Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   το ενυδρειο μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28041)

g-pavl 16-11-08 13:30

το ενυδρειο μου
 
8 Συνημμένο(α)
πωσ σασ φενεται το ενυδρειο μου το εχω 4 μηνεσ και εχει μεσα 3να καρχαρια red tail, ενα γκουραμι 1ετουσ ,3νεον, ενα γλυφτη ,ενα πλατυ ,2ζεμπρα ,και ενα αλλο κιτρινο με μια βουλα στην ουρα. εχω εξωτερικο φιλτρο με ανθρακα και γυαλοβαμβακα εχω θερμοστατη 50 watt και φωτισμο15watt. το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα μικτα δεν το εστρωσα γιατι ειχα ειδη τα ψαρια και λιπομουν να τα βαλο με τα πιρανχα μου γιατι θα ειχα προβλημα αλλα μεχρι τωρα δεν ειχα καμια απολια επισησ εχω και δυο ανουπιεσ χωρισ λιπασματα και τετοια.
ακουο τη γνωμη σασ

Πάνος 16-11-08 13:42

φιλε μου μαλλον αρχισες οπως αρχισα κι εγω...με πολλα λαθη....
πρεπει να ξεψαχνισεις το www.tsamisquarium.gr και το φορουμ για να δεις τι ψαρια τελικα θελεις να κρατησεις (με παρομοιες απαιτησεις νερου) και να δωσεις τα υπολοιπα....


τι νερο δικτυου εχεις? ισως καλο θα ηταν για να αποφυγεις αλλες διαδικασιες για την ωρα να προτιμησεις ψαρια που αρεσκονται στο νερο της περιοχης σου..π.χ. αν εχεις σκληρο νερο τοτε τα ζωοτοκα οπως το πλατυ που εχεις ειναι μια καλη επιλογη....οχι ομως πολλα γιατι τα λιτρα σου ειναι λιγα...

ο πλεκο πρεπει να φυγει μεγαλωνει πολυ και (οπως και τα νεον) τo διατηρεις σε νερο με κοχυλια και κοραλια (ανεβαζουν σκληροτητες) ενω θελει μαλακο νερακι...

το γκουραμι σου φαινεται ειτε αρρωστο ειτε νηστικο...αδυνατισμενο "καπως"..
δε χρειαζεται να επισημανω περισσοτερα....μολις ξεκινησεις να διαβαζεις θα δεις μονος σου τα λαθη και δε θα πιστευεις ποσο καλυτερα μπορουν να περνανε τα ψαρακια που φροντιζεις....

και τα παιδια στο φορουμ ειναι προθυμα για καθε βοηθεια!!;)

υ.γ. κανε αναλυτικη παρουσιαση και με τον εξοπλισμο σου γιατι φιλτρο μονο με υαλοβαμβακα και ανθρακα....???

g-pavl 16-11-08 14:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 305068)
φιλε μου μαλλον αρχισες οπως αρχισα κι εγω...με πολλα λαθη....
πρεπει να ξεψαχνισεις το www.tsamisquarium.gr και το φορουμ για να δεις τι ψαρια τελικα θελεις να κρατησεις (με παρομοιες απαιτησεις νερου) και να δωσεις τα υπολοιπα....


τι νερο δικτυου εχεις? ισως καλο θα ηταν για να αποφυγεις αλλες διαδικασιες για την ωρα να προτιμησεις ψαρια που αρεσκονται στο νερο της περιοχης σου..π.χ. αν εχεις σκληρο νερο τοτε τα ζωοτοκα οπως το πλατυ που εχεις ειναι μια καλη επιλογη....οχι ομως πολλα γιατι τα λιτρα σου ειναι λιγα...

ο πλεκο πρεπει να φυγει μεγαλωνει πολυ και (οπως και τα νεον) τo διατηρεις σε νερο με κοχυλια και κοραλια (ανεβαζουν σκληροτητες) ενω θελει μαλακο νερακι...

το γκουραμι σου φαινεται ειτε αρρωστο ειτε νηστικο...αδυνατισμενο "καπως"..
δε χρειαζεται να επισημανω περισσοτερα....μολις ξεκινησεις να διαβαζεις θα δεις μονος σου τα λαθη και δε θα πιστευεις ποσο καλυτερα μπορουν να περνανε τα ψαρακια που φροντιζεις....

