Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ενυδρείο από μπετοφόρμ ή σκέτο γυαλί? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30092)

StelMex 10-02-09 23:42

Ενυδρείο από μπετοφόρμ ή σκέτο γυαλί?
 
Καλησπερα παιδια. Θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα και περιμενω οσο πιο πολλες απαντησεις γινεται. Τι ειναι πιο αξιοπιστο, ενα ενυδρειο απο μπετοφορμ και γυαλι μονο στο μπροστινο τζαμι η ενα ενυδρειο ολο απο τζαμι?

Tolis 11-02-09 00:05

Και τα δυο αν φτιαχτουν σωστα.

thanasis76 11-02-09 00:14

να προσθεσω οτι με το μπετοφορμ ειχεις πολλα θετικα....
εγω σε λιγο καιρο θα ξεκινησω ενα...:D:D

sifnos 11-02-09 00:28

αυτο το παιδι θα το σκοτωσω.εχουμε ανοιξει ολοκληρο θεμα για τις ερωτησεις του ενυδρειου του.αρε στελαρα:smt075:smt021:D.τελος παντων. πιστευω πως ειναι κατι διαφορετικο.ειμαι υπερ του δευτερου λογο καμσοτητας και πλευρων θεασης

PascM 11-02-09 00:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 331563)
Καλησπερα παιδια. Θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα και περιμενω οσο πιο πολλες απαντησεις γινεται. Τι ειναι πιο αξιοπιστο, ενα ενυδρειο απο μπετοφορμ και γυαλι μονο στο μπροστινο τζαμι η ενα ενυδρειο ολο απο τζαμι?

Τις πολλές απαντήσεις γιατί τις θέλεις?
Μάλλον πολλές αναζητήσεις θέλεις το θέμα έχει αναλωθεί μέσα στο GAB

lion 11-02-09 10:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 331563)
Καλησπερα παιδια. Θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα και περιμενω οσο πιο πολλες απαντησεις γινεται. Τι ειναι πιο αξιοπιστο, ενα ενυδρειο απο μπετοφορμ και γυαλι μονο στο μπροστινο τζαμι η ενα ενυδρειο ολο απο τζαμι?

Πιστεύω ότι ένα ενυδρείο με μπετοφορμ υπερτερεί μόνο από οικονομικής άποψης σε σχέση με ένα γυάλινο. Αν είχα χώρο για εντοιχισμένο μεγάλο ενυδρείο, θα το έκανα σίγουρα με μπετοφορμ.

theodor72 11-02-09 10:57

Να ρωτήσω και εγω μια απορία που μου δημιουργήθκε;

Την πλάτη ενος ενυδρείου από μπετοφόρμ πως την καλύπτουμε για να μην φαίνεται το ξύλο; Αφίσα προφανώς δε μπορεί να μπει. Το μπετοφόρμ υπάρχει σε μαύρο χρώμα;:confused:

PascM 11-02-09 11:07

Η εσωτερική πλευρά είναι μαύρη οπότε δεν χρειάζεται τίποτα.

sifnos 11-02-09 11:38

Πιστευω εχουμε συνειδητοποιήσει πως το νερο δεν ερχετε σε αμεση επαφη με το ξυλο το εποιο εχει ειδικη επιστρωση που το καθηστα αδιαβροχο. Μια μικρη γρατζουνια αρκρει ώστε να γινει η ζημια και μετα να δω πως το ξε-εντιχίζεις . νομιζω συνολικα η κατασκευη με μπετοφορμ ειναι φθηνοτερη απο το γυαλι μονο τπυ το πρωτο εχει περιορισμο διαστασεων(φτανει μεχρι ενα ορισμενο σημειο)γυσικα αυτο θα μας το πει ο στελιος που εχει πατερα μαραγκο

theofilos 11-02-09 11:56

Τι διαστασεις εχει ενα φυλλο μπετοφορμ?

sifnos 11-02-09 12:05

max περιπου 250*130 με 20 χιλιοστα παχος γυρω στα 70 με 90 ευρω το φυλλο.αν μπει ο στελιος μπορει να δωσει πιο πολλες πληροφοριες

theofilos 11-02-09 12:07

Σιγουρα δεν βγαινει 3μετρο φυλλο? Η εστω να συνδυαζονται δυο φυλλα για το επιθυμητο μηκος??

sifnos 11-02-09 12:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theofilos (Μήνυμα 331687)
Σιγουρα δεν βγαινει 3μετρο φυλλο? Η εστω να συνδυαζονται δυο φυλλα για το επιθυμητο μηκος??

φυσικα και πμορεις να συδιασεις. αντοχες μεττα δεν ξερω.για το 3μετρο δεν ξερω θα μας πει ο στελιος(μου μυριζει σκεψη για 3μετρο τοιχο:D)

Tolis 11-02-09 12:37

3 μετρες πλακες υπαρχουν σε ολη την ευρωπη εκτος απο την ελλαδα.

theofilos 11-02-09 12:40

Χμμμ ενδιαφερον :cool:. Μου ανοιξε η ορεξη ξαφνικα...

