Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   To ph δεν ανεβαίνει με τπτ! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32659)

gfdimopo 05-06-09 08:27

To ph δεν ανεβαίνει με τπτ!
 
Καλημέρα παιδιά,

Έχω ενα βαρύ φυτεμένο ενυδρείο και την τελευταία βδομάδα το ph πέφτει πολύ χαμηλά.

Απο 6.78 που το έχω ρυθμίσει μέσω controller το βρήκα 5.53.

Eβάλα αεραντλία και την έξοδο του φίλτρου να κάνει ανατάραξη αλλα το Ph δεν ανεβαίνει σημαντικά ώστε να λειτουργήσει το διοξείδιο.

Έκανα μία αλλαγή νερού (1/3) χθές και το ph πήγε 6.81 οπου με το διοξείδιο του άνθρακα και τον controller έπεσε στο 6.78. Σήμερα το πρωί το βρίσκω 6.52.

Τι μπορεί να φταίει και πέφτει το ph τόσο πολύ? Γνωρίζω οτι το βράδυ πέφτει το ph αλλα τόσο πολύ? δεν θα πρεπε με την αεραντλία να είναι πιο ήπια τα πραγματα?


Υπόμνημα - Αλλαγές
Το ηλεκτρόδιο το έχω τοποθετήσει μέσα στο φιλτροκούτι της Juwel (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο)
ενω η τελευταία αλλαγή που έκανα ήταν να προσθέσω ενα νέο υλικό στο εξωτερικό φίλτρο.

george 05-06-09 09:01

Πόσο καιρό έχεις το ηλεκτρόδιο ;

gfdimopo 05-06-09 09:42

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Το ηλεκτρόδιο το έχω 1 χρόνο περίπου και είναι της Aqualight!


Μέτρησα όμως το Kh και το βρήκα 1-2 DKH και για αυτό ξαναέκανα μία αλλαγή νερού !!!

george 05-06-09 09:56

Μήπως θέλει καλιμπράρισμα ή αλλαγή το ηλεκτρόδιο ;
Δοκίμασες να μετρήσεις κάτι άλλο ; Όπως πχ το νερό της βρύσης ;

gfdimopo 05-06-09 09:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 359090)
Μήπως θέλει καλιμπράρισμα ή αλλαγή το ηλεκτρόδιο ;
Δοκίμασες να μετρήσεις κάτι άλλο ; Όπως πχ το νερό της βρύσης ;


Το καλιμπράρισα την προηγούμενη εβδομάδα! όταν το καλιμπράρισα το ph ανέβαινε κανονικά στα buffers! αρα δεν νομίζω να φταίει σε πρώτη φάση το ηλεκτρόδιο. Επίσης όταν έκανα αλλαγή πράγματι το Ph ανεβηκε! Φυσικά έχω στο μυαλό μου την αγορά ενός νέου ηλεκτρόδιου!


Φοβάμαι το χαμηλό Kh! που μπορεί να οφείλεται? χρησιμοποιώ νερό βρύσης και όχι όσμοσης!

in the pond 05-06-09 10:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo (Μήνυμα 359092)
Το καλιμπράρισα την προηγούμενη εβδομάδα! όταν το καλιμπράρισα το ph ανέβαινε κανονικά στα buffers! αρα δεν νομίζω να φταίει σε πρώτη φάση το ηλεκτρόδιο. Επίσης όταν έκανα αλλαγή πράγματι το Ph ανεβηκε! Φυσικά έχω στο μυαλό μου την αγορά ενός νέου ηλεκτρόδιου!


Φοβάμαι το χαμηλό Kh! που μπορεί να οφείλεται? χρησιμοποιώ νερό βρύσης και όχι όσμοσης!

Αν το controller είναι εντάξει, τότε η μοναδική αιτία που απομένει είναι το πολύ χαμηλό ΚΗ που μπορεί να παρασείρει ταυτόχρονα και το ΡΗ σε χαμηλές μετρήσεις.

Η περίοχή όπου ζω, δέχεται εν μέρει παροχή νερού από την αφαλάτωση, η οποία μετρά ίχνη ανθρακικής σκληρότητας <3. Αν τυχόν και δεν ανεβάζεις τεχνικά το ΚΗ, τότε ακόμα και το πολύ σκληρό νερό (ΡΗ 8.00) μπορεί να γίνει όξινο σε λίγες μόνο μέρες. Έχω και Μαλάουι βλέπετε!:(

Ποιές είναι οι άλλες σου σκληρότητες?

gfdimopo 05-06-09 11:57

Μετά την αλλαγή!

GH: 10
Kh: 4
Ph: 6.6


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01558 seconds with 10 queries