Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Μαύρη άλγη η σάπισμα φυτού? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29116)

lospci 06-01-09 14:30

Μαύρη άλγη η σάπισμα φυτού?
 
4 Συνημμένο(α)
Καταρχήν ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!
Μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι μαύρη άλγη η απλά σαπίζει η ανούμπια? καθώς και τι να κάνω.?

Πάνος 06-01-09 14:38

καφε αλγη...θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει....
ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και τι συνθηκες-ψαρια-ρουτινα εχεις?? αν μπορεις κανε μια παρουσιαση...

lospci 06-01-09 15:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 317660)
καφε αλγη...θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει....
ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και τι συνθηκες-ψαρια-ρουτινα εχεις?? αν μπορεις κανε μια παρουσιαση...


Εχω το juwel rekord 600. Το ενυδρείο είναι 60-65 λίτρα.Φιλτρο ,θερμοστατης,λάμπα ήταν όλα μέσα! Πριν καιρό είχα ένα ατύχημα επειδή μου έπεσε μάγια με ζάχαρη μέσα! και αναγκάστηκα να το στήσω και να τα κάνω όλα απο την αρχη!εχω κανει μια παρουσιαση πριν κανα διμηνο για την αντιμετωπιση εκείνου του προβληματος.
πλέον το ενυδρειο τρεχει περιπου ενα μηνα+1 βδομάδα!Πριν κατι μέρες μέτρησα τα νιτρωδη τα οποια πεσανε επιτελους στο 0(ηταν 5mg/l).Νιτρικά δεν μέτρησα ενώ η αμμωνία είναι στα φυσιολογικα επίπεδα!Τ φυτα είναι μια egeria , anoubia, valisneria τα οποία τα είχα απο το ατύχημα και τα άφησα μέσα.

Στο ενυδρείο υπάρχει μονο ενας rainbow shark o opoios είναι και απο την αρχή του στρωσίματος! Δεν έχω υπόστρωμα.έχω δυο υγρά της kent (μπλε και πρασινο)τα οποία δεν έχω χρισιμοποιήσει ακομα!Στα φυτά είχα βάλει κατι nutriball της denerle στη αρχή.

Το ph απο την βρυση μου είναι 7.5 αλλα απο τις μετρήσεις (με χρώματα) διαπίστωσα οτι έχει ανεβεί αρκετα!

Κάποια ιδέα για αυτό?τάμπλέτες διοξυδίου θα βοηθήσουν να πέσει??

Πάνος 06-01-09 18:01

οταν λες μετρησεις με χρωματα τι εννοεις?? στικακια η υγρα τεστ??
οταν αποφασισεις τι ψαρια θα φιλοξενησεις τοτε θα δουμε και αν χρειαζεται να κατεβασεις το πεχα....;)

lospci 07-01-09 12:49

Τα υγρα τεστ της sera εχω.
και το χρωμα που μου δειχνει είναι ένα απο τα δύο τελευτέα!
δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς.
Αυτο λογικά σημαίνει ότι ειναι απο 8 και πάνω το πεχα!
Για τον επόμενο μήνα δεν θα βάλω κανένα αλλο ψάρι.θα τον αφήσω μόνο του.θέλω να σιγουρευτώ για το τι είναι καλύτερο να βάλω μαζί του μιας και ήδη το ενυδρείο είναι μικρό για της απαιτήσεις του συγεκριμένου ψαριού.

delta66 07-01-09 13:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lospci (Μήνυμα 317666)
Πριν κατι μέρες μέτρησα τα νιτρωδη τα οποια πεσανε επιτελους στο 0(ηταν 5mg/l).Νιτρικά δεν μέτρησα ενώ η αμμωνία είναι στα φυσιολογικα επίπεδα!.......

Ποια ειναι τα φυσιολογικα επιπεδα αμμωνιας?

lospci 07-01-09 13:50

NH4=0 αρα και το NH3 μηδέν θα είναι



Για το πεχά υπάρχει καμια ιδέα?

