Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Εξωτερικών φίλτρων προδιαγραφές (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21011)

maniac 21-11-07 14:53

Εξωτερικών φίλτρων προδιαγραφές
 
Με αφορμη οσα διαβαζω για τα εξωτερικα φιλτρα στο φορουμ και για τις προδιαγραφες τους, μου δημιουργηθηκε μια απορια σχετικα με την αποδοση τους.
Πιο συγκεκριμενα στο aquaristikshop γραφει:
Technical data EHEIM professionel 3e 2078:
-for aquaria up to approx. 700 l content
-Pump output max. 1850 l/h electronically adjustable

Δηλαδη η eheim το δινει για ενυδρειο 700λιτρα με μεγιστη ροη 1850λ/ω.
Απο την αλλη διαβαζω στο φορουμ οτι τα λιτρα του ενυδρειου θα πρεπει να γυρνανε 4-5 φορες την ωρα. Αρα για ενυδρειο 700 λιτρα θελουμε ροη 3500λ/ω. Μιλαμε για πολλα λιτρα και μεγαλη διαφορα απο τον κατασκευαστη.
Τελικα τι ισχυει και γιατι υπαρχει αυτη η ασυμφωνια;

andreas K 21-11-07 15:45

Στα πολλα λιτρα η ''αναλογια'' ειναι σαφως μικροτερη...(2-3 φορες την ωρα ειναι ικανοποιητικα)

steady 21-11-07 16:00

για μενα οι εταιριες ειναι πολυ υπερβολικες παντως ισως για να πουλανε η δεν ξερω το λογο....
το φιλτρο αυτο μπορει σε ενα 600λιτρο με πολλα φυτα και κανονικη ιχθυοφορτιση να ηταν οκ αλλα στις περρισοτερες των περιπτωσεων πιστευω οτι δεν επαρκει και απο θεμα καδου-ποσοτητας υλικου αλλα και κυκλοφοριας...
βαλε πχ εσυ αυτοhttp://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...wItEWWooXYS6en
σε 150 λιτα να δεις:smt084 :D :D
και ο κανονας αυτος με τα 4-5 λιτρα δεν ειναι μονο του gab ισχυει και σε πολλες ξενες σελιδες!

maniac 21-11-07 19:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas K (Μήνυμα 215916)
Στα πολλα λιτρα η ''αναλογια'' ειναι σαφως μικροτερη...(2-3 φορες την ωρα ειναι ικανοποιητικα)

Aυτο δεν φαινεται να ισχυει διοτι το 2213 που το δινει για 200 λιτρα εχει ροη 440λ/ω που ειναι παλι στην ιδια περιπου αναλογια (λιγο χαμηλοτερα) ενω το 2011 για 150 λιτρα ακομα χαμηλοτερη αναλογια.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 215919)
και ο κανονας αυτος με τα 4-5 λιτρα δεν ειναι μονο του gab ισχυει και σε πολλες ξενες σελιδες!

Αφου ειναι κανονας θα πρεπει με καποιον τροπο να εφαρμοζεται. Οποτε στα 200 λιτρα βαζουμε 2 Χ 2213 η καποιο συνδυασμο που να ικανοποιει την αναλογια. Σωστα;
Το δικο μου προβλημα στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι πως δεν μπορω να εχω δευτερο εξωτερικο φιλτρο λογω χωρου. Σκεφτηκα να αυξησω την ροη με καποια προσθετη αντλια αλλα τι γινεται σε αυτη την περιπτωση με την βιολογια; Μηπως εχω προβλημα;:confused:
Το μονο που θα μπορουσα να κανω ειναι να βαλω δευτερο φιλτρο σε σειρα για αυξηση του βιολογικου υλικου.

steady 21-11-07 21:09

βασικα σε μεγαλα ενυδρεια σχεδον μονοδρομος ειναι το sump σε σχεση με τα εξωτερικα

στην περιπτωση σου τωρα πες μας ακριβως για το ενυδρειο και για το φιλτρο που εχεις ,τωρα να δουμε
το εαν επαρκει η βιολογια σου θα το δεις μονο με μετρησεις απολυτα,για να εισαι οκ με τη βιολογια πρεπει η αποικια σου να ειναι ικανη σε μια ωρα να καταναλωσει 2-3ml/l αν δεν κανω λαθος λεει ενας κανονας εσυ απλα μπορεις να ταισεις και να μετρησεις σε κανα 2 ωρες αν εχεις αμμωνια!

