Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   εξαφάνηση fry (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26649)

noe 28-08-08 12:52

εξαφάνηση fry
 
Στο ενυδρείο μαιευτήριο που μεγαλώνω τον γόνο από τα σκαλάρια μου, μεχρι χθες το βράδυ που έσβησα τα φώτα όλα πήγαιναν καλά, ειχα ένα σμήνος από σκαλαράκια τουλάχιστον 100 καλοταισμένων ατόμων. Σήμερα το πρωί που άναψα τα φώτα δεν πίστευα στα μάτια μου, έχουν μήνει περίπου 30 σκαλαράκια.... τα υπόλοιπα που πήγανε? πτώματα δεν υπάρχουνε πουθενά....

Ενυδρείο μαιευτήριο:
*χωρητικότητα 15λτρ καθαρά.

*φίλτρανση: 1 φίλτρο σφόγκου και ένα κανονικό εσωτερικο φιλτράκι αλλα το έχω στραγκαλισει τόσο πολύ που με το ζόρι ρουφάει, ούτε καταλαβαίνεις ότι δουλευει,τα ψαρακια κολυμπάνε ανετα μπροστά στην εισοδο και εξοδο του. επιπλεον στην είσοδο του έχω βάλει μια τόσο λεπτή σίτα που είναι σχεδόν απίθανο να χωρέσει κάποιο σκαλαράκι.

*Θερμοκρασία 28 βαθμοί.

*Αερόπετρα.

*Κάτοικοι: ο γόνος των σκαλαριών που είναι free swimming εδώ και 4 μέρες και 15 σαλιγκάρια Melanoides tuberculata μεσαίου μεγέθους (1σαλιγκαρακι/λίτρο).

*Αλλαγές νερού καθε μεσημέρι και βράδυ με συφονάρισμα του βυθού ενώ η προσθήκη του φρέσκου νερού γίνεται με πολύ αργό ρυθμό, σταγόνα - σταγόνα.

*Οι μετρήσεις μου πάρα πολυ καλές... αμμωνία,νιτρώδη,νιτρικά στο μηδέν.

Αυτή η σύνθεση του μαιευτηρίου μου είναι δοκιμασμένη και απο προηγούμενη αναπαραγγωγή με την μόνη διαφορά ότι τότε είχα τα σαλιγκαρακια Helisoma nigricans . Πρώτη φορά εξαφανίζεται ο γόννος.


Λοιπόν? ποιος μπορεί να είναι ο ένοχος? τα σαλιγκάρια φάγανε τον γόνο την ώρα που κοιμότανε? μήπως κυκλοφορεί αναμεσα μας κανενα εντομο κυνηγός (δεδομένου ότι τώρα το καλοκαίρι πότρες/παραθυρα ειναι συνέχεια ανοιχτά) ? μήπως κάτι άλλο? Πιστευω ότι είναι σχεδόν απίθανο να τα ρούφιξε το φίλτρο.

smernaros 28-08-08 16:32

τα σαλιγκαρια δε φημιζονται για τις θηρευτικες τους ικανοτητες .τρεφονται ομως με νεκρη οργανικη υλη.

κατα τη γνωμη μου το πιο πιθανο ειναι να τα ρουφηξε το φιλτρο η να τα σιφοναρισες. ειτε αυτα ηταν ζωντανα ειτε νεκρα.

ειναι συνηθες να χανετε ενα μερος του γονου.αλλα εισαι βεβαιως οτι βρισκουν ευκολα τη τροφη με τοση κυκλοφορια? (φιλτρο σπογγου και φιλτρο εσωτερικο και αεροπετρα)θα τα εκλεινα κατα την ωρα του ταισματος.

netblues 28-08-08 16:49

Για ψαξε το φιλτρακι...

noe 28-08-08 17:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από smernaros (Μήνυμα 286307)
.... η να τα σιφοναρισες. ειτε αυτα ηταν ζωντανα ειτε νεκρα.....

ειναι συνηθες να χανετε ενα μερος του γονου.αλλα εισαι βεβαιως οτι βρισκουν ευκολα τη τροφη με τοση κυκλοφορια? (φιλτρο σπογγου και φιλτρο εσωτερικο και αεροπετρα)θα τα εκλεινα κατα την ωρα του ταισματος.

Την ώρα του ταίσματος κλείνουν τα πάντα. τα ψαρακια ειναι καλοταισμένα.
σιφωνάρισμα δεν μεσολάβησε απο χθες το βράδυ όταν έσβηνα τα φώτα και τα ψαράκια ήταν περίπου 100 μεχρι σήμερα το πρωί που άναψα τα φώτα.

έψαξα το φιλτράκι, ήθελα να το αποφύγω γιατί θα έφερνα μεγάλη ανακατωσούρα και αναστάτωση αλλα τελικά το έψαξα. δεν βρήκα τπτ το ενοχοποιητηκό πέρα από ένα νεκρό σκαλαρακι κολιμενο στη σήτα που έχω τοποθετήσει πρην την εισαγωγή. αυτό πηθανότατα ήταν νεκρό απο πριν, και έτσι κατέληξε στην σήτα του φίλτρου.

mpampis 1969 28-08-08 17:46

To πιο πιθανο ειναι να πεθαναν για καποιο λογο και τα σαλιγκαρια να εξαφανισαν τα ιχνη.:confused:

Tolis 28-08-08 19:14

Αν εχει χαλικι κατω ειναι πολυ ευκολο να μην ξεχωριζεις τα νεκρα μωρα. Μετρα για αμμωνια καλου κακου.

noe 28-08-08 19:22

Δεν υπάρχει χαλίκι κάτω, είναι σκέτο γυαλί και φροντίζω να κρατάω τον βυθό καθαρό απο οποιαδήποτε ακαθαρσία. μάλλον η ποιο λογική απαντηση είναι οτι κατα τη διάρκεια της νύχτας οι σαλίγκαροι φρόντησαν να εξαφανήσουν τα πτώματα... δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.. κρίμα πάντως.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01329 seconds with 10 queries