Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Hepl!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19341)

kostvl18 08-09-07 01:14

Hepl!!!
 
Καλησπέρα,παιδιά λογω των σπουδών μετακομίζω συη Μυτιλήνη,ενώ κανονικά μένω Γιάννενα!Το πρόβλημα μου είναι ότι επειδή δεν με αφήνει η ιδιοκτήτρια να πάρω το σκύλο μου αποφάσισα να πάρω το ενυδρείο.Αλλά σκέφτηκα να πάρω τη δεξαμενή και να αγοράσω τα ψάρια απο Αθήνα.Αν πάω με το καράβι κάνει απο 8-12 ώρες απότε τα ψαράκια...
Αν πάω με το αεροπλάνα βάζοντας και τη σακούλα με τα ψάρια σε μια ισοθερμική τσάντα θα φτάσουν ακέραια.,Τι μου προτείνετε?
-------------------------
Το ενυδρείο θα το φέρω απο τα Γιάννενα

giagligian 08-09-07 01:17

Αυτό το πρόβλημα το έχω και γω που πηγαινοέρχομαι Αθήνα-Νάξο... και τελικά αποφάσισα να φτιάξω από ένα ενυδρείο σε κάθε μέρος, και τα ψάρια διαφορετικά για το κάθε ενυδρείο. Εννοώ ότι αυτό που φτιάχνω εδώ τώρα, θα του βάλω ψάρια που θα τα αγοράσω από εδώ και δεν θα φέρω αυτά απτο νησί. Γιατί όπως και να το κάνουμε είναι ταλαιπωρία και επικύνδινο πάνω απόλα.... Εγώ αυτό σε συμβουλεύω... Πάρε μεν το ενυδρείο σου,αλλά τα ψάρια δώσε τα σε κάποιον γνωστό σου αν δεν έχεις κάπου αλλού να τα συντηρήσεις,ή ακόμα και σε πετσοπ. :rolleyes: Και παίρνεις άλλα από Μυτιλήνη.

kostvl18 08-09-07 01:55

Thanks αυτό θα κάνω.Ελπίζω να πουλάνε στη Μυτιλήνη κιχλίδες και να μην έχουν μόνο χρυσόψαρα!:grin:
Θα πάρω τηλ...

_antonis_ 08-09-07 08:25

Το πιό λογικό είναι ότι στη Μυτιλήνη δέ θα πουλάνε κιχλίδες, ρώτα να ξέρεις. Απο κεί και πέρα, εγώ μένω Κάρπαθο και επειδή εδώ πουλάνε μόνο χρυσόψαρα, εγώ αγοράζω τα πάντα (!!!) απο Ηράκλειο Κρήτης, γιατί πηγαίνω σχετικά συχνά. Παίρνω τα ψάρια απο εκεί το βράδυ της μιάς μέρας, και φεύγω απο εκεί το πρωί της επόμενης και φτάνω εδώ απόγευμα. Δηλαδή έχω τα ψάρια έτσι πάνω απο 15 ώρες και ποτέ δεν έχει πάθει τίποτα κανένα. Τώρα είναι και η θερμικρασία περιβάλλοντος μιά χαρά, οπότε δε χρειάζεται να βάλεις κάτι για ψύξη ή θέρμανση μέσα στο κουτί. Πιάσε σακουλάκια και βάλε 2 σε κάθε σακούλι, με λίγο νερό και πολύ οξυγόνο (αφού είναι για μεταφορά). Μετά βάλε όλα τα σακούλια σε ένα χάρτινο κιβώτιο και θα φτάσουν μιά χαρά. Σήμερα περιμένω τον μονομάχο μου απο Ρόδο...

Τσιόνογλου Σταύρος 08-09-07 09:16

Καλημέρα επειδή έτυχε λογω δουλειάς να βρίσκομαι τελευταία στη Μυτιλλήνη έχει κανα δυό μαγαζιά αλλά μη περιμένεις πολλά πράγματα,ένα είναι στην κεντρική αγορά φέρνει κατα καιρους μέχρι και δίσκους πιστεύω με συνενόηση θα σου φέρει αυτά που θέλεις απο γνώσεις άστα να πάνε:D :D :D .

george 08-09-07 12:20

Tα ψάρια δεν θα έχουν πρόβλημα να τα μεταφέρεις ... αρκεί να ξέρεις πως....;)

kostvl18 08-09-07 12:38

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πολύ!!!

netblues 08-09-07 12:49

Σακκουλα με ψαρια σε αεροπλανο ΔΕΝ...
Χασατε
Μονο μεσα στη βαλιτσα

maniac 08-09-07 13:09

Ισως θα πρεπει να στησεις το ενυδρειο πρωτα και μετα να δεις για τα ψαρια. Αν δεν βρεις ολα αυτα που θες στο νησι καποια καποια στιγμη περνωντας απο Αθηνα παιρνεις αυτα που θες. Ετσι και αλιως το να μεταφερεις ψαρια και ενυδρειο και να ειναι στρωμενο το ενυδρειο το βλεπω λιγο χλωμο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01522 seconds with 10 queries