Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Guppy ή Εντλερς ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34238)

aquahome 22-09-09 17:02

Guppy ή Εντλερς ?
 
Σε συνέχεια της αγγελίας που ειχα βαλει και της συζήτησης που εγινε με θεμα τα νεογέννητα ψαράκια μου (μηνών), βαζω τις παρακατω φωτω, τις οποιες τράβηξα με πολύ κόπο (γιατι ειναι υπερκινητικά τα άτιμα...)

http://img121.imageshack.us/img121/9688/fishb.jpg

http://img121.imageshack.us/img121/5183/fish2t.jpg

Τελικά τι ψαράκια ειναι? Guppy ή Εντλερς ???

:smt120

Σπύρος Μ 22-09-09 17:09

Εμένα μου μοιάζουν γκάπι..

aquaman 22-09-09 17:21

Εμένα πάλι για εντλερς... :-)

Μια ερώτηση: πως προέκυψαν "αγνωστες" γέννες; Στο ενυδρείο τι ψάρια είχες αρχικά;

aquahome 22-09-09 17:23

Αν θυμάμαι καλα, τους γονεις τους, τους πήρα απο καποιον φίλο, εδω απο το φορουμ...
Αλλα δεν θυμαμαι απο ποιόν...
Οντως, το αρσενικό μου ειχε κανει εντυπωση... Ηταν καπως διαφορετικό...
Λιγο πιο μικρόσωμο, πιο κινητικό και με διχαλωτή ουρά...

Μίμης 22-09-09 17:25

εμενα μου μοιαζει με endlers επειδη η ουρα τους ειναι μικρη και οχι μεγαλη οπως τα γκαπυ.εχω και εγω ενα μωρο γκαπυ που μοιαζει πολυ με εντλερς αλλα εχει πολυ μεγαλη και φανταχτερη ουρα.καμια σχεση με αυτα που διχνεις εσυ και με τα αληθινα εντλερς.ας μιλησουν καποιοι αλλοι που διαθετουν και εντλερς που σιγουρα κατι παραπανω θα ξερουν..:rolleyes:

kwstas_original 22-09-09 17:32

:smt020
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquahome (Μήνυμα 376448)
Αν θυμάμαι καλα, τους γονεις τους, τους πήρα απο καποιον φίλο, εδω απο το φορουμ...
Αλλα δεν θυμαμαι απο ποιόν...
Οντως, το αρσενικό μου ειχε κανει εντυπωση... Ηταν καπως διαφορετικό...
Λιγο πιο μικρόσωμο, πιο κινητικό και με διχαλωτή ουρά...


οπως καταλαβαινεις ο καθενας θα λεει με τι του μοιαζει στο δικο του το ματι!εμενα δεν μου μοιαζει με τιποτα απο τα δυο:D
Μα ειναι δυνατον να μην θυμασει απο ποιον πηρες τι?:confused:
καθε μερα περνεις ψαρια?:rolleyes:
Αυτο ειναι το μονο που θα μας φτασει στην ''πηγη'' και θα μπορεσουμε να προσδιορισουμε τι ακριβως ειναι!
αλλιως ας συνεχισουμε.....εγω λεω γκαπυ:D:D

Raven 22-09-09 17:33

Ωραια guppy να σου ζησουν ! ;):D

POURITANOS 22-09-09 19:13

Η endlers είναι. η μπασταρδεμένο endlers .

Το τι είναι πραγματικά θα μας το πει αυτός που στα έδωσε.

Dimis 22-09-09 19:26

Σαν μπασταρδα εντλερς φαινονται,ισως αν ηταν καλυτερη η φωτο ομως...

Α να σας ενημερωσω οτι προχθες εφερα ενα κοπαδακι εντλερς απο Βελγιο...Αναμεινατε φωτο να δειτε τα κουκλια και σιγα να τα αναμυξουμε με τα εντλερς των συνφορουμητων για να ανακατεψουμε λιγακι τα αιματα.

