Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αναγνωρίσεις φυτών (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=158)
-   -   φυτα ικεα....αναγνωριση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23917)

Πάνος 24-03-08 21:36

φυτα ικεα....αναγνωριση
 
2 Συνημμένο(α)
καλησπερα...παιδια πριν λιγο πηρα 2 φυτα ΙΚΕΑ.....αλλα δε μπορεσα ψαχνοντας να τα αναγνωρισω...
το πρωτο εχει υπεροχο κοκκινο-μωβ χρωμα απο κατω και απο πανω ειναι πρασινο με μωβ νευρα....το αλλο ειναι καποιο γρασιδι απο τα πιο ψηλα....
μηπως τα ξερετε?

jimfytakis 24-03-08 21:40

Αν και το πρωτο μοιαζει με κρυπτοκορινα θα ελεγα οτι και τα δυο τους ειναι υδροχαρη...οπως πχ δρακαινα

blondi 24-03-08 21:41

http://www.tropica.com/plant_print.asp
ισως αυτο να σε βοηθησει.

gohn1990 24-03-08 21:59

μηπως θα μπορουσες να μας πεις και σε τι τιμουλα τα αγορασες.......??????

Πάνος 24-03-08 22:05

οπως τα βλεπω το πρωτο μοιαζει με Cryptocoryne undulata ή Alternanthera reineckii 'Pink' (roseafolia) ή Alternanthera reineckii 'Purple' (lilacina)....................
το δευτρο με Lilaeopsis brasiliensis ή Lilaeopsis macloviana αλλα δε μπορω να πω με σιγουρια γιαυτο ρωταω αν καποιος τα εχει δει και μπορει απο τη φωτο να τα αναγνωρισει..
παντως για υδροχαρη δε μου φαινονται...(τα οποια συνηθως εχουν και πιο σκληρα φυλλα)...εξαλλου ολα τα αλλα φυτα ηταν cabomba caroliniana...egeria densa...limnophylla sessiliflora...echinodorus .....microsorum...και αλλα φυτα ολα υδροβια...
παιδια τα εχει με 5 ευρω το κομματι...(παλια τα ειχε 2 ευρω αλλα εγιναν αναρπαστα και το εκμετταλευτηκαν...)
γενικα δε συμφερει και πολυ για ενα κομματι καμπομπα να δινεις 5 ευρω....αλλα αυτα τα φυτα δε τα εχω ξαναδει και γιαυτο τα αγορασα...μηπως και καταφερω να τα διατηρησω...

leonm 24-03-08 22:24

Το πρωτο ειναι κρυπτοκορινα μπορει ουντουλατα αλλα μοιαζει και με αλλες. Το 2ο δεν μου μοιαζει και πολυ για λιλαεοψις αλλα μπορει λογω συνθηκων

Πάνος 24-03-08 22:28

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια...κι αν καποιος αλλος τα εχει ξαναδει......

Tolis 24-03-08 22:46

Το πρωτο ειναι οντως cryptocoryne μαλλον subulata x κατι...
To δευτερο φοβαμαι οτι ειναι Acorus gramineus, κανε μια αναζητηση στο google για φωτος και συγκρινε το. Αν ειναι αυτο δεν κανει για μεσα στο νερο.

Teo1 24-03-08 22:53

Εγώ νομίζω ότι το πρώτο είναι αυτό.
Τώρα τελευτέα τα κοίταγα τα μη υδρόβια γιατί την πατήσαμε με φυτό praktiker.

Tolis 24-03-08 22:55

Αν δεις τον τροπο που ξεπροβαλλει σαν θαμνος απο το γλαστρακι δεν υπαρχει αμφιβολια οτι ειναι κρυπτοκορινα.

Πάνος 24-03-08 22:58

τολη ευχαριστω..αν και με αγχωσες με το δευτερο...αλλα δεν ειναι αυτο...θα το ψαξω κι αλλο...οσο για το πρωτο....ειδα σε φωτο οσες κρυπτοκορινες μπορεσα αλλα καμια δεν εχει τοσο εντονο μωβ-κοκκινο απο κατω....

Tolis 24-03-08 23:00

Με φωτο εξω απο το γλαστρακι να φαινεται και το ριζικο τους συστημα ισως βοηθησουμε περισσοτερο.

_antonis_ 24-03-08 23:02

Ασχετο! Πουλάει το ΙΚΕΑ φυτά; Απίστευτο! Σε λίγο καιρό που θα ανέβω Αθήνα θα πάω να δω, αλλά μάλλον δε θα μ' αφήνουν να τα βάλω στο αεροπλάνο, τι λέτε; Άν τα έχω 1 ώρα χωρίς καθόλου νερό θα αντέξουν το ταξίδι; Σχετικό: Κρυπτοκορίνα ουντουλάτα είναι σίγουρα! Το έχω και εγώ!

