Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   χαλαζιακη αμμος με υποστρωμα ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34040)

harris samos 09-09-09 22:57

χαλαζιακη αμμος με υποστρωμα ?
 
στο καινούριο ενυδρείο που θα ξεκινήσω σε λίγες μέρες θα βάλω χαλαζιακη άμμο όπως μου είπατε.
επειδή σκέφτομαι να βάλω και λίγα φυτά χρειάζομαι υπόστρωμα κάτω από την άμμο??? η κάτι άλλο για τα φυτά μου??? :smt102

theodor72 09-09-09 23:25

Αν δεν βάλεις πολύ απαιτητικά φυτά, δεν θα χρειαστείς τίποτα. Κάποιες ταμπλέτες για λίπανση των φυτών που τρέφονται κυρίως από τις ρίζες, σίγουρα θα βοηθήσουν. Κυρίως στην αρχή, μέχρι να "στρώσει" η άμμος και να αποκτήσει την βιολογία της. Γενικά, ποτέ δεν βάζουμε υπόστρωμα κάτω από άμμο.
Τι απαιτήσεων φυτά σκέφταισε να βάλεις;

steady 09-09-09 23:32

ταμπλετες δαγκωτο εγω και δυσκολα οταν ειχα με τις ταμπλετες της seachem ητανε μια χαρα

harris samos 09-09-09 23:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 374029)
Αν δεν βάλεις πολύ απαιτητικά φυτά, δεν θα χρειαστείς τίποτα. Κάποιες ταμπλέτες για λίπανση των φυτών που τρέφονται κυρίως από τις ρίζες, σίγουρα θα βοηθήσουν. Κυρίως στην αρχή, μέχρι να "στρώσει" η άμμος και να αποκτήσει την βιολογία της. Γενικά, ποτέ δεν βάζουμε υπόστρωμα κάτω από άμμο.
Τι απαιτήσεων φυτά σκέφταισε να βάλεις;

δεν έχουμε και μεγάλη ποικιλία εδώ στο νησί anoympies αμερικανές σίγουρα τώρα αν βρεθεί κανένας καλός άνθρωπος και μας δώσει κανένα κλαδεματακι
αλλα μάλλον χαμηλών απαιτήσεων να μην θέλουν μπουκάλα co2 ακόμα τουλάχιστον
τώρα στο μέλλον βλέπουμε έχω co2 diy και από φωτισμό έλεγα για 2 λάμπες 120m για φυτά της tropical νομίζω

theodor72 09-09-09 23:39

Πόσα είναι τα λίτρα και τι ψαράκια θέλεις να βάλεις;

harris samos 09-09-09 23:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 374037)
Πόσα είναι τα λίτρα και τι ψαράκια θέλεις να βάλεις;

300 λίτρα σκέφτομαι σκαλάρια ροδοστομους και δε ξέρω τη άλλο

theodor72 09-09-09 23:54

Όλα αυτά τα ρωτάω για να δεις και την ποσότητα της άμμου που θα χρειαστείς. Αν πχ σκεφτόσουν για ψαράκια που σκάβουν πολύ (οι περισότερες κιχλίδες) θα χρειαζόσουν αρκετό πάχος άμμου. Επειδή πρόσφατα έκανα και εγώ αλλαγή από χαλικάκι σε άμμο (δες εδώ) για να πετύχω ένα οριακά ικανοποιητικό πάχος άμμου 6-7 εκατοστών χρειάστηκα 25 κιλά. Και μιλάμε για πολύ μικρότερο ενυδρείο.

Να υποθέσω ότι υπάρχει Α/Ο.

harris samos 10-09-09 00:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 374040)
Όλα αυτά τα ρωτάω για να δεις και την ποσότητα της άμμου που θα χρειαστείς. Αν πχ σκεφτόσουν για ψαράκια που σκάβουν πολύ (οι περισότερες κιχλίδες) θα χρειαζόσουν αρκετό πάχος άμμου. Επειδή πρόσφατα έκανα και εγώ αλλαγή από χαλικάκι σε άμμο (δες εδώ) για να πετύχω ένα οριακά ικανοποιητικό πάχος άμμου 6-7 εκατοστών χρειάστηκα 25 κιλά. Και μιλάμε για πολύ μικρότερο ενυδρείο.

Να υποθέσω ότι υπάρχει Α/Ο.

ναι υπαρχει α/ο 6 7 εκατοστα αμμο δηλαδη ποσα κιλα θελω περιπου 60 ox παναγια μου εφραγμα θα παθω 1,5 το κιλο με 2 ευρω μου ειπε ο πετσοπας καμια 20 υπολογιζα

μου φενετε θα μαζεψω απο τη θαλασσα και θα την ξεχωρισω με το τσιμπιδακι

gmanes 10-09-09 00:23

Χάρη δε χρειάζεται να πάρεις από Pet Shop... Χαλαζιακή άμμο βρίσκεις και σε μαγαζιά με διακοσμητικές πέτρες (πχ. Ερμής) αλλά και σε μαγαζιά με μονωτικά υλικά...

harris samos 10-09-09 08:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gmanes (Μήνυμα 374045)
Χάρη δε χρειάζεται να πάρεις από Pet Shop... Χαλαζιακή άμμο βρίσκεις και σε μαγαζιά με διακοσμητικές πέτρες (πχ. Ερμής) αλλά και σε μαγαζιά με μονωτικά υλικά...

