Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   ΒΟΗΘΕΙΑ .. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35977)

platy 10-12-09 12:46

ΒΟΗΘΕΙΑ ..
 
παιδια βοηθεια...η ξιφοφορινα μου στο πανω πτερυγιο εδω και δυο μερες εχει παρουσιασει ενα μικρο λευκο στιγμα και σημερα σε εκεινο το σημειο το πτερυγιο εχει κοντινει λιγο.....τι μπορει να ειναι...και κατι ακομα....παρατηρω πως απο την εξοδο του φιλτρου μαζι με το νερο που βγαινει βγαινει και ασπρη σκονη ...(λιγη) η οποια αιωρειται στο ενυδρειο....καμια ιδεα.:smt120:smt120:smt120
-------------------------
καποιος?/?

Γιώργος Κ 10-12-09 12:53

Μηπως βιαζεσαι λιγο??
Συμπληρωσε τη φορμα για τις ασθενειες και βαλε μια φωτογραφια!! Τι μετρησεις εχεις?? :confused:

platy 10-12-09 13:07

2 Συνημμένο(α)
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 125 λιτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:2 μηνες

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):16

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):1 ζεμπρα σνειλ
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):26
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:εβδομαδιαια
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: προχτες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορες την μερα (sera flakes menu, και κοκκοι)

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:το ψαρι εχει μωρα αλλα φερεται κανονικα

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:7.5
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):0.2
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):0.3
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
sera
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:xiphophorus helleri (θηλυκο)

2. ΔΕΡΜΑ:ασπρο στιγμα στο πανω πτερυγιο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:κανονικη
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):φυσιολογικα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):κανονικη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ναι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: λιγο μετα την εξοδο του ψαριου απο την γεννηστρα(λανθασμενη κινηση)
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

μηπως απο αμμωνια>>??

ErnieBall 10-12-09 13:13

εχει σηκωσει αμμωνια.
Τι φιλτρο εχεις και ποσο βιολογικο εχεις μεσα?

ενα ενδεχομενο ειναι ,πολλα ψαρια και μικρο βιοσυστημα.

platy 10-12-09 13:17

ενα της juwel αυτο που ειχε το ενυδρειο μεσα δηλαδη....προφανως σηκωσε αμμωνια γιατι σκαλιζα το βυθο να φτιαξω την συνθεση...τι κανω σε αυτην την περιπτωση?/

βιολογικο ολο με μακαρονι..το τελευταιο υλικο (σαν φιλτρο αποροφητηρα) ειναι καπως καφε....αυτο σημαινει οτι η βιολογια εχει σταθεροποιηθει.??

ErnieBall 10-12-09 13:24

αν εχεις συνεχεια αμμωνια μετα απο 2 μηνες θες μεγαλυτερο φιλτρο και για ροη και για καδο υλικων.
Επισης θα βλεπεις οτι ειναι πολλα τα 16 ψαρια.ισως ταιζεις και πολυ.
ολα αυτα ειναι αλυσιδα

Γιώργος Κ 10-12-09 13:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 395032)
ενα της juwel αυτο που ειχε το ενυδρειο μεσα δηλαδη....προφανως σηκωσε αμμωνια γιατι σκαλιζα το βυθο να φτιαξω την συνθεση...τι κανω σε αυτην την περιπτωση?/

βιολογικο ολο με μακαρονι..το τελευταιο υλικο (σαν φιλτρο αποροφητηρα) ειναι καπως καφε....αυτο σημαινει οτι η βιολογια εχει σταθεροποιηθει.??

Οι μετρησεις θα σου πουν ποτε εχει σταθεροποιηθει το συστημα σου !! Ακουγονται πολλα ψαρια ... τι ειδη ειναι??
Κανε αλλαγες νερου ωστε να "σωσεις" τη κατασταση ... αν το φιλτρο ειναι ανεπαρκες τοτε η αμμωνια θα παραμενει ...

platy 10-12-09 13:28

2 colisa chuna μικρα 2 σκαλαρια μικρα 2 silver shark 2 xiphophorus ζευγαρι 1 pleco leopard 1 zebra snail ..(τα ψαρια ειναι10 ....λα8ος αριθμος,,..) η αμμωνια 90% σηκωθηκε επειδη σκαλισα το βυθο....θα κανω αλλαγη..και θα επανελθω....εχω ενα μικρο φιλτρακι ανθρακα ....θα αγορασω ανθρακα...και θα του προσθεσω...να το βαλλω και αυτο μεσα>??

