Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Διατροφή (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=157)
-   -   Γεοσκωληκες για τροφη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27743)

Pritanis 31-10-08 19:45

Γεοσκωληκες για τροφη
 
στο ταξιδι μου στη Γερμανια επισκεφτηκα ενα πολυκαταστημα με κατοικιδια και πουλουσε ζωντανους γαιοσκωληκες (τους κοκκινους) ......ΚΑνουν για τροφη των ψαριων μας????Πηρα ενα κουτακι δοκιμαστικα και προσπαθω να τους καλλιεργησω......

Tolis 31-10-08 19:47

Βεβαιως κανουν αρκει να χωρανε στο στομα τους.
Καποιοι τους κοβουν και κομματακια για πιο μικρα ψαρια, αλλά δεν θες να δοκιμασεις...

Yiannis59 31-10-08 19:50

Το έχω δοκιμάσει, το εχω δοκιμάσει :D

POURITANOS 31-10-08 20:01

δες και εδω

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....357#post282357

asourtzo 31-10-08 22:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 301600)
αλλά δεν θες να δοκιμασεις...

Γιατι????:confused:

Yiannis59 31-10-08 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asourtzo (Μήνυμα 301653)
Γιατι????:confused:

Είναι λίγο αηδιαστική δουλειά αλλά σε ξεπληρώνει

imichal 27-04-11 19:24

Παράθεση:

Πηρα ενα κουτακι δοκιμαστικα και προσπαθω να τους καλλιεργησω.....
καταφερες τελικα να τους καλλιεργησεις ?? :D

in the pond 27-04-11 20:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 583783)
καταφερες τελικα να τους καλλιεργησεις ?? :D

Απαιτείται χώμα με αρκετή και μόνημη υγρασία, νεκρή οργανική ύλη όπως σάπια φύλλα κ.λ.π. και αρκετή υπομονή.

imichal 27-04-11 20:22

χμμ....με το
Παράθεση:

αρκετή υπομονή.
καταλαβαινω οτι η αναπαραγωγη δεν ειναι και η πιο γρηγορη.....
-------------------------
Τι αλλο θα μπορουσα να ταιζω ενηλικα σκαλαρια ?

Yiannis59 27-04-11 20:41

Στα ειπα μην λεμε τα ιδια :D

japetus 27-04-11 21:05

Εγώ ταΐζω πολύ συχνά τα κόι μου με τέτοιους, αλλά μου έκανε εντύπωση μια φορά ένας πετσοπάς που μου είπε ότι δεν κάνει γιατί μπορεί να τα πειράξει στο συκώτι τους.. :confused:

kouman 06-05-11 00:00

γεωσκολικους ενοουμε τα κλασικα σκουλικια που ειναι στης γλαστρες μας? τα κοκκινα? μπορουμε να τα ριχνουμε για τροφη? εχω σαρκοφαγες αφρικανικες κιχλιδες μπορω?

delta66 06-05-11 09:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 586857)
γεωσκολικους ενοουμε τα κλασικα σκουλικια που ειναι στης γλαστρες μας?

Στις γλαστρες τι πιο πιθανο ειναι να υπαρχουν λιπασματα και σε μεγαλες ποσοτητες.

Γιώργος Κ 06-05-11 09:31

Δεν εχω διαβασει για παρενεργειες απο ταισμα με γεοσκωληκες - δε το εχω δοκιμασει κιολας - αλλα πρεπει να προσεχουμε γιατι αν ξεφυγουν απο τα ψαρια θα χωθουν στο βυθο και θα πεθανουν εκει .. κατι που μπορει να γινει επικινδυνο για τη ισορροπια του ενυδρειου μας!!

in the pond 06-05-11 09:40

Να πω κι εγώ την προσωπική μου άποψη. Αφού στιγμής υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές ψαροτροφών στην αγορά, ο καλύτερος τρόπος να εκμεταλλευτεί κάποιος τους γαιοσκόλικες που βρίσκονται στην αυλή ή την φύση, είναι να τους αφίσει εκεί που τους βρήκε, γιατί το έργο που επιτελούν είναι εξαιρετικά σημαντικό. Μελετώ χρόνια τώρα τα ωφέλημα ζωήφια που βρίσκουμε γύρω μας και είναι πραγματικά κρίμα να τα εξοντώνουμε. Και μη μου πείτε ότι ένα-δύο μέλη τί ζημιά θα γίνει, γιατί τα συγκεκριμένα σκουλίκια δεν πολλαπλασιάζονται όπως τα βακτήρια, έτσι?

Η φύση είναι σοφή και από την στιγμή που επιτρέπει να μας επισκεφούν οι οποιοιδήποτε οργανισμοί, θα πει ότι χρειάζονται σε αυτό το συγκεκριμένο σημείο!

kwstas_original 06-05-11 14:26

Γεωσκοληκες απο ειδη αλιειας...(οχι απο κανενα τυχαιο ομως...)
Τροφη τιγκα πρωτεινη, τσαμπα και τα ψαρια εξτασιαζονται.
Και εξαιρετικο δολωμα...;)
Τους διατηρηται με μαρουλια να ξερετε..

kouman 06-05-11 18:11

οταν πηγαινω για ψαρεμα σε καποια λιμνη ,πηγαινω σε ενα μερος με πλατανια που εκει εχει παρα πολλα σκουλικια αλλα και μεγαλα στο παχος ενος δάχτυλου! εκει δεν εχει λιπασματα και ειναι ετσι απο την φυση... να το δοκιμασω?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01643 seconds with 10 queries