Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   σιδερενια βαση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35265)

dimis_george 08-11-09 14:34

σιδερενια βαση
 
σκεφτομαι να κανω μια μεταλλικη βαση και να την ντυσω με MDF η μελαμινη.τωρα θελω την γνωμη σας για τα σιδερα,να την φτιαξω με κοιλοδοκους η με σιδερα διατομης Γ?τι ειναι καλυτερα?

sifnos 08-11-09 14:35

για ποσα λιτρα ενυδρειο?

dimis_george 08-11-09 14:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 387473)
για ποσα λιτρα ενυδρειο?

για λιγα λιτρα μιλαμε,λογω ελλειψης χωρου.γυρω στα 200 χωρις χαλικι,πετες κλπ.

sifnos 08-11-09 14:42

ε τι να την κανεις τη σιδερενια βαση με 200 λιτρα ενυδρειο?Εγω θα προτιμουσα ξυλινη βαση.Στα λιτρα αυτα τη σιδερενια τη θεωρω κατι παραπανω απο υπερβολη

dimis_george 08-11-09 15:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 387477)
ε τι να την κανεις τη σιδερενια βαση με 200 λιτρα ενυδρειο?Εγω θα προτιμουσα ξυλινη βαση.Στα λιτρα αυτα τη σιδερενια τη θεωρω κατι παραπανω απο υπερβολη

πιο πολυ για ''ψυχολογικους'' λογους...λες να την κανω ξυλινη ε?εχεις φτιαξει εσυ?τι ξυλο προτεινεις(μασιφ-μελαμινη-MDF)και ποσα χιλιοστα θα ηταν καλα?

sifnos 08-11-09 17:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis_george (Μήνυμα 387512)
πιο πολυ για ''ψυχολογικους'' λογους...λες να την κανω ξυλινη ε?εχεις φτιαξει εσυ?τι ξυλο προτεινεις(μασιφ-μελαμινη-MDF)και ποσα χιλιοστα θα ηταν καλα?

α αν ειναι ετσι παω πασο.αν δεις τι ξυλο εβαλα εγω θα παθεις ψυχολογικο σοκ:D μου πηγε 25 ευρω και ηταν... πως το ελεγαν???ωχ δε θυμαμαι παντως μου θυμιζε ταβλα κρεβατιου μολις το ειδε η μανα μου επαθε σοκ.τι αυτα τα ξυλαρακια θα αντεξουν το βαρος ελεγε.μετα με αλλα 15 ευρω εβαλα κοντρα πλακε 0,9 πανω κατω και ανεβηκα στη βαση και καπανιομουν(ειμαι 1,95 86 κιλα:cool:)!!!!τοτε πηστικε!εκτοτε εχει πανω της ενα ενυδρειο 100*40*40 και απο κατω ενα σαμπ και περιμενει να τοποθετιθει μια εξωτερικη επενδυση να γινει επιπλο.

kwstas_original 08-11-09 17:42

βαλε μια 15αρα μελαμινη να εξαφανιστει οτιδηποτε ψυχολογικο και εισαι αρχοντας.....ειναι υπερβολη η σιδερια.

dimis_george 08-11-09 19:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 387583)
βαλε μια 15αρα μελαμινη να εξαφανιστει οτιδηποτε ψυχολογικο και εισαι αρχοντας.....ειναι υπερβολη η σιδερια.

λετε ε?η μελαμινη βαφεται?τι λετε για 17αρη MDF?καμια φωτο υπαρχει?

stefan 10-11-09 13:37

Μην προσπαθήσεις να βάψεις την μελαμίνη είναι πολύ δυσκολο με πολλα χερια τριψίματος και βαψίματος σου το λεω γιατι την πατησα (και σε κόστος με όλα αυτά θα σου βγει παραπανω)
Αν θέλεις να βαψεις κατι παρε MDF.

dimis_george 11-11-09 00:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stefan (Μήνυμα 388151)
Μην προσπαθήσεις να βάψεις την μελαμίνη είναι πολύ δυσκολο με πολλα χερια τριψίματος και βαψίματος σου το λεω γιατι την πατησα (και σε κόστος με όλα αυτά θα σου βγει παραπανω)
Αν θέλεις να βαψεις κατι παρε MDF.

ναι φιλε,το εμαθα.τελικα θα την κανω ξυλινη την βαση,ηδη παραγγειλα τα ξυλα για τον σκελετο,σουηδικο ξυλο πηρα.θα μου τα φερουν αυριο πλαναρισμενα και στις διαστασεις που θελω.δε βιαζομαι,προς το παρων θα φτιαξω τον σκελετο και μετα θα ψαξω ποσα χιλιοστα MDF θα βαλω και τι χρωμα θα το βαψω.

kwstas_original 11-11-09 09:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis_george (Μήνυμα 388414)
ναι φιλε,το εμαθα.τελικα θα την κανω ξυλινη την βαση,ηδη παραγγειλα τα ξυλα για τον σκελετο,σουηδικο ξυλο πηρα.θα μου τα φερουν αυριο πλαναρισμενα και στις διαστασεις που θελω.δε βιαζομαι,προς το παρων θα φτιαξω τον σκελετο και μετα θα ψαξω ποσα χιλιοστα MDF θα βαλω και τι χρωμα θα το βαψω.

μα ο σκελετος ειναι αυτο που σε απασχολει και θα κραταει ολη την κατασκευη!
το περιτυλιγμα (MDF) ειναι απλα για εμφανιση.
νομιζω πως τα χιλιοστα και το παχος του ξυλου θα παιξουν ρολο στο σκελετο και οχι στο ντυσιμο του σκελετου.....
ψαξτο.

dimis_george 11-11-09 15:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 388457)
μα ο σκελετος ειναι αυτο που σε απασχολει και θα κραταει ολη την κατασκευη!
το περιτυλιγμα (MDF) ειναι απλα για εμφανιση.
νομιζω πως τα χιλιοστα και το παχος του ξυλου θα παιξουν ρολο στο σκελετο και οχι στο ντυσιμο του σκελετου.....
ψαξτο.

δεν ξερω αν εχεις δει την βαση στην ενοτητα DIY ενος Ηλια,εχω παρει σουηδικο ξυλο 15χ5 εκατοστα και με αυτα θα γινει ο σκελετος οπως του Ηλια αλλα σε μικροτερη διασταση(για πιο μικρο ενυδρειο).τωρα για το ντυσιμο μαλλον θα παρω mdf παχους 8 χιλ. και θα το βαψω στο χρωμα που θελω.πιστευω θα γινει παρα πολυ γερη κατασκευη!εξαλλου μιλαμε για 200 λιτρα.

kokos125 12-11-09 20:22

Θα παρεις σιδερα πασσαλους (γ) και θα φτιαξεις τον πατο του ενυδρειου σου.Επειτα αλλο ενα για ραφακι κατω απο το ενυδρ. και 4 ποδια!!!!!Ανεβα εσυ το ενυδρειο αγκαλια και η μανα σου καλικουτσα!!!!!!!Δεν κουνιεται ρουπι με καλο ηλεκτροκολληση και σωστο γωνιασμα βεβαια!Μετα τριψιμο ελαφρα με τον τροχο για σχεδια και καλα και τελος 2 χερια βερνικι πετρας για να πετσωσει.Το εχω εγω στο σαλονι μου κ ειναι κορυφη και πολυ retro με το σιδερο....ΦΙΛΙΚΑ:smt020:smt020:smt020


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01624 seconds with 10 queries