Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   σκαλαρια-ποσο ταιζω? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27523)

Petran22 20-10-08 19:46

σκαλαρια-ποσο ταιζω?
 
καλησπερα παιδια,μια ερωτηση.
τα σκαλαρια τρωνε οσο πρεπει η παραπανω αποσο πρεπει?
δηλαδη μπορει να εχω προβλημα εαν τα ταιζω αρκετα?
σε διαφορα σαιτ που εχω διαβασει,το 30% απο αυτα λεει οτι ειναι πολυ λαιμαργα και τρωνε παραπανω αποσο πρεπει με αποτελεσμα συσωρευσει λιπους στο στομαχι κτλ κτλ.
απλα το θεμα ειναι οτι εχω παθει πλακα με το ποσο γρηγορα μεγαλωνουν,οσο και να ριξω (σε λογικα πλαισια παντα...) μεσα σε ενα μηνα που τα εχω παρει εχουν γινει διπλασια.και οταν τα ειχα παρει ηταν ταλαιπωρημενα ελαφρως και χωρις πτερυγια και τωρα ειναι ¨θηρια¨.
ευχαριστω

thanasis76 20-10-08 19:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Petran22 (Μήνυμα 298662)
καλησπερα παιδια,μια ερωτηση.
τα σκαλαρια τρωνε οσο πρεπει η παραπανω αποσο πρεπει?
δηλαδη μπορει να εχω προβλημα εαν τα ταιζω αρκετα?
σε διαφορα σαιτ που εχω διαβασει,το 30% απο αυτα λεει οτι ειναι πολυ λαιμαργα και τρωνε παραπανω αποσο πρεπει με αποτελεσμα συσωρευσει λιπους στο στομαχι κτλ κτλ.
απλα το θεμα ειναι οτι εχω παθει πλακα με το ποσο γρηγορα μεγαλωνουν,οσο και να ριξω (σε λογικα πλαισια παντα...) μεσα σε ενα μηνα που τα εχω παρει εχουν γινει διπλασια.και οταν τα ειχα παρει ηταν ταλαιπωρημενα ελαφρως και χωρις πτερυγια και τωρα ειναι ¨θηρια¨.
ευχαριστω


φιλε να ξερεις πως οτι ψαρια και να εχεις οταν θα ριχνεις τροφη θα πρεπει να την εχουν φαει μεσα σε 1-2 λεπτα...
να μη μενει τιποτα...
αν ριξεις πολυ και μεινει θα σου δημιουργισει ΝΟ3 οποτε αυτο θα κανει κακο στα ψαρια σου!!!!
να τα χαιρεσαι παντος!!!! τα σκαλαρια μεγαλωνουν γρηγορα σχετικα...

imichal 20-10-08 19:58

Παράθεση:

φιλε να ξερεις πως οτι ψαρια και να εχεις οταν θα ριχνεις τροφη θα πρεπει να την εχουν φαει μεσα σε 1-2 λεπτα...
να μη μενει τιποτα...
αν ριξεις πολυ και μεινει θα σου δημιουργισει ΝΟ3 οποτε αυτο θα κανει κακο στα ψαρια σου!!!!
:smt023

Βεβαια πραγματι τα σκαλάρια ειναι πολύ λαιμαργα και εχουν μια παραπανω ευαισθησια όταν τα ταιζεις πολύ.....
Γι'αυτο με μετρο......;)

chrisx 20-10-08 20:00

Όπως και πολύ σωστά διάβασες τα σκαλάρια έχουν την τάση να τρώνε περισσότερο από ότι πρέπει για αυτό θέλει προσοχή και έλεγχο την ποσότητας που τρώνε + όσα λέει ο thanasis76.

thanasis76 20-10-08 20:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 298665)
:smt023

Βεβαια πραγματι τα σκαλάρια ειναι πολύ λαιμαργα και εχουν μια παραπανω ευαισθησια όταν τα ταιζεις πολύ.....
Γι'αυτο με μετρο......;)


ασε τις απαντησεις εσυ κι ετοιμαζε κανενα ενυδρειο για γαριδες γιατι μολις κανω αναλυτικη παρουσιαση ( μολις παρω τις γαριδες και τα ψαρακια)
θα ζηλευεις....χχαχαχαχαχα
κατι πηρα το ματι μου οτι ηθελες να παρεις ενα 80αρι.... χμχμχμχμχμ
για ξεκινα...:smt112:smt112:smt112

imichal 20-10-08 20:08

Παράθεση:

κι ετοιμαζε κανενα ενυδρειο για γαριδες γιατι μολις κανω αναλυτικη παρουσιαση ( μολις παρω τις γαριδες και τα ψαρακια)
θα ζηλευεις....χχαχαχαχαχα
XOXOXO.....εχεις μεινει πολύ πισω......
ΕΧΩ ΗΔΗ !!!!

thanasis76 20-10-08 20:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 298668)
XOXOXO.....εχεις μεινει πολύ πισω......
ΕΧΩ ΗΔΗ !!!!

ναι ε?? ποσα λιτρα?? τι εχεις μεσα?? γιατι δεν ειδα κατι???

Petran22 20-10-08 20:40

Ευχαριστω για τις απαντησεις.
να μεινει τροφη δεν μενει με τπτ...
και εαν πεσει κατι κατω τα sae δεν αφηνουν τπτ...
απο no3 νο2 αμωνιες κτλ δεν ανεβαινουν με τπτ.
βασικα εχω καταλαβει οτι απαξ και στρωσει το φιλτρο και το ενυδρειο γενικα και εχεις και φυτα μεσα,μετα πρεπει να κανεις τεραστια λαθη για να εχεις προβλημα..(βεβαια αλλαζω το 1/3 του νερου καθε βδομαδα)
ταιζω 2-3 φορες την μερα και καθε 2 μερες ριχνω 2 ταμπλετες για τους γλυφτες,αν και οι γλυφτες ανεβαινουν στη επιφανεια και τρωνε οπως και τα sae...
βασικα ρε παιδια πως να το πω...
νιωθω πως ειναι οι γιαγιαδες και θελουν να ταιζουν τα εγγονια τους συνεχεια και να τα βλεπουν συνεχεια να τρωνε...
ενα τετειο πραγμα!!!:D:D

fishme1 21-10-08 00:03

επειδη απο οτι καταλαβα τα σκαλρια ειναι ακομα μικρα θα πρεπει να τους δινεις τροφη 3 φορες την ημερα , αλλα απο λιγο μικροτερες μεριδες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01456 seconds with 10 queries