Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   γνωμη... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29389)

γιωργος χανια 17-01-09 01:09

γνωμη...
 
καλησπερα σε ολους...θελω να μου πειτε αν για αρχη το εκανα καλα και αν μου επιζησει κιολας....σε μια 20λιτρη εβαλα ετοιμο θαλασσινο νερο ενα εσωτερικο φιλτρακι και ενα tomato cllown..λετε να την βγαλει η αδικα τα money?πειτε μου γνωμες...ευχαριστω εκτοπρωτερον
-------------------------
καποια βοηθεια αν ειχα θα την εκτιμουσα πολυ

Πάνος 17-01-09 01:20

φιλε μου περιμενε τους θαλασσινους να σου απαντησουν....
γενικα ομως.....πως γινεται η φιλτρανση ..εχεις ζωντανο βραχο?? το φιλτρο σου ειναι στρωμενο?? πρεπει να κανεις μια αναλυτικη παρουσιαση του ενυδρειου σου ...εκτος κι αν το μονο που εχει ειναι αυτα που λες και δεν εκανες τιποτα αλλο....θερμοκρασια??..κανει αυτο το ψαρι για τοσα λιτρα??

δωσε παραπανω πληροφοριες και περιμενε απαντησεις....για το τι πρεπει να κανεις...μεχρι να γινει αυτο ξεκινα να διαβαζεις στην κατηγορια των θαλασσινων...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14587
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
σαν αρχη....καλο διαβασμα!!!

enzo 17-01-09 01:27

καλο ειναι για τετοιους πειραματισμους να ρωταμε πριν μπουν ζωντανα μεσα, για να μην πανε αδικα τα money.......

γιωργος χανια 17-01-09 01:31

απο το pet shop Που τοπηρα μου ειπε οτι εννοηται πως θα ζησει....εχω ενα φιλτρο της eheim μεχρι 60 λιτρ και του εχω βαλει μεσα siporax,μπλε σφουγγαρι μεγαλων πορων,filterwool και δουλευει για 3 μηνες χωρις προβλημα αρα ειναι στρωμενο...οχι δεν εχω βαλει ουτε αραγωνιτοι ουτε ζωντανο βραχο ολα με την ωρα τους....θερμοκρασια 26 βαθμους και 1030 αλλατοτητα...ε τι λετε?

Πάνος 17-01-09 01:35

τι σημαινει ενα φιλτρο δουλευει 3 μηνες χωρις προβλημα?...και χωρις ψαρια μεσα?? εχεις μετρησεις αμμωνιας-νιτρωδων-νιτρικων? επισης η αλατοτητα σου ανεβασμενη....αλλα για να μη σου λεω οτι να΄ναι...αν θες βοηθεια αυτο που θα πρεπει να κανεις αμεσα ειναι:
1ον. να δωσεις οσες παραπανω πληροφοριες μπορεις για το ενυδρειο σου...ποτε και πως το ξεκινησες και τι ενεργειες εκανες ως τωρα...τι εχει μεσα και τι δεν εχει...
2ον. ξεκινα το διαβασμα απο τωρα!

αυτα οσο περιμενεις απαντησεις απο τους γνωστες του θεματος γιατι εγω δεν ειμαι...

γιωργος χανια 17-01-09 01:39

το φιλτρο το ειχα 3μηνες σε αλλο ενυδρειο με ψαρια...δεν εχω αλλες μετρησεις εκτιος απο αυτες..για την αλλαατοτητα το ξερω και την διωρθωνω...οτι εχω πει ειναι 20λιτρ με νε φιλτρακι eheim.ετοιμο θαλλασινο νερο και ενα tomato clown αα και θερμοστατη...αυτα..

Moutralewn 17-01-09 01:42

...επίσης, διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά...σε γλυκού νερού το έχεις στρωμένο;;

Γιατί αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι στρωμένο σε αλμυρό για να "κάνει δουλεια"

γιωργος χανια 17-01-09 01:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn (Μήνυμα 320827)
...επίσης, διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά...σε γλυκού νερού το έχεις στρωμένο;;

Γιατί αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι στρωμένο σε αλμυρό για να "κάνει δουλεια"

εννοηται βρε σε αλμυρο.....απο φιλο το πηρα γιατι πηρε μεγαλητερο και του εκανα οντος δουλεια με αυτη την αναβαθμισει που ειχε κανει

Moutralewn 17-01-09 01:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από γιωργος χανια (Μήνυμα 320831)
εννοηται βρε σε αλμυρο.....απο φιλο το πηρα γιατι πηρε μεγαλητερο και του εκανα οντος δουλεια με αυτη την αναβαθμισει που ειχε κανει

ΟΚ. Just checking!

