Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερωτήσεις για τύρφη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23167)

antonis_p 24-02-08 19:27

Ερωτήσεις για τύρφη
 
Μερικές ερωτήσεις για τύρφη:

- Πόσο πρέπει να μείνει μέσα στο ενυδρείο; Άκουσα για τέσσερις ημέρες. Εάν αυτό ισχύει, μπορούμε να ξαναβάλουμε άλλο πακέτο για άλλες τέσσερις ημέρες, ώστε να έχουμε περισσότερη μείωση του ph; Στις αλλαγές νερού όπου το ph ανεβαίνει τι κάνουμε;

-Μετά πρέπει να μπει άνθρακας για να καθαρίσει το νερό;

- Σε ποιά θέση μπαίνει στο φίλτρο;

Ευχαριστώ

george 24-02-08 19:28

Τι φίλτρο έχεις ;

antonis_p 24-02-08 19:32

τύρφη
 
Την έχω βάλει σε εξωτερικό της cayman/ferplast 700lt/h. Το ενυδρείο είναι 110lt.

Κόφινας 24-02-08 19:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonis_p (Μήνυμα 239769)
Μερικές ερωτήσεις για τύρφη:

- Πόσο πρέπει να μείνει μέσα στο ενυδρείο; Άκουσα για τέσσερις ημέρες. Εάν αυτό ισχύει, μπορούμε να ξαναβάλουμε άλλο πακέτο για άλλες τέσσερις ημέρες, ώστε να έχουμε περισσότερη μείωση του ph; Στις αλλαγές νερού όπου το ph ανεβαίνει τι κάνουμε;
Ευχαριστώ

Μέτρησες το ph σε 4 ημέρες και είχε πέσει? Δεν νομίζω ότι πέφτει τόσο γρήγορα. Και σίγουρα δεν πέφτει πολύ με την τύρφη.

ΧρήστοςΠ 24-02-08 19:51

΄φίλε μου εξαρτάται την ποιότητα της τύρφης και τι ποσότητα βάζεις .
Πάντως η τύρφη μπορεί να ρίξει το ph αρκετά γρήγορα . Κάνε μια δοκιμή την τύρφη της fluval και μην την αλλάζεις κάθε 4 μέρες έχει πολύ μεγαλήτερη διάρκεια

Κόφινας 24-02-08 19:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ (Μήνυμα 239778)
΄φίλε μου εξαρτάται την ποιότητα της τύρφης και τι ποσότητα βάζεις .
Πάντως η τύρφη μπορεί να ρίξει το ph αρκετά γρήγορα . Κάνε μια δοκιμή την τύρφη της fluval .

Μου λες σε παρακαλώ τι ποσότητα βάζεις σε 110 λτ και πόσο μπορεί να ρίξει το ph σε 4 ημέρες. Επειδή το έχω δοκιμάσει και δεν έπιασε.

ΧρήστοςΠ 24-02-08 20:05

φίλε μου πρέπει να κάνεις την δοκιμή μόνος .

Εμένα με ph βρύσης 7,3 2 κουτιά της fluval έριξαν το ph sto 6,6 -6,7 σε μία μέρα . Μέτρα το ph της βρύσης σου και ξεκίνα με 200 γραμ. και αν δεν δεις αλλαγή αυξάνεις . Α ξέχασα εμένα έριξε το ph σε 750 -800 λίτρα νερό :D

Πάντως δοκίμασε την Fluval πολύ καλή τύρφη ( Δεν παίρνω προμήθεια έτσι :grin: )

Κόφινας 24-02-08 20:15

Έβαλα μισό κουτί τύρφη JBL σε 140 λτ και μετά από 1 εβδομάδα έπεσε από 7,4 σε 7,2. Χώρια που το νερό έγινε πολύ σκούρο.
Από ότι κατάλαβα ο φίλος που ρώτησε αρχικά ενδιαφέρεται ρίχνει το ph μετά από κάθε αλλαγή νερού με τύρφη.
Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος είχε ανάλογη εμπειρία αλλά σε μένα δεν πήγε καλά. Τώρα πήρα ΑΟ και δεν έχω πρόβλημα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κόφινας (Μήνυμα 239792)
Έβαλα μισό κουτί τύρφη JBL σε 140 λτ και μετά από 1 εβδομάδα έπεσε από 7,4 σε 7,2. Χώρια που το νερό έγινε πολύ σκούρο.

Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος είχε ανάλογη εμπειρία αλλά σε μένα δεν πήγε καλά. Τώρα πήρα ΑΟ και δεν έχω πρόβλημα.

Από ότι κατάλαβα ο φίλος που ρώτησε αρχικά ενδιαφέρεται ρίχνει το ph μετά από κάθε αλλαγή νερού με τύρφη. Και κάθε λίγο θα ανοίγει το εξωτερικό φίλτρο για να βάζει τύρφη?

ΧρήστοςΠ 24-02-08 20:19

Μπράβο για την ΑΟ θα σου λύση τα χέρια . Πάντως η τύρφη προσφέρει και άλλα πράγματα στο νεράκι πέρα ότι το κάνει ποιο μαλακό .

antonis_p 24-02-08 20:26

Έχω βάλει 250γρ για 110lt νερό και έριξε το ph κατά 0,2-0,3 την 1η μέρα.
Απλά σε petshop μου είπαν να τη βγάλω μετά από τέσσερις ημέρες γιατί
μπορεί να πιάσει σκουλήκια το ενυδρείο!

dinos99 24-02-08 20:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ (Μήνυμα 239797)
Πάντως η τύρφη προσφέρει και άλλα πράγματα στο νεράκι πέρα ότι το κάνει ποιο μαλακό .

δηλαδη δηλαδη?????

ΧρήστοςΠ 24-02-08 20:28

κάντε και καμιά αναζήτηση και διαβάστε και το κουτί ;) . Θα σου απαντήσω αύριο πρέπει να φύγω

antonis_p 24-02-08 20:34

Το κουτί της Rio Negro δεν λέει τίποτα!

imichal 24-02-08 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonis_p (Μήνυμα 239801)
Απλά σε petshop μου είπαν να τη βγάλω μετά από τέσσερις ημέρες γιατί
μπορεί να πιάσει σκουλήκια το ενυδρείο!

σκουλήκια ?

Κόφινας 24-02-08 21:19

Εγώ που την είχα ένα μήνα στο ενυδρείο σκουλήκια δεν είδα.

antonis_p 24-02-08 21:43

Εμένα έτσι μου είπαν και με προβλημάτισαν!

Εάν η τύρφη μείνει παραπάνω πώς λειτουργεί; Ας πούμε ότι στις δέκα ημέρες ρίξει το ph για παράδειγμα 0,5 και μετά από αλλαγή νερού αυτό ανέβει κατά 0,2, στη συνέχεια η τύρφη το ξαναρίχνει; Δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργεί.

Τα διάφορα ph down που κυκλοφορούν τα έχει δοκιμάσει κανείς;

Raven 24-02-08 21:54

Εγω την τυρφη την χρησιμοποιω και για προετοιμασια νερου απο την προηγουμενη μερα. Βαζω αντιχλωριο και την τυρφη δεμενη σε ενα τουλι και την αφηνω μια μερα μεσα σε εναν κουβα με νερο. Με αυτο το νερο κανω αλλαγες νερου στα ενυδρεια μου. Ειναι και πολυ αποτελεσματικη στο να ριχνει τις σκληροτητες εκτος απο το ΡΗ.
Οταν ομως εχεις DIY CO2 θελει λιγο προσοχη να μην πεσει η ανθρακικη σκληροτητα κατω απο το 3-4. Ολα αυτα βεβαια τα παρακαμπτει κανεις με την αγορα μιας ΑΟ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01697 seconds with 10 queries