φιλε μου να σε καλά θα πάω να ρωτήσω ελπίζω να μη με κοιτάνε σα να κατέβηκα από τον άρη
είμαι και σε κρίσιμη ηλικία 60 κιλά με 2 το κιλό νατο το εγκεφαλικό έκανα και ποίημα
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 374046)
φιλε μου να σε καλά θα πάω να ρωτήσω ελπίζω να μη με κοιτάνε σα να κατέβηκα από τον άρη
είμαι και σε κρίσιμη ηλικία 60 κιλά με 2 το κιλό νατο το εγκεφαλικό έκανα και ποίημα

χρειαζετε να βαλω ενα στρωμα χαλικι απο κατω να αεριζοντε οι ριζες:confused: ???

steady 10-09-09 15:18

οχι μονο αμμο βαζεις πηγαινε ρωτα σε μαντρα με οικοδομικα υλικα εδω εχει 10-15ε το 20 κιλο απο θαλασσα δεν κανει για σκαλαρια

α επισης σκαλαρια και ροδοστομα/νεον/καρντιναλ μονο σε λιγες περιπτωσεις συνυπαρχουν τα κοπαδοψαρα αυτα ειναι η τροφη των σκαλαριων στη φυση και καθε μερα θα μετρας και κανα δυο λιγοτερα:D

tsilojohn 10-09-09 16:03

ενημερωτκα: σημερα πηρα απο τον ερμη χαλαζιακη αμμο 22κιλα 10.60 ευρω..

harris samos 10-09-09 19:22

βρήκα χαλαζιακη άμμο με 8 ευρώ τα 25 κιλά από μια μαντρα με οικοδομικά υλικά τα παράγγειλα δεν είχε ετοιμοπαράδοτα τα περιμένω την άλλη εβδομάδα

Γιώργος Κ 10-09-09 19:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 374191)
βρήκα χαλαζιακη άμμο με 8 ευρώ τα 25 κιλά από μια μαντρα με οικοδομικά υλικά τα παράγγειλα δεν είχε ετοιμοπαράδοτα τα περιμένω την άλλη εβδομάδα

Τσεκαρε την με το ακουαφορτε για καλο και για κακο!! (να εισαι 100% σιγουρος) :rolleyes: Αν αφριζει ... δεν κανει!

harris samos 10-09-09 19:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 374194)
Τσεκαρε την με το ακουαφορτε για καλο και για κακο!! (να εισαι 100% σιγουρος) :rolleyes: Αν αφριζει ... δεν κανει!

λες να παθω τετειο πραμα 75 κιλα παραγκειλα νατο νατο μου ερχετε το εγκεφαλικο που@#$#@ς χαλικατζιδες με φαγατε :smt120:smt120

Γιώργος Κ 10-09-09 19:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 374199)
λες να παθω τετειο πραμα 75 κιλα παραγκειλα νατο νατο μου ερχετε το εγκεφαλικο που@#$#@ς χαλικατζιδες με φαγατε :smt120:smt120

Οταν στη φερουν ... πες του 2 λεπτα! Κανε το τεστ ... και αν αφρισει στειλτον .... :D

harris samos 10-09-09 19:42

πολύ πολύ να την κάνω χαρμάνη έχω να σοβατίσω ένα τοίχο ακόμα που τον είχα ξεχάσει δε βαριέσαι

theodor72 19-09-09 23:50

Tι έγινε τελικά, το γλίτωσες το εγκεφαλικό; :D

harris samos 20-09-09 18:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 376011)
Tι έγινε τελικά, το γλίτωσες το εγκεφαλικό; :D

ηρθε η αμμο αλλα την επλενα την επλενα εβγαζε ενα χρωματακι σα τσιμεντο στο νερο την εβαλα στην ακρη για σοβατισμα δε μου αρεσε
ασε που αλλαξε το σχεδιο και παω για δισκακια και δε το ρισκαρω ουτε μια στο εκατομηριο
παραγκειλα απο τον πετ σοπα του ειπα η θα κανεις σκοντο η θα αυτοπυρποληθω εδω και δεχτικε χαχαχαχα
παραγκιλα 50 κιλα αμα φτασει καλος αλλιως θα παρω ακομα ενα τσουβαλακι
μαλλον δε θα χρειαστω γιατι δε θα βαλω φυτα μεσα να θελω γυρο στα 7 εκατοστα

Γιώργος Κ 20-09-09 21:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 376112)
ηρθε η αμμο αλλα την επλενα την επλενα εβγαζε ενα χρωματακι σα τσιμεντο στο νερο την εβαλα στην ακρη για σοβατισμα δε μου αρεσε
ασε που αλλαξε το σχεδιο και παω για δισκακια και δε το ρισκαρω ουτε μια στο εκατομηριο
παραγκειλα απο τον πετ σοπα του ειπα η θα κανεις σκοντο η θα αυτοπυρποληθω εδω και δεχτικε χαχαχαχα
παραγκιλα 50 κιλα αμα φτασει καλος αλλιως θα παρω ακομα ενα τσουβαλακι
μαλλον δε θα χρειαστω γιατι δε θα βαλω φυτα μεσα να θελω γυρο στα 7 εκατοστα

Ζητα του ψιλοκοκη ασπρη χαλαζιακη!! :p

harris samos 20-09-09 21:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 376136)
Ζητα του ψιλοκοκη ασπρη χαλαζιακη!! :p

ζητησα ανοιχτοχρωμη


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01968 seconds with 10 queries