Πάνος 07-01-09 16:24

μηπως εχεις κατι ασβεστολιθικο στο ενυδρειο σου?? πετρα η χαλικι?? τσεκαρε το.....εχεις μετρησει σκληροτητες?

αν ναι και δε θελεις να ξεστηνεις το ενυδρειο σου....μπορεις να βαλεις ζωοτοκα...;)

lospci 07-01-09 16:56

ΤΟ Εχω τσεκάρει και δεν έχω τίποτα ασβεστολιθικό.σκληρότητα δεν έχω μετρήσει.
ΓΙΑ άλλα ψαρια δεν καίγομαι ακόμα .είμαι ικανοποιημένος και με τον rainbow shark που εχω και ας είναι και μονο ένας.
Αρκεί να του έχω τις συνθήκες που πρέπει.

delta66 08-01-09 00:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lospci (Μήνυμα 317952)
NH4=0 αρα και το NH3 μηδέν θα είναι

Εχεις τεστ για αμμωνιο αποκλειστικα?

Τα φυσιολογικα επιπεδα της αμμωνιας ρωτησα ποια ειναι, επειδη δεν εχω ξανακουσει αυτη την εκφραση σε μετρηση.

Πάνος 08-01-09 00:44

για να ανεβαινει το πεχα σε σχεση με το νερο της βρυσης ...κατι παιζει στο ενυδρειο σου....μηπως εχεις μεγαλη εξατμιση νερου και ανεβαινει η σκληροτητα?? οπως και να εχει θα χρειαστεις τεστακια gh kh...;)

PascM 08-01-09 01:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 318162)
Εχεις τεστ για αμμωνιο αποκλειστικα?

Τα φυσιολογικα επιπεδα της αμμωνιας ρωτησα ποια ειναι, επειδη δεν εχω ξανακουσει αυτη την εκφραση σε μετρηση.


...μα είναι πολύ κλασσική Σπύρο! :smt033

lospci 08-01-09 01:27

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 318162)
Εχεις τεστ για αμμωνιο αποκλειστικα?

Τα φυσιολογικα επιπεδα της αμμωνιας ρωτησα ποια ειναι, επειδη δεν εχω ξανακουσει αυτη την εκφραση σε μετρηση.


Tα υγρά τεστ της sera που έχω μετράνε στην πραγματικότητα το αμμώνιο(NH4). Το οποίο έχει 5 διαβαθμησεις με 5 διαφορετικα χρώματα απο ( 0 εως 10 mg/l ) για γλυκό νερό
Στην συνέχεια το αμμώνιο σε συνάρτηση με το πεχά σε πινακάκι ορίζει την αμμωνία η οποία κυμενεται απο 0,003 εως 3.60

παρακατω στην foto είναι απικονισμένα οσα λεω.

Η μετρηση μου λοιπον εμένα ηταν το κιτρινο χρώμα δηλαδη nh4=0
ara kai nh3 φανταζομαι πολυ κοντα στο 0.

delta66 08-01-09 01:33

ε????
Ευτυχως μετραω με APi και δεν "φανταζομαι" την τιμη :D

lospci 08-01-09 01:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 318185)
ε????
Ευτυχως μετραω με APi και δεν "φανταζομαι" την τιμη :D


Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι ούτε και εγώ ευχαριστημένος με αυτα τα τεστ .δεν είναι ακριβης .δεν έχεις αδικο.ούτε θέλω να το συνεχίσουμε. ομως

όπως βλέπεις στο σχήμα το αμμώνιο απο 0.5 αρχιζει να μετράει την αμμωνία με ακριβεια 2 και 3 δεκαδικών.μόνο λοιπον στην περίπτωση που το αμμώνιο είναι μηδεν χρειαζεται να "φανταστω" οτι και η αμμωνια είναι μηδεν

