Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΑΣ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22736)

mpourmpoulithras 06-02-08 22:54

ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΑΣ
 
8 Συνημμένο(α)
Θα θελαμε πολυ να ακουσουμε τη γνωμη σας

Πάνος 06-02-08 23:02

ευχομαι να ειναι παντα ζωντανα και χαορυμενα...
μπορω να κανω μερικες καλοπροαιρετες παρατηρησεις..?
ας κανω...
1.ειναι σε ενα ενυδρειο ολα μαζι? σκαλαρια και γκαπυ δεν πανε μαζι....ισως τωρα ειναι μικρα αλλα συντομα θα εχεις προβλημα.
2. οι plecostomus ειναι κυριαρχικα ψαρια...ενας σε καθε ενυδρειο. ειδα 2 μαζι σε μια φωτο.
3. καλο θα ειναι το υποστρωμα να μην ειναι λευκο...στρεσσαρει τα ψαρια.
4.τα ζωοτοκα (γκαπυ) θελουν σκληρο νερο...αλλες απαιτησεις απο τα σκαλαρια που θελουν μαλακο και οξινο...αυτο σε συνδυασμο με την παρατηρηση νουμερο 1 σημαινει οτι θα πρεπει να επιλεξεις αν θα κρατησεις τα γκαπυ η τα σκαλαρια....
ελπιζω να μη σε στεναχωρεσα...απλα για να προλαβεις τα προβληματα:smt045
καλη επιτυχια στο χομπυ!!!

mpourmpoulithras 07-02-08 00:07

ευχαρηστω πολυ για τισ παρατηρησεις . Για αυτο το λογο εβάλα τισ φωτο για να μου κανουν παρατηρησεις και να μαθαινω. Προς το παρων ειναι ολα μαζι περημενω να μου κωλησει ενα 120λ οπυ θα μπουν τα γκαπι με ενα πλεκο. αλλα δεν ξερω ακομα αν στα γκαπι πρεπει να βαλω sump η ενα απλο εξωτερικο?

Πάνος 07-02-08 00:17

στα φιλτρα θα προτιμουσα να μιλησουν πιο ειδικοι...αντε παιδια δωστε τα φωτα σας στο φιλο μας!!!

Tkagem 07-02-08 08:11

Ένα απλό εξωτερικό βάλε, δε χρειάζεται sump είναι λίγα τα λίτρα.

John T 07-02-08 19:12

Όμορφο το ενυδρείο σου αλλά κάποιες αλλαγές είναι απαραίτητες.

Μπορείς να μας πεις πόσα ψαράκια απ' το κάθε είδος έχεις, και τις διαστάσεις του ενυδρειου σου;

mpourmpoulithras 07-02-08 20:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από John T (Μήνυμα 235292)
Όμορφο το ενυδρείο σου αλλά κάποιες αλλαγές είναι απαραίτητες.

Μπορείς να μας πεις πόσα ψαράκια απ' το κάθε είδος έχεις, και τις διαστάσεις του ενυδρειου σου;


εχει 13 γκαπι 4 γατοψαρα 2 γλυφτες 3 μολι 2 χυρες


το ενυδρει ειναι 130 * 45 * 55
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpourmpoulithras (Μήνυμα 235313)
εχει 13 γκαπι 4 γατοψαρα 2 γλυφτες 3 μολι 2 χυρες


το ενυδρει ειναι 130 * 45 * 55


Α"" και δυο σκαλαρια

John T 09-02-08 23:17

Στις φωτό υπάρχουν αρλεκίνοι, νέον και κάποιο άλλο είδος πιθανώς τέτρα που δεν μπορώ να αναγνωρίσω

πόσα απ' το καθε ένα έχεις?

Για τα παραπάνω ψαράκια (χήρες, νέον, αρλεκίνοι), που είναι κοπαδόψαρα, είναι καλό να βρίσκονται σε ομάδα των 6 ή ακόμα καλύτερα και περισσότερων ατόμων.

Τα ζωοτόκα ψάρια που είναι τα γκάπι και τα μόλι δεν πρέπει να τα συνδυάζουμε με ωοτόκα ψάρια (δες το σχετικό υπόμνυμα).

Οι γλύφτες σου πρέπει να ξέρεις ότι γίνονται αρκετά μεγάλοι και ίσως αργότερα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Τα γατόψαρα δεν τα βλέπω σε κάποια από τις φωτογραφίες. Πες μας ποιά έχεις. Αν είναι κάποιο είδος κορυντόρας, και αυτά είναι καλό να είναι σε ομάδες των πέντε και πάνω ατόμων.

Σχετικά με τη διακόσμηση θα σου πρότεινα να ασχολειθείς με ζωντανά φυτά που μόνο θετικά αποτελέσματα θα έχουν για το ενυδρείο σου και να αφαιρέσεις το σπασμένο κιούπι καθώς και ότι άλλο δείχνει παράτερο σε ένα φυσικό περιβάλλον.
Όλα τα παραπάνω τα αναφέρω με βάση τα πρώτυπα ενός σωστού ενυδρείου που θα σε οδηγήσει στη σωστή κατεύθυνση για να χαρείς και να προχωρίσεις στο χόμπι. Το ενυδρείο σου έχει πολλές δυνατότητες...!

Καλή συνέχεια!

mpourmpoulithras 10-02-08 21:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από John T (Μήνυμα 235797)
Στις φωτό υπάρχουν αρλεκίνοι, νέον και κάποιο άλλο είδος πιθανώς τέτρα που δεν μπορώ να αναγνωρίσω

πόσα απ' το καθε ένα έχεις?

