Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   αναγνωριση ραμ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19907)

octania246 04-10-07 18:52

αναγνωριση ραμ
 
2 Συνημμένο(α)
μπορειται να μου πειτε ποιο ειδος ειναι αυτο?
μοιαζει πολυ με Αpistοgramma ramirezi Αλλα δεν εχει
τα χρωματα παρα ενα κιτρινο.υποτιθεται οτι ειναι θηλυκο.μπορειται να καταλαβετε?
ευχαριστω






fishme1 04-10-07 19:28

ειναι mikrogeophagus ramirezi <gold>.ειναι κυριως κιτρινο γιατι ειναι προιον επιλεκτικης εκτροφης

octania246 04-10-07 19:39

σε ευχαριστω φιλε μου.μπορειται να καταλαβετε αν ειναι θυληκο η αρσενικο?
μπορει να ζευγαρωσει με ενα blue ram?

harilaos 04-10-07 20:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από octania246 (Μήνυμα 204161)
σε ευχαριστω φιλε μου.μπορειται να καταλαβετε αν ειναι θυληκο η αρσενικο?
μπορει να ζευγαρωσει με ενα blue ram?


εφοσον δεν εχει μπει η τεχνιτη γενετικη,
και απλα ειναι προϊον επιλεκτικης εκτροφης, λογικα ζευγαρωνει..

ας μιλησουν οι πιο εμπειροι

octania246 04-10-07 20:43

τωρα που το ψαχνω λιγο μιας και πριν δεν ειχα ιδεα,δεν υπαρχει γενετικη τεχνικη στο συγκεκριμενο ειδος.οποτε ολα καλα.
αλλα πως μπορουμε να διακρινουμε ποιο ειναι το αρσενικο και ποιο το θηλυκο?

PascM 05-10-07 00:14

Με επιφύλαξη για θυληκό μου μοιάζει! Μια ποιο κοντινή φωτογραφία θα βοηθούσε.

octania246 05-10-07 09:02

η μεχρι τωρα συμπεριφορα του παντως αυτο δειχνει.
μου το φερανε χθες και απο την ωρα που το εχω βαλει μεσα ο αρσενικος μου δεν το εχει αφησει σε ησυχια.ειναι συνεχια στο κυνηγητο.το gold παντως ειναι δεν δειχνει να του δινει και πολυ σημασια.παντως περα απο το ολοκιτρινο του θεματος δεν εχει καθολου κοκκινο στην κοιλια παρα μονο στα πτερυγια του που στις ακρες τους δειχνουν λιγο ενα ελαφρυ κοκκινισμα.

PascM 05-10-07 09:05

Η κοιλιά του θα κοκκινίσει όταν νιώσει έτοιμο για αναπαραγωγή (συνήθως) το συγκεκριμένο με τον ελάχιστο χρόνο παραμονής του στο ενυδρείο σου και φυσικά μετά από το στρες της μεταφοράς είναι λογικά δύσκολο να δείξει τα χρωματά του!

harilaos 05-10-07 09:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από octania246 (Μήνυμα 204277)
η μεχρι τωρα συμπεριφορα του παντως αυτο δειχνει.
μου το φερανε χθες και απο την ωρα που το εχω βαλει μεσα ο αρσενικος μου δεν το εχει αφησει σε ησυχια.ειναι συνεχια στο κυνηγητο.το gold παντως ειναι δεν δειχνει να του δινει και πολυ σημασια.παντως περα απο το ολοκιτρινο του θεματος δεν εχει καθολου κοκκινο στην κοιλια παρα μονο στα πτερυγια του που στις ακρες τους δειχνουν λιγο ενα ελαφρυ κοκκινισμα.

