Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=215)
-   -   Nitrate (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27351)

Aris50 10-10-08 20:20

Nitrate
 
Γεια σας
8α ηθελα την βοήθεια σας
Εχω ενα reef με 700 λιτρα
Απο το καλοκαιρι και μετα εχω το Nitrate στο 100.
Δεν λει να πεσει παρατισ αλλαγες νερου που κανω
Θα χαρω πολυ να εχω την βοήθεια σας

accnt 10-10-08 20:39

Γειά σου Άρη.

Για να σου απαντήσουμε ολοκληρωμένα θα ήθελα να μας περιγράψεις λίγο το ενυδρείο σου. Μια φωτογραφία θα βοηθούσε επίσης πολύ.
Πληροφορίες όπως ποσότητα βράχου, άμμου, ποσότητα ψαριών, ταίσματα...

Aris50 12-10-08 09:41

Η φώτο
 
1 Συνημμένο(α)
:smt041

accnt 12-10-08 10:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 296125)
Πληροφορίες όπως ποσότητα βράχου, άμμου, ποσότητα ψαριών, ταίσματα...

Kαι τα παραπάνω...

Από την φωτογραφία βλέπω υπερβολικό αριθμό ψαριών. Μέτρησα 11 Tang, ενώ για τα λίτρα σου δεν θα έπρεπε να υπερβαίνεις τα 4-5.
Οπότε ίσως και να ταίζεις πολύ...

Aris50 12-10-08 15:25

Καταλαβαίνω τι λες .
Φταίω , όμως γιατι έδινα φαγητό κάθε μέρα το καλοκαίρι και έγιναν μεγάλα όλλα
Ετοιμάζω εδώ και μέρες ένα νέο των 100 λίτρων, για να βγάλω μερικά.
Ακουσα οτι υπάρχει κάποιο μηχανικό σύστημα που αφαιρεί, το Nitrate, είναι αξιόπιστο ;
Εχεις ακούσει κατι σχετικό ;

Tricky 12-10-08 18:29

Υπαρχουν διαφοροι τροποι μειωσης των νιτρικων ...αλλοι πιο αποτελεσματικοι , αλλοι λιγοτερο.

Πρεπει να μας πεις δυο λογια για το ενυδρειο σου ...με τι φιλτρα το κρατας , τι κυκλοφορια εχεις κλπ .

Aris50 12-10-08 20:05

Έχω βιολογικό φίλτρο στο αριστερό επάνω μέρος που περνά η υπερχείλιση τις ροής του νερού. Λάμπα UV , 8ερμιστατες 2 με όργανο για σταθερή θερμοκρασία, αλλά και ψύκτη.
Το καφετί σποράκι μέσα σε δίκτυ , μακαρόνι μεγάλο, αντιφωσ. και 3 δίκτυα με ενεργό άνθρακα, αλλά και σκιμερ με κυκλοφοριτή για 2000 λ/ω

thanpapa 12-10-08 23:18

Βιολογικο φίλτρο? Τι εχει μέσα? Μακαρόνι? Γιατι το χρησιμοποιείς?
Δωσε πληροφοριες γιατι ισως να βρίσκεται εδω η απάντηση...
Θανασης

andreas72 13-10-08 00:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aris50 (Μήνυμα 296122)
Γεια σας

Εχω ενα reef με 700 λιτρα

εγώ κρατάω μονο τα 700 λίτρα.
όταν μεγαλώσω θα κάνω και εγώ τέτοιο.:p

accnt 13-10-08 07:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aris50 (Μήνυμα 296513)
Ετοιμάζω εδώ και μέρες ένα νέο των 100 λίτρων, για να βγάλω μερικά.

Σε αυτό το ενυδρείο κανονικά δεν μπαίνει κάνενα tang.

floridis 13-10-08 09:49

φίλε μου και εγώ σαν αρχάριος ταλαιπωρήθηκα αρκετα με το nitrate.
υποθέτω ότι έχεις sump σε αυτά τα λίτρα. γιατί αν δεν έχεις θα δυσκολευτείς αρκετά μέχρι να δεις αποτέλεσμα.
λοιπόν απαριθμώ λύσεις. αρχίζοντας από την ποιο σημαντική.
dsb και στο κύριος ενυδρείοκαι refugium με dsb στο sump με chaetomorfaalge με φωτισμό 24 ώρες. δυνατό σκιμερ άνθρακα. ροή τουλάχιστον 20 φορές τα λίτρα σου και χωρίς τυφλά μέρη στο ενυδρείο. ο βράχος σου όσο το δυνατόν να μην ακουμπά στην άμμο.
λιγότερα ψαριά. βαλε και κανένα clam.
μείωση τροφής ελάχιστη αν ημέρα .πρέπει να εξαφανίζετε εντός λεπτού ειδικά με τόσα tang.
μπόλικο και καλό βράχο. στα 700 λίτρα τουλάχιστον 140-150 κιλά είναι ακριβός το ξέρω αλλά έτσι θα έχεις τις ανάλογες κρυψώνες και περιοχές απονιτροποιησης του νερού σου.

