Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Ελλειψη οξυγόνου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35445)

tasman 15-11-09 11:10

Ελλειψη οξυγόνου
 
Μετά απο μια καλή αλλαγή νερου παρατηρώ εδω και μια μέρα οτι τα ψάρακια μου εχουν ανεβει στην επιφάνεια και αναπνεόυν πολυ γρήγορα. Μετά την αλλαγή νερού η θερμοκρασία ειχε ανέβει στους 30...Τώρα την επανέφερα στους 27. Τι μπορώ να κάνω για να τα βοηθήσω??

Πάνος 15-11-09 11:37

αλλαξες κατι?? ..που να επηρρεαζει τη ροη (κυκλοφορια) του νερου?
παραξενο να εχουν προβλημα χωρις να αλλαξεις κατι...μονο με μια αλλαγη νερου..:confused:
οπως και να εχει αν οντως ειναι ελλειψη αερα..τοτε βαλε ετσι το φιλτρο σου ωστε να αναταρρασει την επιφανεια. αν ειναι ηδη ετσι και παλι δεν επαρκει (θα μου εκανε εντυπωση) βαλε και μια αεραντλια.
να θυμασαι οτι η αναταραξη της επιφανειας διευκολυνει την ανταλλαγη αεριων (αρα και οξυγονου) αναμεσα στη στηλη νερου και την ατμοσφαιρα.

tasman 15-11-09 11:46

Πραγματικά κοντεύω να τρελλαθω. Εκτος αν το οτι εβαλα δυο φυτά επηρέασε τοσο πολυ. Αλλα πριν τρεις μηνες ηταν ουτως η αλλως κατάφυτο.

kwstas_original 15-11-09 12:02

καλα μην σαλταρεις κ ολας σιγα το πραγμα!:D
απλα κανε μεγαλητερη την αναταραξη της επιφανεις απο το φιλτρο και αν δεις
οτι το προβλημα παραμενει βαλε και μια αεραντλια να βοηθησει την κατασταση.

Κατι πρεπει να εγινε μεσα απο την αλλαγη νερου και την αποτομη ανοδο της θερμοκρασιας.
(οσο πιο ζεστο το νερο,τοσο λιγοτερο το οξυγονο)
αν θελεις και μπορεις κανε αλλη μια μικροτερη αλλαγη με μικροτερη θερμοκρασια στο νερο.(λιγο κατω απο 25):cool:

tasman 15-11-09 12:07

Τα βλέπω να βαριανασαίνουν....και δεν ξερω πως να τα βοηθήσω. Τα εκανα ηδη, κατέβασα στην θερμοκρασία και εβαλα κ την αντλια

Πάνος 15-11-09 12:26

αν δε διορθωνεται το προβλημα τοτε αρχισε να ελεγχεις για αλλες παραμετρους.....τι εννοεις βαριανασαινουν?? σε ελλειψη οξυγονου εχουν ταχυπνοια....κανουν γρηγορες αναπνευστικες κινησεις...ή κολλουν το στομα τους στην επιφανεια....κανουν κατι απο τα 2?

tasman 15-11-09 12:31

και τα δυο...

/__Γιάννης__\ 15-11-09 16:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasman (Μήνυμα 389366)
Μετά απο μια καλή αλλαγή νερου παρατηρώ εδω και μια μέρα οτι τα ψάρακια μου εχουν ανεβει στην επιφάνεια και αναπνεόυν πολυ γρήγορα. Μετά την αλλαγή νερού η θερμοκρασία ειχε ανέβει στους 30...Τώρα την επανέφερα στους 27. Τι μπορώ να κάνω για να τα βοηθήσω??

Να ρωτήσω έβαλες κάποιο προϊόν για χλώριο κτλ. ή έριξες απλό νερό κατευθείαν στο ενυδρείο;
Αν το έριξες κατευθείαν ίσως να φταίει και αυτό.

kwstas_original 15-11-09 23:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από /__Γιάννης__\ (Μήνυμα 389423)
Αν το έριξες κατευθείαν ίσως να φταίει και αυτό.

ουτε 1 στο 1.000.000.000:cool:
το στηριζεις καπου αυτο που λες?

harris samos 16-11-09 02:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από /__Γιάννης__\ (Μήνυμα 389423)
Να ρωτήσω έβαλες κάποιο προϊόν για χλώριο κτλ. ή έριξες απλό νερό κατευθείαν στο ενυδρείο;
Αν το έριξες κατευθείαν ίσως να φταίει και αυτό.

