Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Μούφα Γλύφτης!!! Να κάνω φασαρία; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30189)

Synthercat 14-02-09 19:19

Μούφα Γλύφτης!!! Να κάνω φασαρία;
 
Χτές αγόρασα έναν γλύφτη... απο αυτό το site http://www.thekrib.com/Fish/Algae-Eaters/ είδα οτι είναι Chinese Algae Eater και όχι ο "original" Siamese Algae Eater . Η πετσοπού είναι γνωστή μου... υπάρχει περίπτωση να μήν ύξερε τη μου έδωσε; Να τον πάω πίσω;

asourtzo 14-02-09 19:30

Τα sae γινονται μεχρι 15 εκατοστα το Gyrinocheilus aymonieri γινεται 27 εκατοστα οποτε αμα δεν εχεις πολλαααααα λιτρα θα εχεις προβλημα , ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?

Strahos 14-02-09 19:44

ανέβασε μία φώτο να τα επιβεβαιώσουμε κι εμείς ;)

aquaman 14-02-09 19:55

E, άμα το αγόρασες για ψάρι "Α", και τελικά είναι "Β", τότε δικαιούσαι νομίζω είτε να παρεις το σωστό ψάρι, είτε να πάρεις πίσω τα χρήματά σου...

Tolis 14-02-09 20:12

Αν εδω λες οτι αγορασες εναν "γλυφτη", στο μαγαζι πως τον ζητησες?

Synthercat 14-02-09 20:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asourtzo (Μήνυμα 332567)
Τα sae γινονται μεχρι 15 εκατοστα το Gyrinocheilus aymonieri γινεται 27 εκατοστα οποτε αμα δεν εχεις πολλαααααα λιτρα θα εχεις προβλημα , ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?

Φίλε αυτό με χάλασε και εμένα ποιό πολύ. 19 λίτρα έχω τώρα και σε λίγους μήνες δεκαπλάσιο. Αλλα το θέμα είναι αν είναι να γίνει τέρας 27 εκ (αν και σε ενυδρεία λεεί φτάνει μέχρι 15) δεν πέρνω κάναν Pleco που είναι και μουράτος;

Ευχαριστώ παιδιά για τα reply, και φώτος είδα αρκετες στο νέτ... κινέζος (απο ινδία) μου βγήκε αν μπορώ πάντος θα του βγάλω καμια.

chemical mac 15-02-09 00:31

...κινέζος γλύφτης...από ινδία...σε 19 λίτρα...

Το πετ σοπ σου έφταιξε; :confused: :confused: :confused:

Synthercat 15-02-09 10:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 332663)
...κινέζος γλύφτης...από ινδία...σε 19 λίτρα...

Το πετ σοπ σου έφταιξε; :confused: :confused: :confused:

Δεν είπα οτι μου φταίξαν σε τίποτα απλά ρωτάω τι τρανταχτές διαφορές μπορεί να έχει με τον siamese και όπως είπα τα 19 λίτρα είναι προσωρινά. Βασικά δεν κατάλαβα το ποστ σου. Φαντάζομαι οτι αναφέρεσε στην "στενότητα" του ενυδρείου μου και ναι έχεις δίκιο αλλα το έχω αναφέρει απο μόνος μου αυτο.

chemical mac 15-02-09 10:20

το ποστ μου αναφέρεται στην παντελή σου άγνοια σχετικά με το ψάρι που υποτίθεται ότι σε ενδιαφέρει και στο θράσος σου να ζητάς τα ρέστα.

Synthercat 15-02-09 11:13

WOW! Παρεξίγηση φίλε.

α) Ρε φίλε; Ως παλαιός που φαντάζομαι οτι είσαι πιστεύεις οτι είναι σωστό να μπένεις σε thread αρχάριου απλά για να γραφεις οτι έχω άγνοια και θράσως και τέτοια; άγνοια; ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΩ! Αν δεν είχα άγνοια τότε γιατί να έγραφα στους αρχάριους; Και το ψάρι ΔΕΝ το ζήτησα οπότε ΔΕΝ ύξερα καν τι είναι! Ειπα έχω λίγη άλγη και μου είπαν πάρε αυτο. ΔΕΝ ύξερα τι αγορασα.

