Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=105)
-   -   emersed, Help!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21126)

noe 27-11-07 01:58

emersed, Help!!!
 
ετοιμάζομαι να ξεκινήσω emersed καλλιέργεια και έχω κάποιες απορίες. Έψαξα στο φορουμ και διάβασα ότι πρέπει για υπόστρωμα να χρησημοποίησω τυρφή, αν αντί για τύρφη βάλω φιλόχωμα που χρησημοποιούμε για γλάστρες για τα λουλούδια του σπιτιού? η καλλιέργεια θα τοποθετηθεί δίπλα στο παράθυρο αλλά χειμόνιασε και οι μέρες είναι μικρές, πρέπει να βάλω τεχτητό φωτισμό?

chemical mac 27-11-07 10:14

Το φυλλόχωμα είναι λίγο πιο βρώμικο σε σχέ με την τύρφη (υπάρχει η περίπτωση να σου βγάλει στην επιφάνεια ξυλαράκια και φύλλα που δν ομογενοποιήθηκαν καλά). Το φως κάποιοι λένε να είναι φυσικό αλλά εγώ στο δικό μου έχω προσέξει ότι με τεχνητό φως τα φυτά δουλεύουν καλύτερα. Τώρα αν έχεις κάποια μεγάλη επιφάνεια που μπαίνει καθαρό για πολλές ώρες, άστο εκεί δίπλα και μετά βλέπεις τι θα κάνεις (για παράδειγμα σε μένα η Limnophilla "πέθανε", η bacopa αναπτύσεται τρελλά, το micranthemum umbrosum και το lillaopesis nueva zelandia αναπτύσονται πολύ πιο αργά).

noe 27-11-07 12:38

Ε τότε θα βάλω φυλόχωμα που το έχω πρόχειρο και από πάνω θα το σκεπάσω με χαλίκι που και αυτο το έχω πρόχειρο.

Η Limnophilla σου γιατί πέθανε? έχω διαβάσει καπου μεσα στο φορυμ οτι η Limnophilla στιν emersed καλιέργεια βγάζει μπλε ανθη. Εγώ θα καλιεργήσω Limnophilla, rotala, alternanthera, και cryptocorine.

chemical mac 27-11-07 18:04

Δεν έχω ιδέα...είχα διαβάσει ότι χαλάει λίγο στην αρχή αλλά μετά στο ξεπληρώνει με μπλε λουλούδια και για αυτό την έβαλα. Αντίγια μπλε λουλούδια εγώ έχω μαύρα στελέχη και βρωμιά :D . ΄Μέσα στην τύρφη πέταξα και δυο ταμπλέτες λίπασμα αλλά....

chemical mac 27-11-07 18:09

Φωτό πριν και μετά ακριβώς με ένα μήνα διαφορά

Τσιόνογλου Σταύρος 27-11-07 20:16

Μααάκη ένα μάτσο χάλια χε χε :D :D :D βάλτα καλύτερα μέσα στο νερό μπάς και τα σώσεις.Θα σου φέρω στην συγκέντρωση εγώ μπλέ λουλουδάκια.

basillis 27-11-07 22:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από noe (Μήνυμα 217234)
Ε τότε θα βάλω φυλόχωμα που το έχω πρόχειρο και από πάνω θα το σκεπάσω με χαλίκι που και αυτο το έχω πρόχειρο.

Η Limnophilla σου γιατί πέθανε? έχω διαβάσει καπου μεσα στο φορυμ οτι η Limnophilla στιν emersed καλιέργεια βγάζει μπλε ανθη. Εγώ θα καλιεργήσω Limnophilla, rotala, alternanthera, και cryptocorine.


Aυτό το φυλλόχωμα είναι ειδικό για ενυδρεία ή κοινό για γλάστρες? Και απο που το προμηθεύστε?

annivas2000 27-11-07 23:14

Δεν υπαρχει φυλλοχωμα ειδικο για ενυδρεια. Προκειται για φυλλοχωμα που χρησιμοποιειται στις γλαστρες. Αν προκειται να το χρησιμοποιησουμε για ενυδρειο, κοιταμε να μην περιεχει παρασιτοκτονα, ζιζανιοκτονα και οργανικα λιπασματα (που ειναι συνηθως ουρια). Αν θελουμε να τo χρησιμοποιησουμε μονο για emersed καλλιεργεια (οπως ο noe), δεν ειμαστε τοσο απαιτητικοι για την καθαροτητα του (επειδη δεν θα εχουμε ψαρια).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01464 seconds with 10 queries