Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Αυγα απο ancistrus sp3. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24594)

maikl 24-04-08 22:27

Αυγα απο ancistrus sp3.
 
1 Συνημμένο(α)
-Τελικα ολα εδω θα συμβουν....
Σημερα και ενω αποφασισα να κανω καποιες αλλαγες στο λουκ του ενυδρειου μου και καθως σηκωσα μια ριζα μοπανι με σκοπο να την αλλαξω θεση,ειδα ενα "τσαμπι" να το πω? απο κιτρινα αυγα κολλημενα κατω απο τη ριζα..:p
Μαλιστα αρχικα δε τα ειχα δει και γελουσα με τον ancisrtus που παρεμενε πανω στο ξυλο κολλημενος και μαλιστα οσο εβγαζα το ξυλο πανω απο την επιφανεια αυτος τοσο προχωρουσε οσο να βρισκεται κατω απο την επιφανεια του νερου...:D
Η φωτο δεν ειναι καθαρη αφου υπηρχε ενας γενικοτερος χαμος απο την ανακατωσουρα που ειχα δημιουργησει νωριτερα με τις μετακομισεις φυτων,κλαδεματα κ.λ.π

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 24-04-08 22:38

:smt041:smt041:smt041

alan boy 25-04-08 09:25

Mηπως να παιζες κανα λοττο??????????

μια οτοκυκλοι μια αυτα τι γινεται...............

maikl 25-04-08 13:45

-Τι να πω....μαλλον θα παω να παιξω :D

-Τωρα επι της ουσιας...επειδη για να ζησουν μαλλον χλομο το βλεπω,τι να κανω?Υπαρχει 25λιτρο πλαστικο (απο ΙΚΕΑ).Επισης αεραντλια,αεροφιλτρο θερμοστατης,μικρο εσ.φιλτρακι και φυσικα μια μικρη εμπειρια απο γεννες απο corrys...
-Να το προχωρησω ή να τα αφησω ως εχουν κι οτι γινει?

dalex 25-04-08 19:37

Από δικιά εμπειρία (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6681 ) θα σου πω ότι δεν είναι καθόλου δύσκολο να σου ζήσουν.
Εγώ έχω μεγαλώσει αρκετές γέννες χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία.
Θα σου πρότεινα να τα αφήσεις εκεί που είναι μέχρι να εκκολαφθούν και μετά ακόμα για τις 4-5 πρώτες μέρες.
Μετά όταν πλέον θα έχουν σχηματιστεί κανονικά ψαράκια και έχουν ανάγκη από τροφή πιάστα με κάποιον τρόπο και ή βάλτα σε μια γεννήστρα από διχτάκι ή καλύτερα αν έχεις στρωμένο φίλτρο για το 25λιτρο βάλτα εκεί.
Ότι άλλη απορία έχεις μπορώ να σε βοηθήσω.

maikl 25-04-08 20:06

.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dalex (Μήνυμα 257236)
(http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6681 )
Το διαβασα...:confused:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dalex (Μήνυμα 257236)
Μετά όταν πλέον θα έχουν σχηματιστεί κανονικά ψαράκια και έχουν ανάγκη από τροφή πιάστα με κάποιον τρόπο και ή βάλτα σε μια γεννήστρα από διχτάκι ή καλύτερα αν έχεις στρωμένο φίλτρο για το 25λιτρο βάλτα εκεί.
Ότι άλλη απορία έχεις μπορώ να σε βοηθήσω.



-Το ενυδρειο μου ειναι πυκνοφυτεμενο αρα για να τα πιασω μαλλον θα πρεπει να γινει χαλασμος.Επισης μεσα "κυκλοφορουν" 4 σκαλαρια (2 ζευγαρια) τα οποια δε νομιζω να χαριστουν στα ancistrus και αρα μαμ!!
-Μαλλον θα παρω το μοπανι μαζι με τ'αυγα και θα τα βαλω στο 25λιτρο...βεβαια επειδη υπαρχει και η γεννηστρα-τουλι σκεφτομαι να βαλω μονο τα αυγα εκει και να μη μπλεκω με πλαστικα ενυδρεια,εξοπλισμους,καλωδια κ.λ.π
Πολυ αποφασιστικος δεν ειμαι?


