Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Μικροπανίδα - μικροχλωρίδα ενυδρείου. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22879)

lucy 12-02-08 18:36

Μικροπανίδα - μικροχλωρίδα ενυδρείου.
 
1 Συνημμένο(α)
Είχα αγοράσει ένα στερεοσκόπιο τσέπης πάμφθηνο και της κακιάς ώρας.

Κι όμως κατάφερα να δω τι είναι αυτά τα μικροσκοπικά πραγματάκια που χοροπηδάνε μέσα στο νανο-ενυδρείο μου που έχει μόνο βρυόφυτα.

Είναι κύκλωπες, και μάλιστα πολλοί από αυτούς είναι γεμάτοι αυγά!!!

Τα πλανάρια δεν χρειαζόμουν το "τσέπης" να τα αναγνωρίσω, αλλά τα είδα ζωντανά με πολλές λεπτομέριες!!!
Είδα ότι υπάρχουν πολλά ... σχήματα (κοντόχοντρα και το αντίθετο). Το εκπληκτικό είναι που είδα ακόμα και τα όργανά στο εσωτερικό του σώματός τους, αφού είναι σχεδόν διάφανα και βοηθούσε και ο φωτισμός!!!

Είδα όμως και κάτι που δεν ξέρω τι είναι. Ήταν ακίνητα στο τζάμι σαν γρανάζια με τρύπα στην μέση (φωτο). Αναρωτήθηκα μήπως είναι κάποιο είδος άλγης, αλλά και πάλι ... δεν νομίζω! Να πω ότι είχαν μια ελαφριά απόχρωση του πράσινου .... δεν ξέρω αν είναι έτσι, γιατί το ενυδρειάκι έχει γαλάζιο χρώμα και τους κύκλωπες τους έβλεπα γαλάζιους! ίσως το χρώμα να ήταν ψευδαίσθηση.

Όλα αυτά μου κίνησαν την περιέργια να δω τι - μικροσκοπικά και μη - ζωντανά μπορούν να βρεθούν σ' ένα ενυδρείο. Μήπως μπορεί να με διαφωτίσει κανείς;

Iann_is 12-02-08 18:42

Αυτο που βλέπω στην photo πρέπει να είναι σχεδιάκι απο μολύβι σε λευκό χαρτί, και το μολύβι μάλιστα πρέπει να είναι 2Β ή 4Β αν κρίνω απο το γραφίτη που αφήνει πίσω του :grin::grin::grin::grin::grin::grin:

(ελπίζω λίγο χιούμορ να είναι αποδεκτό στο FORUM)

steady 12-02-08 18:51

lucy κυκλοφορια δεν εχεις στο ενυδρειο ετσι?στασιμο νερο ε?

lucy 12-02-08 19:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Iann_is (Μήνυμα 236425)
Αυτο που βλέπω στην photo πρέπει να είναι σχεδιάκι απο μολύβι σε λευκό χαρτί, και το μολύβι μάλιστα πρέπει να είναι 2Β ή 4Β αν κρίνω απο το γραφίτη που αφήνει πίσω του :grin::grin::grin::grin::grin::grin:

(ελπίζω λίγο χιούμορ να είναι αποδεκτό στο FORUM)

Το χιούμορ δεν είναι απλά αποδεκτό, αλλά άκρος απαραίτητο και καλοδεχούμενο :p Το μολύβι είναι 2Β ;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 236430)
lucy κυκλοφορια δεν εχεις στο ενυδρειο ετσι?στασιμο νερο ε?

Όχι Κώστα, υπάρχει κυκλοφορία και μάλιστα μεγάλη, σκόπιμα για να "κυμματίζει" το fontinalis antipyretica.
Όταν είδα όμως όλα αυτά τα μικρά πραγματάκια μείωσα πολύ την ροή κι έτσι εμφανήστηκαν πιό πολλά!
Αυτό που με παραξένεψε πολύ είναι ο τρόπος που κολυμπάνε τα πλαναρια! Είναι σαν να χτυπιούνται από πόνο (όπως οι γεωσκώλικες όταν τους πληγώσεις) σχηματίζοντας οκτάρια με τις κινήσεις τους!

lucy 18-02-08 11:46

2 Συνημμένο(α)
Θα έσκαζα αν δεν το έβρισκα! Είναι Pediastrum simplex! έγραψα στην αναζήτηση εικόνων, alga (γερμανικά), και μου έβγαλε ολόκληρο κατεβατό.

Αναγνώρισα αυτό που είδα στο ενυδρείο μου, αν και δεν το είδα εγώ με τόση λεπτομέρεια.

Θα μου πείτε τώρα τι μας νοιάζει αυτό; (γενικά, ως χομπίστες). Δεν ξέρω αν μας νοιάζει, αλλά μια και το είδα είπα... να το μοιραστώ!

netblues 18-02-08 13:29

Ο μικροκοσμος εχει πολλα περιεργα.. (Καιρος για μια ταινια Αγαπη μου συρρικνωσα το ενυδρειο)...

lucy 18-02-08 14:27

Εμένα θα μου άρεσε να κάνω συρικνωμένη μια βόλτα στο ενυδρείο! Όχι σ' αυτό που έχει ψάρια!!!!!!!!! Στο άλλο .... με φυτά μόνο!!! :D

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 18-02-08 14:44

χε χε χε γιατι αν εχει και ψαρια μεσα μαλλον για μεζεδακι τους μας βλεπω.:D :D :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01714 seconds with 10 queries