Πάνος 22-09-09 23:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 376471)
Α να σας ενημερωσω οτι προχθες εφερα ενα κοπαδακι εντλερς απο Βελγιο... να τα αναμυξουμε με τα εντλερς των συνφορουμητων για να ανακατεψουμε λιγακι τα αιματα.

:smt041:smt041:smt041

persival 23-09-09 12:27

1 Συνημμένο(α)
Διαβάζοντας το thread και βλέποντας ένα ψαράκι μου το οποίο θεωρούσα γκαπι, μου γεννήθηκε η απορία αν πράγματι είναι μιας και έχει ομοιότητες με τα ψαράκια του φίλου aquahome. Η φώτο είναι οτι καλύτερο μπορούσα, η κάμερα είναι χαμηλών δυνατοτήτων...
Εχτές μάλιστα παρατήρησα οτι έχει και λίγο διαφορετική συμπεριφορά εκτός απο εμφάνιση, δηλαδή είναι το μόνο που αρέσκεται να κάθεται κοντά στην εξαγωγή του εσωτερικού φίλτρου και να κολυμπάει κόντρα στο ρεύμα. Μπορεί και να είναι σύμπτωση, για μια μέρα το παρατήρησα...

Γιώργος Κ 23-09-09 12:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από persival (Μήνυμα 376608)
Διαβάζοντας το thread και βλέποντας ένα ψαράκι μου το οποίο θεωρούσα γκαπι, μου γεννήθηκε η απορία αν πράγματι είναι μιας και έχει ομοιότητες με τα ψαράκια του φίλου aquahome. Η φώτο είναι οτι καλύτερο μπορούσα, η κάμερα είναι χαμηλών δυνατοτήτων...
Εχτές μάλιστα παρατήρησα οτι έχει και λίγο διαφορετική συμπεριφορά εκτός απο εμφάνιση, δηλαδή είναι το μόνο που αρέσκεται να κάθεται κοντά στην εξαγωγή του εσωτερικού φίλτρου και να κολυμπάει κόντρα στο ρεύμα. Μπορεί και να είναι σύμπτωση, για μια μέρα το παρατήρησα...

Γκαπυ ειναι και αυτο!!
Ειναι κριμα που τα εχουν ζευγαρωσει με εντλερακια!

shalis 23-09-09 12:35

εχω ψαξει στο google και το ψαρακι σου μοιαζει με endlers:)

Γιώργος Κ 23-09-09 12:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από shalis (Μήνυμα 376617)
εχω ψαξει στο google και το ψαρακι σου μοιαζει με endlers:)

Μοιαζει αλλα δεν ειναι .....!!

persival 23-09-09 13:19

Κατανοητό...
Τα πρώτα μου ψαράκια (2 αρσενικά γκάπι) τα πήρα απο pet shop, όμως στη συνέχεια ανακάλυψα οτι μια γνωστή έχει πολλά... συγκεκριμένα 2 ενυδρεία μόνο με γκαπις. Έτσι πήρα απο εκείνη καμμιά 10αριά, 3 αρσενικά και 7 θυληκά... μέσα εκεί ήταν και ο φίλος μας...
Κατά συνέπεια, έχω υβρίδιο στο ενυδρείο μου; Πρέπει να κάνω κάτι γι' αυτό;:confused:

Πως την πάτησα έτσι...

aquaman 23-09-09 13:23

Αν έχεις υβρίδιο guppy-endler, κάτι που θα μπορούσες να κάνεις είναι να ΜΗ δώσεις ψαράκια σε κανέναν άλλο με endlers, έστω και αν μοιάζουν, για να μην επεκταθεί ο υβριδισμός.

persival 23-09-09 13:32

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, ιδιαίτερα μετά απο όσα διάβασα σχετικά με τα έντλερς... Απλά νόμιζα οτι είχα μόνο γκάπις... και σε περίπτωση που όντως είναι υβρίδιο, δεν θα ήθελα να το αφήσω να αναπαραχθεί...
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω, έχω μπερδευτεί, όντας άπειρος...