και τα παιδια στο φορουμ ειναι προθυμα για καθε βοηθεια!!;)

υ.γ. κανε αναλυτικη παρουσιαση και με τον εξοπλισμο σου γιατι φιλτρο μονο με υαλοβαμβακα και ανθρακα....???

ακου το νερο τησ περιοχησ απο οσο ξαρω ειναι καταληλο
το πλεκο γιατι να το βγαλο τρωει την αλγη
το γκουραμι τωρα τελευταια τρομαζει ευκολα και η ουρα του συχνα παει προσ τα κατω αλλα τρωει καλα την τρωφη
τωρα το φιλτρο μου ειπαν οτι ειναι οκ

Πάνος 16-11-08 14:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από g-pavl (Μήνυμα 305069)
ακου το νερο τησ περιοχησ απο οσο ξαρω ειναι καταληλο
το πλεκο γιατι να το βγαλο τρωει την αλγη
το γκουραμι τωρα τελευταια τρομαζει ευκολα και η ουρα του συχνα παει προσ τα κατω αλλα τρωει καλα την τρωφη
τωρα το φιλτρο μου ειπαν οτι ειναι οκ

ποιος σου το ειπε και τι??
ασε τι λεει ο καθε πετσοπας αν απο εκει σου το ειπανε...αν θελεις βοηθεια γραψε αναλυτικα τι φιλτρο ειναι και τι εχει μεσα...

καθε νερο εναι καταλληλο...καταλληλο για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ειδη ψαριων...
το τι νερο εχεις θα το μαθεις μονο αν παρεις μια σειρα τεστ gh kh ph η καποιος αλλος στην περιοχη σου σε πληροφορησει...

ο πλεκο οτι και να τρωει θελει νερο χωρις αυξημενη σκληροτητα..κι εσει εχεις ριξει μεσα στο ενυδρειο κοχυλια και κορραλια που ανεβαζουν τη σκληροτητα...χωρια που και το χαλικι σου πρεπει να μαθεις αν ειναι ασβεστολιθικο..
γιατι τρομαζει το γκουραμι?? προφανως ειναι στρεσσαρισμενο...

τωρα αν αυτα σε προβληματιζουν..θα κατσεις θα διαβασεις και θα σου λυθουν πολλες αποριες...ειναι αρκετα αυτα που πρεπει να μαθεις και δε μπορουμε να σου τα γραψουμε σε ενα ποστ....ουτε σε 50...
οποτε καλο διαβασμα!..αν ομως δε κατσεις να διαβασεις για το νερο και τις ιδιοτητες του..και για τα διαφορα ειδη ψαριων...οπως επισης και για το φιλτραρισμα και τον κυκλο του αζωτου...και απλα συνεχισεις να ρωτας εδω......δεν νοιζω οτι θα καταφερεις τιποτα...

g-pavl 16-11-08 14:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 305070)
ποιος σου το ειπε και τι??
ασε τι λεει ο καθε πετσοπας αν απο εκει σου το ειπανε...αν θελεις βοηθεια γραψε αναλυτικα τι φιλτρο ειναι και τι εχει μεσα...

καθε νερο εναι καταλληλο...καταλληλο για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ειδη ψαριων...
το τι νερο εχεις θα το μαθεις μονο αν παρεις μια σειρα τεστ gh kh ph η καποιος αλλος στην περιοχη σου σε πληροφορησει...


ο πλεκο οτι και να τρωει θελει νερο χωρις αυξημενη σκληροτητα..κι εσει εχεις ριξει μεσα στο ενυδρειο κοχυλια και κορραλια που ανεβαζουν τη σκληροτητα...χωρια που και το χαλικι σου πρεπει να μαθεις αν ειναι ασβεστολιθικο..
γιατι τρομαζει το γκουραμι?? προφανως ειναι στρεσσαρισμενο...

τωρα αν αυτα σε προβληματιζουν..θα κατσεις θα διαβασεις και θα σου λυθουν πολλες αποριες...ειναι αρκετα αυτα που πρεπει να μαθεις και δε μπορουμε να σου τα γραψουμε σε ενα ποστ....ουτε σε 50...
οποτε καλο διαβασμα!..αν ομως δε κατσεις να διαβασεις για το νερο και τις ιδιοτητες του..και για τα διαφορα ειδη ψαριων...οπως επισης και για το φιλτραρισμα και τον κυκλο του αζωτου...και απλα συνεχισεις να ρωτας εδω......δεν νοιζω οτι θα καταφερεις τιποτα...