ErnieBall 10-12-09 13:31

φιλε μου δεν ακους,δεν ειναι φυσιολογικο να σηκωνεται ετσι η αμμωνια επειδη της καπνισε η επειδη σκαλισες.

Γιώργος Κ 10-12-09 13:31

Φιλε με τα 2 σκαλαρια μικρα 2 silver shark 1 pleco leopard δεν κανεις δουλεια .... θα ψοφησουν και ειναι κριμα ... δωστα και μη στεναχωριεσαι ... υπαρχουν πολλα ψαρακια να διαλεξεις!!

platy 10-12-09 13:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 395045)
Φιλε με τα 2 σκαλαρια μικρα 2 silver shark 1 pleco leopard δεν κανεις δουλεια .... θα ψοφησουν και ειναι κριμα ... δωστα και μη στεναχωριεσαι ... υπαρχουν πολλα ψαρακια να διαλεξεις!!

δεν ξερω ακομα...το σκεφτομαι
δεν με παιρνει για αλλαγες αυτο το μηνα...:(:(
εχεις να μου προτεινεις ενα ευκολο συνδιασμοι??/

ErnieBall 10-12-09 13:37

να κρατησεις μονο το ζευγαρι ξιφοφορων.θα γεννησουν και θα στε και οικογενεια:D

platy 10-12-09 13:40

μολις εκανα την αλλλαγη....θα το αφησω λιγο ετσι και θα δω....ερνιε αυτο παρειναι απλο....θα συνεχισω λιγο ακομα με αυτα και μετα θα δω..

Γιώργος Κ 10-12-09 13:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 395050)
μολις εκανα την αλλλαγη....θα το αφησω λιγο ετσι και θα δω....ερνιε αυτο παρειναι απλο....θα συνεχισω λιγο ακομα με αυτα και μετα θα δω..

Θα πρεπει να παρεις καποια αποφαση αλλιως θα γραφει πολλα "ΒΟΗΘΕΙΑ" ακομα!! Κανε ανταλλαγη τα ψαρακια ... και ολα καλα ...

Πάνος 10-12-09 13:46

το σημαδακι ειναι πολυ μικρο και μπορει να ειναι και καποιο δαγκωμα απο αλλο ψαρι (π.χ. σκαλαρι) ...φυσικα πρωτο σου μελημα ειναι να ριξεις την αμμωνια...και αυτο θα το κανεις σε πρωτο χρονο με αλλαγες νερου μεχρι να μη μετρας..και σε 2ο χρονο προσεχοντας την ψαροσυνθεση σου....
μη τρελενεσαι για την ξιφοφορινα....αν βελτιωσεις τις συνθηκες θα επανελθει μιας και φαινεται υγιης.....
σκαλιζοντας το βυθο ναι μπορει να σηκωθει αμμωνια κατα περιπτωσεις....γιαυτο και ειμαστε προσεκτικοι ειδικα σε νεοστημενα ενυδρεια...μην αλλαζεις ολη την ωρα τη θεση των φυτων..αφησε το συστημα σου λιγο να ηρεμησει-ωριμασει...
και κρατησε τα συμβατα ψαρια...
συνεχισε μετρησεις και αλλαγες...

platy 10-12-09 21:39

σας ευχαριστω πολυ ολους για τις γρηγορες και πολυ κατατοπιστικες ...απαντησεις...φιλικα
-------------------------
παιδια εδω...η αμμωνια σιγουρα ξανασηκωθηκε...να κανω και αλλες αλλαγες...???το σκαλαρι φαινεται να εχει μικροεκδορες.στην μια πλευρα...τι να κανω.>???