τι διαβαζω βραδιατικα

/__Γιάννης__\ 16-11-09 02:23

:confused:Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαινεται παράξενο τα ψάρια να εμφάνισαν πρόβλημα από κακής ποιότητας νερό,χλώριο,χλωραμίνη,βαρέα μέταλλα ,φυτοφάρμακα,ενδεχομένως διάφορα χημικά από ρύπανση του υδροφόρου ορίζοντα,χαλασμένες σωληνώσεις κτλ.
Αγνοειται οτι σε πολλα μερη της Ελλαδος το νερό είναι ακατάλληλο για πόση?
Τωρα αν θελουν κάποιοι να ρίχνουν νερό από την βρύση κατευθείαν στο ενυδρείο είναι δικό τους θέμα ,αλλά ας ακουστεί και μια άλλη άποψη.....
Πόσο απίθανο είναι να προήλθε μια δηλητηρίαση απο το νερό?

harris samos 16-11-09 14:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από /__Γιάννης__\ (Μήνυμα 389590)
:confused:Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαινεται παράξενο τα ψάρια να εμφάνισαν πρόβλημα από κακής ποιότητας νερό,χλώριο,χλωραμίνη,βαρέα μέταλλα ,φυτοφάρμακα,ενδεχομένως διάφορα χημικά από ρύπανση του υδροφόρου ορίζοντα,χαλασμένες σωληνώσεις κτλ.
Αγνοειται οτι σε πολλα μερη της Ελλαδος το νερό είναι ακατάλληλο για πόση?
Τωρα αν θελουν κάποιοι να ρίχνουν νερό από την βρύση κατευθείαν στο ενυδρείο είναι δικό τους θέμα ,αλλά ας ακουστεί και μια άλλη άποψη.....
Πόσο απίθανο είναι να προήλθε μια δηλητηρίαση απο το νερό?

αμα ηξερες οτι το νερο της βρησης δεν πηνετε δε θα εβαζες καποιο αντιχλωριο η καποιο αλλο σκευασμα η ενα καλο φιλτρο ???? δεν εχει νοιμα αυτο που λες .
αμα ηξερες οτι το νερο εχει προβλημα θα το εβαζες στα ψαρια ??
εγω οχι !!!!!!!!!!

Dimis 16-11-09 14:54

Το μη ποσιμο νερο δεν απαιρατητα κακο για το ενυδρειο μας.
Αλλο μη ποσιμο και αλλο νερο μολυσμενο.

/__Γιάννης__\ 17-11-09 00:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 389659)
αμα ηξερες οτι το νερο της βρησης δεν πηνετε δε θα εβαζες καποιο αντιχλωριο η καποιο αλλο σκευασμα η ενα καλο φιλτρο ???? δεν εχει νοιμα αυτο που λες .
αμα ηξερες οτι το νερο εχει προβλημα θα το εβαζες στα ψαρια ??
εγω οχι !!!!!!!!!!

Πες μου τώρα ότι το νερό που πίνεις στην περιοχή σου είναι ελεύθερο από χλώρια και χλωραμίνες .
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 389660)
Το μη ποσιμο νερο δεν απαιρατητα κακο για το ενυδρειο μας.
Αλλο μη ποσιμο και αλλο νερο μολυσμενο.

Ανάλυσε το λίγο σε παρακαλώ.

Γιώργος Κ 17-11-09 00:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από /__Γιάννης__\ (Μήνυμα 389773)
Πες μου τώρα ότι το νερό που πίνεις στην περιοχή σου είναι ελεύθερο από χλώρια και χλωραμίνες .
-------------------------

Ανάλυσε το λίγο σε παρακαλώ.

