Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   μπουκωμα labidos? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29951)

Jacob 05-02-09 15:43

μπουκωμα labidos?
 
Λοιπον απο χθες ενα labido mou το βλεπω καπως μπουκωμενο!Σημερα που ερειξα φαι ουτε καν ανεβεικε να φαει!Φωτο δεν εχω δυστυχως να βαλω τωρα!Αν ειναι σε ποσες μερες θα βγουν τα μικρα?φοβαμαι οτι ο synodontis που εχω οταν βγουν θα τα κανει μεζεδακι..τι προτεινετε να κανω?

Moutralewn 05-02-09 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Jacob (Μήνυμα 330102)
Λοιπον απο χθες ενα labido mou το βλεπω καπως μπουκωμενο!Σημερα που ερειξα φαι ουτε καν ανεβεικε να φαει!Φωτο δεν εχω δυστυχως να βαλω τωρα!Αν ειναι σε ποσες μερες θα βγουν τα μικρα?φοβαμαι οτι ο synodontis που εχω οταν βγουν θα τα κανει μεζεδακι..τι προτεινετε να κανω?

Τα δείγματα είναι ότι είναι μπουκωμένη.
Η επώαση των αυγών διαρκεί συνήθως γύρω στις 20 μέρες.

Όσον αφορά τα μεζεδάκια, τα μικρά δεν έχουν φόβο μόνο απο τον συνοδόντη αλλά και απο τα ενήλικα mbuna. Απλά με τον συνοδόντη πολλαπλασιάζονται οι πιθανότητες μεγάλης θνησιμότητας των μικρών.

Μία κίνηση είναι να σιγουρευτείς ότι υπάρχουν πολλές κρυψώνες για τα μικρά και παράλληλα να απομακρύνεις τον συνοδόντη (αν είναι αυτό εφικτό).

Jacob 06-02-09 07:01

Εκτος απο το labido ειναι και το maingano μπουκωμενο:D:D:D!Λοιπον αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι να προσθεσω κανενα κερατοφυλλο και αν μπορω να διωξω τον synodonti και να τα αφησω στην τυχη τους!απο κρυψωνες εχω αρκετες..Photos θα ανεβασω συντομα

thanasis76 06-02-09 07:18

καλημερα!!!! φιλε με το καλο να δεις τα μικρα....
φυτα δεν χρειαζεσαι γιατι δεν θα πανε νε κρυφτουν εκει καθολου...
αν εχεις πολλες πετρες με πολλες κρυψωνες μην σε νοιαζει τιποτα...
το μονο δυσκολο ειναι, αν η μανα ειναι η πρωτη της φορα...
μπορει να τα φαει με το παραμικρο που θα φοβιθει...
ευχομαι να δεις μικρα...
και περιμενουμε φωτο...

Jacob 06-02-09 09:32

Λογικα πρεπει να ειναι η πρωτη τους...ειδικα στα maingano γιατι οταν τα πειρα ηταν 2 μηνων και λιγο παραπανω(ετσι μου ειπε στο πετ σοπ) και απορω κιολας πως μπουκωθηκε τοσο μικρο...

ANXRI 06-02-09 12:40

Από την ημέρα του μπουκώματος, τα πρώτα μωρά
θα τα δεις μετά από 30 ημέρες περίπου.

Πρόσεχε να μην στρεσάρεται η μαμά ειδικά αν είναι πρωτάρα.

Τα φυτά δεν θα εξυπηρετήσουν στην προκειμένη περίπτωση.

Στην μια γωνιά του ενυδρείου να προσθέσεις πολλές
μικρές πέτρες περίπου 5 εκατοστά η κάθε μία (πλυμένες και βρασμένες).
Να δημιουργηθεί ένα λοφάκι, με πάρα πολλές μικρές χαραμάδες
κατάλληλες για τα μικρά, ώστε να επιβιώσουν τις πρώτες βδομάδες,
έως να ξεψαρώσουν και να κολυμπούν στα ανοιχτά.
Η μέλλουσα μαμά θα αρχίσει την εξερεύνηση στο νέο βρεφοκομείο σύντομα.

Jacob 07-02-09 21:16

2 Συνημμένο(α)
photos απο το labido και το maingano αν και δεν φαινονται καλα...δεν καθοντουσαν με τιποτα...

thanasis76 08-02-09 14:03

καλημερα!!!! φιλε το labido ειναι σιγουρα...
αλλα το maingano δεν φενετε καλα, θελει φωτο απο τα πλαγια...
κατι φενετε αλλα οχι τοσο ξεκαθαρα.... αν ειναι οπως ειναι και το labido σου, τοτε ειναι και αυτο μπουκωμενο:p:p
αντε με το καλο...

Jacob 08-02-09 15:03

Παραπανω απο το labido ειναι :D!!
-------------------------
Αν τα πιασω και τα βαλω σε αλλο ενυδρειο υπαρχει περιπτωση να τα καταπιει η να τα φτυσει προωρα?

thanasis76 08-02-09 15:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Jacob (Μήνυμα 330774)
Παραπανω απο το labido ειναι :D!!
-------------------------
Αν τα πιασω και τα βαλω σε αλλο ενυδρειο υπαρχει περιπτωση να τα καταπιει η να τα φτυσει προωρα?


