Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   δισκοι ζευγαρι,οι υπολοιποι φευγουν??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26959)

Petran22 18-09-08 02:24

δισκοι ζευγαρι,οι υπολοιποι φευγουν???
 
καλημερα παιδια.
εχω σκοπο να βαλω 4 δισκους.
εαν βγει ζευγαρι,οι υπολοιποι τι γινοντε?
γιατι αποτι εχω διαβασει,λενε οτι τους χωριζεις...
αν ναι,για ποιο λογο?
ευχαριστω.

ΧρήστοςΠ 18-09-08 04:15

4 δίσκοι είναι οριακά κατά την γνώμη μου σε ενυδρείο γιατί είναι κοπαδόψαρο .
Σε τη ενυδρείο θέλεις να τους βάλεις ?

Petran22 18-09-08 07:21

καλημερα. 420 μεικτα.
και η ερωτηση μου ειναι για ποιο λογο χωριζεται το ζευγαρι.

imichal 18-09-08 07:27

Θελεις να πετυχεις αναπαραγωγη ?

ΧρήστοςΠ 18-09-08 07:35

χωρίς παρεξήγηση ξεκινάς να ρωτάς ανάποδα . Θα έπρεπε να κάνεις ερωτήσεις ΄και να διαβάζεις για την σωστή διατήρηση των δίσκων και να αφήσεις τα ζευγαρώματα για κανά χρόνο αργότερα .

Εγώ δεν θεωρώ ότι η σηντήρηση ενώς δισκοενυδρείου είναι δύσκολη θα έλεγα μάλλον το αντίθετο αν πας σε ποιο βιοτοπικό , δηλαδή , με ξύλα και άμμο, αλλά χρειάζονται κάποια βασικά που πρέπει να ακολουθείς και σημαντικό ρόλο παίζει να έχεις σταθερές ρουτίνες στις αλλαγές νερού , τροφής κτλ .

Θα το ξαναπώ έχει πολύ υλικό το φορουμ να διαβάσεις . Ξεκίνα και μετά θα σου απαντήσουμε σε ότι απορεία έχεις ;)

Petran22 18-09-08 13:57

imichal οχι δεν θελω να πετυχω αναπαραγωγη.

imichal 18-09-08 14:05

Τότε δεν χρειαζεται να τους χωρισεις....

Petran22 18-09-08 14:12

σε ευχαριστω.
απλα νομιζα,επειδη διαβαζα στο forum που λεγαν ολοι οτι χωριζουν το ζευγαρι,οτι υπαρχει επιθετικοτητα αναμεσα στους αλλους και το ζευγαρι.
δλδ το προβλημα ειναι οτι θα τρωνε τα αυγα? για τους υπολοιπους μιλαω.

Sotiris7 18-09-08 15:34

Πράγματι το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δεις ουρίτσες.

Δεν υπάρχει επιθετικότητα λόγω αυγών. Άλλωστε μόλις σβήνεις τα φώτα το βράδυ, το επόμενο πρωί δεν θα υπάρχουν.

Το όλο θέμα του χωρισμού των γονέων είναι αν θέλεις να δεις μικρά δισκάκια να κολλάνε πάνω στους γονείς και να τα χαζεύεις να μεγαλώνουν.

Αλλιώς, άστους όπως είναι. ;)

mikele 21-09-08 19:17

4 δισκοι ενηλικοι ειναι μια χαρα για μικρο κοπαδακι αρκει να εχεις ενα ανετο ενυδρειο 250-300 χωρις αλλα ψαρια μεσα ...
κανε την αρχη και αν εχεις τις καταλληλες συνθηκες και εισαι τυχερος να βγαλεις ζευγαρακι θα δεις τι θα κανεις μετα ........:p:p:p
καλο θα ηταν να χωρισεις το ζευγαρι σε μια ζευγαρωστρα οταν με το καλο το αποκτησεις
καλη επιτυχια

Petran22 22-09-08 00:04

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

Tolis 22-09-08 00:07

Αν κι εχω πανω απο 20 χρονια να ασχοληθω με δισκους, βασιζομενος στο γενικο κανονα των κιχλιδων, αν βγει ενα ζευγαρι, οσο λιγοτεροι ειναι οι υπολοιποι, τοσο πιο πολυ θα δεχθουν την επιθετικοτητα του ζευγαριου.

ΧρήστοςΠ 22-09-08 06:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 291136)
Αν κι εχω πανω απο 20 χρονια να ασχοληθω με δισκους, βασιζομενος στο γενικο κανονα των κιχλιδων, αν βγει ενα ζευγαρι, οσο λιγοτεροι ειναι οι υπολοιποι, τοσο πιο πολυ θα δεχθουν την επιθετικοτητα του ζευγαριου.


+1000 ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01512 seconds with 10 queries