Δεν εχω γνωσεις επι του θεματος αλλα τα θυληκα δεν κοκκινιζουν μονο οταν δεχτουν το αρσενικο για αναπαραγωγη;

EDIT: Δεν ημουν αρκετα γρήγορος :P

octania246 05-10-07 09:26

ειχα την εντυπωση οτι ειχαν μια ελαφρυα κοκκιναδα ουτως η αλλος και απλα οταν ηταν ετοιμα σαν ζευγαρωμα κοκκινιζαν για τα καλα.σε μια περιπτωση που ζευγαρωσουν και εστω οτι ολα πηγαινουν καλα τα ψαρακια που θα βγουν θεωρητικα παντα πως μπορει να ειναι?σαν blue ram?gold ram?η λιγο απο ολα?
ξερουμε καθολου απο διασταυρωσεις συνηθως αν και τι βγαινει?

harilaos 05-10-07 11:07

Εξαρταται απο τον τυπο των γονιδιων που καθοριζουν το χρωμα.. Αν ειναι συν-επικρατη , φιλοσυνδετα , απλα επικρατη-υπολειπομενα...

Παντως μολις διαωασα οτι η πρωτη θυγατρικη γεννια θα βγαλει ειτε ολα μπλε ειτε ολα χρυσα και στη συνεχεια η δευτερη θυγατρικη θα βγαλει αναμεικτα με αναλογια 75/25

Will it lead to a
> weakened coloration of the regular type of Rams in the fry?

Depending on the dominance issues of the color genes the first generation
will be either all blue or all gold. I would suspect all blue. Breeding of
siblings should give a 75/25 ratio.


Δεν ξερω ριξε μια ματια εδω

http://www.thekrib.com/Apisto/P-ramirezi.html

Giorgos 05-10-07 12:53

Δεν πρόκειται για γεννετικά τροποποιημένο ψάρι αλλά προϊόν επιλεκτικής αναπαραγωγής (πράγμα που επίσης δεν υποστηρίζω).

Εμένα πάντως μου μοιάζει με αρσενικό (το λέω με επιφύλαξη, περιμένω κάποιες καλύτερες φωτογραφίες όπου να φαίνονται τα πτερύγια ώστε να μπορέσω να σου το επιβεβαιώσω 100%).

octania246 05-10-07 13:53

οκ.με την πρωτη ευκαιρια θα προσπαθησω να βγαλω καποιες καλυτερες.οποτε αν καταλαβα καλα εστιαζουμε στα φτερα-πτερυγια τα οποια σε μεγεθος τουλαχιστον ειναι στα ιδια επιπεδα με του αρσενικου blue ram που εχω.

rita 05-10-07 14:39

εγω λεω αρσενικο παντως.συνηθως τα θηλυκα ειναι πιο ''στρουμπουλα'' και μικροσωμα.

octania246 05-10-07 14:42

και μενα για αρσενικο μου κανει.αλλα η συμπεριφορα του ειναι εντελως αλλη στο ενυδρειο.οπως ακριβως και το προηγουμενο θηλυκο μου.ισως βεβαια επειδη μπηκε τωρα και ο ''παλιος'' προσπαθει να του παρει τον αερα:):)

Giorgos 05-10-07 16:03

Ειδικά αν είναι αρσενικό, δεν θα τον αφήσει το "νεο" σε ησυχία.

PascM 05-10-07 17:33

Και αυτό θα έχει δυσάρεστες συνέπειες!
Αλλά ας περιμένουμε τις φωτό!!!

rita 05-10-07 18:55

ο ηδη υπαρχων αρσενικος εχει δημιουργησει τη περιοχη του εκει τωρα και προσπαθει να επιβληθει στον αλλο...
προσεξε μην στον στρεσσαρει,ειναι που ειναι ο κακομοιρης λογω μεταφορας-πετ σοπ κλπ.

octania246 05-10-07 21:41

2 Συνημμένο(α)
να και οι καινουργιες φωτο.πιστευω πολυ καλυτερες σε σχεση με τις αλλες.