παντως ενας ευκολος τροπος να αυξησεις το φιλτραρισμα αν δεν εχεις χωρο ειναι ενα τετοιοhttp://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...tsQANN0ljmT8Fp
σε 600λιτρα δεν θα ειναι τοσο δυσκολο να το κρυψεις πιστευω και γυρναει 1200λαω

maniac 21-11-07 22:21

Το ενυδρειο ειναι 700+ λιτρα περιπου και οταν το εφτιαξα (94) το sump ηταν μια αγνωστη λεξη. Τρεχει με ενα 2028 και 2 εσωτερικα μηχανικα φιλτρα hagen των 1000 λιτρων περιπου το καθενα. Εχω δηλ αρκετη ροη αλλα οχι στο βιολογικο το οποιο μαλιστα μετα απο τοσα χρονια, οπως το μετρησα προχειρα, εχει πεσει αρκετα και εκρεμει ενας ελεγχος για να διαπιστωσω αν προκειται για καποιο μπουκωμα, αλλιως θα αντικατασταθει.
Δεν ειμαι σιγουρος τι εννοεις οταν λες καταναλωση 2-3 ml /l παντως το να μετρησω μετα το ταισμα ειναι απλο.
Τωρα οσο το σκεφτομαι, νομιζω πως θα μπορουσα να προσθεσω βιολογικο υλικο και στα εσωτερικα φιλτρα.

steady 21-11-07 22:32

βαλε στα εσωτερικα βιολογικο με λιγο μηχανικο πριν για να μην μπουκωνουν καθαρισε το εξωτερικο σου σχολαστικα και αν ακομα ειναι πεσμενη η ροη αλλαξε του impeller δεν εχει λογο να το αντικαταστησεις:rolleyes:

maniac 22-11-07 08:52

Οκ. Θα κανω καθαρισμο σωληνωσεων την επομενη εβδομαδα και θα δω σε τι κατασταση ειναι ο impeller. Απο το 94 δεν εχω ασχοληθει με αυτα τα θεματα, καιρος ηταν ετσι; :D :D :D

caverman 22-11-07 11:06

Εάν έχεις πολύ καιρό να ανοίξεις το φίλτρο καλλίτερα να μην το κάνεις πριν έχεις έτοιμη μια τσιμούχα για το 2028. Είναι πιθανό να έχει χαλάσει (καεί) και να έχεις πρόβλημα στεγανότητας μόλις θα πάς να το κλείσεις...Καλλίτερα να έχεις προνοήσει παρά να αναγκαστείς να το βγάλεις εκτός υπηρεσίας μέχρι να βρείς το ανταλακτικό...

Αυτά αν κατάλαβα καλά ότι έχεις να ανοίξεις το φίλτρο ....χρόνια :) .

steady 22-11-07 11:32

τοσα χρονια εχεις να ανοιξεις το φιλτρο?:D :D :D και ελεγα οτι εγω ειμαι τεμπελης πωπω πες μας τι θα βρεις μεσα!

τσιμουχα να παρεις οπωςκαιδηποτε ειναι παραπολυ πιθανο να γινει αυτο που λεει ο caverman

τωρα μετα απο τοσα χρονια μη σου πω και τους σωληνες πρεπει να αλλαξεις:rolleyes: δε θα καθαριζουν ουτε με χλωρινη:D
βαλε σε μια λεκανη νερο απο το ενυδρειο και καθαρισε εκει μεσα και τα υλικα!

παντως το μονο πραγμα που μπορει να παθει ενα φιλτρο και να εχει πεσει η αποδοση του<απο μηχανικης πλευρας παντα καθαρα> ειναι να θελει καινουργιο impeller ελλαδα θα κανει γυρω στα 30€ υπολογιζω παρε και ενα τετοιο http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...2N9aVY05WCeN31
και αφου καθαρισεις καλα το χωρο του impeller πλακωσε το καινουργιο τις τσιμουχες ολα με το spray και μετα θα ειναι σαν καινουργιο
τα δαχτυλιδια επισεις αναμεσα στους καδους ισως να θελουν αλλαγμα
εγω στο δικο μου εχω καβατζα δαχτυλιδια impeller και τσιμουχα για να εχω το κεφαλη μου ησυχο..
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...NpSM7qyRKVxl2I
τα πειρα ολα αποδω γιατι τρεχα γυρευε αθηνα που θα τα βρεις....

maniac 22-11-07 13:29

Το ξεσκισατε ρε παιδια!!!
Ειμαι και εγω τεμπελης αλλα ειναι δυνατον να δουλευει φιλτρο τοσα χρονια χωρις να ανοιχτει; Θα επρεπε να μπει στο βιβλιο Γκινες.
Εγραψα/εννοουσα πως δεν εχω ασχοληθει ποτε με τον καθαρισμο των σωληνωσεων που ειναι μερικα μετρα, και βεβαια δεν εχω βγαλει ποτε τον impeller. Το φιλτρο το ανοιγω οσο πιο σπανια μπορω γιατι μου διαμαρτυρονται τα βακτηριδια και θελω να τα εχω ευχαριστημενα:D οσο για την τσιμουχα την εχω περασει βαζελινη μερικες φορες (υπηρχε στην συσκευασια) και ειναι σε καλη κατασταση.
Μαλον θα συμετασχω στα ψωνια που ετοιμαζεις steady:)

steady 22-11-07 14:23

ειπα και γω υπαρχει χειροτερος απο μενα?:D :D :D
ποσταρε οτι θες μεχρι κυριακη το αργοτερο;)

andreas K 22-11-07 17:49

Υπηρχε 2028 το 94;

maniac 25-11-07 11:09

Andreas εχεις δικιο, ειναι το 2228, 58600 δραχμουλες τοτε. Εχω ακομα το κουτι του και το ειδα πριν απο λιγο. Το 2028 ειναι ο αντικαταστατης του με ιδιες προδιαγραφες.