Πάνος 10-12-09 22:29

καθημερινες αλλαγες και μετρησεις αν χρειαζονται...για τα πληγωμενα ψαρια θα προτεινα καραντινα..αυξηση θερμοκρασιας..αλατακι και melafix....ετσι αντιμετωπισα επιτυχως πληγωμενα ψαρια...
γιατι ομως σηκωνει αμμωνια?? πρεπει να δρασεις αμεσα....

platy 10-12-09 22:40

1 Συνημμένο(α)
φιλε εκανα 2 αλλαγες πριν απο λιγο ΕΥΤΥΧΩΣ επεσαν ολα ...αμμωνια νιτρωδη κλπ κλπ////...ειμαι χαρουμενος΄...πες μου κατι τωρα...αλατι ..ποιο ??τιμη??/ αυτο το υλικο το filter wool πρεπει να το αλλαξω καποια στιγμη η οχι..??

platy 10-12-09 22:46

2 Συνημμένο(α)
α και δυο φωτο ...επιασα τα φυτα μου να κανουν pearling ...μετα απο 2 μερες..που τα εχω στο ενυδρειο ...στην μια το γκουραμακι ρουφαει τις φουσκαλιτσες...

Πάνος 10-12-09 23:01

2 φορες αντιμετωπισα πληγωμενα σκαλαρια (δε ξερω πως προεκυψε η πληγη...ισως και απο καυγα και επεκταθηκε). τα εβαλα σε καραντινα με 30 βαθμους...καθημερινα μελαφιξκαι ενυδρειακο αλατι...τωρα για τιμη δε θυμαμαι..δεν ειναι πολυ ακριβο παντως....

platy 11-12-09 11:52

οκ ...και παλι ευχαριστω και παλι..
-------------------------
τα ασπρα στιγματα ..σκονη δεν παυουν να αιωρουνται μεσα στο νερο....δεν μου αρεσει στο ματι.....ειναι κατι ανυσηχιτικο...//

platy 13-12-09 10:54

παιδια ..σημερα το πρωι την ωρα που ταιζα ειδα και παλι την ξιφοφορινα,....τα μωρα μεγαλωνουν μια χαρα στην κοιλια και ειναι ολα εντα3ει....ομως το σημαδι στο πτερυγιο εχει προχωρισει....τι μπορει να ειναι....οι παραμετροι ειναι εντα3ει..




καποιος....??

harris samos 13-12-09 12:08

οταν σου λεγαμε για την ψαροσυνθεση σου
εσυ ακουσες τον ρετ σοπα
ερηξες και φαρμακακια μεσα χαλασες εντελος τη βιολογια σου και τωρα αναρωτιεσε τη γινετε και σηκωνει αμμωνια το ενυδρειο μετα τη θεραπεια με baktopur εκανες αλλαγες ???? επλινες τα φιλτρα σου ?? εβαλες ανθρακα στο φιλτρο ???
γινομε κακος τωρα το ξερω............
αλλα για θυμισου ----> http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35508
-------------------------
απλα το φιλτρο ειναι αστρωτο .....
αυτη ειναι η απαντηση
και τα ψαρια που εχεις μεσα ειναι αστα να πανε
silver shark μονο γινετε περιπου 25-30 εκ
εχεις ζωοτοκα που θελουν σκληρο νερο
με σκαλαρια που θελουν το ακριβος αντιθετο
εχεις κανει 100 ποστ ρωτας ρωτας
και στο τελος δεν ακους κανεναν
πες μου ειμαι καπου λαθος ????????

platy 13-12-09 13:58

αμμωνια εξηγησα ηδη οτι δεν υπαρχει......οι παραμετροι ειναι εντα3ει...οσο για θεραπεια κρατησε λιγες μερες και οντως δεν χρειαζοταν...ναι εβαλα και ανθρακα...οσο για τα ζωωοτοκα υπαρχουν και αλλοι πολλοι...στο φορουμ που κανουν ακριβως το ιδιο και χειροτερα μην πω...οσο για την ψαροσυνθεση ειπα πως εντος γιορτων θα προσπαθησω να την διορθοσω ..μην ξεχναμε ..εδω βρισκομαστε για να βοηθαμε του συνχομπιστες και χι να μαλωνουμε...φιλικα και χωρις περεξηγησεις...

