Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Θερμοκρασιά νερου αλλαγής; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19990)

Filotas 08-10-07 10:50

Θερμοκρασιά νερου αλλαγής;
 
Καλημέρα και καλό φθεινόπωρο. Επιτέλους έπεσε λίγο η θερμοκρασία και δρόσισε λίγο. Σήμερα το πρωί που έκανα αλλαγή νερού στο 40 λιτρο ενυδρειο μου παρατήρησα οτι η θερμοκρασία έπεσε απο τους 27 στους 25 και κάνω τις αλλαγές με νερό που αφήνω στο δωμάτιο για 3-4 μέρες για να πάρει θερμοκρασία δωματίου δηλαδή περίπου 22. Εκείνο που με τρόμαξε είναι οτι έχω και ένα 120 λιτρο σε στρώσιμο. Όταν θα είναι έτοιμο και θα αρχίσω τις αλλαγές λογικά θα έχει δροσίσει ακόμα πιο πολύ και με ανησυχεί η θερμοκρασία του νερού της ύδρευσης. Θιμίζω οτι στην Καστοριά τον χειμώνα κάνει πολύ κρύο και η θερμοκρασία του νερού της ύδρευσης είναι περίπου 8-10 βαθμούς. Τί κάνουμε τότε, πως κάνουμε τις αλλαγές για να μήν παγώσουν τα ψαράκια;

george 08-10-07 10:53

Ανοίγεις τη βρύση....ρυθμίζεις την θερμοκρασία....λάστιχο στη βρύση...και γεμίζεις προσθέτοντας αντιχλώριο.

Filotas 08-10-07 10:54

Το ενυδρείο το έχω στο γραφείο και δεν εχω θερμοσύφονο!!!!!!

george 08-10-07 10:56

Βραστήρα ;

Filotas 08-10-07 11:02

Ναι υπάρχει βραστήρας.

george 08-10-07 11:07

Ε τότε αυτοσχεδίασε.....:grin:

Filotas 08-10-07 11:12

Αυτό το είχα σκεφτεί αλλά απλά ρωτώ μήπως κάποιος μπορεί να μου πεί σε τί αναλογίες να ρίχνω βραστό νερό και νερό βρύσης για να μην τα βράσω απο την μία ή να μήν τα παγώσω απο την άλλη!!!!!!

Zorba_The_Freak 08-10-07 11:23

Πέρνεις ένα θερμομετρακι με 1 ευρώ, μετράς και είσαι τελειος

Εννοείται ότι το ζεστο και το κρυο το ανακατευεις εκτος ενυδρείου...

Filotas 08-10-07 11:30

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα πως να το ανακατέψω εκτός. Δέν υπάρχει χώρος και χρόνος. Σκεφτόμουν αν με κάποιον τρόπο μπορώ να ρίχνω λίγο λίγο το ζεστό νερό την ώρα που θα γεμίζει με το λάστιχο κατευθίαν απο την βρύση. Άν είχα τρόπο να ανακατέψω 40 λίτρα νερό σε ένα δοχείο θα το αποθήκευα κίολας για 3-4 μέρες μέχρι να πάρει θερμοκρασία δοματίου και μετά θα το έβαζα μέσα. Μετά να κάνω 40 λίτρα αλλαγή με κουβά δεν λέει γιατί είναι πολύ χρονοβόρο!!!!!

george 08-10-07 11:48

Αν το κάνεις με προσοχή...χωρίς να τα ζεματίσεις....:confused:

Filotas 08-10-07 11:51

Ισως ρίχνοντας το ζεστό νερό εκεί που πέφτει και εκείνο απο την βρήση. Δεν ξέρω όταν φτάσει εκείνη η στιγμη θα δώ τί θα κάνω και θα σας ενημερώσω. Ευχαρηστώ πάντως που ασχοληθήκατε με τον προβληματισμό μου!!!!!

chris129 08-10-07 15:02

φιλε απο την Καστορια χομπιστες ειμαστε και οχι μαγοι χαχαχαχαχαχα:grin: :grin: :grin: :grin: βρες ενα κουβα μεγαλο περιπου 30λ και κανε αναμιξη μεσα στο κουβα και αφου βαλεις αντιχλωριο το ριχνεις μεσα στο ενυδρειο σου

PascM 08-10-07 16:25

Η άλλη λύση απαιτεί χρόνο! Δηλαδή προσθέτεις το κρύο νερό πάαααρα πολύ αργά! Σε ρυθμό που ο θερμαντήρας να προλαβαίνει να επαναφέρει την τάξη! Πράγμα που σημαίνει οτι μπορεί να σου φάει και τη μισή μέρα (να μην πω παραπάνω δηλαδή)

