Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Γεια σας!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23869)

Γιώργος Κ 22-03-08 22:52

Γεια σας!!!!
 
Kαλησπερα σε ολους!!!!
Θα ηθελα να σας ρωτησω σε νερο α/ο ποσο μαγειρικη σοδα πρεπει να ριξουμε για να ανεβασουμε το Kh σε 3 απο 0????
Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

akillis 22-03-08 23:11

στα 120 λιτρα εχεις τους δισκους??

Γιώργος Κ 23-03-08 00:03

ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ...μεχρι να μετακομοισω!!!

Τσιόνογλου Σταύρος 23-03-08 00:14

Κάνε μια δοκιμη σε 4 λιτρο μπετονάκι νερό προσθέτοντας σόδα και κάνοντας μετρήσεις και όταν φθάσεις σε αυτό που θες πολλαπλασίασε την ποσότητα με τα λίτρα που θα βάζεις νερο Α/Ο κάθε φορα που θα κάνεις αλλαγή.

nikman 23-03-08 00:18

kh τουλάχιστον 5 γιατί πιο κάτω είναι ασταθές το ph.

Δε βάζουμε όλο το νερό από A/O αλλά σε ποσοστό 30%-40%
Έτσι θα έχεις το επιθυμητό kh.

Γιώργος Κ 23-03-08 00:33

Eυχαριστω που μου απαντησατε τοσο γρηγορα!!
Εχω discus trace και ηλεκτρολυτες...ειναι καλυτερο να βαλω μονο οσμωσης η .... και βρυσης??Την λειτουργω πρωτη φορα και συγνωμη αν γινεται κουραστικο.... Μετρησα Ph και ειδα 6!!!Πιστευω ειναι οτι πρεπει για δισκους!!!Με προσθηκη νερου απο βρυση δεν θα ανεβει και το ph??
:smt025 :smt025 :smt025

panousojet 23-03-08 03:34

Αφου εχει και trace και ηλεκτρολυτες γνωμη μου καλυτερα να βαζεις απο αυτα και να μην βαζεις απο την βρυση.Εχεις καθαρο νερο απο οσμωση χωρις μικροβια,παθογονους οργανισμους και να βαζεις νερο βρυσης που δεν ξερεις τι εχει δεν τον βλεπω τον λογο.Ναι προσθετοντας νερο βρυσης σιγουρα θα ανεβει το ph και το kh.Αλλα γνωμη μου μην βαλεις ποτε σκετο νερο οσμωσης δηλ χωρις ηλεκτρολυτες.

Γιώργος Κ 23-03-08 12:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panousojet (Μήνυμα 247491)
Αφου εχει και trace και ηλεκτρολυτες γνωμη μου καλυτερα να βαζεις απο αυτα και να μην βαζεις απο την βρυση.Εχεις καθαρο νερο απο οσμωση χωρις μικροβια,παθογονους οργανισμους και να βαζεις νερο βρυσης που δεν ξερεις τι εχει δεν τον βλεπω τον λογο.Ναι προσθετοντας νερο βρυσης σιγουρα θα ανεβει το ph και το kh.Αλλα γνωμη μου μην βαλεις ποτε σκετο νερο οσμωσης δηλ χωρις ηλεκτρολυτες.

Και εμενα μου φαινεται πιο λογικο αντι να ξανα<<βρωμιζουμε>> το νερακι της α/ο απλα να του προσθετουμε τα καταλληλα ιχνοστοιχεία και ηλεκτρολυτες!Το οτι ειναι λογικο βεβαια δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο οπως εχω διαπιστωσει και στο παρελθον!!!Για αυτο θελω την βοηθεια σας παιδια και σας ευχαριστω και παλι...Αντι για electro right μπορουμε να βαλουμε ενυδρειακο αλατακι??
:p

akisk 23-03-08 19:32

Φίλε καλησπέρα.
Ελπίζω ότι αλλαγή κάνεις να την κάνεις σταδιακά.
Μην και από τη μια στιγμή στην άλλη τους αλλάζεις τις παραμέτρους του νερού.
Η μέτρηση του Ph που έκανες στο νερό της ΑΟ δεν σημαίνει κάτι γιατί δεν θα είναι σταθερή. Με ΚΗ<3 είναι πολύ ασταθές το Ph. Πρόσεξέ το.
Και είναι αρκετοί που διατηρούν δίσκους (εκτροφής όχι άγριους) σε ph 6,8 και KH 4-5 με μίξη νερού ΑΟ με βρύσης (αφού βάλουν αντιχλώρια κλπ).
Καλή συνέχεια.

Γιώργος Κ 23-03-08 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akisk (Μήνυμα 247673)
Φίλε καλησπέρα.
Ελπίζω ότι αλλαγή κάνεις να την κάνεις σταδιακά.

Και βεβαια σιγα σιγα....
Δεν αρεσουν στους δισκους οι ξαφνικες αλλαγες .... το ξερω!!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01477 seconds with 10 queries