Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Πότε επιτέλους;;; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24310)

pantelis51 10-04-08 22:14

Πότε επιτέλους;;;
 
Θα ήθελα να ρωτήσω πως καταλαβαίνουμε ότι ένα guppy είναι έγκυος και πόσο καιρό διαρκεί η εγκυμοσύνη τους.

Έχω τέτοια ψαράκια εδώ και πολλούς μήνες και μέχρι στιγμής δεν έχω δει ούτε ένα μικρό! zw

xontros 10-04-08 22:20

Υπομονή, και όλα θα γίνουν.. Δεν υπάρχει περίπτωση.. Θέλει προσπάθεια για να μή σου γεννήσουν.. Δεν έχεις ακούσει που λένε ότι για να γεννήσουν τα γκαπάκια το μόνο που θέλουνε είναι ..νερό? :D

Υποθέτω κατ'αρχήν ότι έχεις μάθει να ξεχωρίζεις τα αρσενικά από τα θηλυκά, ε? Το ότι μία θηλυκιά είναι έγκυος, φαίνεται κατ'αρχήν από την πολύ φουσκωμένη κοιλιά της, και επί πλέον από ένα μαύρο σημάδι που σχηματίζεται, στην κοιλίτσα της, και προς τα κάτω-πίσω.. Κάνοντας μια αναζήτηση στο forum θα βρεις και φωτο..

pantelis51 10-04-08 22:25

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι ξεχωρίζω αρσενικά από θηλυκά. Το θέμα είναι πως τα θηλυκά μου έχουνε και κοιλιά και βούλα όμως ακόμα δεν έχω δει ούτε ένα ψαράκι!

Πόσο καιρό κάνουνε για να γεννήσουνε; Λίγο ακόμα και θα τα βάλω σε γεννήστρα.

xontros 10-04-08 22:30

Κατ'αρχήν, για τις γεννήστρες, διάβασε εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22360

Όσο για το πότε, υπόμονη θα πω και πάλι.. Κι εμένα η γκαπίνα μου άργησε πολύ να γεννήσει.. Κανα δίμηνο ίσως από τότε που την έβαλα στο ενυδρείο, ίσως και περισσότερο.. Και έβλεπα την κοιλιά της φουσκωμένη, και έλεγα θα σκάσει! Η χαρά όμως είναι απερίγραπτη.. Πού να την πετύχεις να γεννάει και live! Να, ρίξε μια ματιά να δεις πώς έκανα εγώ όταν γέμισε ξαφνικά το ενυδρείο με μωράκια:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23415
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24092
Στην κατηγορία ζωοτόκα, θα διαβάσεις και άλλους αντίστοιχους πανευτυχείς χαζομπαμπάδες!

aaaooll 11-04-08 10:17

επισεις τι αλλα ψαρια εχεις μεσα? υπαρχει περιπτωση να τρωνε τα μικρα αν δεν εχουν καπου να κρυφτουν...

Celda 11-04-08 21:02

σε πόσα λίτρα ειναι τα γκάπυ σου;
και, τι κρυψώνες εχεις;

pantelis51 11-04-08 22:14

Σε 70 λίτρα.

Έχω κάτι φυτά και μια "σπηλιά".

Τελικά πόσο καιρό κάνουνε για να γεννήσουνε; Βλέπω το ένα θυληκό σήμερα άρχισε να βολτάρει στα κάτω ρεύματα μακριά από τα άλλα, σαν να ψάχνει να φάει....

Tolis 11-04-08 22:42

Γυρω στις 25 με 30 μερες την πρωτη φορα που θα γονιμοποιηθουν, πιο συχνα κατοπιν.
Δεν μας ειπες αν και τι αλλα ειδη εχεις μεσα.

pantelis51 12-04-08 13:25

Λοιπόν είμαι πολύ εκνευρισμένος.

Σήμερα βρήκα το ένα θηλυκό ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ του γλύφτη!!! Το είχε μαγκώσει κοντά στο φίλτρο και ρουφούσε τη κοιλιά του. Δεν το πρόλαβα….

Ο γλύφτης είναι πλακόστομος (ελπίζω να το γράφω σωστά) και μέχρι στιγμής δεν είχε δείξει τη παραμικρή ένδειξη βίας, πλην ζήλιας και αντιπάθειας σε ένα πάρα πολύ μικρό γλύφτη του είδους του που του το ‘βαλα για παρέα και αυτό κατά καιρούς το κυνηγάει.

