Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   SOS Echinodorus amazonicus (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28121)

kalomoiris 20-11-08 09:20

SOS Echinodorus amazonicus
 
1 Συνημμένο(α)
εχω εδω και 2 μερες στο ενυδρειο Echinodorus amazonicus και ενω το πειρα σε καλι κατασταση απο πετ μου εχει παρουσιασει προβλημα ειναι σαν να εχει λιωσει
απο εκει που ηταν πρασινα τα φυλλα του και ισια τωρα ειναι διαφανης και στραβωμενα και ολα αυτα μεσα σε 2 μερες τι μπορει να φταει?

thu vu 20-11-08 10:15

δωσε περισσοτερες πληροφοριες.οπως θερμοκρασια,λιπανση,αν υπαρχει co2.κανε ενα αναλυτικο post και με μετρησεις για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.ανεβασε και μια καλυτερη φωτογραφια.

kalomoiris 20-11-08 10:19

δες στο αλλο το ποστ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28077

και εχω και co2 dennerle

ειναι σαν διαφανες τα φυλλα
μηπως ξερεις τι μπορει να ειναι

thu vu 20-11-08 10:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalomoiris (Μήνυμα 306011)
δες στο αλλο το ποστ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28077

και εχω και co2 dennerle

ειναι σαν διαφανες τα φυλλα
μηπως ξερεις τι μπορει να ειναι

τι θερμοκρασια εχεις?

maikl 20-11-08 10:38

Η απαντηση σου ειναι μεσα στο ενυδρειο σου.....ancistrus leopard ;)

kalomoiris 20-11-08 10:43

25.8
μετρημενη με ηλεκτρονικο θερμομετρο
-------------------------
δηλαδη πιστευεις οτι ο ancistrus leopard ευθηνεται?

maikl 20-11-08 10:48

Τι τον ταιζεις?
Κανε καμια αναζητηση σε σχετικα θεματα...Εχει αναφερθει και παλιοτερα οτι την "πεφτουν" στους εχινοδωρους...-και εγω ειχα κατι αντιστοιχο;)

kalomoiris 20-11-08 10:53

ξερεις το link για το θεμα? γιατι το ψαχνω αλλα δεν εχω βρει κατι

τον ταιζω με 3 διαφορετικες ταμπλετες βυθου καθε 2 μερες παντως ποσες ωρες καθομουν μπροστα απο το ενυδρειο και το χαζευα και δεν το ειδα να πλεισιαζει καν μαλλον το βραδυ τιν εκανε την δουλεια

μηπως ξερεις πως θα συνελθει ο εχινοδορος και τι πρεπει να κανω?

maikl 20-11-08 11:02

-Ο συγκεκριμενος μεγαλωνει πολυ,εγω τον ειχα στο 300αρι μου(και εκει καποια στιγμη θα ζοριζοταν) αλλα οταν τον ειδα πανω στον εχινοδωρο να τον ξεζουμιζει πηρα την αποφαση και τον εδωσα...
-Προς Θεου δε λεω ν κανεις το ιδιο-ειναι δικο σου θεμα αυτο-αλλα αν θελεις να εχεις φυτεμενο νομιζω οτι δεν ειναι να τον κρατας αλλο...:smt102

kalomoiris 20-11-08 11:05

ετσι και αλλιως θα τον εδινα και αυτον και τον gold που εχω απλα ο leopard εχει νανισμο ειχε απο τιν αρχη που τον πηρα οποτε για τα λιτρα μου δεν θα ειχε προβλημα αλλα αμα ειναι να μου τρωει τα φυτα μαλλον πρεπει να βρω να τον δωσω απλα περιμενω μεχρι την αλλη τριτη να φερουν γαριδες αμανο γιατι πηρα μονο 2 για δοκιμη και απο οτι βλεπω τα πανε μια χαρα και θα παρω ακομα 15 ετσι ωστε να μπορω να βγαλω τουσ ancistrus

πιστευεις οτι θα αντεξει ο εχινοδωρος μεχρι τοτε?