StelMex 11-02-09 14:04

Λοιπον. Κατ 'αρχας το μπετοφορμ βγαινει ΣΥΝΗΘΩΣ σε διαστασεις 1.25x2.50 και παχος 2cm και η τιμη του κυμαινεται απο 60-90 ευρω, αναλογα με τον πωλητη. Ακουγεται φυσικο οτι σιγουρα με ειδικη παραγγελια θα μπορει κανεις να βρει μπετοφορμ σε μεγαλυτερες διαστασεις, αφου και στις οικοδομες οταν καλουπωνουν τις κολωνες, χρησιμοποιουν κατι κομματια 3 και 4 μετρα απο μπετοφορμ. Επισης εμαθα απο τον πατερα μου οτι το μπετοφιλμ, δηλαδη αυτη η μαυρη επικαλυψη, ειναι αρκετα σκληρη γι' αυτο δεν υπαρχει λογος να ανησυχει κανεις για γρατζουνιες με το παραμικρο, εκτος αν παει να πεταξει καμια διακοσμητικη πετρα απο υψος 1 μετρο τοτε σιγουρα θα γινει χτυπημα. Γενικα για μεγαλα ενυδρεια το μπετοφορμ ειναι οτι το καλυτερο. Οι πιθανοτητες να ανοιξει και να εχει διαρροες ενα ξυλινο ενυδρειο σε σχεση με ενα γυαλινο ειναι 50 - 50. Αλλα αν γινουν και στα δυο ενυδρεια καλες και προσεγμενες κατασκευες, τοτε αντεχουν 50 χρονια.

stav 11-02-09 14:11

Για ποιο σιγουρη κατασκευη κοντρα πλακε θαλασσης,το μπετοφορμ ειναι
για εμφανη μπετα.

StelMex 11-02-09 14:50

Ξαναλεω οτι το κοντρα πλακε θαλασσης ειναι ακριβως ιδιο με το μπετοφορμ με τη διαφορα οτι το δευτερο εχει μια μαυρη επικαλυψη που το καθιστα μονωμενο.

Tolis 11-02-09 14:53

Εισαι σιγουρος για τα 3 μετρα? Οταν καλουπωνουν κολωνες βαζουν δυο κομματια - ρωτησα παρα πολλους εισαγωγεις οταν εφτιαχνα το δικο μου κι ολοι μου λεγανε 2,5 μαξιμουμ.

sifnos 11-02-09 14:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 (Μήνυμα 331740)
Λοιπον. Κατ 'αρχας το μπετοφορμ βγαινει ΣΥΝΗΘΩΣ σε διαστασεις 1.25x2.50 και παχος 2cm και η τιμη του κυμαινεται απο 60-90 ευρω, αναλογα με τον πωλητη. Ακουγεται φυσικο οτι σιγουρα με ειδικη παραγγελια θα μπορει κανεις να βρει μπετοφορμ σε μεγαλυτερες διαστασεις, αφου και στις οικοδομες οταν καλουπωνουν τις κολωνες, χρησιμοποιουν κατι κομματια 3 και 4 μετρα απο μπετοφορμ. Επισης εμαθα απο τον πατερα μου οτι το μπετοφιλμ, δηλαδη αυτη η μαυρη επικαλυψη, ειναι αρκετα σκληρη γι' αυτο δεν υπαρχει λογος να ανησυχει κανεις για γρατζουνιες με το παραμικρο, εκτος αν παει να πεταξει καμια διακοσμητικη πετρα απο υψος 1 μετρο τοτε σιγουρα θα γινει χτυπημα. Γενικα για μεγαλα ενυδρεια το μπετοφορμ ειναι οτι το καλυτερο. Οι πιθανοτητες να ανοιξει και να εχει διαρροες ενα ξυλινο ενυδρειο σε σχεση με ενα γυαλινο ειναι 50 - 50. Αλλα αν γινουν και στα δυο ενυδρεια καλες και προσεγμενες κατασκευες, τοτε αντεχουν 50 χρονια.

το 50 χρονια απο που το βγαζεις?το ποσο σκληρο ειναι δεν εχει σχεση με το ποσο ανθεκτηκο ειναι.μια γρατζουνια ειναι αρκετη.διαφωνω και με το 50-50.πως το λες???τι σχεση εχει η μια κατασκευη με την αλλη?

StelMex 11-02-09 14:56

50 χρονια που λεει ο λογος..

Tolis 11-02-09 14:57

Θεωρητικα το μπετοφορμ αντεχει πιο πολυ απο το γιαλινο, μιας και η σιλικονη δεν χρησιμοποιειται για να κρατησει τις δυο πλευρες ενωμενες (αυτο το κανουν οι πολλες βιδες), αλλα απλως για αδιαβροχοποιηση.

sifnos 11-02-09 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 331768)
Θεωρητικα το μπετοφορμ αντεχει πιο πολυ απο το γιαλινο, μιας και η σιλικονη δεν χρησιμοποιειται για να κρατησει τις δυο πλευρες ενωμενες (αυτο το κανουν οι πολλες βιδες), αλλα απλως για αδιαβροχοποιηση.