...τα υπόλοιπα θα στα πουν οι αλμυροί για εγώ τα θαλασσινά....μόνο με ουζάκι (προς το παρόν). :D:D

γιωργος χανια 17-01-09 01:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn (Μήνυμα 320835)
ΟΚ. Just checking!

...τα υπόλοιπα θα στα πουν οι αλμυροί για εγώ τα θαλασσινά....μόνο με ουζάκι (προς το παρόν). :D:D

οκ..εμεις ειπαμε εχουμε τα τερατα.....piranha power

madfdg 17-01-09 08:03

Φίλε Γιώργο τα 20 λίτρα σου κάνουν ίσα - ίσα για μονομάχο και όχι για ψάρι θαλασσινού νερού έστω και του μεγέθους του clown!Ίσως να σου ζήσει 2-3 μήνες (στην ουσία θα φυτοζωεί)!
Για δές λίγο εδώ http://www.liveaquaria.com/product/p...184&pcatid=184
Ο επιστήμονας μιλάει για 30 γαλόνια ;)

γιωργος χανια 17-01-09 14:49

ευχαριστω πολυ για της πληροφοριες....παντως οο κολλητως μου που εχει pet shop μου ειπε οτι θα ζησει και θα καλοπερναει κιολας εκει........το εχει κανει και αυτος σε γυαλα για χρυσοψαρα φαντασου και το εχει 3 μηνες χωρις προβλημα...για αυτο το λεω....εγω σιγα σιγα θα το κανω mini reef θα μπει αραγωνιτης,ζωντανος βραχος και καμια ανεμονοι.....θα εχει τα απαραιτητητα

Πάνος 17-01-09 14:51

3 μηνες τα εχει τα χρυσοψαρα ε?? αντε να του δωσω εγω αλλους 3...:rolleyes:

το θεμα δεν ειναι κατι να επιβιωνει..αλλα κατι να ζει!

imichal 17-01-09 14:52

να ρωτησω ποιος απο ολους ειναι ο κολλητος σου ?

γιωργος χανια 17-01-09 14:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 321257)
3 μηνες τα εχει τα χρυσοψαρα ε?? αντε να του δωσω εγω αλλους 3...:rolleyes:

το θεμα δεν ειναι κατι να επιβιωνει..αλλα κατι να ζει!

οχι δεν καταλαβες..δεν εχει χρυσοψαρα αλλα clown και ζουν και βασιλευουν....ολα καλα...με εμενα τωρα τι λες καλα ειναι ετσι οπως στα λεω
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 321260)
να ρωτησω ποιος απο ολους ειναι ο κολλητος σου ?

ορεστης....

imichal 17-01-09 14:55

ποιος ειναι αυτος ?:confused:

και που εχει το μαγαζι του ?

γιωργος χανια 17-01-09 14:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 321270)
ποιος ειναι αυτος ?:confused:

και που εχει το μαγαζι του ?

το εχει στην γωγωνι....ευχαριστω

imichal 17-01-09 15:00

γογονή ? πανω στην γογονη ? Δεν ξερω κανενα πετ σοπ εκει ? Θυμασαι το ονομα του καταστηματος να το επισκεφτουμε ? και σε ποιο υψος ειναι ? Μεγάλο μαγαζι ειναι ?

γιωργος χανια 17-01-09 15:02

[quote=imichal;321285]γογονή ? πανω στην γογονη ? Δεν ξερω κανενα πετ σοπ εκει ? Θυμασαι το ονομα του καταστηματος να το επισκεφτουμε ? και σε ποιο υψος ειναι ? Μεγάλο μαγαζι ειναι ?
αναπαυσεως γωγωνι 60.....πηγαινε και θα με θυμηθεις..γαματο ειναι και ειναι και μεγαλο και εχει και τα παντα

imichal 17-01-09 15:07

κατσε βρε....αναπαυσεως ή γογονη? Γιατι στην αναπαυσεως ξερω ενα.....λιγο πριν το νεκροταφειο....(αμην)

γιωργος χανια 17-01-09 15:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 321294)
κατσε βρε....αναπαυσεως ή γογονη? Γιατι στην αναπαυσεως ξερω ενα.....λιγο πριν το νεκροταφειο....(αμην)

ναι αυτο ειναι..του ορεστη......τον ξερεις?

imichal 17-01-09 15:10

εχω μπει....καινουργι σχετικα...

γιωργος χανια 17-01-09 15:11

πολυ καλο ειναιο

madfdg 17-01-09 16:37

Γιώργο τα δεδομένα δεν τα αντιμαχόμαστε!Το ότι έχει μέσα σε γυάλα για χρυσόψαρο κλοουνάκι δεν σημαίνει ότι είναι σωστό!Και μάλιστα δεν έχει μόνο ένα απο ότι κατάλαβα!