πρεπει να κοψω τα φυλλα του?

sorry για τις ερωτησεις αλλα θελω να βρω καποια λυση

maikl 20-11-08 12:50

-Στη θεση σου θα τα αφηνα να "ξεσπαει" σε αυτα...:D.Αλλα καλα ειναι να βαλεις κανα αγγουρακι ή πατατα,μαρουλι κ.λ.π τους αρεσουν;)
-Οταν με το καλο τον δωσεις τοτε θα κοψεις μερικα(οχι ολα) φυλλα εννοειται απο χαμηλα-κοντα στη ριζα.
Αληθεια δε βαζεις καμια φωτο του να τον δουμε γιατι αυτο με τον νανισμο που λες εμενα με παει σε κανενα ancistrus....:smt102

kalomoiris 20-11-08 13:28

4 Συνημμένο(α)
ειναι οτι βρηκα γιατι ειμαι και στην δουλεια

kalomoiris 20-11-08 13:31

4 Συνημμένο(α)
απο οτι καταλαβενεις το ενυδρειο εχει περασει απο παρα πολλα σταδια φαντασου ποσο καιρο το εχω και ειναι ακομα ετσι δεν εχει μεγαλωσει εκατοστο ενω ο gold που τον πηρα πιο μετα ηταν μισος απο αυτον και τωρα εχει γινει 3 πλασιος και τρωνε τα ιδια ακριβως


και κατι ακομα ο gold μου τον κυνηγαει συνεχεια δεν μου τον αφηνει σε ησυχια

kalomoiris 20-11-08 13:38

6 Συνημμένο(α)
και καποιες αλλες

kalomoiris 21-11-08 07:20

4 Συνημμένο(α)
αυτες ειναι χθεσινες φωτο απο ειδα τα μικρα φυλλα που βγαινουν η εχουν βγει πιο κατω το χρωμα τουσ ειναι προς το κοκκινο ευθηνεται το οτι τον ξεζουμησε ο ancistrus?

Ippokampos 20-12-08 23:10

Βρήκα το συγκεκριμένο thread στην αναζήτηση γιατί κι εγώ έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με echinodοrus (αλλα πιο πλατυφυλλο είδος), σε κιχλιδοενυδρειο κατοσταρι, επίσης με έναν ancistrus. Αλλά ρε παιδιά και μένα τραβηγμένο μου φαίνεται να κάνει τη δουλειά ο αυτός ο ψάρης. Μέρα ή νύχτα δεν τον έχω δει να ασχολείται καθόλου με τα φυτά. Σα να αποσυντιθενται τα φυλλα απο τις ακρες φαινεται, όπως το περιέγραψε και ο θεματοθετης... Μήπως φταίει που έχω τα φυτά στερωμένα στις πέτρες (όπως τις ανούμπιες) και όχι φυτεμένα στην άμμο?? Η παίζει κατι με τη φωτοπερίοδο (12 ώρες έχω)?:confused::confused:

Raven 21-12-08 03:12

Ποια φυτα εχεις στερεωμενα στις πετρες ; τους εχινοδορους;

Ippokampos 21-12-08 09:29

Ναι! Ετσι μου χε πει ο πετσοπάς! Αλλα μόλις τωρα είδα αυτό!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
:mad::mad::mad:
Αντε να δουμε μήπως βελτιωθεί η κατάσταση τώρα που τα φύτεψα...

kalomoiris 21-12-08 11:54

η απαντηση ηταν τελικα μεσα στο ενυδρειο μου και ηταν ancistrus οταν του εβαζα αγγουρακι ολα οκ οταν ομως δεν ειχε εχινωδορο τελικα τους εβγαλα γιατι εγινε μονο με γαριδες και το φυτο οπως και τα αλλα ειναι οκ οποτε αυτος εκανε την ζημια

Ippokampos 21-12-08 16:29

OK! Αν δω οτι συνεχιζεται το προβλημα και μετα το φυτεμα θα δώσω πόδι κι εγώ στον ancistrus μου...

kalomoiris 21-12-08 16:37

και να για να τον πιασεις στα πρασα μια με δυο ωρες αφοτου κλεισεις τα φωτα πανε κοντα στο ενυδρειο και θα τον δεις να τον γλειφει αρκει να μην το εχεις ταισει πριν γιατι αλλιως μπορει και να μην το τρωει αμα ριχνεις αγγουρακι καροτακι καθημερινα δεν θα στον πειραζει καθολου

delta66 21-12-08 23:39

Ασε το ψαρι, φυτεψε τα φυτα κανονικα και βαλε και καμια ταμπλετα διπλα (οχι πολυ κοντα 2-3εκ.) απο τη ριζα τους και βλεπεις ;)
Ενημερωσε στο τελος το θεμα για την εξελιξη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02399 seconds with 10 queries