Πάνος 24-03-08 23:04

teo1 φοβαμαι πως θα συμφωνησω μαζι σου...ισως η φωτο να παραπλανα....αλλα ειμαι 99,99999999999% βεβαιος οτι ειναι αυτο που υποδειξες....απο τα 100 φυτα με 99 υδροβια...επελεξα το υρδοφυλλο? αν ειναι ετσι (που ετσι ειναι...:( ) ξερεις μηπωςπως διατηρειται? σε τι συνθηκες καιτι υψος νερου?
...και συνεχιζω το ψαξιμο για το αλλο...
-------------------------
1 ωρα χωρις νερο αλλα με υγρασια θα αντεξει..σε ενα σακουλι κλειστο αφου το εχεις βρεξει θα ειναι μια χαρα πιστευω....(και θα ειναι και σε σακουλι που θελουν τα αεροδρονια) αλλα μην την πατησεις οπως εγω...παντως 5 ευρω για τα κομματακια φυτων που ειχε το θεωρω ακριβο

Πάνος 24-03-08 23:16

1 Συνημμένο(α)
και ξαναανεβαζω φωτο.....ποιο ριζικο συστημα? η μονη υποψια ριζας στα κοτσανια που βαλανε ειναι στο πρωτο φυτο....
το μαθημα ειναι το εξης......απο πηγες οπως ικεα πρακτικερ και τα συναφη παιρνεις μονο φυτα που μπορεις να αναγνωρισεις...
μαλλον τεταρτη παω να το αλλαξω αν το δεχτουν γιατι ειχε καικατι ωραιες λουντβιγιες....

Tolis 24-03-08 23:18

Αναγνωριζω το λαθος μου, μισχος με φυλλα κι οχι ριζικο συστημα, Hemigraphis colorata ειναι.

Πάνος 24-03-08 23:23

μωρε θα ελεγα τωρα ποιανου ειναι το λαθος αλλα εχε χαρει που τα ικεα με εχουν σωσει σε αλλα θεματα....την τεταρτη παντως θα πρεπει να με αντιμετωπισουν......

PascM 25-03-08 03:25

Γιατί? Τα πουλάνε για ενυδρεία? ή με άλλο όνομα?
Και τι να σου πει το ΙΚΕΑ ?? Με αυτό το τιμολόγιο τα πήρε με αυτό τα πούλησε.

halvas69 25-03-08 07:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli (Μήνυμα 248194)
το μαθημα ειναι το εξης......απο πηγες οπως ικεα πρακτικερ και τα συναφη παιρνεις μονο φυτα που μπορεις να αναγνωρισεις...

Μην το λες αυτό, και εγώ άμα τα έβλεπα στο γλαστράκι θα έλεγα τι χαριτωμένη crypt, ας πάρω γλαστράκι.
Αλλά αυτό που δείχνεις δεν είναι πλήρες φυτό......κλάδεμα είναι. zw

Πάνος 25-03-08 10:15

στο βαζακι γραφει οτι προοριζονται για ενυδρεια και για βαζα....εκει θα πατησω και θα ζητησω αλλαγη...και θα παρω μαλλον 2 λουντβιγιες......μιας και με τραβαει το κοκκινακι...:)
βεβαια λεει και αλλες μακακιες οτι δηλαδη δε χρειαζονται λιπασμα και τα λοιπα...τεσπα.....αφου δεν ειναι για ενυδρειο οπως γραφει η ετικετα θα τα παρουν πισω και θα μου δωσουν ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!:smt084
---------------------------------------------
φιλε χαλβα ας ηταν υδροβιο κι ας ηταν και κλαδεμα...ολο το ενυδρειο μουμε κλαδεματα ξεκινησε....αλλα ελα που ΔΕΝ ειναι!

Marvin 25-03-08 11:45

Παιδια ξερει κανεις αν εχει και στο ΙΚΕΑ Θεσ/νικης φυτα για ενυδρεια?
Δεν ειδα καμια φορα κατι τετοιο...Και αν ναι σε ποιο τμημα ? Στο τελος ,εκει που εχει και τις γλαστρες κλπ?