Dimis 23-09-09 14:52

Δεν νομιζω πως ειναι καν διασταυρωση γκαπυ με εντλερ...
Μαλλον με γκαπυ lyra tail μοιαζει.

persival 24-09-09 11:42

Μακάρι να είναι έτσι, με βολεύει αρκετά :)
Φαντάζομαι δεν υπάρχει υβριδισμός μεταξύ guppies!
Έχω και ένα ακόμη, θυληκό, το οποίο έχει ουρά που δεν μοιάζει με κανένα άλλο. Αν δεν βαριέστε ρίξτε μια ματιά: http://www.youtube.com/watch?v=z8fyCBgskuw
έκανε και παιδάκια πρόσφατα :)
-------------------------
Επίσης χτες παρατήρησα οτι και ένα θυληκό μοιάζει αρκετά με εντλερ... Αν κατάλαβα σωστά, η μόνη διαφορά που εντοπίζεται είναι στους χρωματισμούς της ουράς, όπου έχει χρώμα μόνο στο πάνω και το κάτω άκρο, ενώ η υπόλοιπη είναι διαφανής.
Είναι όντως έτσι;

Ryu 24-09-09 11:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από persival (Μήνυμα 376666)
Μακάρι να είναι έτσι, με βολεύει αρκετά :)
Φαντάζομαι δεν υπάρχει υβριδισμός μεταξύ guppies!
Έχω και ένα ακόμη, θυληκό, το οποίο έχει ουρά που δεν μοιάζει με κανένα άλλο. Αν δεν βαριέστε ρίξτε μια ματιά: http://www.youtube.com/watch?v=z8fyCBgskuw
έκανε και παιδάκια πρόσφατα :)
-------------------------
Επίσης χτες παρατήρησα οτι και ένα θυληκό μοιάζει αρκετά με εντλερ... Αν κατάλαβα σωστά, η μόνη διαφορά που εντοπίζεται είναι στους χρωματισμούς της ουράς, όπου έχει χρώμα μόνο στο πάνω και το κάτω άκρο, ενώ η υπόλοιπη είναι διαφανής.
Είναι όντως έτσι;

τα θυλικα εντλερς δεν ειναι αχρωμα?μονο μια ασημενια αποχρωση δεν εχουν?

PascM 24-09-09 12:09

Το συγκεκριμένο είδος κυκλοφορεί πολύ στο εμπόριο με την "ονομασία" Γερμανικά guppy.

george1981 25-09-09 09:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 376471)
Α να σας ενημερωσω οτι προχθες εφερα ενα κοπαδακι εντλερς απο Βελγιο...Αναμεινατε φωτο να δειτε τα κουκλια και σιγα να τα αναμυξουμε με τα εντλερς των συνφορουμητων για να ανακατεψουμε λιγακι τα αιματα.

:smt041 περιμένουμε φώτο :smt041

fotis_k 27-09-09 16:20

Παράθεση:

Α να σας ενημερωσω οτι προχθες εφερα ενα κοπαδακι εντλερς απο Βελγιο...Αναμεινατε φωτο να δειτε τα κουκλια και σιγα να τα αναμυξουμε με τα εντλερς των συνφορουμητων για να ανακατεψουμε λιγακι τα αιματα.
Η αναμονη ειναι δυκολη:D

Ακομαααααααααα?

ispyii 22-10-09 16:08

Τα πουλάνε ήδη παιδιά τα είδα χθές....το ταμπελάκι έγραφε guppy-endler.

Σε μεγάλη αλυσίδα.....φυσικά
Μπράβο τους.Αντε και βατραχοσαλιγγαρόψαρο!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02055 seconds with 10 queries