παντως περιοχη του παλιου μου ραμ δεν υπαρχει μιας και εγινε ολικη αλλαγη του εσωτερικου του ενυδρειου οποτε πιστευω οτι για ολα τα ψαρακια μου ειναι μια απο την αρχη.σιγουρα βεβαια το παλιο ραμ αισθανετε πιο ''στο σπιτι του''
μιας και ειναι για αρκετο καιρο με τα υπολοιπα ψαρια.
ακουω τις γνωμες σας

Giorgos 05-10-07 23:44

Είναι αρσενικό.

octania246 06-10-07 07:31

σιγουρα?παντως η συμπεριφορα του μεσα ειναι εντελως διαφορετικη με ενα αρσενικου.καθοτι εχω δει πολλες φορες αρσενικα και το τι γινετε μεσα στο ενυδρειο μου κανει πολυ εντυπωση.εκτος αν συνβαινουν 2 πραγματα....
-επειδη στην ουσια ειναι ιδιο μεν ειδος αλλα διαφορετικη ''ποικιλια'' να μην ασχολουνται και πολυ το ενα με το αλλο.
-και εκτος αν το gold δεν ειναι και τοσο αρσενικο οσο θελει να δειχνει:):):)

παντως περα απο την πλακα το blue ram εξακολουθει να το κηνυγαει μολις το βλεπει και το gold να τρεχει......

Steve 06-10-07 08:20

εγω θα το ελεγα για θηλυκο ,
δεδομενου οτι του δικου μου αρσενικου τα πτεριγια ειναι πιο μακρια....

octania246 06-10-07 08:41

εγω παλι θα ελεγα οτι :smt120:smt120:smt120

δεδομενου οτι μεγεθος πτερυγια κτλ ειναι ολοιδια με του blue ram αρσενικου
αλλα η συμπεριφορα τουλαχιστον η ως τωρα ειναι.........ενα μυστηριο:confused:

octania246 09-10-07 12:42

σχεδον μια βδομαδα μαζι το gold με το blue ram και τιποτα δεν εχει αλλαξει.
το gold εξακολουθει να εχει πληρη αδιαφορια για το blue ram και αντιθετα το δευτερο να κυνηγαει συνεχια το πρωτο.ουτε μαλωματα ουτε τσακωμους ουτε τιποτα.απο την μια καλο απο την αλλη ειμαι ακομα μπερδεμενος:smt120:smt120:smt120:smt120

Giorgos 09-10-07 12:52

Δεν θα έπρεπε να είσαι μπερδεμένος αφου.....
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos (Μήνυμα 204465)
Είναι αρσενικό.

:rolleyes:
Οπότε πας πίσω το gold και παίρνεις ένα κανονικό θηλυκό.
Όσο για την αναγνώριση των ramirezi, έχουμε πολλές θεματικές ενότητες όπου μπορείς να βρεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

octania246 09-10-07 14:02

πισω δεν μπορω να το παω γιατι μου το φερανε ως δωρο οποτε δεν γνωριζω τι γινετε.
εχω διαβασει αρκετα για την αναγνωριση των ραμιρεζι αλλα τον blue.
στα gold ειναι η αληθεια οτι δεν μπορω να βγαλω καλα ακρη.
οποτε ειμαστε σε αναζητηση γνησιας blue ram
σε περιπτωση που βαλω και την θηκυκια blue θα υπαρχει προβλημα μεταξυ τους?
στο ενυδρειο?(120λιτρα με neon-cory-otociclus)?
ευχαριστω

Giorgos 09-10-07 14:41

Όταν βάλεις τη θηλυκιά, τα αρσενικά αντί να ασχοληθούν μαζί της, θα αναλώνονται σε κυνηγητά μεταξύ τους για το ποιος είναι ο αρχηγός. Αυτό επειδή το ενυδρείο δεν χωράει και τους δυο. Γι' αυτό, καλό θα ήταν να έδινες τον έναν.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02257 seconds with 10 queries