Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ερώτηση....... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20990)

aristomenis 20-11-07 18:55

ερώτηση.......
 
Καλησπέρα παιδιά...

Θέλω να ρωτήσω αν μεταφέρω βιολογικό υλικό (για μπόλιασμα) απο ενα ενυδρείο με ph 8 σε ένα ενυδρείο με ph 6,7 τα βακτηρίδια θα επιβιώσουν
η τσαμπα κόπος ;

Σας ευχαριστώ πολλή.

Filotas 20-11-07 19:17

Δεν νομίζω να επιρεαστούν τα βακτηρίδια απο το pH άλλωστε και στο καινούργια ενυδρείο ή θα τα μεταφέρεις απο αλλού ή θα τα διμηουργήσεις εκει εκ νέου με το στρώσιμο.

PascM 20-11-07 19:27

Και όμως τα βακτηρίδια επηρεάζονται από το ΡΗ.

Filotas 20-11-07 19:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 215665)
Και όμως τα βακτηρίδια επηρεάζονται από το ΡΗ.

Δηλαδή θες να πείς οτι αν τα βάλει απο ενυδρείο με pH 8 σε pH 6,7 θα τα φτύσουν και θα χρειαστεί να το στρώσει κανονικά;

PascM 20-11-07 19:40

Η μεταβολή του ΡΗ είναι μεγάλη!
Μπορεί να μην χρειαστεί να το στρώσει κανονικά αλλά σίγουρα δεν θα επιβιώσουν όλα τα ζωντανά που θα μεταφέρει με το μπόλι.

aristomenis 20-11-07 19:49

...............
 
Όταν λές επιρεάζονται .....κατά πόσο;
Το μπόλιασμα αξίζει να γίνει ;
Αν όχι τότε θα περάσω απο τον σύλλογο....:D:D:D

Ευχαριστώ πολλή.


ΥΓ. Την αλλη εβδομάδα αν όχι αυτή θα περάσω και απο τον σύλλογο
να αφήσω κλαδέματα απο bacopa monieri,oσοι πιστοί προσέλθετε
και ίσως και sessiliflora....

Συγνώμη δεν πρόλαβα να δω την απάντηση σου στο παραπανω post............

Filotas 20-11-07 19:51

Μα έτσι κι αλλιώς στην μεταφορά κάποια χάνονται γι'αυτό λεμε οτι πρέπει να προσθέτουμε κα σταδιακά τα ψάρια;

aristomenis 20-11-07 19:57

.............
 
Εγώ ξέρω αν γίνει τράμπα κολλήτα δεν χάνετε
ούτε ενα βακτηρίδιο........

PascM 20-11-07 20:17

Αν γίνει τράμπα όπως λες δεν χάνετε κανένα εφόσον δεν έχουμε τεράστιες διαφορές στην χημεία του νερού!
Μην ξεχνάμε όμως οτι η διαφορά 0,2 ΡΗ με 1 ολόκληρο βαθμό και βάλε που έχεις εσύ είναι τεράστια!!
Για να το πω αλλιώς δεν έχει την ίδια δύναμη ένας σεισμός (netblues πόσο ήταν?) 6,7 με έναν 8 ριχτερ !!!:D

Filotas 20-11-07 20:20

Δηλαδή δεν αξίζει να το μπολιάσει έτσι;

Βαγγέλης (Dearangelo) 20-11-07 20:21

εμένα πάντως μου έκανε κοιλια κατεβάζοντας το ρΗ απο 7.5 σε 6.5 σε στρώσιμο με αμμωνία..
πήρε καμια 15αριά μέρες να ξαναεπανέλθουν..

PascM 20-11-07 20:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filotas (Μήνυμα 215679)
Δηλαδή δεν αξίζει να το μπολιάσει έτσι;

Είπα και ποιο πάνω οτι με το μπόλι κάτι θα καταφέρει αλλά δεν θα έχει την ίδια αντίδραση που θα είχε αν είχαμε ποιο κοντινές παραμέτρους!!

Zorba_The_Freak 20-11-07 21:22

Μπορει να γινει "προσαρμογή" όπως κανουμε στα ψαρια???

steady 20-11-07 21:24

αυτο θα ελεγα τωρα εχω διαβασει οτι πολοι χομπιστες κανουν προσαρμογη στο μπολιασμα αν εχουν διαφορες στην χημεια τα δυο ενυδρεια...

PascM 20-11-07 21:25

Δεν το έχω δοκιμάσει!!
Μου ακούγετε βέβαια λογικό αλλά η διαφορά του ΡΗ είναι μεγάλη!!
Δεν ξέρω! Κανείς που να το έχει κάνει?

stav 21-11-07 10:39

Πιστευω πως εαν βοηθησεις το μπολιασμα μ' ετοιμα βακτηριδια θα εισαι ενταξει.Βεβαια ομως σταδιακη εισαγωγη ψαριων.

Giorgos 22-11-07 00:36

Γενικά, σε περιβάλλον με χαμηλότερο pH ζουν λιγότερα βακτηρίδια απ' ότι σε ένα περιβάλλον με ψηλότερο pH.

Στην περίπτωση του μπολιάσματος, εφόσον γνωρίζουμε ότι τα βακτηρίδια πρόκειται να πάνε από αλκαλικό σε πιο όξινο περιβάλλον, πρέπει να κάνουμε προσαρμογή στο μπόλι. Διαφορετικά θα χάσουμε μεγάλη ποσότητα της αποικίας των βακτηριδίων λόγω του σοκ που θα υποστεί από την απότομη αλλαγή παραμέτρων.

Ο καλύτερος τρόπος είναι να τοποθετήσουμε το μπόλι σε έναν μισογεμάτο κουβά με νερό από το ενυδρείο όπου πάρθηκε το μπόλι. Στη συνέχεια προσθέτουμε με στον κουβά νερό (με μικρή ροή) από το ενυδρείο που προορίζεται το μπόλι. Όταν γεμίσει ο κουβάς, αδειάζουμε τον μισό όγκο νερού και συνεχίζουμε την προσαρμογή μέχρι να ξαναγεμίσει ο κουβάς. Τέλος, τοποθετούμε το μπόλι στο φίλτρο.

Και ναι, αξίζει να μπολιάσουμε ένα φρεσκοστημένο ενυδρείο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01650 seconds with 10 queries