Αν θές να ακούσεις το σωστό , καλώς!Όσο για τους πετσοπάδες, καλύτερα να μην ασχοληθούμε καθότι το αντικείμενο έχει , πιστευω , εξαντληθεί!

Μην τα ταλαιπωρείς τσάμπα τα ζωντανά!Θές να κάνεις κάτι σωστό?Πάρε ένα ενυδρείο καμια 100στή λίτρα , βάλε ψόφιο αραγωνίτη για λόγους κόστους, λίγο ζωντανό βράχο και εκεί βάλε ένα ζευγάρι κλοουνάκια καμία γαριδούλα και μια μικρή ανεμώνη (αν έχεις σωστό φωτισμό)!Σε αυτά τα λίτρα αν κάνεις εβδομαδιαίες αλλαγές μπορεί να μην χρειαστείς και σκίμμερ!

phaerimm 17-01-09 21:11

να προτινω κατι?
επεστρεψε το κλοουν στο πετσοπ και αφου κανει τον κυκλο του αζοτου παρε ενα απο αυτα... λενε πος θελουν 40 λιτρα... αλλα σε σιγκριση με τα 60 που θελει ο κλοουν....

καλητερα θα ηταν να το επιστρεψεισ ολο βεβαια...

madfdg 17-01-09 21:19

Λάμπρο μπορεί να θέλουν λίγα λίτρα αυτά τα ψαράκια αλλά θέλουν και πολύ στρωμμένα ενυδρεία αφού τρέφονται απο οργανισμούς που ζούνε στον αραγωνίτη!ΣΙΓΟΥΡΑ θα ζήσουν σε αυτά τα λίτρα πολύ λιγότερο απο ένα κλόουν!!

Τσιακιτζης Θεοδωρος 17-01-09 22:33

ρε παιδια μηπως του εδωσε χρυσοψαρο με στολη παραλαγης?:rolleyes: Ειμαι ασχετος με τα θαλασσινα αν και πολυ θα ηθελα ενα θαλασσινο καποια στιγμη, παντος απο αυτα που εχω διαβασει αυτα που εχεις φιλε μου ειναι λιγα για εαν κλοουν.Σου ευχιμε παντος καλη επιτυχια, και να ξερεις οτι λιγο πολυ ολοι κανουμε ανοησιες στην αρχη. Ασχετοι οντες μας πουλανε οτι θελουνε οι πετσοπαδες:smt006

γιωργος χανια 17-01-09 22:57

παιδια ευχαριστω ολους σας...αλλα μονο μια δοκιμει θα με πεισει.......και δεν ειναι ανοησια και μην το ξαναπεις γιατι θα υπαρχει προβλημα.....ανοησιες μπορει να κανεις εσυ αλλα οχι εγω........και ευχαριστω για την καλη επιτυχια που θα ειανι σιγουροι..ευχαριστω

Τσιακιτζης Θεοδωρος 17-01-09 23:40

αγαπητε φιλε γιωργο απ' οτι γνωριζω σε εσας τους κτητικους περισευει το χιουμορ και η εξυπναδα μην μασας με τα λογια μου, Σορυ παντως αν σε στεναχωρησα η αν σε προσεβαλα, δεν ειχα τετοια προθεση. ελπιζω πραγματικα να πανε ολα καλα. Παντως καλα θα κανεις να μην απογοητευθεις αν αποτυχεις το ενυδειο ειναι το ποιο ομορφο χομπυ, κι αν το αρχισεις δεν ξεκολας
:smt023

γιωργος χανια 18-01-09 00:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιακιτζης Θεοδωρος (Μήνυμα 321725)
αγαπητε φιλε γιωργο απ' οτι γνωριζω σε εσας τους κτητικους περισευει το χιουμορ και η εξυπναδα μην μασας με τα λογια μου, Σορυ παντως αν σε στεναχωρησα η αν σε προσεβαλα, δεν ειχα τετοια προθεση. ελπιζω πραγματικα να πανε ολα καλα. Παντως καλα θα κανεις να μην απογοητευθεις αν αποτυχεις το ενυδειο ειναι το ποιο ομορφο χομπυ, κι αν το αρχισεις δεν ξεκολας
:smt023

και εγω σου ζηταω συγγνωμη για την συμπεριφορα μου αλλα δεν θελω να μου την λενε....ευχαριστω πολυ για τα λογια σου και εγω ελπιζω πως ολα θα πανε καλα...το ξερω οτι ειναι το ποιο ωραιο χομπι ασυζητητει


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02487 seconds with 10 queries