Γιαννη επι του αρχικου θεματος τα συμπτωματα ελλειψης οξυγονου ειναι να συγκεντρωνονται τα ψαρια στην επιφανεια και να προσπαθουν να αναπνευσουν ατμοσφαιρικο αερα! Εσυ αναρωτιεσαι αν προκειτε για δηλητηριαση που σε τετοια περιπτωση δεν θα ειχαν τετοια συμπεριφορα αλλα ακανονιστη κολυμβηση, θανατους κ.τ.λ.
Οπως σωστα λεει ο Κωστας .. οσο πιο ψηλα ειναι η θερμοκρασια τοσο μειωνονται τα επιπεδα οξυγονου στο νερο!
Στο νερο βρυσης υπαρχει χλωριο ... στο φιλτρο αναπτυσσονται βακτηρια που διασπουν την αμμωνια και καταναλωνουν μερος των υποπροιοντων αυτης της διασπασης! Αν χρησημοποιησουμε -σε αλλαγη νερου- νερο βρυσης χωρις αντιχλωριο ... τοτε σκοτωνουμε τα βακτηρια αυτα με συνεπεια να συσσωρευεται αμμωνια που κανει κακο στα ψαρια μας! Το να λες οτι επαθαν δηλητηριαση απο νερο βρυσης ειναι σαν να λες οτι ολοι οσοι πινουν νερο απο τη βρυση θα παθουν το ιδιο!
Θα συμφωνησω με τον dimis1978! Νερο που δεν ειναι ποσιμο απο εμας δεν ειναι αναγκαια ακαταλληλο για τα ψαρια! Τι παραδειγμα θελεις? Σου αρκει οτι εμεις δε πινουμε θαλασσινο η υφαλμηρο νερο αλλα τα αναλογα ειδη ψαριων ζουν μεσα σε αυτο?
Δε μπορω να καταλαβω τι προσπαθεις να αποδειξεις! Μηπως δουλευεις στην ΕΥΔΑΠ και ξερεις οτι το νερο της βρυσης ειναι δηλητηριασμενο η ακαταλληλο? :smt120
Εγω μονο υποψιες εχω και πινω (πια) απο Α/Ο!!

/__Γιάννης__\ 17-11-09 01:03

:smt102Δεν προσπαθώ να αποδείξω τίποτα,την προσθήκη αντιχλώριου την θεωρώ κάτι βασικό και μη διαπραγματεύσιμο.
Δεν έχω τελειώσει ιχθυοπαθολόγος για να ξέρω τα συμπτώματα που μπορεί να προκαλέσει η χλωραμίνη αλλά είναι δεδομένο ότι προκαλεί βλάβες.
Οτι ειναι "ασφαλές" για σένα δεν σημαίνει ότι είναι και για τα ψάρια σου.
Από εδώ αντιγράφω το παρακάτω.
Παράθεση:

All this hard work and chemistry is important to keep people healthy. But, the same chemicals which keep people safe can be VERY toxic to fish. Adding tap water with chlorine or chloramine to a tank can kill off fish quickly. It can also kill off the bio-filter bacteria that keep your tank healthy and happy.
Κανε μια αναζητηση στο Google ακατάλληλο+νερό+Ελλάδα

Γιώργος Κ 17-11-09 01:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από /__Γιάννης__\ (Μήνυμα 389779)
:smt102Δεν προσπαθώ να αποδείξω τίποτα,την προσθήκη αντιχλώριου την θεωρώ κάτι βασικό και μη διαπραγματεύσιμο.
Δεν έχω τελειώσει ιχθυοπαθολόγος για να ξέρω τα συμπτώματα που μπορεί να προκαλέσει η χλωραμίνη αλλά είναι δεδομένο ότι προκαλεί βλάβες.
Οτι ειναι "ασφαλες" για σενα δεν σημαινει οτι ειναι και για τα ψάρια σου.
Από εδώ αντιγράφω το παρακάτω.

Κανε μια αναζητηση στο Google ακατάλληλο+νερό+Ελλάδα

Δε διαφωνει κανεις με τη προσθηκη αντιχλωριου!
Στο συγκεκριμενο θεμα του tasman ... τα συμπτωματα δειχνουν ελλειψη οξυγονου!
Δε γνωριζεις τα συμπτωματα που εχει μια δηλητηριαση ... πως εχεις υποψιες οτι συμβαινει στη παρουσα περιπτωση?

/__Γιάννης__\ 17-11-09 01:50

Λέμε τώρα ένα σενάριο...........
Είναι κάποιος σε μια διαδήλωση και σκάει δίπλα σου ένα από από αυτά με τα αέρια που πετάνε οι αστυνομικοί,ο τύπος πέφτει κάτω και δεν μπορεί να αναπνεύσει.
Έχει έλλειψη οξυγόνου απο τον περιβάλλοντα χώρο ή το χημικό του προκάλεσε το πρόβλημα?
Στον Α Παγκοσμιο χρησιμοποιήθηκαν χημικά στα χαρακώματα που άφησαν σοβαρά χρόνια αναπνευστικά προβλήματα στους πληγέντες,αυτοί οι άνθρωποι που φαινομενικά έδειχναν οτι δεν μπορούν να αναπνεύσουν ζούσαν τα αποτελέσματα της έκθεσης στα επικίνδυνα αέρια.
Η χλωραμίνη περιέχει αμμωνία,αποκλείεται αυτό που βλέπει κάποιος σαν έλλειψη οξυγόνου να είναι έκθεση σε αμμωνία?
Δεν θα επιμείνω ότι ντε και καλά είναι αυτό το πρόβλημα αλλά δεν μπορώ και να το αποκλείσω.