και πρακτεικα αν το δεις ετσι ειναι.εξαρταται τι κατασκευη εχουμε στο μυαλο μας.οταν ομως λεμε για μεγαλες διαστασεις δεν νοητε γυαλινο ενυδρειο χωρις πλαισια περα απο τις κοντρες.αρα το θεμα ειναι υποκειμενικο.για να μπορεσουμε να εχουμε σωστα αποτελεσματα θα πρεπει να συκρινουμε τις δυο τεχνικες βαση των ιδιων διαστασεων και απαιτησεων. τωρα τα που λεει ο λογος στελιο...αστα. οταν καποιος τα σκαει για να φτιαξει ενυδρειο δεν πραττει συμφωνα με αυα που λεει ο λογος.να ξερουμε τι λεμε

gef1979 11-02-09 16:13

Παιδια καλησπερα κ απο μενα,μολις χτες εγινα μελος κ διαβαζοντας το θεμα ειπα να απαντησω κ γω μιας κ η δουλεια μου ειναι εμποριο οικοδομικων υλικων,ξυλειας κτλ ,αρα κ μπετοφορμ.Αν θεωρειτε οτι το μπετοφορμ ειναι αυτο που ειναι μαυρο η μπλε(ενα λεπτο φιλμ ειναι απο μπογια η εμποτισμενο χαρτι) κ απο τις 2 πλευρες του τοτε δεν θα το συνιστουσα χωρις καποια κατεργασια στην επαφη του με το νερο.Φυλλα παντος απο κ/π θαλασσης υπαρχουν κ σε διασταση 3,10x1,53 σε αριστη ποιοτητα του Μουρικη.ισως βγαζει κ σε αυτη την διασταση κ με το φιλμ.Εγω θα προτεινα να κοληθει πανω στο κ/π φορμαικα (υλικο που ειναι στους παγκους της κουζινας σας ανθεκτικο αδιαβροχο κ σε τεραστια ποικιλια χρωματων)

sifnos 11-02-09 16:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gef1979 (Μήνυμα 331796)
Παιδια καλησπερα κ απο μενα,μολις χτες εγινα μελος κ διαβαζοντας το θεμα ειπα να απαντησω κ γω μιας κ η δουλεια μου ειναι εμποριο οικοδομικων υλικων,ξυλειας κτλ ,αρα κ μπετοφορμ.Αν θεωρειτε οτι το μπετοφορμ ειναι αυτο που ειναι μαυρο η μπλε(ενα λεπτο φιλμ ειναι απο μπογια η εμποτισμενο χαρτι) κ απο τις 2 πλευρες του τοτε δεν θα το συνιστουσα χωρις καποια κατεργασια στην επαφη του με το νερο.Φυλλα παντος απο κ/π θαλασσης υπαρχουν κ σε διασταση 3,10x1,53 σε αριστη ποιοτητα του Μουρικη.ισως βγαζει κ σε αυτη την διασταση κ με το φιλμ.Εγω θα προτεινα να κοληθει πανω στο κ/π φορμαικα (υλικο που ειναι στους παγκους της κουζινας σας ανθεκτικο αδιαβροχο κ σε τεραστια ποικιλια χρωματων)

μιλαμε για επικαλυψη εποξικου υλικου ειναι δοκιμασμενο. η φορμαικα σε τι διαστασεις βγαινει?καλως ηρθες

Tolis 11-02-09 16:30

Καλως ηρθες. Ενυδρεια απο μπετοφορμ δουλευον πολλα χρονια χωρις κανενα προβλημα. Αλλα παντα επισημαινεται οτι ειναι λεπτη η στρωση της μεμβρανης και θελει προσοχη.

gef1979 11-02-09 16:31

Αναλογως το σχεδιο της(υφη,χρωμα)υπαρχουν 2,50x1.25 2.50x1.50 3.00x1.5

sifnos 11-02-09 16:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gef1979 (Μήνυμα 331801)
Αναλογως το σχεδιο της(υφη,χρωμα)υπαρχουν 2,50x1.25 2.50x1.50 3.00x1.5

και εφαρμοζει με σιδερο?

Tolis 11-02-09 16:45

Αλλο η αδιαβροχη φορμαικα που ενδεχεται να χυθει λιγο νερο και να σκουπιστει, και αλλο να ειναι μονιμως βυθισμενη στο νερο :smt018

gef1979 11-02-09 16:48

oxι δεν εχει κολλα πανω της,βαζεις κολλα στο μπετοφορμ κ μετα στην πρεσσα που κολλανε τις πορτες οι ξυλουργοι


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,12114 seconds with 10 queries