β) ΔΕΝ ζητάω ρέστα απο πουθενά... συγνώμη αν είδες να έχω θράσος αλλα δεν είχα τέτοια πρόθεση και αν παρεξήγησες την φράση κινέζος απο ινδία αναφέρεται εδω http://www.thekrib.com/Fish/Algae-Eaters/ στο οτι την παραλαγή αυτή την λένε Chinese αλλα στην πραγματικότιτα κατάγετε απο ινδία

γ) Πρίν 30 μέρες δεν ύξερα τι θα πεί κύκλος του αζότου και δεν είχα ποτε ως τότε ενυδρείο... απο τότε διαβάζω σαν χαζός 2-5 ώρες την μέρα άρθρα και φόρουμ παντού (ούτε στο σχολείο δεν διάβαζα έτσι!) απλα για να καταλάβω οτι ο κλάδος δέν έχει "πάτο" ποτέ δεν θα ξέρω "πολλά" αλλα μάχομαι... γιατι το αγαπάω και γιατί μου αρέσει πιστεύω οτι έτσι ξεκίνησες και εσύ... η γνώση δεν αγοράζεται

Πολλά είπα και σόρρυ αν σε κούρασα αλλα δεν μου αρέσου οι παρεξιγίσεις και πιστεύω οτι είχες καλή πρόθεση αλλα ίσως ακούστικες και ακούστικα περίεργα. No harm done.

Και ευχαριστώ όλους για τις απαντίσεις σας. Ναι μου το έδωσε ως "γλύφτη" και όχι ως Siamese Algae Eater...

Tolis 15-02-09 11:16

Παράθεση:

Ειπα έχω λίγη άλγη και μου είπαν πάρε αυτο.
Οποτε δεν φταιει το μαγαζι.

chemical mac 15-02-09 11:34

Να ζητήσω κι εγώ με τη σειρά μου συγνώμη αν σου τη μπήκα με "υφάκι" αλλά αν και πολλοί στο forum θεωρούν ως πηγή όλων των κακών τα Pet shop δεν σημαίνει ότι αυτομάτως το forum είναι και το βήμα για να κράξουμε τα μαγαζιά (αναφέρομαι στο δεύτερο σκέλος του τίτλου σου). Εχει επαναληφθεί πολλές φορές ότι για την καταπολέμηση όλων των κακών στα ενυδρεία μας η λύση είναι η ενημέρωση, κάτι που εδώ μέσα παρέχεται και με το παραπάνω. Δεν είμαι ούτε έμπειρος ούτε θέλω να το παίξω έτσι, κάθε μέρα κι εγώ μαθαίνω πράγματα.
Αφού λοιπόν διαβάζεις πολύ, με λίγη καλύτερη αναζήτηση, θα έβλεπες ότι η άλγη δεν είναι κάτι που πρέπει να σε στεναχωρεί και σε πανικοβάλει. Υπάρχον εκτενείς αναλύσεις και πολλά θέματα σχετικά με την άλγη και ακόμα περισσότερα για την κατάλληλη αντιμετώπιση της. Αντίστοιχα και για τα ψάρια που βοηθούν στον έλεγχο της και γενικότερα για τα ψάρια που μπορύν να μπουν στα ενυδρεία μας. Την επόμενη φορά που θα μπεις λοιπόν σε πετ σοπ (όποιο κι αν είναι αυτό) αντί να ζητήσεις ψάρια και φυτά (γενικως) για το ενυδρείο σου, αναζήτησε μόνος σου τα κατάλληλα σύμφωνα με τα λίτρα σου, τις συνθήκες σου κτλ και μην αφήσεις πετσοπά να σε κατευθύνει ανάλογα με τις ορέξεις του. Ετσι θα έχεις ένα όμορφο ενυδρείο, με ελάχιστες απώλειες, με υγεία και ψάρια που θα ζουν όπως πρέπει. Το αποτέλεσμα (οπτικό και ψυχολογικό και πολύ περισσότερο το οικονομικό) θα σε ανταμείψει.

Synthercat 15-02-09 11:41

Οντος Chemical ακούστικε σαν να τα βάζω με το πετ σοπ αλλα δεν είναι έτσι. Γιατι την άλγη δεν έτυχε να διαβάσω και δεν ύξερα. Ζητώ συγνόμη ξανα και απο μέρος μου. Το 2ο σκέλος στον τίτλο μου το έγραψα επιπόλεα στο χαβαλέ αλλα ακούγεται κάπος και η κοπέλα το τελευταίο πράμα που έχει κάνει ως τώρα είναι να προσπαθίσει να μου πουλίσει κάτι που δεν ζήτησα. Χαίρομαι που το ξεκαθαρίσαμε. Ευτιχός είναι μικρός (3-4εκ το πολύ) οπότε θα είναι οκ μέχρι να πάω σε 200λίτ

Ελπίζω σύντομα σε Θεσσαλονική συνάντιση για να γνωριστώ με όλους απο κοντά

george 15-02-09 11:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Synthercat (Μήνυμα 332716)
Ελπίζω σύντομα σε Θεσσαλονική συνάντιση για να γνωριστώ με όλους απο κοντά

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29298

Synthercat 15-02-09 11:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 332721)

Δυστιχώς θα είμαι στην infacoma. Γιώργο σε έψαξα στην zootechnica αλλα δεν είσουν εκει την ώρα που πήγα. Τα είπα όμως λίγο με τον Lion


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01634 seconds with 10 queries