dalex 25-04-08 20:44

Είπα ότι είναι καλύτερο να εκκολαφθούν πρώτα στο ενυδρείο γιατί τα αυγά χρειάζονται καλό αερισμό κάτι που το αναλαμβάνει ο πατέρας.
Τις πρώτες μέρες που θα βγουν από το αυγό δεν απομακρύνονται καθόλου από την ρίζα γι αυτό λέω ότι θα είναι εύκολο να τα πιάσεις.
Γι αυτό επίσης αν πάρεις τα αυγά είναι καλύτερο να τα βάλεις στο 25αρι γιατί εκεί με φίλτρο θα μπορεί να υπάρχει κυκλοφορία.
Για το αν θα γίνουν τροφή για τα σκαλάρια δεν ξέρω γιατί δεν έχω μεγάλα ψάρια στο ενυδρείο.
Ας απαντήσει σ΄ αυτό κάποιος που να γνωρίζει.

maikl 25-04-08 22:00

-Ξεκινησα λοιπον να ετοιμαζω το 25αρι.Εβαλα νερο απο το "μητρικο" ενυδρειο αφου το απογευμα ειχα κανει την προγραματισμενη αλλαγη σ'αυτο,τοποθετησα το θερμοστατη (στους 26οC-οσο και στο μεγαλο ενυδρειο) ,συνδεσα ενα ταφ στην αεραντλια για να εχω δυο παροχες ,μια στο αεροφιλτρο και μια σε μια αεροπετρα για εξτρα αναταραξη της επιφανειας-οξυγονωση εριξα και 3 σταγονες Sera Fistamin και....

....τα αυγα ειχαν σκασει!!!!
-Σηκωνοντας τη ριζα -ο μπαμπας κολλημενος πανω της-διαπιστωσα οτι δεν ηταν μονος του αλλα ειχε παρεα...:pΚαμια 40αρια μικρα κιτρινα σα σκουλικια ηταν κολλημενα στη ριζα με τις ουριτσες να κουνιουνται περα-δωθε σαν τρελες...:smt020
-Οποτε τωρα τι κανουμε?Το 25αρι θα το εχω σταντ-μπαι να δουλευει,το ζητημα ειναι ομως ποτε και πως θα πιασω τα μικρα?:(

dalex 26-04-08 02:05

Αφού όπως λες τα μικρά είναι κολλημένα πάνω στη ρίζα πάρε ένα πλαστικό
δοχείο σήκωσε σιγά σιγά τη ρίζα για να μην φύγουν και βάλε το δοχείο
μέσα στο ενυδρείο κάτω από τη ρίζα και βάλε τη ρίζα μαζί με τα μικρά μέσα στο δοχείο.
Βγάλε και τα δυο μαζί έξω από το νερό και κούνα τη ρίζα για να φύγουν από πάνω τα μικρά μέσα στο δοχείο.
Σε μένα έχει πιάσει και σχεδόν όλα τα μικρά έχουν μείνει επάνω.
Προσοχή μόνο το πλαστικό να μην έχει πλυθεί με απορρυπαντικό.

maikl 26-04-08 06:26

-Dalex ευχαριστω για την βοηθεια αλλα και τις ιδεες σου...;)

-Πες μου ομως τι να ταιζω τα μικρα ωστε να αναπτυχθουν χωρις προβληματα?Διαβασα για αγγουρακι και για βρασμενο κολοκυθι, ισχυει?
Τι αλλο μπορω να ταισω?Απο ετοιμες τροφες εχω δυο Tetramin junior και sera micron...κανουν?

dalex 27-04-08 00:30

Το καλύτερο είναι ένα κομματάκι αγγούρι.
Για τον πρώτο καιρό είναι ότι πρέπει.
Ακόμα καλύτερα αν το εναλλάσσεις και με άλλα λαχανικά όπως κολοκύθι.
Όχι βρασμένο παρά μόνο για 1-2 λεπτά.
Δεν χρειάζεται να τους δίνεις τίποτα άλλο από έτοιμη τροφή.
Μετά όταν μεγαλώσουν λίγο θα αρχίσεις να τους δίνεις 1-2
φορές την εβδομάδα ότι ταμπλέτες έδινες και στους γονείς.

mikele 28-04-08 08:42

θα μας βαλεις και καμια φωτο να χαζεψουμε λιγο.......!!!!!!!!!!!!!!!!
:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

maikl 28-04-08 09:10

5 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 257545)
θα μας βαλεις και καμια φωτο να χαζεψουμε λιγο.......!!!!!!!!!!!!!!!!
:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

-Κατι πρεπει να κανω με το θεμα φωτογραφια...

mikele 28-04-08 09:34

συγχαρητηρια και παλι .........!!!!!!!!!!!!
αν σου μεινουν κανα δυο θα μπορουσες να μου δωσεις........?????

maikl 28-04-08 13:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 257550)
συγχαρητηρια και παλι .........!!!!!!!!!!!!
αν σου μεινουν κανα δυο θα μπορουσες να μου δωσεις........?????