Για τα παραπάνω ψαράκια (χήρες, νέον, αρλεκίνοι), που είναι κοπαδόψαρα, είναι καλό να βρίσκονται σε ομάδα των 6 ή ακόμα καλύτερα και περισσότερων ατόμων.

Τα ζωοτόκα ψάρια που είναι τα γκάπι και τα μόλι δεν πρέπει να τα συνδυάζουμε με ωοτόκα ψάρια (δες το σχετικό υπόμνυμα).

Οι γλύφτες σου πρέπει να ξέρεις ότι γίνονται αρκετά μεγάλοι και ίσως αργότερα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Τα γατόψαρα δεν τα βλέπω σε κάποια από τις φωτογραφίες. Πες μας ποιά έχεις. Αν είναι κάποιο είδος κορυντόρας, και αυτά είναι καλό να είναι σε ομάδες των πέντε και πάνω ατόμων.

Σχετικά με τη διακόσμηση θα σου πρότεινα να ασχολειθείς με ζωντανά φυτά που μόνο θετικά αποτελέσματα θα έχουν για το ενυδρείο σου και να αφαιρέσεις το σπασμένο κιούπι καθώς και ότι άλλο δείχνει παράτερο σε ένα φυσικό περιβάλλον.
Όλα τα παραπάνω τα αναφέρω με βάση τα πρώτυπα ενός σωστού ενυδρείου που θα σε οδηγήσει στη σωστή κατεύθυνση για να χαρείς και να προχωρίσεις στο χόμπι. Το ενυδρείο σου έχει πολλές δυνατότητες...!

Καλή συνέχεια!


Πραγματικά το ενυδρείο έχει μέσα 2 νέων 2 αρλεκίνους και 2 χήρες οι οποίες τοποθετήθηκαν μετά από ένα ατύχημα με ένα μικρότερο ενυδρείο, σύντομα όπως έχω προαναφέρει θα φτιάχνουν και αλλά ενυδρεία όπου θα μπει κάθε είδος χωριστά. Τα γατόψαρα είναι κοριντορα προχθές το έμαθα και είναι πλέων 4. Όσο για το βυθό έχω βάλει λαβα και ψιλό χαλαζία λευκό. ( αν υπάρχει κάτι το όποιο είναι καταλληλότερο παρακαλώ να μου το πείτε. Το προορίζω για γκαπι) όσο για τα φυτά υπάρχουν μόνο δυο αληθινά ένα java mos που έβαλα χθες και ένα κερατοφιλο. Αυτό που θα ήθελα είναι να βάλω πέτρες αλλά δεν ξέρω που μπορώ να βρω. Υπάρχει καποιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη που να έχει ποικιλία? Υπάρχουν αλλά φυτά που να είναι κατάλληλα?

John T 10-02-08 23:03

Για εύκολα φυτά μπορείς να δεις εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

Το ψαράκι που είναι στην τρίτη φωτογραφία γνωρίζεις πώς λέγεται;

Σχετικά με το χαλίκι ο χαλαζίας είναι ότι πρέπει αλλά καλύτερα θα ήταν αν ήταν σκουρόχρωμος.
Το συγκεκριμένο ενυδρείο το προωρίζεις για γκάπυ;

Πάνος 11-02-08 01:00

αν εχεις λαβα...δεν ειναι καλη για τα κορυντορας....τα δικα μου ειχαν συνεχως τραυματισμενα μουστακια....απο το τοτε που εβαλα αμμο λυθηκε το θεμα....κι ο χαλαζιας ειναι καλος γιατι ειναι λειος...η λαβα εχει αιχμες που πληγωνουν!

mpourmpoulithras 11-02-08 05:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli (Μήνυμα 236041)
αν εχεις λαβα...δεν ειναι καλη για τα κορυντορας....τα δικα μου ειχαν συνεχως τραυματισμενα μουστακια....απο το τοτε που εβαλα αμμο λυθηκε το θεμα....κι ο χαλαζιας ειναι καλος γιατι ειναι λειος...η λαβα εχει αιχμες που πληγωνουν!


τα ψαρακια ειναι γκαπισ και ενας αρλεκινος. οταν λεσ αμμο? πουλανε αμμο ειδικη?

John T 11-02-08 15:15

1 Συνημμένο(α)
Λεω γι' αυτό το ψαράκι:

Πάνος 11-02-08 15:37

εγω δεν εχω ειδικη αμμο....εχω αμμο απο τα υλικα οικοδομων...ειναι καθαρη ποταμισια...1 ευρω τα 25 κιλα. με καλο πλυσιμο ειναι μια χαρα...
αλλα για τα φυτα δε ξερω αν ειναι οτι πρεπει...γιατι εχω μονο φυτα που αγγιστρωνονται...ανουμπιες, μικροσορουμ και βρυο της ιαβας..
οι "κηπουροι" του gab ας μας απαντησουν...

John T 11-02-08 15:43

Έχεις ελέγξει αν η άμμος σου είναι ασβεστολιθική;

mpourmpoulithras 11-02-08 17:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από John T (Μήνυμα 236102)
Λεω γι' αυτό το ψαράκι:


ενα ειδος ντανιο ειναι δεν ξερω πιο ακριβος

Πάνος 11-02-08 22:30

ναι...το τεστ με το ακουα φορτε.....δεν ειναι ασβεστολιθικη..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01948 seconds with 10 queries