επίσης το να χρησιμοποιείς μακαρονάκι σε αρκετές περίπτωσης είναιεπιβλαβές γενικός προσπάθησε φυσικούς τρόπους φιλτραρίσματος χωρίς υαλοβάμβακα και μακαρόνια ανεβάζουν νιτρικά. και σε μακροχρόνια λειτουργία το ενυδρείο σου θα μετατραπεί σε ένα τέλειο αυτόνομο οικοσύστημα.
όσο για το τεχνικό σύστημα απονιτροποιησης surful η denitratorcanister είναι τεχνητό σύστημα με αποτελέσματα μπορώ να πω αλλά προσπάθησε να στρώσεις το reef σου φυσικά. ροή βράχο σκιμερ dsbalge (chaeto)

ελπίζω να βοήθησα και οποίος έχει αντίθετη γνώμη μπορεί να με διαψεύσει. δεν παρεξηγώ:smt062

Aris50 13-10-08 19:02

Γεια σας και πάλι
Έχω από στο κάτω μέρος του ενυδρείου ένα sump με 350 λίτρα.
Στην επάνω αριστερή γωνιά του μεγαλου ενυδρείου υπάρχει βιολογικό φίλτρο με μπαλάκι πλαστικό και στην επιφάνεια χοντρό πράσινο σφουγγάρι.
Μακαρόνι έχω στο σημείο εξόδου του ΣΚΙΜΕΡ, πριν από τον αντιφως. και τον άνθρακα. « σε οριζόντια επίπεδα »
Κλάμ έβαλα 3 αλλά χάθηκαν την πρώτη εβδομάδα.
Λάμπες έχω 4 λευκές και 2 μπλε
150 κιλά βράχο, έχω αλλά πως θα στηθεί χωρίς να ακουμπάει κάτω ;
Ροή έχω καλή , όμως το Σκιμερ δεν είναι με άνθρακα

vasilakis 13-10-08 19:22

Τι σκιμερ εχεις στο ενυδρειο?

accnt 13-10-08 22:20

Εφόσον απομακρύνεις τα περισσότερα ψάρια (μιας και μιλάμε για reef), θα πρέπει σταδιακά να βγάλεις από το ενυδρείο σου όλα τα τεχνητά βιολογικά υλικά. Αυτά να ξέρεις είναι και μονάδες παραγωγής νιτρικών. Το ενυδρείο σου θα στηρίζεται μόνο στον βράχο και την άμμο.

floridis 14-10-08 08:50

εγω μια λυση που εκανα για βαση βραχου ειναι ορθογωνια κομματια πλεξιγλας με πολλες μεγαλες τρυπες. και στυριζονται σε ποδαρακια 10 ποντον απο σωληνα pvc.
βγαλε σταδιακα τα βιολογικα υλικα . οχι αποτομα. δυνατο σκιμερ. μεγαλη ροη

thanpapa 14-10-08 23:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aris50 (Μήνυμα 296749)
Στην επάνω αριστερή γωνιά του μεγαλου ενυδρείου υπάρχει βιολογικό φίλτρο με μπαλάκι πλαστικό και στην επιφάνεια χοντρό πράσινο σφουγγάρι.
Μακαρόνι έχω στο σημείο εξόδου του ΣΚΙΜΕΡ, πριν από τον αντιφως. και τον άνθρακα. « σε οριζόντια επίπεδα »

Επανερχομαι μετα την απαντηση σου, πρεπει σταδιακα να βγαλεις πασει θυσια εκτος ενυδρειου τις βιομπαλλες και το μακαρονι, είναι εργοστασια παραγωγης nitrate, πιστεψε με...Επισης οπουδηποτε εχεις σφουγγαρια η τετοιου ειδους υλικα θα πρεπει να τα ξεπλενεις καλα με νερο βρυσης, ετσι ωστε να μην προλαβαινουν να δημιουργουνται βακτηριδια, τα οποια κανουν επισης την ιδια ακριβως ζημια. Βασισου μονο στο βραχο σου και στο Deep Sand Bed που καλο ειναι να δημιουργησεις και στην αλγη στο sump σου.
Κατα τα άλλα συμφωνω με τους συνχομπιστες παρακατω.
Θανασης

