Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   φυτά από το ΙΚΕΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24977)

norma 13-05-08 22:08

φυτά από το ΙΚΕΑ
 
γεια σας! έχω μια ερώτηση. αγόρασα σήμερα κάποια φυτά από το ΙΚΕΑ τησ Αθήνας. Φαίνονταν υγειέστατα αλλά δεν ξέρω τι φυτά είναι. τέλοσπάντων, βγάζοντάς τα από τα γλαστράκια διαπίστωσα πως δεν είχαν ρίζες. έχει πάρει κανείς φυτά από ΙΚΕΑ; αναρωτιέμαι αν θα μου επιζήσουν. υπάρχει κανείς που να έχει ανάλογη εμπειρία; ευχαριστώ προκαταβολικά...

Πάνος 13-05-08 22:11

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....1+%E9%EA%E5%E1
για να παρεις μια ιδεα...τσεκαρε αν ειναι υδροβια....αυτα που πηρα αφου τα αλλαξα...πανε πολυ καλα...

lousfakos 13-05-08 22:13

Σήμερα είδα τα αντίστοιχα της Θεσσαλονίκη αλλα δεν μου γέμισαν το μάτι.Έχει και κάπου αλλού thread για τα φυτά του ΙΚΕΑ.Ψαξ'το...;)

norma 13-05-08 22:18

σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. υδρόβια είναι, έτσι έλεγε τουλάχιστον. ήταν σε πλαστικά ποτήρια γεμάτα με νερό.
-------------------------
αναπτύσσοναι κανονικά, δηλαδή;

Πάνος 13-05-08 22:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από norma (Μήνυμα 261891)
σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. υδρόβια είναι, έτσι έλεγε τουλάχιστον. ήταν σε πλαστικά ποτήρια γεμάτα με νερό.
-------------------------
αναπτύσσοναι κανονικά, δηλαδή;

το τι ελεγε δεν εχει καμια σχεση..και μενα για ενυδρειο λεγανε..και σε ποτηρι με νερο ητανε...ολα το ιδιο λενε...το θεμα ειναι να μπορεις να αναγνωρισεις το φυτο ωστε να εισαι σιγουρη αν κανει για ενυδρειο η οχι...δες στο www.tropica.com τον καταλογο με τα φυτα να δεις αν μπορεις να τα αναγνωρισεις

strinzis 13-05-08 22:30

Τα ιδια φυτα εχω παρει και εγω απο το PRAKTIKER!Ο κολλητος μου ειναι γεωπονος και δουλευει στην εταιρια που προμηθευει στην Ελλαδα,με αυτα τα φυτα, τα μεγαλα super market και οχι μονο!Τα συγκεκριμενα φυτα ΔΕΝ ειναι ολα υδροβια!Καποια ειναι υδροβια και καποια υδροφιλα!Παντως οσα κανουν για ενυδρεο,τουλαχιστον στο δικο μου, τα πανε πολυ καλα!!

norma 13-05-08 22:31

τώρα σωθήκαμε...είμαι εντελώς άσχετη για να τα αναγνωρίσω. στον κατάλογο της tropica που κοίταξα βρήκα κάποια που έμοιαζαν. πάντως εσένα σου αναπτύσσονται παρόλο που δεν είχαν ρίζα;

lousfakos 13-05-08 22:32

Λογικά θα συμπεριφέρονται σαν κλαδέματα...Αφού στην τελική αυτο είναι...:)

Πάνος 13-05-08 22:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από norma (Μήνυμα 261904)
τώρα σωθήκαμε...είμαι εντελώς άσχετη για να τα αναγνωρίσω. στον κατάλογο της tropica που κοίταξα βρήκα κάποια που έμοιαζαν. πάντως εσένα σου αναπτύσσονται παρόλο που δεν είχαν ρίζα;

ναι βεβαια...τα λεγομενα stem plants..δηλαδη με μισχο φυτα...ετσι πολλαπλασιαζονται.....κοβεις ενα κομματι και χωρις ριζα το φυτευεις και αυτο αναπτυσσεται...

strinzis 13-05-08 22:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από norma (Μήνυμα 261904)
τώρα σωθήκαμε...είμαι εντελώς άσχετη για να τα αναγνωρίσω. στον κατάλογο της tropica που κοίταξα βρήκα κάποια που έμοιαζαν. πάντως εσένα σου αναπτύσσονται παρόλο που δεν είχαν ρίζα;

Μια χαρα! πριν το βαλω στο ενυδρειο το αναγνωρισα στο site της tropica(Ludwigia repens αν θυμαμαι καλα ηταν το ενα)!Το οτι δεν εχει ριζες δεν παιζει ρολο! οπως εγραψαν τα παιδια ειναι σαν κλαδεματα κυριως απο stem plants!

norma 13-05-08 22:40

σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

Πάνος 13-05-08 22:46

καλη επιτυχια με τα φυτα σου...

norma 13-05-08 22:49

ευχαριστώ...

strinzis 13-05-08 22:55

Μπορεις να κανεις ενα μικρο πειραμα, αν δεν βιαζεσαι να τα βαλεις στο ενυδρειο σου, για να δεις ποιο ειναι υδροβιο και πιο υδροφιλο! Τα αφηνεις μεσα στο κυπελακι που τα αγορασες με το καπακι ανοιχτο.το νερο να καλυπτει το μισο φυτο και το αλλο μισο να ειναι εκτος νερου.Τα αφηνεις σε ενα χωρο με φως αλλα χωρις να τα χτυπαει απευθειας ο ηλιος και παρατηρησε τα.Αν τα φυλλα που ειναι μεσα στο νερο αρχιζουν να σαπιζουν ενω τα φυλλα που βρισκονται εξω απο το νερο εχουν ζωντανεψει, τοτε ειναι υδροφιλο και δεν κανει σιγουρα για το ενυδρειο!Αν συμβει το αντιθετο τοτε ειναι υδροβιο!Αν μπορεσω θα ανεβασω μια φοτο ενος τετοιου φυτου.

norma 13-05-08 23:05

τώρα...τα φύτεψα ήδη. θα δείξει η πορεία τους

strinzis 13-05-08 23:09

Καλη τυχη!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01854 seconds with 10 queries