Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Βοήθεια για Συνδεσμολογία Φωτισμού σε DIY Καπάκι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28420)

than 03-12-08 22:32

Βοήθεια για Συνδεσμολογία Φωτισμού σε DIY Καπάκι
 
2 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σε όλους

Πριν από μερικές μέρες ξεκίνησα να κατασκευάζω ένα καπάκι για το ενυδρείο μου (θα σας το παρουσιάσω με πλήρες φωτογραφικό υλικό μόλις το ολοκληρώσω). Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν λειτουργεί ο φωτισμός. Αγόρασα ηλεκτρονικό Ballast (Picture 1) και έκανα την συνδεσμολογία όπως είναι σχεδιασμένη πάνω στο Ballast (Picture 2). Οι λάμπες που έχω είναι Τ5, 24W η μία, 60cm. Εχω ελέγξει όλες τις συνδέσεις και είναι οκ. Οι λάμπες ελέγχθηκαν σε κύκλωμα με απλό Ballast με starter και είναι και αυτές οκ.
Αν κάποιος έχει συναντήσει το ίδιο πρόβλημα ή ξερει τι μπορεί να είναι λάθος ας απαντήσει.

Υ.Γ. Το ballast είναι το δεύτερο που δοκιμάζω. Το πρώτο το επέστρεψα στο κατάστημα που το αγόρασα νομίζοντας ότι είναι ελλατωματικό.

maikl 03-12-08 22:40

-Καλα θα ηταν να εβαζες και καμια φωτο με την συνδεση σου(καλωδια-λαμπες-μπαλαστ) για να δουμε αν και που εχεις λαθος ;)

than 03-12-08 23:28

3 Συνημμένο(α)
lmaikl

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Στέλνω μερικές φωτο με την συδεσμολογία που έχω κάνει.
Τα καλώδια από αριστερά στη φώτο 3 συνδέονται στα ντουί όπως δεόχνουν τα βέλη.
Στα καλώδια από την δεξιά πλευρά συνδέω ένα πόλο σε κάθε ντουί και την άλλη άκρη (του πολού κάθε καλωδόυ) στην θέσεις 3 και 4, και τον άλλο πόλο τον βραχυκυκλώνω με τον άλλο όπως φωτο 4.
Στην φωτο 5 είναι η είσοδος το 220V.

maikl 04-12-08 00:00

Τα χεις λαθος...
Τα 1,2,5,6 ειναι οκ.Αν δεις το σχεδιο πιο προσεκτικα θα καταλαβεις.Δε χρειαζεται βραχυκυκλωμα πουθενα,επισης οι δυο λαμπες συνδεονται μεταξυ τους.
-Στην φωτο που εβαλες στο πρωτο ποστ φαινεται καθαρα το σχεδιο.Για να το καταλαβεις τα δυο L που εχει ειναι οι δυο λαμπες σου.Δες λοιπον τις ακιδες τους (αρα τα καλωδια σου πως θα συνδεθουν)

than 04-12-08 00:37

Στο σχέδιο της φωτο του πρώτου post, οι λάμπες (από την αριστερή πλευρά) συνδέονται μεταξύ τους μόνο με τον ένα πόλο (βραχυκύκλωμα). Ο άλλος πόλος της μίας λάμπας συνδέεται στη θέση 3 του μπάλλαστ και ο άλλος πόλος της άλλης λάμπας στη θέση 4. Ετσι το κατάλαβα όταν μελέτησα το σχέδιο. Που είναι το λάθος. Παρακαλώ διόρθωσέ με.

maikl 04-12-08 06:20

-Εχεις δικιο!...απλα με μπερδεψαν τα καλωδια σου που τα φερνεις στο μπαλαστ κοντα και τα βραχυκυκλωνεις..παρ'ολα αυτα αν εβαλες αντιστοιχα ιδιο χρωματισμο καλωδιων σε καθε λαμπα( σε καθε ακιδα το ιδιο χρωμα καλωδιο με την ακιδα απο την αλλη μερια της λαμπας) τοτε θα επρεπε στο 3 και 4 να συνδεονται μπλε καλωδια και τα καφε να ενωνονται-βραχυκυκλωνονται.

than 04-12-08 14:28

Δοκίμασα την συνδεσμολογία που αναφέρεις και δεν δουλεύει. Το δοκίμασα και αντίθετα και πάλι τα ίδια.....
-------------------------
Καλησπέρα

Επέστρεψα το Ballast στο κατάστημα και τους ζήτησα να μου εξηγήσουν γιατί δεν δουλεύει. Απάντηση δεν πήρα. Απευθύνθηκα σε άλλο κατάστημα και μου απάντησαν ότι: Τα ηλεκτρονικά ballast δουλεύουν ΜΟΝΟ με λάμπες που έχουν ίδια Watt με τα Watt που αναγράφονται πάνω στο σε αυτά.
Στην δική μου περίπτωση δεν ίσχυε κάτι τέτοιο. Τελικά έμεινα με τις λάμπες (δεν βρήκα αντίστοιχο ballast) και διστάζω να παραγγείλω άλλο γιατί δεν ξέρω εάν θα δουλέψει.
Επειδή σκέφτομαι να επιστρέψω σε Τ8 των 18W, είναι αρκετά τα 36W (0,48 W/l) για φυτεμένo 75l περίπου;
Δεκτή κάθε παρατήρηση - συμβουλή.