Γιώργος Κ 13-12-09 14:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 395738)
αμμωνια εξηγησα ηδη οτι δεν υπαρχει......οι παραμετροι ειναι εντα3ει...οσο για θεραπεια κρατησε λιγες μερες και οντως δεν χρειαζοταν...ναι εβαλα και ανθρακα...οσο για τα ζωωοτοκα υπαρχουν και αλλοι πολλοι...στο φορουμ που κανουν ακριβως το ιδιο και χειροτερα μην πω...οσο για την ψαροσυνθεση ειπα πως εντος γιορτων θα προσπαθησω να την διορθοσω ..μην ξεχναμε ..εδω βρισκομαστε για να βοηθαμε του συνχομπιστες και χι να μαλωνουμε...φιλικα και χωρις περεξηγησεις...

Φιλε μου ηρεμησε λιγακι ... κανεις δε σου κανει επιθεση!! Ειναι λιγο εκνευριστικο που δεν δειχνεις να καταλαβαινεις αφου κανεις σχεδον ιδιες ερωτησεις!
Τα φαρμακα εππηρεαζουν και τη βιολογια του φιλτρου μας. Αλλα περισσοτερο αλλα λιγοτερο! Θα πρεπει να μετρας συχνα και μη ξαφνιαστεις αν ξανασηκωσει αμμωνια! Εχεις πολλα ψαρια και αν το φιλτρο ειναι αναπαρκες ... τα προβληματα ερχονται .. Εχεις παρει ολες τις λυσεις διαβασε σε ολα τα θεματα που εχεις ανοιξει! Απλα διαβασε τα ξανα!!

harris samos 13-12-09 15:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 395738)
αμμωνια εξηγησα ηδη οτι δεν υπαρχει......οι παραμετροι ειναι εντα3ει...οσο για θεραπεια κρατησε λιγες μερες και οντως δεν χρειαζοταν...ναι εβαλα και ανθρακα...οσο για τα ζωωοτοκα υπαρχουν και αλλοι πολλοι...στο φορουμ που κανουν ακριβως το ιδιο και χειροτερα μην πω...οσο για την ψαροσυνθεση ειπα πως εντος γιορτων θα προσπαθησω να την διορθοσω ..μην ξεχναμε ..εδω βρισκομαστε για να βοηθαμε του συνχομπιστες και χι να μαλωνουμε...φιλικα και χωρις περεξηγησεις...

βεβαια μετα απο 2 απανοτες αλλαγες εννοειτε οτι δε θα ηπαρχει αμμωνια.
η θεραπια που εκανες αυτες της 3 μερες σου κατεστρεψε ολη τη βιολογια σου 100%
και τωρα ξεκιναμε απο την αρχη καθε 2 μερες αλλαγη νερου μεχρι να παρει τα ισια του
επιγωντος αλλαγη ψαροσυνθεσης πριν αρχησουν οι αρρωστιες
διαλεξε τη ψαρια θες να κρατησεις
ειναι αδυνατο να τα κρατησεις ολα αυτα μαζι εκτος και παρεις ακομα 2 ενυδρεια μεγαλα ομως 1 για τα σκαλαρια και 1 για τα silver shark

κοιτα ειμαστε εδω για να μιλαμε να βοιθαμε ο ενας τον αλλον +1000
αλλα ενω σου λεμε καποια πραγματα εγω και τα αλλα παιδια
ζητας βοιθεια και στη δινουμε αμεσως για ποιο λογο δε μας ακους ???
κανεις κατι αλλο που σου φενετε εσενα σωστο ωραια αφου βλεπεις οτι δε πιανει γιατι δε δοκιμαζεις να κανεις αυτο που σου λεμε

στα λεω αυτα γιατι κι εγω στην αρχη ετσι εκανα σαν εσενα δε μπορουσα να καταλαβω οτι αυτα που μου λεγανε ειναι σωστα ( οταν το καταλαβα ειχα χασει καμια 20 ψαρια )
αμα αγαπας το χομπι και τα ψαρακια σου ακου τα παιδια που εχουν ποιο πολυ εμπειρια
και εγω μονο φιλικα μιλαω δεν εχω να χωρισω τιποτα με κανεναν τωρα αν το υφος μου γινετε λιγο εντονο και το ειδες σαν επιθεση ζητω συγνωμη

platy 13-12-09 15:20

ok παιδια..και παλι ευχαριστω...θετω το σχεδιο σε εφαρμογη..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02309 seconds with 10 queries