Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   φυτα που λιονουν (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31457)

jimagas 04-04-09 23:44

φυτα που λιονουν
 
καλησπερα σε ολους, εχω τα φυτα 2 μηνες περιπου ( cobompa, anoumpies) η anoumpies δεν εχουν παθει τιποτα τα cobompa ομος εχουν ξεμαδισει τα κατω φυλλα τους και σε καποια συμεια λιονει ο κορμος τους και κοβοντε, η λυπανση που εχουν ειναι ταμπλετες. τι αλλο θελουν?

Raven 05-04-09 01:03

Φως ! Διαλεξες ενα φυτο που ειναι απο τα απαιτητικα σε φωτισμο.
Πες λιγο ποσα Βαττ συνολικα ειναι οι λαμπες σου, ποσα λιτρα εχεις και αν κατω απο το χαλικι εχεις θρεπτικο υποστρωμα.

mikele 05-04-09 06:19

μηπως και η θερμοκρασια ειναι πολυ ψηλα??

jimagas 05-04-09 10:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 346230)
Φως ! Διαλεξες ενα φυτο που ειναι απο τα απαιτητικα σε φωτισμο.
Πες λιγο ποσα Βαττ συνολικα ειναι οι λαμπες σου, ποσα λιτρα εχεις και αν κατω απο το χαλικι εχεις θρεπτικο υποστρωμα.

η λαμπα ειναι 18batt σε 96 λιτρα carfourisio ενυδρειο και θρεπτικο υποστρωμα δεν εχω, μονο χαλικακι ψιλο και ταμπλετες κοντα στη ριζα
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 346268)
μηπως και η θερμοκρασια ειναι πολυ ψηλα??

ειναι 26-27 .....δεν νομιζω να ειναι αυτο γιατι τα φυτα τα εχω 2 μηνες, τωρα τα πιραξε η θεροκρασια???????????/

PascM 05-04-09 11:35

Κοίτα για κάποια φυτά το 26-27 είναι το ανώτερο επίπεδο που μπορούν να αντέξουν.
Το βασικό σου πρόβλημα εδώ είναι ότι θέλεις περισσότερο φως.
Για κάνε μια αναζήτηση και θα δεις αρκετούς τρόπους να προσθέσεις μια!

jimagas 05-04-09 12:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 346308)
Κοίτα για κάποια φυτά το 26-27 είναι το ανώτερο επίπεδο που μπορούν να αντέξουν.
Το βασικό σου πρόβλημα εδώ είναι ότι θέλεις περισσότερο φως.
Για κάνε μια αναζήτηση και θα δεις αρκετούς τρόπους να προσθέσεις μια!

οποτε να προσθεσω μια λαμπα ακομα ? και οχι να τρεχω για λυπασμα ! σκευτομε να βαλω 2 τ5 9βαττ .. θα με καλιψουν????

PascM 05-04-09 12:29

Φωτισμός - Λίπασμα - Co2 είναι αυτά που θα ασχοληθείς εφόσον επέλεξες φυτά που θέλουν λίγο φαγάκι παραπάνω και αυτά που σου είπα είναι για να φτιάξουν το φαγάκι τους.

jimagas 05-04-09 13:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 346316)
Φωτισμός - Λίπασμα - Co2 είναι αυτά που θα ασχοληθείς εφόσον επέλεξες φυτά που θέλουν λίγο φαγάκι παραπάνω και αυτά που σου είπα είναι για να φτιάξουν το φαγάκι τους.

λοιπον εχουμε και λεμε, co2 εχω dry με 20 φυσαλιδες το λεπτο(παραπανω δεν βγαζει) λιπασμα ειπαμε ταμπετες, οποτε με 2 λαμπες τ5 9 βαττ η μια, μαλον ειμαι οκ! τωρα εχω μια τ8 18βαττ αλλα ειναι απλη φθορισμου, να την αλλαξω με μια που ειναι για φυτα? και να προσθεσω και τις τ5 που θα ειναι απλες? η θα μπερδευτη το φασμα και παλη δεν θα κανω τιποτα? σορυ για τα πολλα ερωτηματα αλλα εχω χοθει για τα καλα στο χομπι και ειναι κριμα να τα βλεπω να λιονουν.. ευχαριστω και παλη :smt054

Raven 05-04-09 13:34

Πολυ πιο ευκολο ειναι να προσθεσεις αλλη μια ιδια με αυτη που εχεις αλλα σε ροζ φασμα. Η Sylvania grolux ειναι και φθηνη (σε καταστηματα με ηλεκτρολογικα) και καταλληλη για τα φυτα.
Με 36 Βαττ θα εισαι σε μεσαιο φωτισμο και θα εχεις περισσοτερες επιλογες σε ειδη φυτων, αλλα αν θες να εχεις και απαιτητικοτερα φυτα τοτε θα πρεπει να σκεφτεις το ενδεχομενο να πας κατ΄ευθειαν σε 3 Τ5. Αν πιανουν τα χερια σου ευκολα μπορεις να στριμωξεις τις 3 λεπτες Τ5 στο καπακι σου , και με πατεντα να βγαλεις τα ballast εξωτερικα ωστε να μην σηκωνουν θερμοκρασια στο ενυδρειο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01382 seconds with 10 queries