε κάπως περίεργο πάντως να βλέπω ένα βατράχι να πλατσουρίζει στο ενυδρείο ... Όχι άσχημο, απλά αταίριαστο. Αν και βλέπω στο google πως δεν είναι κάτι ασυνήθιστο ...

Strahos 06-01-10 16:59

υπάρχουν αρκετά είδη βατράχων που πουλάν σε πετ σοπ και δεν είναι όλα κατάλληλα για ενυδρείο, αλλά για παλουντάριουμ. Αν μπορείς ανέβασε μία φωτογραφία του βατράχου μήπως το αναγνωρίσουμε.

Serafeim 07-01-10 00:45

Τέτοιους βατήρες πουλάνε και για χελώνες στα πετ.
¨αρχισε 'ομως να διαβάζεις τα υπομνήματα στο θέμα αρχάριοι, γιατί σε λίγο θα μείνεις μόνο με το βατραχάκι....

halvas69 07-01-10 15:04

Δεν υπάρχει κάνενας λόγος να βάλεις τον βάτραχο με τα ψάρια μαζί.
Και εκτός του σενάριου που λέει ο Μαδριλένος μας υπάρχει και το άλλο σενάριο που παίζει :
BORKED

Γιώργος Κ 07-01-10 15:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 402381)
Δεν υπάρχει κάνενας λόγος να βάλεις τον βάτραχο με τα ψάρια μαζί.
Και εκτός του σενάριου που λέει ο Μαδριλένος μας υπάρχει και το άλλο σενάριο που παίζει

Γελανε κιολας ... αισχος!!! :smt009

Serafeim 08-01-10 00:46

Και δυστυχώς δέστε ακόμα κάτι πιό αίσχος και αν πρέπει κάποιος Mod ας το ανεβάσει και σε άλλη κατηγορία....Φρίκαρα μιλάμε:

http://www.youtube.com/watch?v=Ai_pV...eature=related

ταϊζουν πιράνχας με χρυσόψαρα.....

kalaxan 08-01-10 01:10

Δυστυχώς έχει πολλά τέτοια video να ταίζουν τα πυράνχα με ότι μπορείς να φανταστείς...

paco 08-01-10 09:54

τα βατραχακια που ειναι για ενυδρεια ειναι πολυ λιγες ρατσες
το προβλημα τους αρχιζει
1 τα μεγαλα ψαρια που σε καποια στιγμη θα τα φανε
2 τα μικρα ψαρια που ειναι γρηγορα και τους τρωνε την τροφη
3 δεν βλεπουν καλα ανταποκρινονται μονο σε χρωματιστη τροφη εχουν καλη καλη οσφρηση και ακοη
4 χρειαζονται καποιο χρονο να εστιασουν την (ζωντανη αν γινεται) τροφη τους για να την πιασουν με μια αποτομη κινηση

εχουν το κυνηγητικο ενστικτο αλλα εχουν το προβλημα της αργοποριας οποτε τα αλλα ψαρια προλαβαινουν και τρωνε το φαγητο αφηνοντας τα να πεθανουν από ασιτια
5 μαθαινουν πολύ δυσκολα την τροφη σε φιλαρακι η κροκετα (tubifex worm) μεχρη ποτε
Κατά τα αλλα τους αρεσει να κρυβονται σε μεγαλα φυλλα και κατω από πετρες
Για την αναπαυση τους ανεβαινουν στην επιφανεια αναπνεοντας οξυγονο και καθονται με ανοιχτα ποδια ακινητα για ωρα
Κατά τα αλλα βαλτα σε ένα ενυδρειο μονα τους και θα τα ευχαριστηθεις εχουν ωραια κινηση
Παντα το ενυδρειο με καπακι και προσοχη στα εξωτερικα φιλτρα δεν μπορεις να φανταστεις που χωρανε