-Σιγουρα γιατι οχι...;)(φτανει να τα καταφερουν...)

maikl 03-05-08 17:47

-Παμε καλα...καμια 55 (τοσα μετρησα) τελικα δειχνουν να τα καταφερνουν...

http://www.youtube.com/watch?v=bkfIFob1SsA

mikele 03-05-08 18:01

:smt038:smt038:smt038:smt038

Kostas G. 06-05-08 18:30

Συγχαρητήρια για την αναπαραγωγή lmaikl:)
Να σου ζήσουν!!!!;)
Ο φίλος Dalex μια χαρά στα είπε!;)
Μια σημείωση μόνο σχετικά με το βράσιμο,δεν υπάρχει καμμία ανάγκη για κάτι τέτοιο...Τα μωρά Ancistrus είναι ικανά να φάνε ωμά λαχανικά από τη στιγμή που τελειώνουν τον σάκο της λεκίθου κιόλας;)

Πάνος 06-05-08 21:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lmaikl (Μήνυμα 257562)
-Σιγουρα γιατι οχι...;)(φτανει να τα καταφερουν...)

ευχομαι να ζησουν τα μωρα σου...γιατι θα ηθελα να σου αγορασω μερικα....εδω και καιρο ψαχνω και δε βρισκω...αλλα το κυριοτερο αρχισα να παιρνω ψαρια απο αναπαραγωγες σε χομπιστες...(προηγηθηκαν κορυ κι ελπιζω να ακολουθησουν και τα ανκιστρους σου...)

maikl 31-05-08 14:20

-ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ
Το πρωι βρηκα 34 μικρα ψοφια και πριν απο λιγο μαζεψα τα τελευταια 17....:smt022:smt022 Μονο ενα ζει κι αυτο το εβγαλα και το εβαλα σε αλλο ενυδρειο.
Δε ξερω τι πηγε λαθος...ισως η θερμοκρασια που εφτασε στους 30?Τι αλλο ρε γ@μ...!!!

:smt102

Ολα πηγαινανε ρολοι και μεσα σε μια βραδια η καταστροφη...
-Μεσα στο 35λιτρο υπαρχει-μεγαλωνει και ενα μικρουλι μισο ποντο δεν ειναι,δε ξερω τι ψαρι ειναι (ειναι μικρο γιανα καταλαβει κανεις τι ειναι)...ή σκαλαρακι απο αυγο που μεταφερθηκε με τα κλαδεματα που εχω μεσα στο 35λιτρο ή πλατυ (αυτα τα δυο ειδη ειχανε γεννησει τις ιδιες μερες με τα sp3...).
-Κριμα και υπολογιζα να τα μοιρασω ετσι καθ'οτι ηταν η πρωτη γεννα για να μου παει καλα..:smt009

alan boy 31-05-08 14:50

γιατι ρε μιχαλη???
κριμα..........

υ.γ.μολις γεμισα το ενυδρειο....
δεν χανει......
ακομα.......

maikl 31-05-08 15:05

-Μολις πηρα μετρηση pH > 7,6 (τοσο μετραει ΑPI) :smt009

steady 31-05-08 19:20

στο ενυδρειο ποσο ειχες?ανεβηκε αποτομα δηλαδη?οντως η θερμοκρασια ειναι ενα θεματακι αλλα ποσο μεγεθος ειχαν?μηπως εγινε με αμμωνια τιποτα?τοσο μαζικος θανατος ....

maikl 31-05-08 19:44

-Εχθες εκανα την καθιερωμενη αλλαγη(καθε 2η μερα).Ταισα ως συνηθως χωρις να αλλαξει κατι παρα μονο οταν διαπιστωσα αργα το απογευμα την θερμοκρασια στους 29 με 30 αποφασισα να βαλω αεραντλια...
-Να ναι αυτο το λαθος?(ανεβασε το pH?)
-Τα μικρα ηταν πανω απο 1 εκ.μηκος(12-15mm).
Επισης κατι που τωρα σκεφτομαι-δε ξερω αν παιζει ρολο- δεν εβαλα Fistamin στην χθεσινη αλλαγη(οχι οτι ειναι απαραιτητο,αλλα εγω εβαζα σε καθε αλλαγη μου και ολα πηγαιναν καλα)
-Παντως μολις βρηκα τα πρωτα 34 μικρα σημερα το πρωι τα απομακρυνα και εκανα αλλη μια αλλαγη προσπαθωντας ετσι να βελτιωσω το"κακο" μετρωντας περι τα 17-18 μικρα τα οποια ζουσαν ακομη να ειναι σε καλη κατασταση-δεν εδειχνε οτι κατι συνεβαινε...Αυτο κατα τις 8 το πρωι.
Κτα τις 2 το μεσημερι δεν υπηρχε τιποτα παρα μονο τα μικρα "κοκκαλωμενα" πολλα απο τα οποια εδειχναν λες και ηταν ζωντανα ακομη(με τα χρωματα τους) κι οχι εκεινο το χλωμο του νεκρου ψαριου..