Πέρα από αυτά έχω και 2 «ινδιανάκια».

Ευχαριστώ Tolis που προσδιόρισες το χρονικό διάστημα

halvas69 12-04-08 13:35

Να το έπιασε ο "γλύφτης" για να το φάει είναι σχεδόν απίστευτο.
Κατά πάσα περίπτωση θα είχε πεθάνει από πριν, οπότε και κάνει αυτό που ξέρει άμα βρεί κάτι πεθαμένο.

pantelis51 12-04-08 13:55

Τι να πω δεν ξέρω. zw

Α, ξέχασα να αναφέρω πως το πρωί αυτό το "μαύρο" που είχε το άλλο ψαράκι στη κοιλιά του εξαφανίστηκε! Να υποθέσω πως γέννησε και κέρασε μεζεδάκια στα υπόλοιπα;; Δεν βλέπω τίποτα πάντως!

KOKOBAS 24-04-08 07:40

Όταν γεννήσει η γκαπίνα σου, λογικά θα προλάβεις να δεις τα μικρά για μια-δυο μέρες, ακόμα και εάν τελικά δε σου ζήσουνε και τα φάνε τα άλλα ψάρια του ενυδρείου σου. Είναι πολύ δύσκολο να μη σου γεννήσουν!!! Επίσης καλό θα ήταν να προσέξεις την αναλογία σου. Γενικά 1 αρσενικό 2 θηλυκά ή ακόμα καλύτερα 3. Εμένα επειδή από τις τελευταίες γέννες επιβιώσαν μόνο αρσενικά, έχω αναλογία 1 προς 1 και για αυτό το λόγο έχουν μειωθεί οι γέννες μου+ ότι είναι μικρά ακόμα τα αρσενικά μου. Ο πλακόστομος αποκλείεται να επιτίθεται στα γκαπάκια. Στο δικό μου ενυδρείο ένα γκαπάκι ήταν ψιλοάρρωστο και δε τη "πάλευε" πολύ. Μια μέρα είδα όλα τα ψάρια από corydoras μέχρι και άλλα γκάπι να το τσιμπάνε και να το τρώνε. Ψάχνοντας στο forum, είχα βρεί ότι πολλές φορές, όταν ένα ψάρι είναι ετοιμοθάνατο, τα άλλα το τρώνε. Ετσι αποφάσισα να τα αφήσω να το φάνε, γιατί αυτή είναι η φυσιολογική τους λειτουργία και το επόμενο πρωί, μάζεψα ότι είχε απομείνει.Γενικά υπομονή!!

pantelis51 29-04-08 14:19

Το είδα το όνειρο χθες το βράδυ και πριν από λίγο το γκάπι άρχισε να γενάει!

Όμως όλα πέσανε στο πάτο. Υπάρχει περίπτωση να ξυπνήσουν; Είναι πάρα πολλά αλλά ασάλευτα....

PascM 29-04-08 20:53

Λογικά μέχρι τώρα τα περισσότερα αν όχι όλα θα σαλεύουν!! :)

pantelis51 29-04-08 21:17

Παιδιά μέχρι και τώρα γεννάει αλλά ΚΑΝΕΝΑ δεν σαλεύει.

Θα ζωντανέψουν;;;; Υπάρχουνε πάνω από 30 στο πάτο...

PascM 29-04-08 21:22

Δύσκολο πλέον! Αν δεν ζωντανέψαν σχεδόν αμέσως μετά την γέννα τότε έχουμε ατυχή αναπαραγωγή.

pantelis51 29-04-08 22:13

Τι να πω. Τι γκαντεμιά είναι αυτή!

Celda 29-04-08 22:22

Έγινε κατι για να στρεσσάρει το θηλυκό; Άλλαξες κάτι στο ενυδρείο σου;;; περίεργο και τα 30 να μην σαλεύουν, όπως λες....:smt120

pantelis51 30-04-08 00:41

Έχει αρχίσει και τα τρώει zw

Όχι δεν άλλαξα τίποτα. Ίσα ίσα που το φροντίζω πολύ καλά.

