Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   φωτισμος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34253)

andreas213 23-09-09 10:56

φωτισμος
 
επειδη θελω να αυξησω το φωτισμο μου και να φτασω κοντα στο 1watt/litre σκεφτομαι να βαλω εξτρα το συστημα της hagen το glo που εχει υποδοχη για 2 λαμπες τ8.το ενυδρειο μου εχει 2 τ5 90 watt.εχετε να μου προτεινεται κατι?κομπλε ολο το συστημα θα μου κοστισει γυρω στα 100 ευρω.υπαρχει κατι πιο οικονομικο?γνωριζει κανεις?

kwstas_original 24-09-09 08:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas213 (Μήνυμα 376593)
επειδη θελω να αυξησω το φωτισμο μου και να φτασω κοντα στο 1watt/litre σκεφτομαι να βαλω εξτρα το συστημα της hagen το glo που εχει υποδοχη για 2 λαμπες τ8.το ενυδρειο μου εχει 2 τ5 90 watt.εχετε να μου προτεινεται κατι?κομπλε ολο το συστημα θα μου κοστισει γυρω στα 100 ευρω.υπαρχει κατι πιο οικονομικο?γνωριζει κανεις?

γιατι δεν βαζεις αυτο με τις Τ5?
μπορεις λογικα να τις στερεωσεις με καποια σφικτιρακια ισως πανω στο καπακι,η στα ακρα τα πλαστικα των ηδη υπαρχουσων λαμπων
βαλε ομως το μπαλαστ εξωτερικα η αν δεν φτανουν τα καλωδια για να μπει στο ντουλαπι της βασης,κολλα το καπου στην πλατη.μην το βαλεις μεσα απο το καπακι γιατι ανεβαζει μεγαλη θερμοκρασια;)

andreas213 24-09-09 09:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 376811)
γιατι δεν βαζεις αυτο με τις Τ5?
μπορεις λογικα να τις στερεωσεις με καποια σφικτιρακια ισως πανω στο καπακι,η στα ακρα τα πλαστικα των ηδη υπαρχουσων λαμπων
βαλε ομως το μπαλαστ εξωτερικα η αν δεν φτανουν τα καλωδια για να μπει στο ντουλαπι της βασης,κολλα το καπου στην πλατη.μην το βαλεις μεσα απο το καπακι γιατι ανεβαζει μεγαλη θερμοκρασια;)

οι τ8 βγαινουν φτηνοτερες το συστημα για αυτο.εχουν διαφορα με τις τ5.και εγω σκεφτηκα να τις στερεωσω στα ντουι απο τις αλλες γιατι δεν θελω να χαλασω το καπακι.θα δουμε.

Raven 24-09-09 13:49

Oι Τ5 ομως βγαζουν περισσοτερο φως που φτανει πιο εντονα μεχρι τον βυθο για την δημιουργια χαλιου.
Επισης οι Τ8 πρεπει να αλλαζονται καθε 6 μηνες ενω οι Τ5 καθε 12 μηνες περιπου. Εκτος αυτου πιανουν και λιγοτερο χωρο απο τις πιο ογκωδεις Τ8.
Εγω θα προτεινα Τ5 grolux.

andreas213 24-09-09 14:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 376887)
Oι Τ5 ομως βγαζουν περισσοτερο φως που φτανει πιο εντονα μεχρι τον βυθο για την δημιουργια χαλιου.
Επισης οι Τ8 πρεπει να αλλαζονται καθε 6 μηνες ενω οι Τ5 καθε 12 μηνες περιπου. Εκτος αυτου πιανουν και λιγοτερο χωρο απο τις πιο ογκωδεις Τ8.
Εγω θα προτεινα Τ5 grolux.

τα γνωριζω αυτα αλεξανδρε και ειμαι λιγο μπερδεμενος.ειναι και το οικονομικο γιατι με τις τ5 ξεφευγω αρκετα και δεν μπορω να τις βρω ευκολα.ενω το συστημα με τις τ8 συνολικα 60 watt θα μου κοστισι γυρω στα 80 ευρω.το χωροταξικο θελω να κοιταξω λιγο καλυτερα και θα αποφασισω.παντως ευχαριστω πολυ για τις διευκρινισεις.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01406 seconds with 10 queries