Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Γιατι τα φυτα μου σαπιζούν; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22317)

Physiotherapist78 21-01-08 22:05

Γιατι τα φυτα μου σαπιζούν;
 
Εχω στήσει το ενυδρείο 2 χρόνια τωρα(200λ,ph 7,dh 13, kh 6, 26κελσιου)με δισκους και διαφορα μικρα ψαρια οπως νεον και ροδοστομα .Εχω ξαναφυτεψει σε αυτο το ενυδειο και ολα πηγαν καλα για ενα χρονο αλλα τα εβγαλα ολα επειδη μετα απο καποιες διακοπες που ειχα παει, οταν γυρισα ειχα γεμισει αλγη η οποια με ταλαιπωρησε κανα εξαμηνο χωρις αποτελεσματα καταπολεμισης μεχρι που τα παρατησα και εβγαλα τα φυτα απο το ενυδρείο. Τωρα ομως αποφασισα ξανα να βαλω, αυτην την φορα ομως παρολο που ριχνω λιπασμα και για φυλλα και για ριζες αλλα παρεχω και CO2 με ενα αρχικο συστημα SERA-CO2 start τα περισσοτερα φυτα μου σαπίζουν.Επισης εχω βαλει υποστρομα-λιπασμα βυθου το οποιο ειναι τωρα 2 χρονων.

klaz 21-01-08 23:05

ετοιμο υποστρωμα =διαρκει για λιγους μηνες..μετα ..ειναι απλο χαλικακι...
αυτο που δεν μας ειπες ειναι οι ρουτινες,πχ. καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου..?
επισης να μας πεις για τον φωτισμο σου...
συνηθως οταν ριχνουμε λιπασματα και δεν εχουμε τον καταλληλο φωτισμο τοτε.....

bas_754 22-01-08 00:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Physiotherapist78 (Μήνυμα 230487)
Εχω στήσει το ενυδρείο 2 χρόνια τωρα(200λ,ph 7,dh 13, kh 6, 26κελσιου)με δισκους και διαφορα μικρα ψαρια οπως νεον και ροδοστομα ..

xmmm.... δεν ειναι και οτι καλυτερο για τα δισκακια σου. :confused:

Physiotherapist78 22-01-08 21:44

Κοιτα, επειδη ειμαι στη θεσσαλονικη και εχουμε πολυ σκληρο νερο (dh 20) ο μονος τροπος ειναι τα αποιονισμενα νερα(που δεν ειναι και οτι καλυτερο!!). οταν κανω τις αλλαγες του νερου η σκληροτητα πεφτει κατω απο 10 αλλα σταδιακα μεχρι την επομενη αλλαγη επανερχεται. Γιαυτο τον λογο παρηγγειλα μια οσμωση μπας και βρω την λυση. Σε ευχαριστω για τις επισηνμασεις.
-------------------------
Το ενυδρειο ειναι ενα μετρο μηκος και εχω δυο 40W φθορισμου tetraplant και τις δουλευω 12 ωρες την ημερα. Επισης εχω μια μπλε(θαλασσινου)για ομορφια, την οποια αναβω καμια ωριτσα το βράδυ πριν σβήσω τα φώτα εντελώς. ειμαι πολυ σχολαστικος με της αλλαγές νερου καθε 2 με 3 εβδομαδες. σημερα αγόρασα υποστρομα βυθου το οποιο τμηματικα θα αναμειξω στην αμμο γιατι και εγω πιστευω οτι το υποστρωμα πρεπει να εχει τελειωσει!! Σε ευχαριστω για το μηνημα.

klaz 22-01-08 21:48

επειδη εχουμε τα ιδια ακριβως νερα,προσπαθησε να ξεκινησεις συντομα τις αλλαγες με νερο απο αο,καθως και να κανεις πιο συντομες αλλαγες τουλαχιστον μια φορα τη βδομαδα....

maikl 23-01-08 07:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Physiotherapist78 (Μήνυμα 230804)
σημερα αγόρασα υποστρομα βυθου το οποιο τμηματικα θα αναμειξω στην αμμο γιατι και εγω πιστευω οτι το υποστρωμα πρεπει να εχει τελειωσει!!

-Στη θεση σου δε θα το τολμουσα....Αν εισαι αποφασισμενος να το βαλεις πρεπει να ξε στησεις ολο το ενυδρειο..;)

chris.mos 08-02-08 01:55

τι ενοεις οτι το ετοιμο υποστρομα μετα ενα χρονο ειναι χαλικη? γνωριζεις κατι αλλο?εγω τωρα εβαλα πρωτη φορα στο ενυδρειο.ειχα ακουαλιτη&μαυρη λαβα χωρις υποστρωμα για τα φυτα

Raven 08-02-08 03:41

Παράθεση:

Επισης εχω μια μπλε(θαλασσινου)για ομορφια, την οποια αναβω καμια ωριτσα το βράδυ πριν σβήσω τα φώτα εντελώς
Η ακτινικη (μπλε) μπορει να σου δημιουργησει προβληματα αγης εστω κι αν την αναβεις για μια ωρα. Γιατι δεν την αντικαθιστας με μια ροζ να αυξησεις και τα watt/lit ;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01443 seconds with 10 queries