Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Ψηνομαι ψηνομαι...για θαλασσα... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19177)

dr_yianni 29-08-07 18:36

Ψηνομαι ψηνομαι...για θαλασσα...
 
Εκλεισε ενα χρονο σχεδον ζωης το κιχλιδοενυδρειο μου...και μαλλον το ξεπερασα, συντομοτερα απο οτι περιμενα, μια και ηταν αναβιωση των ενυδρειων που ειχα σαν παιδι, απο το 80 εως το 91. Νομιζω πως αυτο που ηθελα παντα να εχω ειναι ενα fish only προς reef ενυδρειο. Οχι δηλαδη ενα καθαροαιμο reef αλλα κατι μεταξυ αυτου και ενος fish only ενυρειου. Ενα ενυδρειο που θα υποστηριζετε απο ζωντανο βραχο,αλλα που δεν θα βασιζει την βιολογια του εξ ολοκληρου σε αυτον.
Και επειδη καθε αρχη και δυσκολη, θα ηθελα την γνωμη των θαλασσολυκων ,βασικα ως προς το τι θα χρειαστω απο αποψη εξοπλισμου, ωστε να μετατρεψω των 450 λιτρων γλυκου σε θαλασσινο,αλλα και τι κοστος μπορει να φτασει το ενχειρημα αυτο.
Μετα απο αρκετο διαβασμα, πιστευω πως χρειαζομαι ενα καλο σκιμερ, chiller, 2 καλους κυκλοφορητες, ρεφρακτομετρο ,ενα sump ισως, και πειτε μου εσεις παρακαλω τι αλλο .
Οπως επισης, τι συνολικη κυκλοφορια νερου πρεπει να εχω , ποσα λιτρα χωρητiκοτητα να εχει το sump, ποσα watt φωτισμο (ειναι αρκετες οι 120cm, 4 χ 36 watt με ανακλαστηρες που εχω τωρα?)
Ποσα κιλα ζωντανου βραχου χρειαζομαι ? Και ποσα νεκρου ?
To ενυδρειο ειναι το jewel 450 vision, θα χρειαστει να κανω καποιες ενισχυσεις-κοντρες στη δομη του για να αντεξει το αυξημενο βαρος ?
Για ψαρια δεν εχω αποφασισει ακομα, γιατι ισως στην πορεια, μου βγει μεσογειακο.
Ειδομεν...

accnt 30-08-07 07:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dr_yianni (Μήνυμα 196036)
Για ψαρια δεν εχω αποφασισει ακομα, γιατι ισως στην πορεια, μου βγει μεσογειακο.
Ειδομεν...

Ψιλομπερδεμένο σε βλέπω…. :D

Άλλο το Μεσογειακό και άλλο το τροπικό ενυδρείο. Εξ΄ αρχής έχουν διαφορές όσον αφορά τους κατοίκους και εννοώ ακόμη και την άμμο βράχο κλπ.

Επίσης το fishonlyμε lightreefκαι αυτό δύσκολο το βλέπω.
Μπορείς βέβαια να φτιάξεις ένα ενυδρείο με reefsafeψάρια και με μερικά εύκολα κοράλλια.
Η γνώμη μου είναι να μην βιαστείς με τον εξοπλισμό, μιας και το τι ακριβώς ενυδρείο θα κάνεις θα σου υπαγορεύσει τι ακριβώς θα χρειαστείς. Πιστεύω δηλαδή ότι αυτή την στιγμή πρέπει να ασχοληθείς μόνο με αυτό το θέμα και να σιγουρευτείς.
Το ενυδρείο δεν νομίζω να χρειάζεται ιδιαίτερες ενισχύσεις.
Για όλα τα υπόλοιπα θα πρέπει να τα συζητήσουμε όταν θα είσαι 100% έτοιμος και αποφασισμένος σχετικά με το είδος του ενυδρείου σου.
Υπομονή, επιμονή και διάβασμα....;)

Tricky 30-08-07 08:53

Γνωμη μου ειναι να προσανατολιστεις σε ενα F.O με ζωντανο βραχο και πολλα ειδη μανιταριων ...οσα περισσοτερα και διαφορετικα μπορεις να βρεις.

Σε καποια σημεια , μπορεις να βαλεις και καποια ευκολα zoanthids ή και καποια μεγαλη sinularia.

Τα παραπανω soft κοραλια τα εχω δοκιμασει με 3 διαφορετικα ειδη trigger καθως και με αγγελοψαρα και puffer (γνωστοι φαγανες κοραλιων) και απλα αδιαφορουν (λογω τοξικοτητας)

Ετσι , το ενυδρειο σου θα εχει χρωμα και καποια κινηση χωρις να απαιτει πολυ φως ή προσθετα.