panospkk 08-01-10 10:59

Τέτοιες συμπεριφόρες δείχνουν ανθρώπους γεμάτους κακία και βαρβαρότητα, ανθρώπους που δεν γνώρισαν την αγάπη άρα είναι αδύνατον να την προσφέρουν, ανθρώπους που η ψυχή τους είναι τόσο άδεια που δεν υπάρχει κι όλας. Προσωπικά δεν μπορώ να δω τέτοιου είδους βιντεο και καλό είναι να μην τα προβάλλουμε στο σοβαρότατο αυτό φόρουμ μας. Τέτοιες ενέργειες δεν έχουν χώρο εδω μέσα

evita 24-01-10 02:35

παιδια θελω να ρωτησω κατι, επειδη μαρεσουν παρα πολυ τα βατραχακια..... εχω ενα ενυδρειο 115L που το στρωνω ακομα δν εχω βαλει κατι μεσα.... σκεφτομουν λοιπον να βαλω βατραχακια και Guppy. υπαρχουν δλδ βατραχακια (είδος) καθαρα για ενυδρειο????? και για να μην την πατησω οπως το video μπορω να τα βάλω με Guppy η 8α εχω προβλημα? υπαρχει περιπτωση δλδ να μ τρώει το βατραχακι (αν παρω τλκ) τα μωρακια Guppy??????


yannakis 24-01-10 02:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από evita (Μήνυμα 408699)
παιδια θελω να ρωτησω κατι, επειδη μαρεσουν παρα πολυ τα βατραχακια..... εχω ενα ενυδρειο 115L που το στρωνω ακομα δν εχω βαλει κατι μεσα.... σκεφτομουν λοιπον να βαλω βατραχακια και Guppy. υπαρχουν δλδ βατραχακια (είδος) καθαρα για ενυδρειο????? και για να μην την πατησω οπως το video μπορω να τα βάλω με Guppy η 8α εχω προβλημα? υπαρχει περιπτωση δλδ να μ τρώει το βατραχακι (αν παρω τλκ) τα μωρακια Guppy??????


αν εισαι διατεθιμενη να φτιαξεις ενα paludarium τοτε ναι μπορεις..το θεμα ειναι οτι μπορεις ομως?ειναι κατι αρκετα δυσκολο για ενα αρχαριο κατι το οποιο νομιζω εισαι εσυ..

evita 24-01-10 02:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannakis (Μήνυμα 408701)
αν εισαι διατεθιμενη να φτιαξεις ενα paludarium τοτε ναι μπορεις..το θεμα ειναι οτι μπορεις ομως?ειναι κατι αρκετα δυσκολο για ενα αρχαριο κατι το οποιο νομιζω εισαι εσυ..

η αληθεια ειναι οτι δν εχω ιδεα απο τετοια εχω αρχισει να διαβαζω σιγα σιγα διαφορα, με βοηθησε πολυ και ενα παιδι απο το φορουμ με διαφορες πληροφοριες. βασικα τι ειναι το paludarium?????:confused::confused::confused::conf used::confused:

yannakis 24-01-10 02:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από evita (Μήνυμα 408702)
η αληθεια ειναι οτι δν εχω ιδεα απο τετοια εχω αρχισει να διαβαζω σιγα σιγα διαφορα, με βοηθησε πολυ και ενα παιδι απο το φορουμ με διαφορες πληροφοριες. βασικα τι ειναι το paludarium?????:confused::confused::confused::conf used::confused:

ο κυριος google μπορει να λυσει καθε απορια!anyway!paludarium ειναι ενα ενυδρειο το οποιο εχει εως ενος σημειου νερο και το υπολοιπο πανω με μια πατεντα ειναι ξηρα με διαφορα φυτα..
μπορεις να δεις και εδω..http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ght=paludarium

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15493

evita 24-01-10 02:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannakis (Μήνυμα 408704)
ο κυριος google μπορει να λυσει καθε απορια!anyway!paludarium ειναι ενα ενυδρειο το οποιο εχει εως ενος σημειου νερο και το υπολοιπο πανω με μια πατεντα ειναι ξηρα με διαφορα φυτα..
μπορεις να δεις και εδω..http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ght=paludarium

καταλαβα.... ξεχναω τα βατραχακια.... σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες να σαι καλα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01888 seconds with 10 queries