τα κοραλια δεν ειναι ζοντανα το χαλικι το εχω παρει
απο πετ σοπ και νομιζω πωσ δεν ειναι αζβεστολιθικο
το φιλτρο ειναι πολυ παλιο και να σου πω το μοντελο δεν θα το ξερεισ αλλα εχει μεγαλο καδο και εχω μεσα υαλοβαμβακα και ανθρακα θελω να κανω τον ανθρακα βιολογικο ανθρακας μπορει να μετατραπει σε βιολογικο μολις τελειωσει η δραση του ετσι μου ειπαν εδω

Τσιόνογλου Σταύρος 16-11-08 14:35

Διάβασε διάβασε διάβασε,φιλικά πάντα :p ο Πάνος δεν χρειάζεται να ακούσει τίποτε ,εσύ πρέπει να μάθεις να ακούς τους πιο παλιούς ,που και αυτοι οπως και εσυ ξεκινήσαμε κάποτε στραβα και τότε δεν υπήρχε και η πληροφόρηση που υπάρχει τώρα :p.

Πάνος 16-11-08 14:37

εννοειται πως τα κοραλια δεν ειναι ζωντανα γιατι ειναι σε γλυκο νερο..(και οχι μονο)..αλλα τα νεκρα κοραλια σκληραινουν το νερο...

επισης για το χαλικι θα πρεπει να εισαι σιγουρος και οχι να νομιζεις...μπορεις να δοκιμασεις το τεστ με το ακουαφορτε...αν διαβασεις θα το βρεις κι αυτο στο διαβα σου...

βεβαια μια χαρα ειναι και το σκληρο νερο και τα κοραλια και το χαλικι αν βαλεις τα καταλληλα ψαρια....

αν το φιλτρο σου εχει σφουγγαρια ανθρακα ναι αυτα αφου γινει ανενεργος ο ανθρακας ειναι σαν απλα σφουγγαρια....που κανουν και μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση....

τι γινεται ομως με μετρησεις??

οπως και να εχει ολες οι απαντησεις ειναι διπλα σου....+-4+-4

g-pavl 18-11-08 18:05

ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΙΝΑΝ ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΟΛΑ ΟΚ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΑΛΙΑ ΠΗΡΑΝ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΟ GOURAMI TI MΠΟΡΟ ΝΑ ΤΕΡΙΑΞΩ

chris129 18-11-08 18:42

λοιπον φιλαρακι μια και θελεις να μαθεις τι ταιριαζει και τι οχι πρεπει να σου πω την αληθεια και τιποτα αλλο.Στο ενυδρειο σου δεν ταιριαζει τιποτα απο ολα αυτα που εχεις ολα παρατερα ειναι απο το χαλικι μεχρι και το φιλτρο σου που εχει μεσα ανθρακα τα ψαρια σου ειναι αταιριαστα. τελος παντων ο πανος ηθελε να σου τα πει πιο απλα αλλα τελικα θα βρει και τον μπελα του. ψαξε διαβασε και μην πιστευεις τους πετσοπαδες δεν εχουν τοσες πολλες γνωσεις, εδω μεσα εχει μια τεραστια βαση δεδομενων απο το χομπι μας χρησιμοποιησε την σωστα και να δεις οτι ολα θα πανε καλα:):)



φιλικα chris129

thanasis76 18-11-08 18:48

τωρα εσυ φανταζεσαι οτι το ενυδρειο ειναι ενταξει???
ξεκινα απο τα βασικα, βγαλε τα ψαρια, διαβασε καλα....
και ξεκινα απο την αρχη με στρωσιμο....
καλο διαβασμα!!!!

g-pavl 18-11-08 21:09

kai ta caria ti na ta kanw
???

thanasis76 19-11-08 20:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από g-pavl (Μήνυμα 305606)
kai ta caria ti na ta kanw
???

δωσε τα σε ενα μαγαζι και πες του πως οταν εισαι ετοιμος θα παρεις αλλα....

g-pavl 19-11-08 22:28

alla ti
???

thanasis76 19-11-08 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από g-pavl (Μήνυμα 305893)
alla ti
???


εσυ θα αποφασισεις τι σου αρεσει να εχεις...
αλλα αφου στρωσεις το ενυδρειο σου....
δες τα ενυδρεια στις παρουσιασεις και θα δεις πιο σου αρεσει πιο πολυ, και φτιαχνεις κατι παρομοιο...:rolleyes::rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01613 seconds with 10 queries