Σε κάθε περίπτωση πρόσεξε να μην κατεβαίνει ή ανεβαίνει η θερμοκρασία απότομα διότι έτσι θα έχεις προβλήματα και αρώστιες.

tsikis 08-10-07 16:27

Γιατί δεν κάνεις την προετοιμασία σε ένα κουβά (ανάλογο των λίτρων που αλλάζεις) ρίχνοντας αντιχλώριο, και να ζεσταίνεις το νερό με ένα θερμοστάτη?
Τσεκάρεις θερμοκρασία με ένα θερμόμετρο και μόλις πιάσει την επιθυμητή κάνεις την αλλαγή σου...
Δεν κοστίζει ακριβά το όλο εγχείρημα, και εύκολο να κρυφτεί (μιας και το ενυδρείο είναι σε γραφείο)

Απλό/δοκιμασμένο....

Filotas 08-10-07 16:35

Ρε παιδιά αυτό ακριβώς θέλω να αποφήγω δηλαδή να κάνω τις αλλαγές με κουβά γιατι αναταράζεται ο βυθός και μου χαλάει όλη την εικόνα του ενυδρείου, μετο λάστιχο και χαμηλή ροή όλα παν καλά!!!!! Βέβαια το πρόβλημα με την θερμοκρασία είναι τεράστιο.!!!!!

Tolis 08-10-07 17:15

Παράθεση:

Ισως ρίχνοντας το ζεστό νερό εκεί που πέφτει και εκείνο απο την βρήση.
Ετσι

Filotas 08-10-07 17:18

Ευχαριστώ Tolis. Καταλαβένετε μου είναι πολύ δύσκολο σε ένα γραφείο να αλλάζω νερό με κουβάδες. Ενώ με το λάστιχο έιναι πολύ πιο έυκολο. Και πάλι ευχαριστώ που ασχοληθήκατε γενικά με τα προβλήματα μου.

chris129 08-10-07 19:11

μια τεχνικη για να αλλαξεις νερο με κουβα χωρις να αναταραξεις το νερο και τον βυθο ειναι η εξης παρε ενα ταπερ που να ειναι σχετικα στρογγιλο στη βαση του και αφου βγαλης το νερο που θελεις απο το ενυδρειο σου και αφου εχεις κανει την προετοιμασια του νερου τοτε βυθησε το ταπερ μεσα στο ενυδρειο μεχρι να κατσει στον πατο μολις κατσει γυρνατο αποτομα ωστε να κατσει βυθησμενο απο κει και μετα ριχνεις το νερο επανω στο ταπερ και εκεινο εχει τοσο καλη ροη που δεν σου χαλαει το βυθο σου δοκιμαστο ειναι αποτελεσματικο :p :p :p

crazyio 08-10-07 19:24

1 Συνημμένο(α)
Κάπου είχα βρεί ψάχνοντας αυτό ..... :D
Είχα σπάσει στο γέλιο με το τι έχει κάνει το παλικάρι αλλά στην περίπτωσή σου μπορεί να αποδειχτεί σωτήριο ...

giagligian 08-10-07 20:41

ΧΑΧΑ κορυφαίο αυτός που το φτιαξε πρέπει να είναι πολύ μυαλό!!! :D:D:D:D κάνει και για όσους δεν έχουν θερμοσίφωνο!

parrot 08-10-07 21:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filotas (Μήνυμα 204959)
Ρε παιδιά αυτό ακριβώς θέλω να αποφήγω δηλαδή να κάνω τις αλλαγές με κουβά γιατι αναταράζεται ο βυθός και μου χαλάει όλη την εικόνα του ενυδρείου, !

πάρε μια φθηνή αντλία φίλτρου και θα γίνουν όλα πολύ εύκολα για την αλλαγή νερού με τον κουβά..... και αρκετά γρήγορα, αρκεί να έχεις θερμοκρασία κοντά στο επιθυμητό.....

PascM 08-10-07 22:34

Αυτή η λύση δεν δουλεύει πάντα! Πρέπει να έχεις υπόψιν σου και το μανομετρικό ! Πόσο ψηλά δηλαδή μπορεί η αντλία (για κυκλοφοριτή μιλάς προφανώς) μπορεί να σηκώσει το νερό!

parrot 08-10-07 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 205071)
Αυτή η λύση δεν δουλεύει πάντα! Πρέπει να έχεις υπόψιν σου και το μανομετρικό ! Πόσο ψηλά δηλαδή μπορεί η αντλία (για κυκλοφοριτή μιλάς προφανώς) μπορεί να σηκώσει το νερό!

