Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Διαρκεια ζωης δισκων .. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27122)

Nisam 28-09-08 06:44

Διαρκεια ζωης δισκων ..
 
Καλημερα, θα ηθελα να μαθω ποσο πολυ μπορουν να ζησουν οι δισκοι μεσα σε ενα ενυδρειο (οχι αγριοδισκοι) ειδη ο ενας απο τους τεσερις που εχω παει να κλεισει το πεμπτο χρονο στο ενυδρειο μου..
Υπαρχει κανεις που να εχει η να ειχε στο παρελθον δισκους και να τους κρατησε παραπολυ και αν ναι ποσο..

Αυτη η ερωτηση μου φυσικα συμπεριλαμβανετε με αριστη φροντιδα δισκων.. οποτε μην αρχισουμε τα εαν και εαν, να προυποθεσουμε στο οτι εχουνε τελεια φροντιδα.
Το λεω αυτο για να μην ξεφγουμε απο το θεμα.
Ευχαρτιστω

mikele 28-09-08 08:21

γεια σου απο μενα θα σου δωσω μια απαντηση αλλα κανε μια αναζητηση και θα βρεις παρα πολλες πληροφοριες

στη φυση ζουνε 10-12-και ισως λιγο παραπανω

σε ενα οσο το δυνατο καλο δισκοενυδρειο μπορει να φτασουν 9-10

εγω εχω ψαρια 5ετησιας και ελπιζω να συνεχισω

Τσιόνογλου Σταύρος 28-09-08 09:03

Eνα που το έδωσα στην Θεσ/νίκη πριν 4 χρονια και τον είχα και εγώ 3 δλδ σύνολο 7 χρόνια απότι μου είπε ο άνθρωπως ζεί ακόμη,έχω διαβάσει για ψάρια ενυδρείου που έζησαν μέχρι και 14 χρόνια .

chrisx 28-09-08 09:15

Mια από τα ίδια, 8 χρόνια (θεωρώντας ότι κατά την αγορά ήταν κάτω του έτους).

Nisam 28-09-08 09:26

Σωτηρης
 
ΜΜ....:roll: το 8 χρονια κατι παει να πει πιστευω να μην μου ζησει ακομα αλλα 3 (αυτον που εχω 5 ειδη) αν ζουνε 15 χρονια, τοτε θα αισθανομουν οτι ειχα 4 σκυλακια μεσα σε ενα ενυδρειο!!!:D Η ερωτηση μου ηταν καθαρα για λογους αδυναμιας... οταν βλεπω τις φατσουλες τους δεν μπορω να συνδειτοποιησω οτι θα πεθανουν γρηγορα... φυσικα οι δισκοφιλοι κατλαβαινουν απολυτα τι θελω ναπω...

Οποιοι αλλοι νομιζουν οτι εχουν δισκους για πολλα πολλα χρονια ας γραψουν και αυτη.. οσο πιο πολλοι τοσο καλυτερη και τεκμηριωμενη αποψη θα εχουμε.

mikele 28-09-08 09:59

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙς ΑΚΟΜΑ ΟΠΩς ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩς ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑς

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩς ΚΑΛΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ
ΒΓΑΛΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΑΓΧΟς ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ

ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΟΥ :p:p:p

Nisam 28-09-08 11:52

Σωτηρης
 
Ναι φιλε μου το ξερω οτι δεν ειναι καλο μονο που το σκεφτομαι, αλλα ν σου δωσω ας πουμε ενα παραδειγμα, θυμαμαι παλια που μου αρεσαν παραπολυ τα χαμστερακια! ο λογος που δεν πηρα ενα ηταν γιατι πανω απο 2,3 χρονια δεν ζουνε, αποτελεσμα= μολις πας να τα συνηθισεις η αγαπησεις πεθαινουν!! γι αυτο εχω αυτο το κολημα γενικα με την διαρκεια ζωης..
Κανεις αλλος που να εχει ακουσει η να ειχε στην κατοχη του δισκους και να τους ειχε πολλα χρονια ??

Και μια αλλη σκεψη.. ας πουμε ο Ταρεκ κατω στο λιμανι οπως και αλλα μαγαζια με Δισκους, τους πολυ μεγαλους τους δινουν μεχρι και 400 ευρω!! εχω δει και με 500 ,γιατι τους δινουν τοσο αφου ο Δισκος θα ζησει πανω κατω αλλα 2,3 χρονια ζωης ?? και καλα επειδη ειναι μεγαλος , η μηπως εχει οντως παραπανω χρονακια ?

Τσιόνογλου Σταύρος 28-09-08 12:53

To ότι ο δίσκος έχει μεγάλο μέγεθος δεν σημαίνει και υποχρεωτικά οτι είναι και υπερήλικας,σε πολλά εκτροφεία ταίζονται αρκετά και ίσως και με ορμόνες για να αναπτυχθούν γρήγορα ,ενώ εμείς τις περισσότερες φορες ταιζουμε φειδωλά .

red rubin 23-10-08 13:14

Ολα εξαρτωνται απο τις συνθηκες που ζουν τα ψαρια.Ο πρωτος μου δισκος φετος κλεινει τα 11 χρονια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01223 seconds with 10 queries