Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ερώτηση για φυτά....και αλλα πολλα... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19824)

aristomenis 30-09-07 22:11

ερώτηση για φυτά....και αλλα πολλα...
 
2 Συνημμένο(α)
Την καλησπερα μου σε ολους.....

Παμε....:D την παρασκευη που μας περασε εστησα ενα 70λιτρο της juwel (δειτε φωτο)τα φυτα τα πηρα απο κλαδεμα του minipond170lit.(δειτε φωτο )που βρεισκετε στην ακρη του σαλονιου μας...εβαλα ( java moss,limnophila sessiflora ,bacopa monieri,lydwigia red)και εχω ξεκινηση να το στρωνω με αμμωνια,απο φωτισμο προσθεσα μια λαμπα arcadia original tropical με πατεντα ...αποτελεσμα 0,42w/lit .Eρωτηση:τα ΝΟ3 φυσιολογικα ειναι ακομα μηδενικα να ριξω λιπασματα ; (χρησιμοποιω λιπασματα της σιτσεμ),επισης σκεφτομαι να βαλω diy co2 να ξεκινησω;οποιαδοιποτε βοηθεια,προταση,καλοδεχουμενη....Ξεχασα...(νομιζετ ε οτι τελειωσα;) :D
Το ph μου ειναι 7 και ισως 6,8 το φιλτραρισα με αυτα τα φιλτρα της BRITA(κανατα) και η αρχικη τιμη ηταν ph7,8 ! ! .Σημερα μετρησα τα ΝΟ3 στο minipond και ηταν σχεδον μηδενικα ! τι κανω; ουφ τελειωσα.....
σας ευχαριστω πολλη.

PascM 30-09-07 22:40

Κάνε και μια αναζήτηση για το στρώσιμο με φυτά!

Εφόσον τα ΝΟ3 είναι μηδενικά καιρός να αρχίσεις το ΚΝΟ3 :D

aristomenis 30-09-07 23:05

ερωτηση....
 
Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση αλλα δεν εχω χρονο για ψαξιμο.....εχω την κορη μου.....αν μπορουσες να μου δωσεις μια ουσιαστικη απαντηση στης παραπανω ερωτησεις μου.....θα σου ημουν ευγνωμων.......

ΥΓ. αν εχεις κανει την νταντα ποτε σου ......καταλαβαινεις ;)

Βαγγέλης (Dearangelo) 01-10-07 09:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aristomenis (Μήνυμα 203080)
Την καλησπερα μου σε ολους.....

Παμε....:D την παρασκευη που μας περασε εστησα ενα 70λιτρο της juwel (δειτε φωτο)τα φυτα τα πηρα απο κλαδεμα του minipond170lit.(δειτε φωτο )που βρεισκετε στην ακρη του σαλονιου μας...εβαλα ( java moss,limnophila sessiflora ,bacopa monieri,lydwigia red)και εχω ξεκινηση να το στρωνω με αμμωνια,απο φωτισμο προσθεσα μια λαμπα arcadia original tropical με πατεντα ...αποτελεσμα 0,42w/lit .Eρωτηση:τα ΝΟ3 φυσιολογικα ειναι ακομα μηδενικα να ριξω λιπασματα ; (χρησιμοποιω λιπασματα της σιτσεμ),επισης σκεφτομαι να βαλω diy co2 να ξεκινησω;οποιαδοιποτε βοηθεια,προταση,καλοδεχουμενη....Ξεχασα...(νομιζετ ε οτι τελειωσα;) :D
Το ph μου ειναι 7 και ισως 6,8 το φιλτραρισα με αυτα τα φιλτρα της BRITA(κανατα) και η αρχικη τιμη ηταν ph7,8 ! ! .Σημερα μετρησα τα ΝΟ3 στο minipond και ηταν σχεδον μηδενικα ! τι κανω; ουφ τελειωσα.....
σας ευχαριστω πολλη.

καλημέρα, πρέπει να ερχόσεις ένα κλύκλο στον οποίο θα συμμετέχουν τα ψάρια σαν δημιουργοι της αμμωνίας, διαδικασια που θα την υποκαταστήσεις με την προσθήκη αμμωνίας απο φαρμακειο. το επόμενο βήμα είναι να αναπτύξεις αποικίες βακτηρίων στο φίλτρο και στο υπόστρωμα εν μέρει που θα σπάνε την αμμωνία σε οξείδια του αζώτου, δηλαδή νιτρίτες και μετά νιτράτες, εδώ μπαίνει και συμμετοχή των φυτών...που θα μετατρέπουν τους νιτράτες σε αζωτο και οξυγόνο..
χρειάζεσαι λοιπόν να βάλεις αμμωνία, να ξεκινήσει το φίλτρο τη διμιουργία αποικίας βακτηρίων ούτως ώστε να υποστηρίξουν τα φυτά, στην αρχή θα πρέπει να προσθέτεις ματαξύ των αλλων και άζωτο και φώσφορο, που στη συνέχεια όμως θα μειώσεις διότι τηα στον προσφέρουν τα βακτήρια, ενώ το φώσφορο θα στον προσφέρουν εν μέρει οι τροφές, όταν βάλεις ψάρια..
αν δείς ανεβασμένο φωσφορο, προσθέτεις κάλλιο (ποτασιο), σίδηρο με μέτρο γιατί οξειδόνεται και μαυρίζει το χαλίκι...και τα εσωτερικά τοθυ φίλτρου..
τα φυτά θέλου κάλλιο-φώσφορ-αζωτο κυρίως..
αυτά τα ολίγα και μπερδεμένα..

Juan 01-10-07 10:12

Υπόστρωμα, έχεις βάλει στο ενυδρείο ;

Όπως και νά'χει όμως είναι νωρίς για να σκέφτεσαι τα λιπάσματα.
Υπάρχει μια περίοδο προσαρμογής των φυτών (σου δίνει το χρόνο που χρειάζεσαι για στρώσεις το ενυδρείο). Το λίπασμα βοηθά το φυτό στην ανάπτυξη του.

Μην το παρακάνεις με τον φωτισμό ~9 ώρες.
CO2 θα βοηθήσει περισσότερο απ'όλα.

aristomenis 01-10-07 14:07

ευχαριστιες....
 
Σας ευχαριστω πολλη ολους,ναστε καλα....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01301 seconds with 10 queries