Ναι ακριβώς γι αυτό μιλάω.... είχα αναφέρει το ύψος του ενυδρείου και με καθοδήγησαν στο πετ σοπ να πάρω την κατάλληλη συσκευή.

PascM 08-10-07 22:57

Οκ!! Then! ;)

Filotas 09-10-07 08:43

Και έτσι όμως δεν αποφέυγω την χρήση κουβάδων που σημένει οτι για 40 - 50 λίτρα αλλαγής θα πρέπει να ετοιμάσω 4 ή 5 κουβάδες στην κατάληλη θερμοκρασία και να τους ρίξω μέσα.
Αλήθια όταν κάνουμε αλλαγή τον κυκλοφορητή τον σταματάμε για να μήν καεί σωστά; Τα ψαράκια πόση ώρα μπορούν να αντέξουν χωρίς κυκλοφορία νερού;

caverman 09-10-07 12:12

Με καμιά 150αριά ευρωπαίους βάζεις ένα μικρό ταχυθερμοσίφωνα (ειδικό για κουζινάκια και μικρούς χώρους), το ρυθμίζεις σε χαμηλή θερμοκρασία και ξεχνάς όλα τα υπόλοιπα. Αν θες να αποφύγεις και το αντιχλώριο βάζεις στην έξοδο του ένα φίλτρο ενεργού ανθρακά και γεμίζεις κατευθείαν το ενυδρείο...:D :D :D :D ...
Όπως βλέπεις λύσεις υπάρχουν...οι ευρωπαίοι είναι δυσέυρετοι...:p

Caverman

tsikis 09-10-07 14:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filotas (Μήνυμα 205126)
4 ή 5 κουβάδες

:confused: :confused:
Και με έναν κουβά 40-50 λίτρων (έναν και από αυτούς που είναι για τροφές) κάνεις την δουλειά σου.
Γιατί απαραίτητα 4-5 κουβάδες?

Filotas 09-10-07 16:42

Γιατί μπορώ να κρύψω μέχρι έναν κουβά 12λίτρων. Αν μπορούσα να έχω μέσα στο γραφείο κουβά 40-50 λίτρων θα τον γέμιζα κίολας απο την Κυριακή για να πάρει θερμοκρασία δοματίου μέχρι το Σάββατο που κάνω τις αλλαγές!!!!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από caverman (Μήνυμα 205162)
Με καμιά 150αριά ευρωπαίους βάζεις ένα μικρό ταχυθερμοσίφωνα (ειδικό για κουζινάκια και μικρούς χώρους), το ρυθμίζεις σε χαμηλή θερμοκρασία και ξεχνάς όλα τα υπόλοιπα. Αν θες να αποφύγεις και το αντιχλώριο βάζεις στην έξοδο του ένα φίλτρο ενεργού ανθρακά και γεμίζεις κατευθείαν το ενυδρείο...:D :D :D :D ...
Όπως βλέπεις λύσεις υπάρχουν...οι ευρωπαίοι είναι δυσέυρετοι...:p

Caverman

καλή ιδέα το είχα σκευτεί και αυτό μόνο που το μπα΄νιο στο γραφείο μου είναι τόσο μίκρο που δεν θα χορούσε (είναι μόνο 1 τ.μ.). Μετά είναι και ο υδραυλικός ασε να πάει. Πάντως μάλλον σ'αυτήν την λύση θα καταλύξω αν δεν ..... με τα υπόλοιπα.

Tolis 09-10-07 19:11

Η λυση με τον βραστηρα παντως για τα λιτρα σου ειναι πρακτικη. Οσο γεμιζει το λαστιχο κρυο νερο, προλαβαινεις να να ριξεις 3-4 βραστηρες κι εισαι οκ.

Filotas 09-10-07 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 205320)
Η λυση με τον βραστηρα παντως για τα λιτρα σου ειναι πρακτικη. Οσο γεμιζει το λαστιχο κρυο νερο, προλαβαινεις να να ριξεις 3-4 βραστηρες κι εισαι οκ.

Θα το δοκιμάσω πρώτα αυτό και μετά θα παω σε άλλες λύσεις. Ελπίζω μόνο να μήν ζεματίσω κανένα ψαράκι.zw


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02225 seconds with 10 queries