ΙΜΟ, τα ψαρια του Μεσογειακου δεν συγκρινονται με τα ψαρια ενος τροπικου θαλασσινου ενυδρειου οποτε προτεινω να μεταθεσεις την κατασκευη ενος μεσογειακου για το απωτερο μελλον ;)

dr_yianni 30-08-07 14:41

Ναι, μαλλον προς αυτη την κατευθυνση με βλεπω, πιστευω πως η περιγραφη σου πλησιαζει περισσοτερο αυτο που υπαρχει στο μυαλο μου.
Ας συζητησουμε λοιπον για αυτη την κατηγορια. Ευχαριστω.

dr_yianni 31-08-07 15:07

??????????
 
Τι εγινε ρε παιδια, κανεις ??? Καμια γνωμη, κανενας προυπολογισμος ?

Isidoros 01-09-07 16:53

Δεν χρειάζεσαι καθόλου ενίσχυση.Μέχρι πριν ένα μήνα είχα ένα Ριο 400.Το ενυδρείο δούλευε χωρίς σαμπ.
Εσυ θα χρειαστείς αρκετό ζωντανό βράχο και ένα δυνατό σκιμμερ.Μπορεις να βάλεις και ένα κανιστρο με άνθρακα,αντιφωσφορο.Φυσικα τον βραχο μπορεις να τον αγορασεις σταδιακα.Καλη θα ηταν η προσθηκη σαμπ αλλα με τι τροπο θα το κανεις?
Το κοστος θελει πολυ κουβεντα.
Πχ σκιμμερ μπορεις να βρεις απο 250 εως 500 ευρω,αναλογα τι θες να παρεις.
Ο ζωντανος βραχος εχει απο 12-13 μεχρι 20 ευρω το κιλο.
Αραγωνιτης θα μπει ζωντανος ή ψοφιος?Προσωπικα δεν βρισκω τον λογο να αγορασεις ζωντανο.
Μπορεις να βαλεις 4 κυκλοφορητες της σειρας 6025 nanostream της tunze ή korallia 2 της hydor εχουν περιπου 50 ευρω ο ενας και μικρη καταναλωση ρευματος.

dr_yianni 02-09-07 18:12

To enydreio exei esoteriko fltro, pou tha to kratiso gia ximikomixaniko filtrarisma.(antifosforo kai act.carbon)
Erotisi : to exoteriko filtro na to kratiso i oxi ?
Skimmer tha ftiaxo monos (ti kikloforiti na toy ballo), opos kai sump, an bro tropo na min ftiaqxo yperxeilisi.
Sinistas 4 kykloforites, ton poson litron? Genika, ti kikloforia theoreita idaniki gia ena thalasino 450 litron ?
Zontano braxo blepo kamia 10 kila, nekro kamia 40aria, aragoniti zodano 10, nekro 40 kila.

accnt 03-09-07 08:52

To εξωτερικό αν θέλεις τελικά να το κάνεις βιολογικό.
Η κυκλοφορία ενός θαλασσινού ενυδρείου καλό θα είναι να είναι Χ 20 φορές τα λίτρα σου.
Skimmer πως θα φτιάξεις μόνος σου? Έχεις γνώσεις από Plexi?

dr_yianni 03-09-07 12:54

ego oxi
 
Alla ena filaraki exei ftiaxei 2 mexri tora, ena gia to diko tou pou douleyei edo kai 6 xronia xoris problima (500 lt) kai ena gia ena filo tou .eidomen !

netblues 03-09-07 12:57

ΠΑΛΙ GREEKGLISH???

Tricky 03-09-07 14:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dr_yianni (Μήνυμα 196774)
Alla ena filaraki exei ftiaxei 2 mexri tora, ena gia to diko tou pou douleyei edo kai 6 xronia xoris problima (500 lt) kai ena gia ena filo tou .eidomen !

Μην γραφεις greeklish , please ...

Αφου το φιλαρακι σου φτιαχνει σκιμερ και τα δουλευει τοσα χρονια , θα ξερει να σου πει τι αντλια να βαλεις πανω ...εμεις ετσι τι να σου πουμε ?

accnt 03-09-07 15:23

Η αντλία του skimmer έχει να κάνει με το μέγεθός του....

dr_yianni 03-09-07 16:58

:p Μια δευτερη γνωμη δεν βλαπτει ποτε. Οσο για τα γρεικλισ, καλα ντε, μη βαρατε ! lol

Tricky 03-09-07 19:29

Δεν βαραμε ...;)

Αφου ο φιλος σου το δουλευει με επιτυχια σε παρομοιο ενυδρειο (500 λιτρα) , πες του να σου φτιαξει ενα ακριβως ιδιο με το δικο του ...ιδιο μεγεθος-ιδια αντλια;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01924 seconds with 10 queries