Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Πεθανε ή οχι..SOS (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35183)

aNe 05-11-09 00:25

Πεθανε ή οχι..SOS
 
Παιδια το ενυδρειο παει καταδιαολου συγνωμη κιωλλας.Τωρα πεθανε ή οχι το applesnail ???http://www.aquatek.gr/rimages/albums...2-dsc00918.jpg

ErnieBall 05-11-09 00:28

εχει βγει εξω?Δε φαινεται καθαρα..γιατι δε το πιανεις με κατι να δεις αν μπει μεσα..

Δημητρης89 05-11-09 00:33

αν δεν μας δωσεις μετρησεις δεν μπορουμε να καταλαβουμε απο τι πεθαινουν τα ψαρακια σου

aNe 05-11-09 00:35

Καναμε ολες τις μετρησεις με ενα φιλο.Το νερο βγηκε οκ.Τα βακτηρια μου ειπε πως ειναι.Και βαζω κατι χαπια στο ενυδρειο για 3 μερες.Τα γκαπακια πανε πολυ καλυτερα τωρα γιατι πεθανε το σαλιγγαρι δεν ξερω.Κρεμασμενο ητανε και μυριζε..

Δημητρης89 05-11-09 00:41

εχεις γραψει καπου στο forum τις μετρησεις για να τις ριξω μια ματια?

οχι οτι ξερω πολλα:rolleyes:

Rigel 05-11-09 00:46

αν μυριζει τοτε ψοφησε..βγαζουν απιστευτη μποχα όταν ψοφαν.αν θες δοκίμασε να το πιεσεις ελαφρα με το δαχτυλο στη σαρκα για να δεις αν κουνιεται.αλλα δεν νομιζω..:smt009

ErnieBall 05-11-09 00:47

τι εννοεις οτι σου πε οτι ειναι τα βακτηρια?δηλαδη?
Τι ριχνεις μεσα στο ενυδρειο?

aNe 05-11-09 00:50

Δεν εχω βαλει στο φορουμ τις μετρησεις μου γιατι χθες τις εκανα και απλα ειδαμε οτι ολα ειναι ενταξει...
-------------------------
Μεσα στο ενυδρειο ριχνω εδω και 2 μερες ενα χαπι της SERA baktopur direct ειναι για τα βακτηριδια.

Δημητρης89 05-11-09 00:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aNe (Μήνυμα 386556)
Δεν εχω βαλει στο φορουμ τις μετρησεις μου γιατι χθες τις εκανα και απλα ειδαμε οτι ολα ειναι ενταξει...

μπορεις να μας τις πεις?;)

ErnieBall 05-11-09 00:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rigel (Μήνυμα 386554)
αν μυριζει τοτε ψοφησε..βγαζουν απιστευτη μποχα όταν ψοφαν.αν θες δοκίμασε να το πιεσεις ελαφρα με το δαχτυλο στη σαρκα για να δεις αν κουνιεται.αλλα δεν νομιζω..:smt009


που να δεις μποχα τα κατεψυγμενα σαλιγκαρια που πηρα απ το καρφουρ:D

aNe 05-11-09 00:56

Σε ενα στικ της καναμε και εβγαζε καποια χρωματα,οι τιμες ηταν ενταξει αποτι μου ειπε.Σημερα εγω με τα τεστ της SERA βρηκα ΝΟ2 :κιτρινο(0),ΝΗ4/ΝΗ3 : κιτρινο (0) και ΝΟ3 : κιτρινο(0)
-------------------------
Τι γκαντεμια ειναι αυτη ρε γαμωτο???

Δημητρης89 05-11-09 00:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aNe (Μήνυμα 386561)
Σε ενα στικ της καναμε και εβγαζε καποια χρωματα,οι τιμες ηταν ενταξει αποτι μου ειπε.Σημερα εγω με τα τεστ της SERA βρηκα ΝΟ2 :κιτρινο(0),ΝΗ4/ΝΗ3 : κιτρινο (0) και ΝΟ3 : κιτρινο(0)
-------------------------
Τι γκαντεμια ειναι αυτη ρε γαμωτο???