Πάνος 25-03-08 11:53

απο θεσσλαονικη τα πηρα...την τεταρτη ραντεβου εκει.....
στο τελος με τις γλαστρες τα εχει αλλα και στα μισα της "διαδρομης" επισης εχει...αν και ξαναλεω στα πετσοπ βρισκεις με ενα ευρω παραπανω πολυ καλυτερα φυτα!

moudi 25-03-08 12:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 248196)
Αναγνωριζω το λαθος μου, μισχος με φυλλα κι οχι ριζικο συστημα, Hemigraphis colorata ειναι.

Θα συμφωνησω απολυτα οτι ειναι Hemigraphis colorata. Πριν κανα μηνα πηρα κι εγω ενα τετοιο απο το practiker. Eιναι σκληρο σαν φυτο και φαινεται πολυ ανθεκτικο. Τιμη 3.7 Εuro:rolleyes:

Marvin 25-03-08 12:12

Δε ξερω ρε παιδια , εχω μπερδευτει.
Στο κιλκις στο μονο πετσοπ που εχει φυτα τα εχει 6 Euro(βεβαια μονο ανουμπιες ειχε και τις πηρα) στη θεσ/νικη σε πετσοπ της περιοχης του ΙΚΕΑ(:rolleyes:) οτι ρωτησα ειχε πανω απο 9 !!!.Τωρα ακουω για 5 και μου φαινεται φτηνα....τι παιζει με τις τιμες ακριβως..??

Πάνος 25-03-08 12:28

με τις τιμες παιζει οτι θες......στην αλεξ-πολη τα φυτα εχουν 5 ευρω ΟΛΑ....ακομη και μεγαλα και κοκκινα φυτα με πολλα μαζι ματσακι....απο εκει πηρα καποια...(τα περισσοτερα ειναι κλαδεματα φιλων)....θεσ.νικη δε γυρισα πολυ τωρα που ηρθα αλλα στον αζορες που πηγα εχει ωραια φυτα σε πολυ καλυτερη τιμη απο εκει που λες.......αν θεωρειται διαφημιση ας σβηστει αυτο που εγραψα..

capetanakis 25-03-08 15:26

marvin κ εγω απο θεσ/νικη ψωνιζω,παλιοτερα εφερνε περισσοτερα φυτα και στο κιλκις αλλα πολλα ηταν υδροχαρη,του το ελεγα κ δεν με ακουγε,τωρα φερνει μονο ανουμπιες,μαλλον καταλαβε οτι ειχε αδικο αλλα δεν εκατσε να ψαχτει ποια φυτα ειναι για ενυδρεια κ εμεινε στα "σιγουρα"φυτα.

Marvin 26-03-08 00:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από capetanakis (Μήνυμα 248391)
marvin κ εγω απο θεσ/νικη ψωνιζω,παλιοτερα εφερνε περισσοτερα φυτα και στο κιλκις αλλα πολλα ηταν υδροχαρη,του το ελεγα κ δεν με ακουγε,τωρα φερνει μονο ανουμπιες,μαλλον καταλαβε οτι ειχε αδικο αλλα δεν εκατσε να ψαχτει ποια φυτα ειναι για ενυδρεια κ εμεινε στα "σιγουρα"φυτα.

Του πηγα μια λιστα με φυτα πριν 10 μερες, (micr.pteropus,Egeria densa...κ.α)
και ειπε οτι οταν ερθει ο προμηθευτης θα παρει μερικες ριζες απο οτι βρει.....Περιμενω.....

Πάνος 26-03-08 00:13

αν ειναι ευκολο για σενα να κατεβεις θεσσαλονικη βαλε μια αγγελια πριν ερθεις οτι ζητας κλαδεματα....ειμαι σιγουρος πως θα μαζεψεις τοσα που δε θα ξερεις τι να τα κανεις........
egeria densa, cabomba caroliniana, limnophilla sessiliflora εφερα αλλα τα μοιρασα σε φιλους...την αλλη φορα που θα ερθω μπορω να ξαναφερω...αλλα θα ειναι σε κανενα μηνα....

basillis 26-03-08 00:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli (Μήνυμα 248585)
κανεις........
egeria densa, cabomba caroliniana, limnophilla sessiliflora εφερα αλλα τα μοιρασα σε φιλους...την αλλη φορα που θα ερθω μπορω να ξαναφερω...αλλα θα ειναι σε κανενα μηνα....

Σημειώνω την ημερομηνία Πάνο για κλαδέματα...:p

Iann_is 26-03-08 08:49

Πάντως επειδή την πάτησα και γώ, το έχω ακόμα μέσα στο ενυδρείο, απλά χάνει το χρώμα του. Και απο έρευνα που έκανα, ζεί στο νερό απλά γίνονται τα φύλλα του σκούρα πράσινα...
Κρίμα γιατί είναι και ασιατικό :(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02233 seconds with 10 queries