Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   καμια ειδεα?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32856)

giannisqq 17-06-09 00:13

καμια ειδεα??
 
1 Συνημμένο(α)
καλησπερα.αυτη η πλατη θα φαινεται ωραια σε ενυδρειο για κιχλιδες?αλλα το προβλημα ειναι οτι ειναι 3 κοματια 180 συνολο αλλα το ενυδρειο 197.καμια καλη ειδεα για να καλυψω το κενο??ευχαριστω

giannisqq 17-06-09 01:08

..
 
καμια γνωμη???

Raven 17-06-09 03:30

Ακριβο, και αμφιλεγομενης αισθητικης κατα την γνωμη μου.
Τι ειδη κιχλιδων θα εχει το ενυδρειο σου;

giannisqq 17-06-09 03:43

...
 
τι να εβαζα για πλατη?κατι αλλο παρομοιο?yellow labido κ pseudotropheus acei θα βαλω.ευχαριστω

ANXRI 17-06-09 07:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 360963)
τι να εβαζα για πλατη?κατι αλλο παρομοιο?

Μπλε ή μαύρο φόντο είναι η πιο φθηνή λύση,
υπάρχει και ένα υγρό για καλύτερη επαφή
με το τζάμι, τονίζοντας το χρώμα του φόντου.

giannisqq 18-06-09 21:16

...
 
3κοματια 60-60 εχουν 190 ευρω.αν τους 17 ποντους που μενουν,σηκωσω μεχρι επανω πετρες δεν θα κρυφτει το κενω??

Τσιόνογλου Σταύρος 18-06-09 22:07

Aπότι βλέπω το συγκεκριμένο Backround είναι κορμός δένδρου και δεν έχει καμμία σχέση με τις κιχλίδες που θες να βάλεις και θα συμφωνήσω με αυτά που σου είπε και ο Raven .

giannisqq 18-06-09 22:37

,,
 
μεσα μπορω να βαλω κ ξυλα γιατι δεν θελω μονο πετρες το ph της βρισης ειναι 8 με 8-5. yellow k asei θελω να βαλω
-------------------------
απο pet shop φυσικα τα ξυλα

giannisqq 20-06-09 00:27

.
 
μπορει καποιος να μου πει αν μπορω να βαλω κ μεγαλα ξυλα απο petshop?δεν ξερω κ θελω βοηθεια!σας ευχαριστω
-------------------------
κανενας!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Raven 20-06-09 01:09

Δεν εχω μεγαλη σχεση με αφρικανικες κιχλιδες αλλα σιγουρα ξερω οτι ο βιοτοπος τους αποτελειται κυριως απο πετρες, οποτε τα ξυλα δεν εχουν καμια θεση σε ενα ενυδρειο Μαλαουι ή Τανγκανικα.

giannisqq 22-06-09 20:37

.
 
ευχαριστω φιλε.ξερει καποιος να μου πει αν κανουν οι πετρες μετεορα?οι πετρες που βαζουν στην σαουνα ηφαιστιου κανουν?μια βοηθεια!!!!!!!!!!

Yannis_K 23-06-09 08:06

Όλες οι πέτρες κάνουν για malawi. Αν είναι ασβεστολιθικές ακόμα καλύτερα για τις σκληρότητες αν και με pH >8 το νερό σου θα είναι ήδη αρκετά σκληρό. Για φόντο μπορείς να βάλεις την αφίσα της juwel http://www.juwel-aquarium.de/en/poster55.htm?cat=106

Edit
Τώρα είδα ότι το ενυδρείο είναι 2 μέτρα. Η αφίσα είναι 1,5 αλλά πιστεύω ότι αν κάνεις ένωση πίσω από ένα λόφο με πέτρες δεν θα φαίνεται τίποτα.

giannisqq 23-06-09 10:26

.
 
δλδ οτι πετρες κ να βαλω δεν θα εχω προβλημα?γιατι βρηκα κατι ωραιες μεγαλες κ καφε!!!κ πολυ ελαφριες

Κλεόβουλος 23-06-09 12:51

Όλες οι πέτρες κάνουν(προτιμάμε τις ασβεστολιθικές γιατί ανεβάζουν τις σκληρότητες μακροπρόθεσμα)φτάνει να μην είναι αιχμηρές(όπως της λάβας)και τοποθετώντας τες να σχηματίζουν πολλές κρυψώνες για τα ψαράκια(δηλ.αντί να βάλεις έναν μεγάλο ογκόλιθο,βάζεις πολλές μικρότερες τη μιά πάνω στην άλλη).Το χρώμα τους είναι ζήτημα αισθητικής.Όσο για το ξύλο αν είναι σωστά επεξεργασμένο εμένα προσωπικά δεν θα με πείραζε(στις όχθες της λίμνης malawi υπάρχουν και ξύλα χωρίς όμως να είναι και το χαρακτηριστικό αυτού του βιότοπου).
καλή επιτυχία!

lion 23-06-09 13:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 361928)
Όλες οι πέτρες κάνουν(προτιμάμε τις ασβεστολιθικές γιατί ανεβάζουν τις σκληρότητες μακροπρόθεσμα)φτάνει να μην είναι αιχμηρές(όπως της λάβας)και τοποθετώντας τες να σχηματίζουν πολλές κρυψώνες για τα ψαράκια(δηλ.αντί να βάλεις έναν μεγάλο ογκόλιθο,βάζεις πολλές μικρότερες τη μιά πάνω στην άλλη).Το χρώμα τους είναι ζήτημα αισθητικής.Όσο για το ξύλο αν είναι σωστά επεξεργασμένο εμένα προσωπικά δεν θα με πείραζε(στις όχθες της λίμνης malawi υπάρχουν και ξύλα χωρίς όμως να είναι και το χαρακτηριστικό αυτού του βιότοπου).
καλή επιτυχία!