CHRIS4204 08-01-09 09:15

Kαλημέρα , φίλε lospci μην αγχωνεσαι με την καφέ άλγη , όπως προείπε και ο φίλος panos θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει μόνη της.
Τώρα όσον αφορά το τεστ αφού η αμωνία/νιτρώδη είναι μηδέν τα πράγματα πάνε οκ στο ενυδρείο σου σε συνδιασμό πάντα με τον ενάμιση μήνα που τρέχει.
Όσο για κάποια σχόλια του στυλ "Ποια ειναι τα φυσιολογικα επιπεδα αμμωνιας? " γράφει "0" -
"???? Ευτυχως μετραω με APi και δεν "φανταζομαι" την τιμη :grin:" και "...μα είναι πολύ κλασσική Σπύρο! :smt033" δεν νομίζω πως έχουν καμία σχέση με την απορία του φίλου μας και καλό θα ήταν όταν θέλουμε να ειρωνευτούμε κάποιον να μην το κάνουμε σε καινούριους στο φορουμ , πόσο μάλλον όταν έχουν απορίες.Δεν νομίζω ότι τα ποστ αυτά προσφέρουν κάποια πληροφόρηση στον φίλο μας για το πως θα λύσει το πρόβλημά του.Γι αυτό αν θέλετε να ποστάρετε όπως και δήποτε καλό θα ήταν να πείτε κάτι χρήσιμο και επεξηγηματικό βάση της εμπειρίας σας και όχι να ειρωνευτείτε κάποιον αρχάριο στο χόμπυ για μια λάθος έκφραση.
Τουλάχιστον εγώ έτσι εξέλαβα αυτά τα ποστ ,ως κοροϊδευτικά και ειρωνικά , τώρα αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με .

kwstas_original 08-01-09 12:25

μακαρι να εκανες αλλα δυστηχως...:smt086

delta66 08-01-09 17:56

Τεσπα, συγνωμη που ασχοληθηκα. :cool:

Μετρησεις φυσιολογικες οπως ειπε και ο Πασχαλακης εχουν ξανακουστει και εχει φανει οτι μονο φυσιολογικες δεν ηταν.
Αν ο φιλος θεωρουσε φυσιλογικη τιμη τα 2-3 ppm και εξαιτιας της οφτοπικ ερωτηση μου καταλαβαινε το λαθος του, θα εσωνε τα ψαρια του.
Ο τροπος που ρωτησα ηταν τετοιος που θα εκανε τον ιδιο αλλα και οποιον θελει να ποσταρει παρομοια ερωτηματα να σκεφτει να δινει μετρησεις με αριθμους και να μην αφηνει το περιθορειο για υποθεσεις. ;)


Καλη συνεχεια.

PascM 08-01-09 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CHRIS4204 (Μήνυμα 318210)
Kαλημέρα , φίλε lospci μην αγχωνεσαι με την καφέ άλγη , όπως προείπε και ο φίλος panos θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει μόνη της.
Τώρα όσον αφορά το τεστ αφού η αμωνία/νιτρώδη είναι μηδέν τα πράγματα πάνε οκ στο ενυδρείο σου σε συνδιασμό πάντα με τον ενάμιση μήνα που τρέχει.
Όσο για κάποια σχόλια του στυλ "Ποια ειναι τα φυσιολογικα επιπεδα αμμωνιας? " γράφει "0" -
"???? Ευτυχως μετραω με APi και δεν "φανταζομαι" την τιμη :grin:" και "...μα είναι πολύ κλασσική Σπύρο! :smt033" δεν νομίζω πως έχουν καμία σχέση με την απορία του φίλου μας και καλό θα ήταν όταν θέλουμε να ειρωνευτούμε κάποιον να μην το κάνουμε σε καινούριους στο φορουμ , πόσο μάλλον όταν έχουν απορίες.Δεν νομίζω ότι τα ποστ αυτά προσφέρουν κάποια πληροφόρηση στον φίλο μας για το πως θα λύσει το πρόβλημά του.Γι αυτό αν θέλετε να ποστάρετε όπως και δήποτε καλό θα ήταν να πείτε κάτι χρήσιμο και επεξηγηματικό βάση της εμπειρίας σας και όχι να ειρωνευτείτε κάποιον αρχάριο στο χόμπυ για μια λάθος έκφραση.
Τουλάχιστον εγώ έτσι εξέλαβα αυτά τα ποστ ,ως κοροϊδευτικά και ειρωνικά , τώρα αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με .

