Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Η τροφή... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36164)

Χαραμάδας 18-12-09 13:20

Η τροφή...
 
Χεραιτώ τους φίλους δισκάδες.Εχω καιρό να γράψω στην κατηγορία αυτή,αλλα μετά το χθεσινό,θέλω γνώμες.Οπως οι περισσότεροι θα ξέρετε έχω ένα ενυδρείο 600 περ.λιτ. με αρκετούς δίσκους (δεν λέω πόσους......) και εδώ και ένα χρόνο όλα πήγαιναν (και πηγαίνουν...φτου φτου) καλά.Το τάισμα ήταν 3-4 φορές τη μέρα με τυποποιημένες τροφες,ξερές-κατεψυγμένες και ζωντανά grintal.Eδώ και 15 μέρες ξανατα'ί'σα κατεψυγμένη μοσχαροκαρδιά με λαχανικά(συνταγή Πρύτανη) μέρα παρα μέρα και είδα άμεσα εντυπωσιακά αποτελέσματα.Πολύ πιο έντονα χρώματα,μεγαλύτερη ζωντάνια και κίνηση και το σημαντικότερο ΤΡΕΙΣ ναι ΤΡΕΙΣ γένες από τρία διαφορετικά ζευγάρια μέσα στο ίδιο ενυδρείο,σχεδον την ίδια χρονική στιγμή.Είχα καιρό να δω γέννα και είδα εχθές μαζεμένες τρείς.Α και κάτι άλλο σημαντικό,λόγο περιορισμένου χρόνου οι 2 τελευταίες αλλαγές νερού (120lit x 2 ) έγιναν με νεράκι βρύσης και aqutan και όχι με Α/Ο.Την όλη κατάσταση την αποδίδω στην τροφή και θέλω απόψεις.Ευχαριστώ-Χρήστος.

mikele 18-12-09 15:21

σιγουρα η διατροφη και η ποικιλια επιρεαζει την συμπεριφορα των ψαριων αρνητικα και θετικα .........τωρα οσο αφορα τα δικα σου αποτελεσματα ισως να ειναι και τυχαιο το γεγονος .......παντως να τα χαιρεσαι !!!!!

προσωπικα την καρδια την εκοψα επιβαρυνει το ενυδρειο δε αποτελει φυσικη διατροφη ψαριων ......ταιζω μονο οτι τρωει ενα ψαρι

Γιώργος Κ 18-12-09 18:48

:smt041:smt041 Ευχομαι να ειναι πετυχημενες ολες οι γεννες σου!!
Οι δισκοι ειναι ανταγωνηστικα ψαρια!! Οταν δημιουργηθει ενα ζευγαρι ... συνηθως δημιουργουνται και αλλα στο ενυδρειο μας! Δε ξερω ... αλλα δε θα με ξαφνιαζε αν γεννησαν και τα 3 ζευγαρια για τους ιδιους λογους!! :D:smt120
Προσπαθησε να κρατας τις παραμετρους του νερου οσο σταθερες μπορεις!! Ειδηκα τωρα αν δεις μικρα ακομα και τα ΝΟ3 κρατα τα μικροτερα απο 10!

maikl 18-12-09 19:20

...και στους δικους μου συμβαινει!!
Οποτε ταιζω μοσχαροκαρδια(απο Αγγελακη μερια...) την επομενη εχω γεννα.:)

Churu 20-01-10 01:28

Τα bloodworms απ οτι ξερω περιεχουν μια πρωτεινη που τα βοηθαει στην ορεξη και θεληση για αναπαραγωγη . Μηπως το ιδιο συμβαινει και με την καρδια;)

Χαραμάδας 20-01-10 08:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Churu (Μήνυμα 407104)
Τα bloodworms απ οτι ξερω περιεχουν μια πρωτεινη που τα βοηθαει στην ορεξη και θεληση για αναπαραγωγη . Μηπως το ιδιο συμβαινει και με την καρδια;)

Ισως να φταίει το αίμα,αφου και η καρδιά και τα bloodworms περιέχουν σε μεγαλη ποσότητα.

Κλεόβουλος 20-01-10 08:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christsos (Μήνυμα 407127)
Ισως να φταίει το αίμα,αφου και η καρδιά και τα bloodworms περιέχουν σε μεγαλη ποσότητα.

Δεν είναι ψάρια αυτά βρε Χρήστο,Βρυκόλακες είναι:D:D

Χαραμάδας 20-01-10 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 407128)
Δεν είναι ψάρια αυτά βρε Χρήστο,Βρυκόλακες είναι:D:D

Tο καλό είναι ότι δεν ενδιαφέρονται για ανθρώπινο αίμα.;)
Πάντως και εχθές είχα δύο γέννες μετά το ταίσμα της Κυριακής με μοσχαροκαρδιά.Είπαμε....το αίμα=sex.....:smt052.

Γιώργος Κ 20-01-10 21:48

Προσεχε με τα bloodworms ομως ... μεταφερουν πολλα παρασιτα! Στην ουσια ειναι λαρβες κουνουπιων και οχι σκουλικια!!! Θα σου ελεγα να μη δινεις στα δισκακια σου!!

Χαραμάδας 20-01-10 23:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 407427)
Προσεχε με τα bloodworms ομως ... μεταφερουν πολλα παρασιτα! Στην ουσια ειναι λαρβες κουνουπιων και οχι σκουλικια!!! Θα σου ελεγα να μη δινεις στα δισκακια σου!!

Δεν δίνω bloodworms στους δίσκους εδώ και πολυ καιρό.Μίλησα για μοσχαροκαρδιά με λαχανικα.;)

Γιώργος Κ 20-01-10 23:44

Τελεια ... αρα οντως βρυκολακες εχεις .... :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01538 seconds with 10 queries