Από όσο γνωρίζω, μερικές πέτρες έχουν προσμίξεις μετάλλων που ίσως να δημιουργήσουν προβλήματα.

giannisqq 23-06-09 18:30

.
 
σας ευχαριστω πολυ.καταλαβα.φελιζολ ολα κανουν για κατω?αν παρω κ καποιο κ το καψω κ μετα κολλησω με σιλικονη μαυρη ψιλη αμμο οι πετραδακια θα δειξει ωραιο για πλατη?
-------------------------
καποιος να μου πει αν κανει το φελιζολ fibran

Κλεόβουλος 23-06-09 19:12

Σωστή η παρατήρηση του lion.
Για την κατασκευή πλάτης με φελιζόλ υπάρχουν αρκετές καλές ιδέες που θα βρείς ψάχνοντας στο φόρουμ.Πρέπει να πάρεις υπόψη σου όμως και τον όγκο που θα χάσεις.

giannisqq 23-06-09 19:38

.
 
ναι ομως διαβασα τωρα οτι τα pseudotrofeus acel k labidohromis yellow που θελω να βαλω θα το τρυπισουν!!!αρα δεν μπορω σωστα???

Κλεόβουλος 23-06-09 20:31

Να το τρυπήσουν δεν νομίζω αφού θα τόχεις περάσει με φλόγηστρο και θα κολλήσεις και άμμο.Τσιμπάνε απο την αλγη που θα πιάσει.
Στον πάτο όταν έχουμε βάλει άσπρο φελιζόλ,που έχει μικρότερη συνοχή,καθώς σκάβουν μπορεί να κόψουν κάνα κομμάτι:D

giannisqq 23-06-09 21:49

.
 
3 Συνημμένο(α)
το διαβασα σημερα καπου εδω αν το βρω θα το στειλω.καποιος που εβαλε σε ενα μηνα το τρυπησαν ολο!!!μπηκε ο πατος μπηκαν κ οι ανακλαστηρες για τισ λαμπες,πιστευω παμε καλα...απο αυριο ψαξιμο σε μαντρες για πετρες.μεχρι ποσα κιλα πετρες μπορς να βαλω??

giannisqq 23-06-09 22:20

.
 
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12756 εδω λεει οτι το εχοθν τρυπησει...αρα δεν μπορω να κανω!!!!κριμα...

giannisqq 24-06-09 14:15

.
 
2 Συνημμένο(α)
ετοιμα τα φελιζολ

george 24-06-09 23:00

Τα κόλλησες στον πάτο;

giannisqq 25-06-09 19:26

.
 
ναι.εκανα κατι λαθος??

halvas69 25-06-09 19:58

Όχι καλά έκανες, για αυτό σε ρωτάει.

giannisqq 25-06-09 20:27

.
 
ωραια τοτε!!κατω απο τις πετρες μπορω να βαλω κ γλαστρα για να γλιτωσω βαρος?κ φυσικα να την καλυψω με πετρες ετσι ωστε να μην φαινεται.γιατι ειδα καπου εβαλαν τελαρο πλαστικο απο φρουτα κ επανω κολλησαν τις πετρες!!!

giannisqq 28-06-09 19:47

.
 
κανενας?????????η σωληνες πλαστικους μεγαλους κανει?

Πάνος 28-06-09 19:50

γιατι να μην κανει?? ..πλαστικο ειναι...

giannisqq 28-06-09 20:31

.
 
να σαι καλα ρε πανο!αρα βαζω τις σκεπαζω κ με πετρες κ ολα οκ!!πηγα αλεξ πουθενα δεν πουλανε λευκη αμμο κ οι παραλιες ειναι με πετραδακια!ρωτησα κ στην θεσ/νικη σε μια μαντρα που ακουσα εδω αλλα κ εκει τιποτα...δεν τους πηγαινουν απο αθηνα ειπε!!!ξερεις που μπορω να βρω????

Κλεόβουλος 28-06-09 21:37

Σε μάντρα με οικοδομικά υλικά θα βρείς χαλαζιακή μικρής κοκκομετρίας(δηλ.ψιλή)σε σακί (πχ isomat).Αλλά γιατί δεν πας σε μια παραλία να μαζέψεις(βρες μιά με ψιλή άμμο,δεν είναι όλες σαν της Σαμοθράκης:))


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02147 seconds with 10 queries