Aris50 18-10-08 12:48

Σας άκουσα έβγαλα το μακαρόνι και το μπαλάκι το καφέ.
Σχετικά με την βότκα, θέλω να πω ότι η ζάχαρη είναι η αιτία που απορροφάει τα νιτρικά.
Βάζω κάθε μέρα μια κουταλιά της σούπας ζάχαρη, αλλά το σκιμερ, βγάζει αφρο σαν να έχει γύρω γύρο …μαλλί της γριάς !!

madfdg 18-10-08 12:57

Πολύ καλά έκανες και τα έβγαλες!Πιστευω μόνο να τα έβγαλες σταδιακά και όχι με την μια ,ωστε να προλάβει ο βράχος να αποκτήσει και πάλι επαρκή βιολογική ικανότητα.Όσον αφορά το άλλο τώρα η βότκα περιέχει ζάχαρη??Έχω την εντύπωση πως είναι προϊον ζυμώσεως http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%...84%CE%BA%CE%B1:rolleyes:

Aris50 19-10-08 07:32

""οινόπνευμα που κυμαίνεται από 35% ως 50% vol""
Σωστά το διάβασες, αλλά το υπόλοιπο μέχρι το 100% του ποτού τι περιέχει ;

netblues 19-10-08 11:13

Νερο κυριως....

Aris50 20-10-08 09:06

Δηλαδή, αν πάρουμε οινόπνευμα και νερό κάνουμε Βότκα ;
Βότκα = νερό στα Ρωσικά
Έχει ζάχαρη, από το ζαχαροκάλαμο και την πατάτα που περιέχει

netblues 20-10-08 09:17

H βοτκα ειναι προιον αποσταξης. Παραγεται απο πατατα, σταρι και αλλα τετοια παρομοια αλλα οχι ζαχαροκαλαμο. Η πατατα εμπεριεχει καποια ποσοτητα ζαχαρων.
Κατα την αποσταξη ομως τα περισσοτερα μενουν στο δοχειο θερμανσης.

Το αρωμα και η γευση πολλες φορες προστιθενται μετά.
Τωρα αν ριχνουν και ζαχαριτσα μεσα.. τι να πω. Αν ηταν σε σημαντικο ποσοστο θα ηταν υποχρεωμενοι να το αναφερουν στη συσταση παντως.

Εξαλλου η ανθρωπινη γλωσσα ειναι πολυ ευαισθητη στα ζαχαρα.
Και η βοτκα δεν ειναι καθολου γλυκια.
Cheers..
:smt030:smt030

madfdg 20-10-08 13:43

Επειδή μπήκα στην πρίζα με την άποψη του Άρη , όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρώ αναφορά για την πρόσθεση ζάχαρης ή την χρησιμοποίηση ζαχαροκάλαμου ή ζαχαρότευτλου για την παραγωγή βότκας.Οπότε μου μένει η άποψη της συνεισφοράς του αλκοολ που περιέχει η βότκα στον πολλαπλασιασμό των βακτηριδίων και ως συνέπεια η μείωση των νιτρικών και φωσφορικών αλάτων;)

Aris50 20-10-08 16:20

"""Η βότκα, μια παρεξηγημένη και πολλές φορές κακοεπεξηγημένη λέξη, είναι απλά η ειρωνική ονομασία του νερού. Βότκα στα ρώσικα σημαίνει "μικρό νερό", και είναι γενικός όρος για οινόπνευμα που έχει αποσταχθεί από μεγάλη ποικιλία υλικών, όπως δημητριακά, πατάτα, σαχαροκάλαμο."""
Σιγά να μη φτάσουμε στο σημείο να … τσακωθούμε για την Βότκα.
Το πήρατε πολύ προσωπικά το θέμα. Δεν είχα σκοπό
Στην υγειά μας

madfdg 20-10-08 16:24

Ε όχι και να τσακωθούμε ρε Άρη.Απόψεις ανταλλάσουμε και προσπαθούμε να βοηθήσουμε αλλήλους;)

Aris50 20-10-08 16:26

Με ζάλισε η Βότκα και ξέχασα να σας πω, ότι μετά που έβγαλα σταδιακά το μακαρόνι και τα αλλά βιολογικά , όπως μου είπατε , αλλά και που βάζω μια κουταλιά της σούπας ζάχαρη κάθε μέρα, το ΝΟ3 κατεβαίνει.:smt045

madfdg 20-10-08 16:28

Αυτά είναι καλά νέα;)

Aris50 12-11-08 18:48

Έχω ευχάριστα νέα να σας πω
Το Νιτρατε είναι στο 2.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας :smt035

madfdg 12-11-08 19:57

Μπράβο Αρη.Αφού τα κατάφερες πιστευω να προσέξεις ώστε να μην ξαναταλαιπωρηθεις και εσύ και το σύστημα σου;)

Aris50 30-11-08 23:35

Εχω νιτράτε λιγότερο απο 0.01


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03730 seconds with 10 queries