Μήπως ειρωνεύεσαι εσύ τώρα?
Αν θέλουμε να γράψουμε κάτι? ΌΧΙ δεν θέλω να γράψω απλά για να γράψω έχω και άλλες δουλειές να κάνω.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 318232)
μακαρι να εκανες αλλα δυστηχως...:smt086

Κακώς σας φάνηκε ειρωνικό εκτός και αν θέλεις να γράψεις απλά για να γράψεις.


Διαβάστε λοιπόν διάφορα πόστ το forum ή κάντε αναζήτηση να δείτε τις απαντήσεις του τύπου οι μετρήσεις είναι οκ και θα καταλάβετε.
Πολλές φορές η απάντηση αυτή δίδετε είτε από άγνοια γιατί το "στικ" γράφει επάνω safe ενώ ξέρουμε πολύ καλά (όσοι το ξέρουν) οτι δεν είναι.

Αρκετές φορές έχουν σωθεί φίλοι του forum γιατί γράψαν τις μετρήσεις τους μετά τις οκ μετρήσεις και ξεκίνησαν τις αλλαγές νερού κατανοώντας τι λάθος είχαν κάνει.

Όσον αφορά το "φαντάζομαι" την τιμή λίγο πολύ τα τέστ της sera κάπως έτσι λειτουργούν.


Αυτά τα λίγα περισσότερα δεν έχουν νόημα.

Και εγώ δεν θα ζητήσω συγνώμη που ασχολήθηκα σαν το Σπύρο.
Αν δεν σου κάνουν οι απαντήσεις μου μπορείς να τις αγνοήσεις ή ακόμη μπορείς και να τις αναφέρεις στον διαχ/στή.

lospci 10-01-09 13:34

Καταρχην ευχαριστω τον chriss γιατι εγραψε μονο και μονο επειδη είμαι καινουργιος ωστε να μην αποθαρυνθω και δεν ξαναρωτήσω τιποτα.εκτιμαω delta66 που ασχοληθηκες με το θεμα μου ,και με το που με ρωτησες ειδες πως οχι μονο απαντησα αλλα προσπαθησα να στο κανω οσο πιο επεξηγηματικο μπορουσα(μεχρι και φοτο τραβηξα για να καταλαβεις τι εννοω επειδη είχες δικιο οτι είμουν ασαφεις και καλα εκανες που το επισημανες.πιστευα πως η αμμωνια προερχετε απο το αμμωνιο, οποτε οταν το αμμωνιο ειναι 0 και η αμμωνια ειναι 0.το φανταζομαι πηγαινε επειδη για την μονη ενδειξη που το τεστ δεν μου δειχνει είναι σ την περίπτωση του 0 του αμμωνιου.κρατησα καποιες επιφηλαξεις και δεν το ειπα το 0 με σιγουρια μηπως και υπαρχει και κατι αλλο που δεν λαμβανω υποψην μου.

οποτε delta66 ειχα και εχω ολη την καλη διαθεση να απαντησω οπως ειδες στα ερωτηματα σου.και εγώ βρισκω πως το σχολιο του pasckm "μα είναι που κλασικη Σπυρο" δεν αποσκοπούσε πουθενά.(αν και ο ιδιος με εχει βοηθήσει στο παρελθον σε προβλημα με τον μονομαχο μου και τον ευχαριστω)
οπως και να εχει δεν πιστεύω το forum το συγεκριμένο να εχει σκοπο να υπαρξουν εχθροι παρα μόνο φίλοι.οποτε ηδη ασχοληθήκαμε αρκετά με τις διαφωνίες και τις αντιπαραθέσεις μας.
εύχομαι καλή συνεχεια σε ολους και καθαρο μυαλό για την εύρεση τον απαντήσεων σε προβλήματα που σε όλους λιγο πολυ μας παρουσιαζονται!


α! για όποιον ενδιαφερεται τελικά το πεχα μου (μετρηση με ηλεκτρονικο πεχαμετρο) είναι 7.7!

οπότε τωρα αυτο που περιμένω ειναι να κανει τον κυκλο της η καφε άλγη!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02019 seconds with 10 queries