να μην τα πιασεις...
αστα οπως ειναι και ασε την φυση να κανει τη δουλεια της!!!!

Jacob 08-02-09 15:14

Οκ Θαναση τα αφεινω ετσι...για να δουμε:rolleyes:

ANXRI 09-02-09 14:34

Το labido είναι καραμπουκωμένο.
Επίσης και το maingano.

mikele 09-02-09 18:43

ΤΟΥΜΠΑΝΟ ΤΟ ΛΑΜΠΙΝΤΟ !!!!!!!!!:p:p

Jacob 14-02-09 22:08

το labido κσεμπουκωσε αλλα δεν ειδα τιποτα στο ενυδρειο...μαλλον τα χωνευει τωρα....

Moutralewn 15-02-09 01:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Jacob (Μήνυμα 332634)
το labido κσεμπουκωσε αλλα δεν ειδα τιποτα στο ενυδρειο...μαλλον τα χωνευει τωρα....

Αν είναι η πρώτη της φορά, μπορεί και αυτό.

Βέβαια, αν έχεις αρκετές κρυψώνες για τα μικρά, είμαι σίγουρος ότι σιγα-σιγα θα αρχλισεις να ανακαλύπτεις μωρά μέσα στο ενυδρείο.

Μπορεί να περάσει και 1 μήνας και ξαφνικά να δεις κάποιο μωρό.

Τα εν λόγω είδη έχουν εκπληκτικό ένστικτο αυτοσυντήρησης!

Jacob 15-02-09 02:27

πρωτη τους λογικα ειναι...φοβαμαι μην τα εχει ρουφιξει και το φιλτρο γιατι κατω απο εκει καθοταν συνεχεια αυτες τις μερες...το maingano ομως συνεχιζει το μπουκωμα...λες να εμφανιστουν μετα απο μερικες μερες?

Moutralewn 15-02-09 02:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Jacob (Μήνυμα 332675)
πρωτη τους λογικα ειναι...φοβαμαι μην τα εχει ρουφιξει και το φιλτρο γιατι κατω απο εκει καθοταν συνεχεια αυτες τις μερες...το maingano ομως συνεχιζει το μπουκωμα...λες να εμφανιστουν μετα απο μερικες μερες?

Άνοιξε το φίλτρο και δες. Έχουν πολλές πιθανότητες να είναι ζωντανά μέσα στο φίλτρο.

Μωρά μπορεί να εμφανιστούν μετά απο εβδομάδες και όχι μέρες. Τον πρώτο καιρό προτιμούν περιοχές με λίγα "ανοίγματα" και αρκετή σκιά. Οπότε είναι πολύ πιθανό να βρίσκονται σε μέρη που δεν μπορείς να δεις.

chris7 15-02-09 17:10

φιλε jacob επειδη ειχα σχετικα προσφατα γεννα απο τα λαμπιντο θα σου πω οτι το πρωτο ψαρακι το ειδα με τα απο 3 βδομαδες κ το δευτερο ψαρακι μετα απο ενα μηνα αφου ειχα δει το πρωτο!κ ηταν η πρωτη γεννα της θυληκιας!καποια στιγμη θα τα δεις να σκανε μυτη!μν αγχωνεσαι!

antheod 16-02-09 21:57

5 Συνημμένο(α)
Γεια σε όλους. :)
Είχα κι εγώ δυο labidos μπουκωμένες ( προτάρες ) και επειδή αυτή που είχε μπουκωθεί πρώτη ξεμπουκώθηκε χωρίς να δω τίποτα μετέφερα πριν μια εβδομάδα την άλλη μόνη της σε ένα ενυδρείο με τρία γατόψαρα Corydoras 30 λίτρον.
Από εχτές βλέπω μικρά. Σήμερα μέτρησα καμιά 15ρια να κυκλοφορούν δειλα δειλά. Η μάνα εκεί που ήταν συνεχώς κριμένη εμφανίζετε τώρα άλλα με απότομες κινήσεις. Σα να τρομάζει.
Θέλω να ρωτήσω τα εξής:
Να αφήσω τη μάνα μαζί ή να την επιστρέψω πίσω μαζί με τα άλλα;
Θα την δεχτούν ή θα έχω καβγάδες;
Μέχρι πότε πρέπει να μηνούν μαζί :D

πριν:
Συνημμένο Αρχείο 20728

τώρα: :D:D
Συνημμένο Αρχείο 20729Συνημμένο Αρχείο 20730Συνημμένο Αρχείο 20731Συνημμένο Αρχείο 20732

Moutralewn 17-02-09 13:46

Την "μάνα" βάλτην πίσω στο κυρίως ενυδρείο. Δεν την χρειάζονται πλέον.

antheod 18-02-09 08:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn (Μήνυμα 333230)
Την "μάνα" βάλτην πίσω στο κυρίως ενυδρείο. Δεν την χρειάζονται πλέον.

ok! Την έβαλα πίσω μαζί με τα άλλα. Στην άρχει την ψιλό κυνήγησαν.
Τα μικρά τα είδα να τρώνε :) .
Στο κυρίως ενυδρείο εμφανίστηκαν και δύο μικρά από την άλλη :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02105 seconds with 10 queries