Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ΑΛΓΗ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21781)

geokary 28-12-07 23:04

ΑΛΓΗ
 
5 Συνημμένο(α)
Έχω ένα ενυδρείο 230 lt φυτεμένο με 4 δίσκους. Εδώ και λίγους μήνες αντιμετωπίζω πρόβλημα με άλγη. Συγκεκριμένα, έχει εμφανιστεί πάνω στα φύλλα των φυτών και στο χαλίκι καφέ - τριχοειδής άλγη, ενώ στην επιφάνεια του νερού υπάρχει μια πράσινη "κρούστα" που εμφανίζεται 1-2 ημέρες από αλλαγή νερού. Οι παράμετροι του νερού: θ=28, ΝΟ2=0, NO3=2, KH=7, GH=10, pH=7,8. Δεν χρησιμοποιώ CO2, ενώ λίπασμα δε βάζω καθόλου τελευταία (χρησιμοποιούσα το Flourish της Seachem). Τα φυτά μου είναι annubia, Echinodorus και Valisneria. Το πρόβλημα νομίζω άρχισε να δημιουργείται όταν έβαλα τις Valisneria. Επισυνάπτω φωτογραφίες.

klaz 28-12-07 23:08

καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου...?
με τι τροφες και καθε ποτε ταιζεις..?
αν και ασχετο με την ερωτηση σου,πεχα 7,8 και 10 γενικη σκληροτητα.....δεν ''παιζουν'' με δισκους.....

geokary 28-12-07 23:16

Αλλαγές νερού κάθε 2-3 εβδομάδες το 50% (δεν έχω χρόνο για πιο τακτικές αλλαγές). Τροφή Tetrabits Vitality, 2-3 φορές τη μέρα - δεν περισσεύει στο βυθό.

klaz 28-12-07 23:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από geokary (Μήνυμα 224460)
Αλλαγές νερού κάθε 2-3 εβδομάδες το 50% (δεν έχω χρόνο για πιο τακτικές αλλαγές). Τροφή Tetrabits Vitality, 2-3 φορές τη μέρα - δεν περισσεύει στο βυθό.

μειωνεις ,και αλλαζεις την συγκεκριμενη τροφη,και οσο μπορεις κανεις μικροτερες και αααααααρκετα συχνοτερες αλλαγες νερου...
αν μετρησεις φωσφορικα...υποθετω πως θα ειναι στο ταβανι...
(κανε και κατι με το πεχα και τη σκληροτητα...ειναι ακαταλληλα για δισκους..)

geokary 28-12-07 23:25

Σ' ευχαριστώ πολύ. Πώς επηρεάζει αυτή η τροφή την ανάπτυξη άλγης; Πάντα αυτή χρησιμοποιούσα. Εσύ ποια προτείνεις;
Έχεις απόλυτο δίκιο για τους δίσκους. Θα προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω νερό ΑΟ.

klaz 28-12-07 23:32

γενικως,τετοιου ειδους τροφες εχουν πολλα φωσφορικα....
οταν εχουμε αυξηση της αρχιζουν προβληματα με αλγες κλπ....
με νερο απο αο θα εχεις σιγουρα καθαρο και μαλακο νερακι,αλλα οχι και το επιθυμητο πεχα...
αυτο θα κατεβει και θα παραμεινει σταθερο μονο με τη χρηση μπουκαλας co2.

Nik25 29-12-07 02:08

Θα συμφωνησω με τον Κωστα σετικα με το Ph και το Gh.Θες τουλαχιστον max Gh 7 και ph 6,6.Τωρα επειδη ασχολουμαι αρκετα με φυτα θα σου ελεγα τα εξης για την αλγη.Ο συνδιασμος flourish χωρις CO2 ειναι το προβλημα
+ οτι δεν αλλαζεις τακτικα το νερο σου (To flourish ειναι πολυ δυνατο λιπασμα και δεν ειναι απαραιτητο για τοσο απλα φυτα.)Επισης δεν μας ειπες κατι για τον φωτισμο σου.Τι λαμπες χρησιμοποιεις και ποσα Watt-Kelvin ειναι?
Ακομη η συγκεκριμενη αλγη μπορει να αντιμετωπιστει με την προσθηκη Seachem flοurish excell.Πολλοι ειχαν επιτυχια με το συγκεκριμενο προιον.
Kαι εγω μαζι...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01405 seconds with 10 queries