steady 31-05-08 20:18

εχω την εντυπωση οτι κατι αλλο εγινε στο 1+cm δεν ειναι και τοσο τοσο ευαισθητα πια ανκιστους ειναι και νταχει να χανες αρκετα αλλα ολα μαζι?καποιος εξωτερικος παραγοντας πιστευω ειναι

παντως δεν εχει ξαναγεννησει το ζευγαρακι?εγω θα τα αφηνα με τους γονεις ο πατερας φυλαει καλα τα μικρα και με πικνη βλαστηση καποια θα επιζουσαν τα ποιο δυνατα και θα αναπτυσονταν πολυ καλυτερα αποτι και τα 50 μαζι σε 35 λιτρα για να μεγαλωσεις τοσα ηθελες αρκετα λιτρα

maikl 31-05-08 20:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 268567)
εχω την εντυπωση οτι κατι αλλο εγινε στο 1+cm δεν ειναι και τοσο τοσο ευαισθητα πια ανκιστους ειναι και νταχει να χανες αρκετα αλλα ολα μαζι?καποιος εξωτερικος παραγοντας πιστευω ειναι

παντως δεν εχει ξαναγεννησει το ζευγαρακι?εγω θα τα αφηνα με τους γονεις ο πατερας φυλαει καλα τα μικρα και με πικνη βλαστηση καποια θα επιζουσαν τα ποιο δυνατα και θα αναπτυσονταν πολυ καλυτερα αποτι και τα 50 μαζι σε 35 λιτρα για να μεγαλωσεις τοσα ηθελες αρκετα λιτρα

-Και γω ετσι νομιζα οτι τα καταφεραν...
και ναι το ζευγαρι ειχε κι αλλη γεννα μεσα στη κουφαλα που εχει η ριζα αλλα απο τα πιτσιρικια δεν εχω δει παρα μονο ενα το οποιο βρισκετε πανω στοσπρευ-μπαρ εδω και κανα διωρο αλλα δε ξερω πως θα την "κανει" σωο απο κει....
-Την επομενη εβδομαδα θα μετακομιζαν στο 125 λιτρο πουχω...παντα κατι γινετε και στο τσακ πανε ολα στραφι-ισα που δε προλαβα...

steady 31-05-08 20:58

μην ανησυχεις σιγουρα θα σε λιγο θα χεις αρκετα μικρα εστω και 4-5 να επιβιωνουν απο καθε γεννα σε μερικους μηνες θα γινεται το ελα να δεις και αμα εχεις αρκετα φυτα και ριζες πιστευω θα την βγαλουν;)

καμια φοτο απο το σημειο που γεννανε αμα ειχες θα θελα να δω!!!

maikl 31-05-08 21:38

4 Συνημμένο(α)
-Ειναι μια ριζα μοπανι με κουφαλα (διαμπερη).Εκει γενναει η θυληκια και μεγαλωνει τα μικρα ο αρσενικος;)

steady 31-05-08 23:06

ωραιος εχω και γω ενα ζευγαρακι που αρχιζει τωρα τα πρωτα του παιχνιδακια και προσπαθω να του ετοιμασω το τοπιο λιγακι;)

mikele 06-06-08 09:45

λυπαμαι πολυ για τις απωλειες μιχαλη....ετσι λενε και εμενα επι της ευκαιριας...........
τελικα τα αγκιστρους δεν ειναι τοσο ευαισθητα οσο λενε ....ειχα και εγω 4 οπου τα μεγαλωσα απο 1 εκατοστο και ξαφνικα μετα απο καιρο οπου ειχαν μεγαλωσει και ειχαν ξεφυγει κινδυνων ψωφησαν ολα μαζι.......:(:(:(
-------------------------
τωρα το προσεξα.......το αλπινο ρεινμπο σαρκ την εκανε την ζημια .............:(:(:(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02346 seconds with 10 queries