αν και δεν ειμαι ειδικος νομιζω οτι θα επρεπε να εχεις no3...
αν μπορει καποιος που ξερει ας βοηθησει

ErnieBall 05-11-09 01:02

για καλυτερη διαγνωση και απαντησεις συμπληρωσε τη παρακατω φορμα ,και ανοιξε thread στις ασθενειες

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298

aquaman 05-11-09 08:19

Το να μην έχεις καθόλου νιτρικά (ΝΟ3) είναι ύποπτο. Μάλον για άστρωτο ενυδρείο μου φαίνεται κι εμένα...

crazyio 05-11-09 09:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aNe (Μήνυμα 386556)
Δεν εχω βαλει στο φορουμ τις μετρησεις μου γιατι χθες τις εκανα και απλα ειδαμε οτι ολα ειναι ενταξει...
-------------------------
Μεσα στο ενυδρειο ριχνω εδω και 2 μερες ενα χαπι της SERA baktopur direct ειναι για τα βακτηριδια.

Έχεις ιδέα είτε εσύ είτε ο φίλος σου ΤΙ ακριβώς είναι το bactopur και το ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο σου και κάθε 2 μέρες?
Κάνε μια αναζήτηση και δες τι ακριβώς είναι .....
η βιολογία σου έχει πάει περίπατο με τόσες αγωγές με bactopur.
Κάνε καμιά αλλαγή νερού και περίμενε να σου πουν τι να κάνεις γιατί φεύγω για δουλειά ...
Το bactopur με πιο σκεπτικό το έριξες στο νερό σου ?

kalaxan 05-11-09 10:25

Το bactopur direct ειναι ισχυρο φαρμακο.
Καταστρέφει όλη τη βιολογία που έχεις μέσα.Και τα ωφελιμα και τα βλαβερά βακτήρια.

Οι μετρησεις σου αυτη τη στιγμη ειναι σαν να το ξεκινας το ενυδρειο απο την αρχη.

(συμβουλή μου-ενος αρχαριου) Ολοκλήρωσε τη θεραπεια σύμφωνα με τις οδηγίες και όχι όπως σου ρθει,μετά κάνε μια γεναια αλλαγή νερού, πάρε άνθρακα και την επόμενη μέρα ή 2 μερες μετα βαλε μπόλι.

Τη θερμοκρασία την πήγες σταθερά σους 26?
Μη βάζεις συνέχεια χέρι μέσα.


ΥΓ Τι θα πει ριχνεις?Ποσα εριξες?
Η δοσολογια ειναι μια ταμπλετα για 50λιτρα και 3 μερες θεραπεια...

aNe 05-11-09 12:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalaxan (Μήνυμα 386601)
Το bactopur direct ειναι ισχυρο φαρμακο.
Καταστρέφει όλη τη βιολογία που έχεις μέσα.Και τα ωφελιμα και τα βλαβερά βακτήρια.

Οι μετρησεις σου αυτη τη στιγμη ειναι σαν να το ξεκινας το ενυδρειο απο την αρχη.

(συμβουλή μου-ενος αρχαριου) Ολοκλήρωσε τη θεραπεια σύμφωνα με τις οδηγίες και όχι όπως σου ρθει,μετά κάνε μια γεναια αλλαγή νερού, πάρε άνθρακα και την επόμενη μέρα ή 2 μερες μετα βαλε μπόλι.

Τη θερμοκρασία την πήγες σταθερά σους 26?
Μη βάζεις συνέχεια χέρι μέσα.


ΥΓ Τι θα πει ριχνεις?Ποσα εριξες?
Η δοσολογια ειναι μια ταμπλετα για 50λιτρα και 3 μερες θεραπεια...


Σημερα το ριχνω για 3 μερα και αυριο κανω αλλαγη νερου.Δεν ειπα το ριχνω καθε 2 μερες.Παω με τις οδηγιες χρηεως.

netblues 05-11-09 13:09

ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ να ριξεις bactopur?
Τι ασθενεια αντιμετωπιζεις?

aNe 05-11-09 13:21

Δημιουργιθηκαν Βακτιριδια μεσα στο ενυδρειο και μου ειπαν να βαλω baktopur.

netblues 05-11-09 13:32

Θα πρεπει να αποφασισεις απο που θα παιρνεις οδηγιες.
Αυτα που εχεις κανει μεχρι τωρα ειναι τελειως λαθος, γιαυτο και εχεις προβληματα.

aquaman 05-11-09 13:33

Κοίτα, τελείως φιλικά φαίνεται ότι δεν έχεις κατανοήσει αρκετά καλά τα βασικά της λειτουργίας του ενυδρείου, του κύκλου του αζώτου και άλλα συναφή, και κάνεις κάποιες κινήσεις που σου λένε, αλλά μπορεί και να είναι "στα τυφλά".
Αν δεν έχεις διαβάσει ήδη τα υπομνήματα στην ενότητα "Αρχάριοι Γλυκού Νερού", δες τα.

Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, το φάρμακο που έριξες μάλλον έχει "καθαρίσει" τη βιολογία του φίλτρου σου, και έχεις άστρωτο ενυδρείο πλέον. Το να έχεις ψάρια μέσα και να μετράς ΝΗ3=ΝΟ2=ΝΟ3=όλα μηδέν, φαίνεται αντιφατικό, εκτός άν άλλαξες όλο το νερό και μέτρησες αμέσως μετά.

Συμπλήρωσε τη φόρμα για τη διάγνωση ασθενειών αν θέλεις, και παρακολούθα συχνά τις μετρήσεις αμμωνίας και ΝΟ2 σου, γιατί αν όντως χάλασε η βιολογία του φίλτρου σου θα ταλαιπωρηθείς (και τα ψάρια σου επίσης).

ErnieBall 05-11-09 13:35

και μη ξαναβαλεις τιποτα ζωντανο εκει μεσα μεχρι να βεβαιωθεις οτι το ενυδρειο σου ειναι ετοιμο να δεχτει.
διαβασμα και απο την αρχη

aNe 05-11-09 13:36

Και αυτα που εχω τωρα μεσα?

ErnieBall 05-11-09 13:44

για μενα δωστα!αν εχει χαλασει οντως η βιολογια σου απ το bactopur, ειναι κριμα!

aNe 05-11-09 13:48

Υπαρχει περιπτωση να μην εχει χαλασει ??

Γιώργος Κ 05-11-09 13:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aNe (Μήνυμα 386652)
Υπαρχει περιπτωση να μην εχει χαλασει ??

Δυστηχως με το bactopur δυσκολα τα πραγματα!
Ποιος σου ειπε να βαλεις στο ενυδρειο σου?
Συνηθως οταν προσπαθουμε να λυσουμε ενα προβλημα δημιουργουμε ενα μεγαλυτερο αν δεν ξερουμε ακριβως τι γινεται!

bill 05-11-09 13:59

Eχεις ενα ανωριμο ενυδρειο το οποιο μπολιαστηκε αλλα ηθελε ελαφρυ στοκαρισμα ωστε να ανταπεξελθει και να ωριμασει.
Ειχες τον πρωτο θανατο που μπορει να προηλθε απο κακο χειρισμο δικο σου η του πετ σοπ και εσυ πας και αγοραζεις τον δυναμιτη και τον ριχνεις μεσα.
Θα ηθελα να ηξερα ποιος σε συμβουλεψε να χρησιμοποιησεις φαρμακο και ιδιαιτερα αυτο,σε ανωριμο ενυδρειο.
Απλα κατεστρεψες οτι βιολογια ειχες.Και το καλυτερο ειναι να απομακρυνεις απο μεσα καθε ζωντανο.
Τωρα υπομονη και φτου και απο την αρχη.

aNe 05-11-09 14:00

Μου ειπε ενας φιλος να το βαλω στο ενυδρειο.Λεει το χρησιμοποιει 7 χρονια και παει καλα.

Btw..Οταν βλεπεις συνεχως να πεθαινουν τα ψαρια σου και αρχιζεις να πανικοβαλεσε, να ψαχνεις τον ΛΟΓΟ και να μην μπορει κανεις να σε βοηθησει και εισαι και ΑΡΧΑΡΙΟΣ τι περιμενεις?Εκανα τοσες μετρησεις ολες ενταξει ηταν.Καναμε και σε ενα pet shop με στικ και παλι ολες ενταξει..Και βγηκε το συμπερασμα οτι εχει βακτηρια.Αγορασα αυτο το χαπι, διαβασα το χαρτι και οτι συμτωματα ελεγε τα ειχαω τα ψαρια μου.

aquaman 05-11-09 14:04

Κοίτα, μπορεί και όντως να είχες βακτηριδιακή μόλυνση - αυτό με σιγουριά μόνο μικροβιολογική ανάλυση θα σου το πει, και οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν το κάνουν ποτέ. Απλά αυτή τη στιγμή, ότι έγινε έγινε, και κατά πάσα πιθανότητα είσαι με άστρωτο φίλτρο.
-------------------------
Α, και οι μετρήσεις με στικ στο πετ σοπ... πολλά μπορεί να πάνε στραβά, συν ότι δε μετράει αμμωνία.

Κάνε καινούριες μετρήσεις με υγρά τεστ ΝΗ3, και ΝΟ2, και πες μας.

ErnieBall 05-11-09 14:05

Μαλλον σε πηρε στο λαιμο του ο φιλος σου.το χρησιμοποιει και 7 χρονια..τι ειναι?σαμπουαν?:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02346 seconds with 10 queries