Πριν απο λιγο τελειωσα και το καθαρισμα του φιλτρου αλλα η βελτιωση ηταν μικρη. Χωρις βιολογικο υλικο δεν γυρναει πανω απο 250λ/ω. Ο impeller ηταν αρκετα λερωμενος. Εινα δυνατον να εχει απομαγνητιστει και να μην αποδιδει πλεον;

andreas K 25-11-07 15:43

Mια αλλαγη impeller θα δωσει απαντηση στην απορια...

crazyio 26-11-07 09:38

βέβαια αν δεν φταίει το impeller θα δώσει και ένα έλλειμμα της τάξης των 30 ευρώ περίπου στην τσέπη του ... :rolleyes:
Βέβαια θα του μείνει για μελλοντική χρήση ...
Αλλά αν είχε αλλάξει κάποιος τον Impeller για να αποδώσει το μεταχειρισμένο του φίλτρο καλύτερα, και όντως έγινε, καλό θα ήταν να το ξέρουμε και οι υπόλοιποι... :D

maniac 26-11-07 20:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 216881)
Αλλά αν είχε αλλάξει κάποιος τον Impeller για να αποδώσει το μεταχειρισμένο του φίλτρο καλύτερα, και όντως έγινε, καλό θα ήταν να το ξέρουμε και οι υπόλοιποι... :D

Απο οτι φαίνεται δεν το εχει αλλάξει κανένας οπότε μαλλον δεν θα το αλλάξω ούτε εγώ;)

andreas K 26-11-07 21:58

9,80 ευρω σε ενα απο τα ακριβα μαγαζια της Αθηνας...

maniac 26-11-07 22:05

Εισαι σίγουρος? Αν ναι στείλε συντεταγμένες
Εδω πάντως http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...0&t=temartic_e
εχει 16,40

Stelios_Rjk 26-11-07 23:32

Δεν εχω αλλαξει ποτε τον impeller αλλα υποθετω οτι εαν απομαγνητιστει μονο μπορει να πεσει η απόδοση του φιλτρου. Δεν βρισκω αλλο λογο για μειωμενη απόδοση. Δεν υπαρχει καποιος φιλος/γνωστος κοντα σου με το ιδιο φιλτρο να κανετε ενα πειραμα με τον δικο του impeller? Για ερευνητικούς σκοπους περισσοτερο το πειραμα!

Z_X 02-12-07 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maniac (Μήνυμα 215904)
Με αφορμη οσα διαβαζω για τα εξωτερικα φιλτρα στο φορουμ και για τις προδιαγραφες τους, μου δημιουργηθηκε μια απορια σχετικα με την αποδοση τους.
Πιο συγκεκριμενα στο aquaristikshop γραφει:
Technical data EHEIM professionel 3e 2078:
-for aquaria up to approx. 700 l content
-Pump output max. 1850 l/h electronically adjustable

Δηλαδη η eheim το δινει για ενυδρειο 700λιτρα με μεγιστη ροη 1850λ/ω.
Απο την αλλη διαβαζω στο φορουμ οτι τα λιτρα του ενυδρειου θα πρεπει να γυρνανε 4-5 φορες την ωρα. Αρα για ενυδρειο 700 λιτρα θελουμε ροη 3500λ/ω. Μιλαμε για πολλα λιτρα και μεγαλη διαφορα απο τον κατασκευαστη.
Τελικα τι ισχυει και γιατι υπαρχει αυτη η ασυμφωνια;

Αν και αργοπορημένος :smt120 , νομίζω οτι μπορούμε με το φίλτρο που η προδιαγραφές του είναι για τα λίτρα μας να προσθέσουμε απλώς έναν κυκλοφορητή για να πιάσουμε την σωστή ροή που χρειαζόμαστε.
Δηλαδη ας πούμε ένα 2078 και ένα κυκλοφορητη 1500-2000 λ/ω.
Θα έβγαινε και πιό οικονομικό απο τα δύο φίλτρα και δεν νομίζω να υπήρχε πρόβλημα στην βιολογία μας.

maniac 03-12-07 11:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Z_X (Μήνυμα 218451)
Δηλαδη ας πούμε ένα 2078 και ένα κυκλοφορητη 1500-2000 λ/ω.
Θα έβγαινε και πιό οικονομικό απο τα δύο φίλτρα και δεν νομίζω να υπήρχε πρόβλημα στην βιολογία μας.

Τον εχω ηδη παραγγειλει (eheim 2000) :smt023


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02133 seconds with 10 queries