Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Πρόβλημα με βαλισνέριες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19891)

chemical mac 03-10-07 22:30

Πρόβλημα με βαλισνέριες
 
Δυο βδομάδες μετά την αναβάθμιση του φωτισμού από 0.3 watt σε 0.6 watt / λίτρο οι βαλισνέριες μου άρχισαν να κοκκινίζουν (κάποια φύλλα). Αμμωνία Ο, Νιτρώδη 0, Νιτρικά πολύυυυ χαμηλά (ακόμα και το κερατόφυλλο δεν αναπτύσεται σωστά). Τι κάνω προχωράω σε προσθήκη KNO3 και αύξηση CO2 ή υπάρχει κάτι άλλο;

klaz 03-10-07 22:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από macblack (Μήνυμα 203957)
ή υπάρχει κάτι άλλο;

:rolleyes::smt045

chemical mac 03-10-07 22:42

Θα με σκάσεις ή θα μου πεις; :confused:

tak660x 03-10-07 22:46

ε τι υπαρχει?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tak660x (Μήνυμα 203964)
ε τι υπαρχει?

με προλαβες:grin:
-------------------------
να μαντεψω? θερμοκρασια?

klaz 03-10-07 22:52

ρε σεις..εδω ο ολυμπιακος νικησε για πρωτη φορα μετα απο 31..!!!!!! παιχνιδια.. εκτος εδρας στο ch.league...και εσεις με ρωτατε για βαλισνεριες....?????το γελιο της αρκουδας πεφτει τωρα......:D:D:D
παρολη την πλακα,μακη αγορι μου χαλαρωσε....δεν ειναι απολυτως τιποτα...
αν παλι εχεις αμφιβολιες,πατα την απο χαμηλα ενα γερο κλαδεμα,και θα δωσουν σαν τρελλες.....
αντε.....ακομα δεν εμαθες την υπομονη..;)

chemical mac 03-10-07 22:57

Το πρόβλημα δεν είναι η ανάπτυξη τους αλλά ότι ξαφνικά άρχισαν να κοκκινίζουν κάποια φύλλα τους. Αν θυμάσαι είχα πάρει πριν το καλοκαίρι ένα γλαστράκι με κάτι πεταμένες που είχες και κατέληξα να γεμίσω σχεδόν όλη την πλάτη του ενυδρείου. Και ξαφνικά κοκκίνισαν κάποια φύλλα...με προβληματίζει ότι αυτό έγινε σε 15 μέρες από την αλλαγή του φωτισμού.
Γενικά είναι καλύτερα να χρηισμοποιεί κάποιος ΚΝΟ3 αντί καλίου και ντρικών ξεχωριστά;

Μήπως ξέρεις και από πιπίλες;;;; Πέφτει η πιπίλα της μπέμπας και με έχει χαζέψει στο πήγαινε έλα (και όχι κόλλα ή σελοτέιπ ΔΕΝ κάνει)

klaz 03-10-07 22:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από macblack (Μήνυμα 203976)
Γενικά είναι καλύτερα να χρηισμοποιεί κάποιος ΚΝΟ3 αντί καλίου και ντρικών ξεχωριστά;

το κοκκινισμα συνηθως γινεται απο εντονο φωτισμο.οσο για την αλλη σου ερωτηση ειναι ολα σχετικα.
παντα υποτιθεται πως ξερεις τι κανεις,και δεν ριχνεις χημειες-λιπασματα εαν δεν εισαι 1000% σιγουρος...
καλο βραδι ψηλε..:p

Strahos 04-10-07 12:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tak660x (Μήνυμα 203964)
ε τι υπαρχει?
-------------------------

με προλαβες:grin:
-------------------------
να μαντεψω? θερμοκρασια?

αυτό δεν το έχω ξαναδεί :D μιλάς με τον εαυτό σου και του λες ότι σε πρόλαβε! χαχαχαχα! καλό. :p :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01827 seconds with 10 queries