PascM 04-12-08 15:09

1) T5 λάμπες πως τις άναψες με απλό ballast (και starter) ?
2) Οι 2 λάμπες είναι περισσότερα watt από την δυναμικότητα του ballast?

Neoklis 04-12-08 15:11

1 Συνημμένο(α)
Επειδή γινεται ενας χαμος απο τις φωτο με τα καλώδια και ειναι δυσκολο για μας να καταλαβουμε..
Προσεξε λίγο την συνδεση στους πόλους απο τις λαμπες... τι θελω να πω...

than 04-12-08 15:36

Προς Πασχάλη:
1) Τις λάμπες (Τ5, 24W μία, 60cm) τις σύνδεσα σε κύκλωμα για λάμπες Τ8 σε ballast 1Χ36. Μου το είπε ηλεκτρολόγος. Ανάβουν κανονικά. Δεν κάνει για μόνιμη εγκατάσταση γιατί αυξάνεται υπερβολικά η θερμοκρασία στο ballast και ειναι επικίνδυνο.
2) Το ηλεκτρονικό ballast που είχα αγοράσει ήταν για λάμπες Τ5 2x14w, 2x21w, 2x28w και 2x35w.

Προς Νεοκλή:
Την συνδεσμολογία την έλεγξα "άπειρες" φορές και όχι μόνο. Την είχα κάνει όπως τη σχεδίασες και εσύ.

PascM 04-12-08 16:11

Κάτι δεν πάει καλά εδώ!
Δεν μπορεί να μην ανάβουν.

Neoklis 04-12-08 16:27

Μπας και τις εκαψες με αυτο που εκανες? Γιατι εγώ δεν εχω ακουσει ποτε Τ5 να αναβουν με απλο... Προσωπικα δεν το εχω δοκιμασει...:rolleyes:

aaaooll 04-12-08 16:42

ασχετο αλλα το καλωδιο που παει στην μπριζα το ελεξες? το συνδεσες καλα?

than 04-12-08 16:45

Πασχάλη δεν ήξερα τι άλλο να κάνω και γι' αυτό επέστρεψα πίσω το ballast.

Σχετικά με την παρακάτω ερώτηση.............
Επειδή σκέφτομαι να επιστρέψω σε Τ8 των 18W, είναι αρκετά τα 36W (0,48 W/l) για φυτεμένo 75l περίπου;

PascM 04-12-08 16:52

Αν δεν παίξεις με πολύ δύσκολα χαλιά κλπ ναι

harilaos 04-12-08 16:53

Καταρχήν μην απογοητεύεσαι έτσι εύκολα!
Θα δεις όταν θα δουλέψει τι θα πει χαρά του DIY!
Τώρα σε ότι αφορά αν είναι αρκετά ή μη τα φώτα σου, εξαρτάται από το τι θες να κάνεις..

than 04-12-08 18:27

Καλησπέρα και πάλι σε όλους.

Κατ' αρχήν δεν έχω καθόλου απογοητευθεί. Το μόνο δυσάρεστο είναι η ταλαιπωρία και τίποτα άλλο. Πληροφοριακά θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι πέρα των φυσικών ελέγχων που έκανα, έλεγξα και την ωμική συνέχεια κάθε στοιχείου (π.χ. καλωδίων, συνδέσεων). Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι οτι, στην έξοδο του Ballast με ενεργοποιημένα τα 220V στην είσοδο, δεν είχα καμμία τάση (προς τις λάμπες). Θα ψάξω - μελετήσω την λειτουργία των ballast για να μάθω άν κάτι τέτοιο είναι σωστό ή όχι και θα σας ενημερώσω.

chris129 04-12-08 18:53

φιλε μαλλον δεν μετρησες σωστα για να δεις ταση στην εξοδο του ballast θα πρεπει να μετρησεις την μια εξοδο με τον ουδετερο :p

aaaooll 04-12-08 18:55

αυτο ισχυει και στα ηλεκτρονικα?

chris129 04-12-08 19:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aaaooll (Μήνυμα 310018)
αυτο ισχυει και στα ηλεκτρονικα?

για να δεις τι ταση παει στις λαμπες φυσικα για να υπαρξη διαφορα δυναμικου( ταση) πρεπει να να υπαρχη ουδετερος η γειωση :p για την ακριβια κανενα ηλεκτρονικο κυκλωμα δεν λειτουργει εαν δεν υπαρχει γειωση

than 04-12-08 19:27

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αυριο το πρωί θα κάνω δοκιμές.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01852 seconds with 10 queries