Γιώργος Κ 17-11-09 02:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από /__Γιάννης__\ (Μήνυμα 389790)
Λέμε τώρα ένα σενάριο...........
Είναι κάποιος σε μια διαδήλωση και σκάει δίπλα σου ένα από από αυτά με τα αέρια που πετάνε οι αστυνομικοί,ο τύπος πέφτει κάτω και δεν μπορεί να αναπνεύσει.
Έχει έλλειψη οξυγόνου ή το χημικό του προκάλεσε το πρόβλημα.
Στον Α Παγκοσμιο χρησιμοποιήθηκαν χημικά στα χαρακώματα που άφησαν σοβαρά χρόνια αναπνευστικά προβλήματα στους πληγέντες,αυτοί οι άνθρωποι που φαινομενικά έδειχναν οτι δεν μπορούν να αναπνεύσουν ζούσαν τα αποτελέσματα της έκθεσης στα επικίνδυνα αέρια.
Η χλωραμίνη περιέχει αμμωνία,αποκλείεται αυτό που βλέπεις κάποιος σαν έλλειψη οξυγόνου να είναι έκθεση σε αμμωνία?
Δεν θα επιμείνω ότι ντε και καλά είναι αυτό το πρόβλημα αλλά δεν μπορώ και να το αποκλείσω.

Αλλο ενα σεναριο: θυμαμαι απο τα x-files το σχεδιο των εξωγηινων να μολυνουν τους ανθρωπους με τον ιο για να μας κανουν σκλαβους! Ειχε σχεση με τις χλωραμινες! :rolleyes:
Περα της πλακας (:D) με οση εμπειρια εχω αλλα και οσα εχω ακουσει τα συμπτωματα εκθεσης σε αμμωνια ... χλωραμινες ... δηλητηρια ... δε μοιαζουν με αυτα της ελλειψης οξυγονου!

harris samos 17-11-09 07:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από /__Γιάννης__\ (Μήνυμα 389773)
Πες μου τώρα ότι το νερό που πίνεις στην περιοχή σου είναι ελεύθερο από χλώρια και χλωραμίνες .

στο χωριο μου δε βαζουν κανουν οικονομια εγω βαζω αντιχλωριο μηπος το θυμηθουν:smt120:smt120
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από /__Γιάννης__\ (Μήνυμα 389779)
:smt102Δεν προσπαθώ να αποδείξω τίποτα,την προσθήκη αντιχλώριου την θεωρώ κάτι βασικό και μη διαπραγματεύσιμο.
Δεν έχω τελειώσει ιχθυοπαθολόγος για να ξέρω τα συμπτώματα που μπορεί να προκαλέσει η χλωραμίνη αλλά είναι δεδομένο ότι προκαλεί βλάβες.
Οτι ειναι "ασφαλές" για σένα δεν σημαίνει ότι είναι και για τα ψάρια σου.
Από εδώ αντιγράφω το παρακάτω.
Κανε μια αναζητηση στο Google ακατάλληλο+νερό+Ελλάδα

δε ξερω αγγλικα :smt084
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 389793)
Αλλο ενα σεναριο: θυμαμαι απο τα x-files το σχεδιο των εξωγηινων να μολυνουν τους ανθρωπους με τον ιο για να μας κανουν σκλαβους! Ειχε σχεση με τις χλωραμινες! :rolleyes:
Περα της πλακας (:D) με οση εμπειρια εχω αλλα και οσα εχω ακουσει τα συμπτωματα εκθεσης σε αμμωνια ... χλωραμινες ... δηλητηρια ... δε μοιαζουν με αυτα της ελλειψης οξυγονου!

:smt032:smt023+1000 τοτε που ημουνα στο ναμ (βιετναμ ) :D:D:D

tasman 18-11-09 09:03

Μετα απο την τοποθέτηση αεραντλίας κ βάζοντας την φλογέρα πιο ψηλα, τα ψαρακια μου συνήλθαν πλήρως !!! Σας ευχαριστώ όλους!!!:) Ουφφ....

xontros 18-11-09 19:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasman (Μήνυμα 390068)
Μετα απο την τοποθέτηση αεραντλίας (δε χρειαζόταν) κ βάζοντας την φλογέρα πιο ψηλα (αυτό αρκεί), τα ψαρακια μου συνήλθαν πλήρως !!! Σας ευχαριστώ όλους!!!:) Ουφφ....

:smt020:smt020:smt020


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02191 seconds with 10 queries