Τι να πω. Δεν θα γίνω ποτέ μπαμπάς :smt120

PascM 30-04-08 02:23

Μια χαρά θα γίνεις και μάλιστα σύντομα!
Έχει αρχίσει και τρώει ποια ? Τα νεκρά?

pantelis51 30-04-08 17:34

Ναι τα νεκρά. :smt084

Τώρα πότε θα ξαναγεννήσει; Σε 3 εβδομάδες;

Celda 30-04-08 17:48

λογικά ναι, αλλά πρέπει να προσέξεις εάν συμβεί πάλι το ίδιο...εάν συμβεί, κάτι φταίει :confused:

περιέγραψε μας λίγο το ενυδρείο σου, ψάρια κ μετρήσεις...

pantelis51 15-05-08 23:02

Έχω παρατηρήσει πως τις 2 τελευταίες μέρες το συγκεκριμένο ψαράκι που γέννησε τα νεκρά στέκεται στην επιφάνεια κοντά στο φίλτρο και δεν κουνιέται και πολύ.

Δεδομένου του ότι έχουνε περάσει 17 μέρες από την αποτυχημένη γέννα, λέτε να ήρθε η... ώρα της δεύτερης και ελπίζω επιτυχημένης;;

Celda 15-05-08 23:23

την βλεπεις φουσκωμένη;;;

μπορείς να βγάλεις μια φωτο, να δουμε μπας κ συμβαίνει τπτ άλλο;;;

κ αν μπορείς κ τις τωρινές σου μετρήσεις...

φιλικά,

pantelis51 15-05-08 23:31

Μετρήσεις δεν έχω το κουράγιο να κάνω τώρα εξαιτίας κούρασης. Πάντως η κοιλιά της είναι φουσκωμένη, τετραγωνισμένη, και μπορώ να δω τα μικρά.

Είναι ένα αρσενικό από πίσω της και την ενοχλεί. Φοβάμαι πως ότι βγάζει (αν βγάλει) θα τα κάνει μαμ. Μήπως να το έβαζα σε μια γυάλα; (το αρσενικό)

Celda 15-05-08 23:44

Μετρησεις κ αυριο, δεν ειναι τόσο επειγον...

όσο για τη γυαλα, εγω θα σου έλεγα οχι...
πόσα ακομα θηλυκά εχεις;;;

θα σου προτεινα επίσης να αυξησεις τις κρυψώνες σου...δλδ το κερατόφυλλο που ειναι σίγουρη κρυψωνα, για τα μικρά...ή java moss

τα δικα μου, κρύβονταν κ στην egeria densa :rolleyes: - γενικά, θελει φυτά...

καλή επιτυχία

xontros 16-05-08 12:35

Εύχομαι κι εγώ με το καλό!

Κι εμένα, όταν γένναγε η θυληκιά, είχε έναν αρσενικό διαρκώς να την "πρήζει" (γιατί άραγε?).. Τσαντιζόταν αυτή, τον κηνύγαγε, μαζεύοταν αυτός, την άφηνε για λίγο στην ησυχία της, έβρισκε εκείνη κάποιο ήσυχο μέρος, κρυβόταν εκεί, γεννούσε δυο-τρία μικρά (τα οποία όμως κολυμπούσαν κατευθείαν, πολύ σβέλτα, σα διαολεμένα, και έβρισκαν επί τόπου μέρος να κρυφτούν!).. Μετά ξαναέκανε μια βόλτα στο ενυδρείο, την ξαναέβρισκε ο αρσενικός, την εκνεύριζε πάλι λίγο, και πάλι τα ίδια (την τελευταία φορά είδα στο ενυδρείο πάνω από 10 μικρά νεογέννητα).. Τελικά, φαίνεται πως κρυψώνες δε θέλουνε μόνο τα μικρά, αλλά πρέπει και η μαμά γκαπίνα να βρει κάποιο ήσυχο μέρος να γεννήσει..

pantelis51 16-05-08 15:37

Μακάρι να δω κι εγώ, κι ας είναι μόνο 1. :D

Σπύρος Μ 20-05-08 12:16

Μπορείς να προσθέσεις ακόμα 1 θυληκιά για να έχεις ακόμα μεγαλύτερη επυτιχία.

pantelis51 26-05-08 22:59

Το όνειρο έγινε πραγματικότητα!

Μόλις επέστρεψα από επαγγελματικό ταξίδι και βρήκα στο ενυδρείο πολλάααα μικράαα ψαράκιααα!

Στην αρχή δεν το κατάλαβα όταν όμως είδα το γατόψαρο σαν να κυνηγάει κάτι... zw


Μάζεψα σε μια γυάλα 3 για backup και αν δω πως τα υπόλοιπα (πάνω από 20) επιβιώνουν, θα τα βάλω και αυτά μέσα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02206 seconds with 10 queries